V JH40 Donderdag 24 December 1914. 28st# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. o e o land NIEUWJAAR. Van week tof week Hi r* COURANT. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bukg ^|0 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l-.nden met verhooging der porto's Adrertentiëu vóór 9 nnr op den dag der uitgave Pryjs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ot. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOI.T, Parkstraat, Borg op Tsxel Euenals uorige jaren willen wij onzen liters de gelegenheid bieden om bij de ja trwisseling hunne Nieuwjaarsgroeten dcor middel uan ons blad aan familie urienden en bekenden te doen. De prijs uan zulk een aduertentie, niet .li ler dan 5 regels beslaande is 20 Cents bii uooruitbetaling. Vriendelijk uerzoeken wij, die adu. ons Tt.N SPOEDIGSTE (uoor den Oudejaarsdag') ta doen toekomen Wij herinneren er aan dat uoor ons NIE/AflND rondgaat om zulke aiuertentièn op te uragen. De Uitg. Verbod bevaring Schulpeugnt. De Burgemeester der gemeente Texel maakt, ten verzoeke van den Comman dant der stelling van den Helder, bekend, dat bet bevaren van bet SCHULPENG AT verboden is, en dat aanwijzingen voor het bevaren van het zeegat van Texel kunnen worden gevraagd bij 't onderzoe kingsvaartuig voor genoemd zeegat of bij den havenmeester te Helder. Texel, den 21 December 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend dat door hem onder dag- teekening van 18 dezer het volgend schrijven is ontvangen Aan de Inwoners van Oosterend. Namens Zijne Excellentie den Vice- Admiraal, Commandant der Stelling van den Helder, beb ik de eer U de goede ontvangst van de door U toegezonden bivakmutsen te berichten en u daarvoor hartelijk dank te zeggeD. Hoezeer die mutsen in eene dringende behoefte voorzien vooial in dit ge deelte des lands, waar bijkans alie troepen in de onmiddellijke nabijheid dei- zee wachtposten moeten betrekken bleek uit de groote waardeering waar mede Uw geschenk door de betrokken manschappen werd ontvangen. Hoogachtend, De Intendant in de Stelling, (get.) W. J. A. DE WOLF. Texel, den 22 December 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Aangifte ter inschrijving voor de Militie. De Burgemeester dei Gemeente Texel vestigt de aandacht van hen, wien het aangaat, inzonderheid van dein het jaar 1896 geboren mannelijke personen, of van hun vader, moeder, voogd of curator, op de bepalingen der Militiewet, betref foode de inschrijving voor de militie, welke bepalingen zijn aangeplakt aan de gomeente-publicatieborden in de ver schillende dorpen. Zjj, die ingevolge die wetsbepalingen in deze gemeente voor de militie moeten worden ingeschreven, moeten bij hem, Burgemeester, ter Gemeente-Secretarie tussehen 1 en 31 Januari 1915 worden a ingegeven. Voor het doen van aangifte ter in schrijving zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven op Woensdag 6 Januari 1915 van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 2 uur. Texel, 17 Dec. 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Ivustvisscherij. De Burgemeester der gemeente Texel brengt belanghebbenden in herinnering a. dat alle consenten tot uitoefening van de kustvisscherij afgegeven in den loop van het jaar 1913 op 1 Januari a.s. vervallen zijn b dat op het uitoefenen van kust visscherij, zonder voorzien te zijn van een geldig consent straf is bedreigd. Belanghebbenden wordt daarom in overweging gegeven ter bekomiug van een nieuw consent de vereiscbte schrif telijke aanvrage ten spoedigste in te dienen. Texel, 21 December 1914. Do Burgemeester van Texel, GAARLANDT. 13 20 Dcc. Als deze regels onder de oogen dei lezers verschijnen, staan we aan den vooravond van het Kerstfeest. Ket zal ongetwijfeld menigeen slemmeu tot diepen ernst, want humgedachten zullen onwillekeurig uitgaan naar de slagvelden van Europa waar ook op Kerstmis de kanonnen zullen dreunen en de schoone, jonge levens bij tientallen zullen valleD. Een poging van het hoofd der Katholieke Kerk om uit eerbied voor bet christendom althans één dag de wapens te laten rusten, heeft schipbreuk geleden en zoo zal de geweldige, afschuwelijke strijd ook woeden als hier en elders het „Vrede op aardo" in herinnering wordt gebracht. Eu het zal als een smart, flijmeDd en scherp, gevoeld worden door menigeen, door duizen den, tien ja honderd-duizenden harten, dat nog altijd niet die vreeselijke oorlogsvlam gebluscht is, dat zij zelfs nog feller en hooger oplaait als poit te voren En er zal een algemeen zuchtend vragen zijn. Hoe lang nog, hoe lang En niemand zal er zijn, die het antwoord zal kunnen geven op die vragen, want nog altijd duurt het duister voort van den oorlogsnacht die Europa omhult en er is nog niets dat de nadering aankondigt van den zoDDigen vredesdag. De vredesklankeD, die nu en dan onlangs werden gehoord, ziju alle weer verstomd. De gansche wereld sDakt naar het einde van den ontzaggelijken strijd, maar weiui- geu spreken het uit. Het machtelooze gevoel dat er toch geen vrede zal kutnen vóórdat er op dei oorlogsterreinen algebeele ver anderingen zijn ingetreden, voordat een der partijen in dezen strijd om de machtspositie za! hebben gezegevierd, weerhoudt het uiten van wenschen. En al zwaarder gaat de gedachte drukken dat het stellig nog lang, nog heel lang zal duren voor de vredes- klokken kunnen worden geluid. Zelfs aan de Driekoningendag to töalmö schijnt geen enkele vredesgedachte ten grondslag te hebben gelegen, zooals de wereld die althans denkt, 't Is een hoogst belangrijke bijeenkomst geweest, daar in het vriendelijke tegenover Kopenhagen gelegen stadje. Belangrijk reeds op zich zelf door de personen, die er aan deelnamen, de drie gekroonde hoofden van Skandinavië met de verantwoordelijke bewindslieden. Belangrijk stellig vooial door de besprekin gen die er zijn gehouden en door de be sluiten die er zijn genomen. Het is de nood der lijden, die de Skan- dinavische vorsten samen beeft gebracht, die hen en hunne regeeringen gebracht heeft tot een gemeenschappelijke actie, tot een samenwerking in bet belang van hunne landen. Reeds eerder zijn de regeeringen van Skandinavië gezamenlijk opgetreden. Men herinnert zich boe ze gemeenschap pelijk bun protest hebben gezonden aan de oorlogvoerende landen tegen de nelem- meringen die den handel huontr laoden werd in den weggelegd. Evenals wij lijden ook de noordelijke neutralen ontzaggelijk groote verliezen, gaan ze ook gtbukt onder den oorlogstoestand en wordt hun vrijheid aan banden gtlegd Van officieele zijde is als doel van de Koningen bijeenkomst genoemd: uitdruk king te geven aan hun voornemen om hunne tot dusver gevoerde neutraliteits politiek te handhaven en tevens om vooral te beraadslagen over de middelen, die in aanmerking kunnen komen om de econo mische moeilijkheden, welke de oorlogs toestand met zich brengt te beperken of op te beffen Het allerbeste middel in dezen zou stellig ziju, zoo spoedig mogelijk den vrede in Europa te herstellen, maar de vorsten van Skandinavië hebben over dat middel even min te beschikken als iemand anders Ook zij weten, dat de strijd uitgevochten zal worden tot een bitter einde. Het is dan ook niet waarschijnlijk dat van die zijde eon beroep zal worden gedaan op de regeeringen der strijdvoerende landen om den strijd te staken, maar wel dat de drie noordelijke neutrale staten met kracht zullen opkomen voor huu rechten als onafhankelijke landen, 'tls ook in onze Tweede Kamer door een der sprekers in de vorige week niet ten onrechte gezegd, dut de theorie van het machtsbeginsel mear al te zeer door de groote mogendheden in toepassing wordt gebraobt en de kleine mogendheden opge offerd worden aan wat de grooten goed is. Daar tegenover behoort met kracht het recht naar voren te worden gebracht, het recht dat er evengoed is voor den kleinen staat als voor den groote Op dat standpunt zul len zich ook stelleu de regeeringen van Skandinavië en waar ze gemeenschappelijk optreden daar kan er ook eenige kracht van uitgaan, omdat ze samen een groote kiacht vormen. Met belangstelling mag dan ook worden afgewasbt wat in de naaste toekomst de resultaten zullen zijn van den „Driekoningendag". En ook wat betreft de verder verwijderde toekomst. Te Malmo is een nieuwe Staten bond opgericht en stellig Diet minder met het oog op de toekomst als op het heden. Niemand weet wat de gevolgen kunnen worden van den buidigen oorlogen bij wie van de groote buren straks de maebt zal zijn. De uitnoodigiDg nu ging uit van Zweden en bet is niet onmogelijk, ja zelfs zeer waarschijnlijk, dat men in Zweden niet veel goeds verwacht als Rusland eens overwinnen mocht. Men vertrouwt al sinds lang den Russiscben buurman niet en men denkt veel aau Finland. Ook daarin ligt misschien iets van de oorzaak die den ni uwen Statenbond in 'c leven riep. Op bet westelijk oorlogsterrein duurt de eigenaardige toestand van machteloosheid tegenover machteloosheid nog maar onver anderd voort, ten spijt van alle veronder stellingen, wenschen en voorspellingen. De reusachtige troepenmassa's zijn er vastgeioopen en ze liggen tegenover elk ander, hier en daar slechts weinig meer dan een steenworp van elkaar verwijderd. Ze duiken weg in haar onderaardsche versterkingen en zoo du en dan eens komen troepenafdeelicgeu daaruit te voorschijn om partieele aanvallen te ondernemen. Bijna dagelijks hebben op dit of dat deel van bet uitgebreide front wederzijds uit vallen plaats, die af en toe zelfs den vorm van een ernstig gevecht aannemen, doordat er belangrijke troepenafdeelingen aan deelnemen, nadat de artillerie het voor bereidende werk heeft gedaan. Ook in de laatste dagen hadden deze heftige aanvallen plaats nu eens van de Duitschers, dan weer van de geallieerden, maar op geen deel van het front werd eeuig belangrijk resultaat bereikt. Zoodat ooit thans nog niet kan worden gesproken anders dan van kleine schommelingen in de gevechtslinie. Er is nog geen beslissing van beteekenis gevallen. Men verwondert zich er over, dat de worsteling tussehen zulke gieote legers zoo verbazend lang Uan voortduren, zonder dat er een beslissing van gewicht verkregen wordt. Vroeger was dat geheel anders. Gewoonlijk werd in één dag de besüssiDg verkregen. De voorbereidingen voor den grouten slag werden getroffen, de opstellin gen der troepen geregeld, de opdrachten uitgereikt en als de morgen van den voor den aanval bepaalden dag aanbrak ving de slag aan en aau den avond van deDzeltden dag Was de zege behaald of de terugtocht aanvaard. Zoo was het bij Königgratz, W-ört'b Suirbiüokeu. Sedan en Mets. Docü in 1UJ4 '05 bij de-n Japanscb Russisoheu oorlog was het anders. De slag b(j Moekden b.v. duurde 8 a 10 dagen. Eu ook in den Balkanoorlog kwamen veldslagen voor, die eenige dagen aanhielden, niettegenstaande do legermachten, die er aan deelnamen, niet zoo omvangrijk waren. Voor deze veranderde strijdvoeriDg zfjn verschillende redenen aan te wijzen, maar een van de voornaamsten is wel de groote kracht van de tegenwoordige vuurwapenen die de legers noodzaakt reeds veel vroeger dan voorheen, de gevechtsformatie aan te nemon en reeds op grooten afstand het elkander naderen zeer bemoeilijkt. Voet voor voet moet het terrein worden veroverd. Ook in de ontzaggelijke sterkte der legers ligt een der oorzaken van de nieuwe wijze van strijdvoeren. Do troepenverplaatsingen moeten over veel grootere afstauden ge schieden dan -roeger. Dan ook Fpeelt de verbeterde inliohtiDg6Ddieost een belang rijke rol, daar het den bovelhehbers thans mogelijk wordt gemaakt een bedreigd zwak punt tijdig te versterken en tegenover een concentratie van vijandelijke troepen eigen legerafdeelingeu te concentreeren. Dit laatste zag men in den laatsten tijd herhaaldelijk geschieden in Polen waar vlugge strategische bewegingen van Ven HiDdenburg's leger Russische troepencon centraties wisten te neutraliseeren. Daaraan is het dan waarschijnlijk ook toe te schrijven dat ook daar een belangrijke beslissing nog zoo lang op zich heeft laten wachten. Wel schijnt in de afgeloopen week Von Hinden burg er in geslaagd te zijn den Russischun opmarscb tot staan te brengen en de Russen tot den terugtocht in Polen te dwingen, en moesten ook In West-Galicië de Russen terugtrekken, doch uit de berichten kan nog niet worden opgemaakt dat ze een totale nederlaag hebben geleden. Er wordt in het oosten nog overal hevig gevochten en men mag met groote belangstelling de verdere ontwikkeling van den reuzenstrijd afwachten. Worden de Russen in Polen en Galicië verslagen dan wordt de toestand voor de geallieerden inderdaad aanmerkelijk ernstiger. Voor de Engelsohen was de afgeloopen week een zeer onaangename. Het bezoek dat een Duitsch Bottilje aan de Engelscbe kust bracht, waarbij ze de havensteden Scarborough, Hartlepool en Whitby bom bardeerde, heeft een diepen indruk gemaakt inzonderheid ook doordat er zooveel on schuldige burgers als slachtoffer van de Duitsche granaten gevallen zijn. Uit mili tair oogpunt heeft deze vlootactie echter weinig te beteekenen. TEXEL, 24 December 1914. De opbrengst deii- collecte, op Oude Sint-Nicolaas door een aantal dames te Burg, Waal en Oosterend ge houden, bedroeg netto f45, Dank aan allen, die tot deze uitkomst hebben medegewerkt. Waal, 21 Dec. Voor de weduwen en weezen der 9 verongelukte visschers, op het eiland Marken, is door eenige jongelui alhier eene collecte gehouden. De opbrengst, groot 1 20.03, is aan onzen Burgemeester ter hand gesteld. De nieuw-opgerichte Rederijkers kamer O D. A. (Ontspanning door Arbeid gaf gisteravond hare eerste uit voering in het lokaal „Eelmau". De belangstelling was groot, de zaal was geheel bezet. Op verzoek van bet Be stuur werd de Vergadering geopend door den heer De Jongh. Deze heette de nieuwe Kamer „welkom" iu bet leven, sprak deD wensch uit, dat een lang en gelukkig leven haar deel mocht zijn en dat vele genotvolle avonden dooi haar mochten worden aangeboden. 1. Het verlote landgoed. 2. Witte broodsweken. 3. De onbetaalbare Schuld' iscbers. De mllen zaten er goed i i i-i d ui zijn best, bet publiek veiui.^kie zien

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1