Gemengd Nieuws. Advertentiën Advertentiën. 1890-1915. Predikbeurten- De waterstand in Eierlan i is zon huog, dat veel landerijen, ook verscheidene met wintergraan bezaaid, geheel blank laan. Geen wonder, dat zijdie er sen- ioor lijden, meer dan ooit naar eene water machine verlangen Oosterend5 Jan. Alhier is een nieuwe zangvereeniging opgericht, voorloopig met 27 leden, waik aantal zeer waarschijnlijk tot boven 30 zal klimmen. Als directeur zal fuugeeren de heer M. Kikkert, terwijl, wanneer het Ge meentebestuur zulks toestaat, de oefe ningen des Donderdags gehouden zuilen worden in een der lokalen van de o. 1. school. Nader is nog gebleken, dat met den storm ook schade is gekomen aan de overtomen van den nieuwen steiger bij Oost. Ook is ;er van verschillende raenschen veel zeegras weggespoeld verscheidene kippenhokkeu werden be- scüadigd, terwijl een aantal kippen om kwamen. Ook verneemt men van waterschade aan opgeslagen veevoeder. Oudeschild, 4 Jan. Woensdag 30 Dec. werd in de „Zeven Proviuciën" eene vrij druk bezochte en geanimeerde vergadering met dames gehouden van het plaatselijk Nut „Nep- tunus". Door de tijdsomstandigheden was dit de eerste in dit seizoen. Na eene keurige lezing van den heer C. Schaap, getiteld „Ter elfder ure" door Oscar Berkamp, werd door eenige heeren van Oudeschild en eenige heeren en dames van den Burg het volgende pro gramma afgewerkt. Over 't algemeen geschiedde dit met groot succes. Vooral de muzikale num mers vonden buitengewoon veel bijval. Ie De verduistering, door C. Wellman. 2e Van het boompje, dat niet sterven wil. 3e De Varkensdrijver 4e Neerlands onafhankelijkheid. 5e De beide land weermannen. 6e De boertjes van het dorp. 7e. Hannes naar de landweer 8e Julius Cesar. 9e Toon de straatveger. 10e Het huishouden van den kruidenier. 11e Een nacht in 't cachot. 12e Trom- petterata. Met het een en ander was het mid dernachtelijk uur al gepasseerd en tot veler spijt de tijd van sluiting aange broken. De voorzitter deed dit dan ook met een hartelijk woord van dank aan allen maar in het bijzonder aan de heeren en dames van den Burg. ZEd. riep hun een tot weerziens toe. Allen, uitgenomen de jongeren, die nog op een dansje gevlast hadden, togen daarop hoogst voldaan huiswaarts. Vlieland. Met groote opgewektheid is ook ditmaal door de jeugd vooral het kerstfeest ge vierd. In de kerk prijkte een prachtig versierde kerstboom en het 8u-tal kin deren er omheen geschaard, bood een feestelijken aanblik. De jeugd werd rijkelijk onthaald op chocolade, koekjes en sinaasappels en luisterde met aan dacht naar de vertelling. Opgewekt klonk de kinderzang door hot overvolle kerk gebouw en de zangvereeoiging „Harmo nie" luisterde den avond op door onder leiding van haren directeur, een paar Oud-Hollandscbe kerstliederen lezingen. Ten slotte ontving elk kind een fraai cadeautje. Ook de kinderen der Belgische uitgewekenen namen deel aan het feest. De ontzettende storm der vorige week berokkende ook bier veel schade aan huizen, tuinen enz. Vooral het werk aan de haven leed veel. Donderdag j.l. werd eene feestelijke bijeenkomst gehouden der leden van „Nut en Genoegen". Vele genoodigdeu konden eveneens profiteeren van dezen avond, aangeboden door de Belgische uitgewekenen, de zaal was dan ook meer dan vol. Nadat als vervangend voorz. de heer Donia de aanwezigen had welkom ge- heeten, nam de uitvoering van het schit terend programma een aanvang. Ieder nummer afzonderlijk te noemen, is on doenlijk, elk had bijna evenveel succes, zang en voordracht boeiden ieder en waar naast de ernst ook de humor niet ontbrak werd er door ieder voortdurend genoten. In een pauze werd den heer Molenaar burgemeester en den heer Dumbar, com mandant der Militaire Kustwacht, eene hulde gebracht, door de Belgische vluch telingen, zoo welsprekend en hartelijk, als maar denkbaar was. In een fraaie groep waren hunne kin deren opgesteld, vasthoudend slingers an witte bfoemen ue beer K de Roeck gaf in bezielde taal uiting aan de dank bare gevoelens der Belgen voor Holland en ook vooral voor de Vlielandsche burgerij. Mej. Baudart sprak nameos de Belgische vrouwen en moeders. Daarna werden de bustes onthuld vau de heeren Molenaar en Dumbar, terwijl m geheele kindergroep door rood en groen licht bestraald een tooverachtigen aaoblik bood. De bustes zijn vervaardigd door den heer Derre, beeldhouwer uit Brussel. Daverend handgeklap toonde aan hoezeer ieder was ingenomen met deze welge meende hulde. Het aardige blijspel „Jochem Pezel, wat bon je voor 'n ezel 1" had als slot nummer een groot lachsucces, voortref felijk gespeeld als het werd. „Onze Belgidfche vrienden", zooals de heer Donia in zijn slotwoord hen noemde, bezorgden ons een avond van groot ge noegen die we ons lang zullen herinneren. De hartelijke woorden van den voorz. vonden bij ieder weerklank. Ja, wij hopen allen op een herhaling van het Donderdag gogevene. Mooie Hollamlsche Vogelphoto's. Onder bovenstaande titel komt van de hand des heeren Dr (ijver) een artikel voor in het Avondblad van het Alg. Handelsblad van 9 Dec. j.l. Na een beschouwing over de Vogel- kenuisen de ontwikkeling der Vogelkunde als wetenschap, zegt de schr. van de vogelfotografie als hulpmiddel dat bet daardoor mogelijk was de vogels in hnn natuurlijke omgeving, in hun natuurlijke houding en in hun natuurlijke bezigheden weer te geven, die heel het vogelleven van ei tot volwassen dier bloot legde Aanvankelijk zegt hij waren het vooral EngelscheD, die dezen tak van sport be oefenden en ik deDk daarbij aan mannen als de KeartoDS, die dikwijls met gevaar voor eigen leven de vogels bespieden en alle bijzonderheden op de gevoelige plaat overbrachten. Jaar op jaar vond deze bezigheid nieuwe aanhangers en op 't oogenblik is het aantal Engelsche vogel- photografen legio en hun werk wereld beroemd. „Wild bird at home", „Home-life of a golden eagle", „Home-life of the spoon bill,, en van verschillende andere vogels zijn boekeD, aan welke een warme ont vangst ten deel viel en die bewijzen tot welk een hoogen trap van ontwikkeling deze soort van photographie is opgevoerd. Op die korte, juiste en veelzeggende Engelsche titels ben ik altijd een weinig jaloersch. Wij zouden zulke uitdrukkin gen steeds moeteD omschrijven en toch Dog niet eens hetzelfde resultaat be reiken. Maar ook aan de vogelphotographie deed Nederland mee en namen als Tepe Steenhuizen en Burdet worden meteere genoemd, ook zelfs aan gene zijde der Noordzee. Ik heb zooeven gezegd, dat ik een weinig jaloersch was op de Engelschen, maar die jaloerscbheid, geldt, allei minst hun vogelphotographieën. Vooral niet, nu ik hier voor me heb liggen een nieuwe uitgave van zes series stereoscoopplaten van onze Nederlandsche vogels, alle ge nomen door den heer Burdet. Ze vormen het resultaat, althans een groot deel van het resultaat, van jarenlange onvermoei- den arbeid ze zijn verkregen ten koste van haast eindeloos geduld. Alle platen, geen enkele uitgezonderd, zijn boven verwachting goed uitgevallen en ze kunnen zich meten met het beste, wat op dit gebied in binnen- en buiten land verschenen is. Voor eiken leek zijn ze mooi en bijzonder iDterressant voor iemand die de vogels kent, zijn ze meer dan dat, voor hem vormen ze een rijk bezit, een schakel, die nog ontbrak aan de lange keten van eigen waarne mingen. Ik ben trotsch op deze Hollandsche uitgave, even trotsch als op de typisch- Hoilandscbe vogels die in deze series zoo goed vertegenwoordigd lijn. Ze vormt een aanwinst voor onze vogelstudie en met de twee reeds vroeger uitgegeven series zangvogels - de heer Burdet heeft reeds lang zijn sporen op dat gebied verdiend krijgeu we een prachtige collectie, dia misschien later nog gecom pleteerd zal worden. Ik twijfel dan ook niet, of deze uitgave zal gereedeiijk haren weg vinden en ze zal ook in het buitenland zeer de aan dacht trekken." Ook wij hebben hier voor ons liggen een der series stereoscoopplaten hierbo ven gemeld, ods vanwege de uitgeefster vereerd, en het is zeker geen toeval, dat daarop uitsluitend vogels voorkomen op ons eiland zoo bekend, n.l, kluit, watersnip, tureluur, kemphaan, Grutto en Wulp, 't is de serie van de steltioopers en wij kunnen slechts onderschrijven dtn lof daarover door den heer Dr. uitgesproken. Vermelden wij nog, dat er 6 series van 12 platen, verschenen zijn, die a f 1,25 per serie aan het adres der ver- eeniging tot bescherming van vogels, Rokin 69, Amsterdam verkrijgbaar zijn. Het vergaan van de Formidable In verband met de redding van nog eenige overlevenden van de ramp van de „Formidable", die, naar achteraf ver luidt, getorpedeerd is, te Lyme Regis wordt nog gemold Een politieagent die aan de kust op patrouille was, hoorde midden in den nacht zwakke hulpkreten, hij vond een boot die op de kust geslagen was. Politie en burgers snelden op zijn seinen toe, en brachten de twintig minst uitge putte meuschen in het (hotel, waar ze na heete baden spoedig herstelden. Twintig anderen moesten van boord ge dragen worden. Negen dezer stierven, ondanks de pogingen om door kunst matige ademhaling de levensgeesten op te wekken. De boot had 60 man aan boord, toen zij de „Formidable" verliet. De meeste geredden waren half naakt. Een der onderofficieren kon verkla ringen afleggen bij het onderzoek en zeide„De boot heeft 21 uur op het water gelegen. De bemanning roeide voortdurend. Een aantal schepelingen stierf gedurende den dag; de lijken werden overboord gezet. Toen de boot aan land kwam, lagen zes dooden in het water op den bodem der boot. Een der geredden van de „Formidable" verhaalt het volgende Vrijdagmorgen in de vroegte, toen er een hooge zee stond, vond plotseling een hevige ontploffing plaats: het water drong onmiddellijk het schip bionen, waardoor de vuren gebluscht werden. De stokers kwamen op het dek. Ge lukkig was er geen ontploffing in de kruitkamer: in dat geval zou er niemand gered zijn. Toen ik aan dek kwam, helde het schip sterk naar stuurboordzijde over de booten werden gestreken, een sloep zoDk. Het te water laten van de groote sloep ging met groote moeilijk heden gepaard, Toen wij hierin weg voeren, zagen wij het schip aan stuur boordzijde heel langzaam wegzinken. Ongeveer drie kwartier nadat het vaar tuig getroffen was, werd een vreeselijk en aanhoudend geschreeuw vernomen. De kapitein bleef tot het laatst op zijn post en gaf voortdurend signaleD, tot het schip eindelijk sterker overhelde en in de diepte verdween. De posttrommel, die dezer dagen door een onbevoegde aan het hoofdpost kantoor te Amsterdam in ontvangst werd genomen, is nog steeds niet terecht. Evenwel is thans vastgesteld, dat de inhoud was een bedrag aau specie en bankpapier van ongeveer f8232,37. Wegwijzers. Herhaaldelijk wordt in den laatsten tijd de aandacht gevestigd op de aanwezig heid van wegwijzers op verschillende punten, terwijl de wielrijdersbond de zijne heeft doen wegnemen. Men kan te dien aanzien volkomen gerust zijn, daar de aandacht van de legerautoriteiten op de zaak is gevestigd het wordt onnoodig geacht onder de tegen woordige omstandigheden alle wegwijzers te verwijderen. f 12,000 gestolen. Dezer dagen is te Ericbem onder de gemeente Buren een hoeveelheid effecten ten bedrage van ruim f 12000 ontvreemd. Te Anna PaulowDa is f 225 ont vreemd bij de timmerman H. Het mocht de politie gelukken den schuldige, een 15 jarige knaap te vinden, die zich aan meer diefstallen had schul dig gemaakt, die eerst nu aan het licht kwamen. Een éénige gemeente. In het afgeloopeu ,iaar heeft te Valken burg (bij Leidon) de doodsklok geen en kele maal geluid. Er overleed niemand. Een conseguente gemeente. Als bizonderheid kan worden vermeld, j dat te Streefkerk in het afgeloopen jaar weder 18 personen zijn begraven, j even als de vorige 3 jaren. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag; 6 Januari. Burg, 's At. 7 uur Bijbellezing in Gebouw Eben-Haëzer. 1 Zuid-Eierland, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Donderdag 7 Januari Cocksdorp's Avonds 7 uur Bijbellezing. Geb. v. Chi. Belangen. GEREFORMEERDE KERK. O osterend, 's Avonds 7 uur ds. Dage vos. Zondag 10 Januari 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. H. Doop. 'eAvonds 7 uur Dr. Norel. Koog, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. OudeschildVm. half 11 uur ds. Buiskool. van Helder. j Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Voorber. H. Avondmaal. Oosterend, Nm. 3 uur ds. v. d. Waa. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nam. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dageros. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, 's Av. half 7 ds. Kuperue. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. BEEICHT. Omdat herhaaldelijk advertentiëD, berichten en vuoral opgaven van predik beurten na het verschijnen van de couraDt inkomen, die bedoeld waren ons eerder te bereiken, achten wij het noodzakelijk er hierbij op te wijzen, dat de eerste postbestelling aan den Burg eerst n& 1 's middags 12 uur plaats vindt, en alles wat dus niet 's avonds 6 uur den avond vóór de uitgave aan het postkantoor alhier is aangekomen, niet kan worden j opgenomen. i voor VIER achtereenvolgende plaatsingen j in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Geboren MARRETJE, dochter van D. P. KOORN en D. KOORNMolenaar. Den Burg, Texel, 3 Jan. 1915. Getrouwd DIRK PLAATSMAN en SADIE SHEPPARD. 18 Nov. 1914. 246 North 7 th Street Paterson N.J. U.S.A. Algemeene Kennisgeving. Op Zaterdag 9 Januari hopen onze geliefde Ouders, HUIBERT DE RIDDER en GEERTRUIDA DOR, hunne 25 jarige Echtvereenigiug te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun liefhebbende Kinderen, Be huwd en Kleinkinderen. Polder, Eierland, Texel. Heden overleed, zacht en kalm, na een ongesteldheid van slechts één dag, onze beminde Vader, Behuwd- Groot- en Overgrootvader, FREDER1K STARK, in den gezegenden ouderdom van 93 jaar en ruim 6 mamden. Uit aller Daam, Wed. A. tfOON. Cocksdorp, 1 Januari 1915 I...

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2