Gemengd Nieuws. Marktberichten. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten» niet oplevert, wordt overgegaan tot de z.*kau ran Hulpbetoon. De notulen worden gelezen en onver anderd vastgesteld, waarna de secretaris van de beide vereenigingen, de heer Adr. Bakker, voorlezing doet van een zaakrijk verslag, waarvoor de voorz. hem dank brengt en waaruit wij het volgende opdiepen. Grafwaarts gedragen werden door be middeling der vereeniging 5 leden en 5 vrouwen van leden, 6 leden ontvielen der vereeniging, doch aan een dier leden werd de laatste eer door oen andere corporatie bewezen. De stand der kas was op-31 Dec. 1914 niet gunstig te noemen f 6,88, hetgeen dan ook aan den voorz. aanleiding gaf mede te deelen, dat is besloten dit jaar weer een kleine bijdrage te vorderen, het bedrag is vastgesteld op minstens vijf cents, hoogere bedragen worden gaarne aanvaard. Wanneer de dagen lang zijn, en de verdiensten, hoopt de voorz., goed, zal iemand voor de ver eeniging rondgaan. Een voorstel om ook vrouwen als lid aan te nemen, in vorige vergadering aangehouden, wordt ook nu aangehou den, omdat een eventueele ophelflng van het Ziekenfonds ook een verandering in deze vereenigingen, die uitsluitend uit leden van het Ziekenfonds bestaan, zal teweegbrengen. Ook nu levert de rondvraag niets op, waaruit de voorz. zoo vrij is op te maken, dat het bestuur de zaken naar genoegen van de leden behandelt, waar mede de vergadering blijken geeft in te stemmen. Met een tot weerziens in gezondh 'id op de volgende jaarvergadering sluit de voorz. de vergadering. Een verslag van de vergadering H. M. van Landbouw, afd. Texöl gisteren te den Burg gehouden en waar de heer v. d. Molen optrad met het onderwerp „Regeeriugszorg voor den Landbouw" geven wij om vertraging in de verzending van dit nummer te voorkomen, in het volgend nummer. Oudeschild, 18 Jan. Gisteravond had in de Zeven Provin ciën eene goedgeslaagde uitvoering plaats van de gemengde zangvereeniging „Eigen Oefening". Voor eene stampvoile zaal werd het volgende programma met suc ces afgewerkt. 1 In Mei. 2 Roeierslied. 3 Slapedoe, solo door mej. Beumkes-Pool. 4 Het paartje van Kropswold, door den heer S. Smit en mej. Beumkes-Pool. 5 Lente lied. 6 O Heer, die daer. 7 De drie oude besjes. 8 Een domme streek van meneer Grillenburg, door 3 heeren en 1 dame. 9 Hollands vlag. 10 Lieveke, solo door mej. Hoedemaker. 11 Trekvogels. 12 Sterrenhemel 13 Twee bloemen, solo door mej. Jo Pool. 14 Annie, solo door mej. Hoedemaker. 15 De sneeuwtyd. 16 De twee Zaanscbe meisjes, door de dames E Kroon en A. Kaczor. 17 Tableau: Gebed voor den Vrede. Onder ademlooze stilte werden over het algemeen de verschillende nummers aangehoord. Vooral het laatste nummer viel algemeen in den smaak en lokte een warm en langdurig applaus uit. Te ongeveer 11 uur was het oificieele gedeelte afgeloopen en volgde een zeer geanimeerd bal. De directeur de heer M. Kikkert van Oosterend, kan volgens onze meening trotsch op don uitslag zijn. Vlieland18 Jan. Gisteren en heden heeft de geuie eenige mijnen op het Noordzeestrand en op de Hors doen springen. Hedennacht dreven weder eeDige mij nen aan. De postverbinding met Texel is gisteren en heden verbroken geweest om het gevaar van de ontploffende mijnen. Aangespoeld is een reddinggordrl, ge merkt K. H. M. Dover. In hotel Meijer hield Vrijdag j. 1. de heer Spiegelberg, luit-nant dor mari niers, voor een honderdtal genoodigden eene causerie over zijne reizen in China en Japan. De zaal was keurig en hoogst gezellig ingericht en de gastheer bad zijne v o talrijke gasten eene schitterende ont vangst bereid. De heer Spiegelberg wist zijne hoorders op aangename wijze te boeien door het verhalen van veie interessante hij:on derheden over het leven in die verre strek'n. Vaak weid er haite ijk ge lachen om toestanden, Hollanders zoo vreemd toeschijnend en amustetdtn allen zich kostelijk om menig pikant voorval. Wat een groote aantrekkelijkheid gaf aan deze causerie was wel, dat spreker een groot aantal fraaie en kostbare voorwerpen uit China en Japan ter be zichtiging stelde. De heer Akersloot richtte, toen het daverend applaus eindelijk was bedaard, eenige hartelijke woorden van dank tot aller gastheer, waarmede luide instem ming werd betuigd. Deze avond, waarop inderdaad zooals de heer Akersloot zeide„alles nieuw" voor ons was, zal nog lang in prettigo herinnering blijven. De aardbeving in Italië. De Minister van Buitenl Zaken beeft onzen gezant te Rome telegrafisch opge dragen de deelneming der N derlandsche Regeering over te brengen aan de regee ring van Italië bij de ramp, die dat land getroffen heett door de hevige aardbeving. Uit Winschoten Een wagenvi acht sterken drank 1 Onder politiegeleide werd een 50 liter sterken drank van het stadhuis naar het gerechts gebouw gebracht, 't Was 'n heele zending vaten met jenever, stopflesschen met Berouburger, kersenbrandewiju enz., alles in beslag genomen bij winkeliers, die geen vergunning hadden. In de laatste dagen is de toeloop van behoeftige vluchtelingen te Breda weer sterk toegenomen. Het aantal arm lastigen bedraagt nu weer ruim 1000 hieronder zijn vele afgekeurde Belgische soldaten, die uit Engeland naar Neder land worden gezoDdec. Wat is dat nou Eerste stappen tot den vrede. Men schrijft aan De Tijd uit Krimpen aan den Lek het volgende: „Gisteren had hier ter stede een protest vergadering plaats van de Nederlandsche Walvischfokkerij „Nova Zembla", naar a inleiding van de groote schade, door duikbooten en mijnen aangericht onder het in de Noordzee uitgezette broed. Van de walvisscüeu, vooral de merkwaardige Canadensis van Cauda Acuta, die haar jongen bij naderen gevaar opneemt in een buidelzak aan den staart, zijn tal van cadavers, van hun staarten beroofd, te Katwijk, Uik eu Schiermonnikoog aangespoeld. Het bediijf ondergaat door een en auder niet onbelangrijke stagnatie tot groote schade van de naaml. veun. „De Vereenigde Zuid-Holland,-ctae Traa - fabrieken." Van geneeskundige zij Ie werd opge merkt, dat door 't vei lies van levertraan producten, de kindersterfte ten zeerste wordt in de hand gewerkt. Na heftig debat besloot de vergadering een protest in te dienen bij de Engelschè admiraliteit. Onder het zingen van het bondslied „Toen Jonas in den walvisch zat" ging de vergadering uiteen." 't Is toch geen scbijntjoblok Een duistere zaak. Men meldt aan de Telegr. uit IJ muiden Donderdag 30 December is van hier ter visscherij uitgevaren de IJmuider stoomtrawler „Sidney Albert" IJ. M. 104, van de Stöomvisschery Maatschappij „Sidney Albeit", onder directie van de firma wed I. S. Groen, alhier, met de vooropgezette bedoeling, dat het schip hoogstens 8 dagen zou uitblijven, waartoe mede met de kolenvoorziening was rekening gehouden'. Tot gisteren, 11 Jinuari, was niets gehoord en ook was het schip door geen enkeleu anderen trawler gepraaid, zoodat men zich over het lot van schip en bemanning ernstig ongeiust begon te maken. Maandag middag evenwel ontving de reederij een briefkaart van den navolgen.U n inhoud „Cuxhaven, 6 Jan. 1915. M.M Wij zijn door een nuitsche toipedoboot opge bracht vei dacht van mijnen gelegd te hebben Wij waren visscbende zeventig mijlen N.W. van Helgoland. Hopende, dat gij stappen zult doen tot vrijlating van ons, zoo no m ik mij L. Mastemaker schipper aan boord „Sidney Albeit." iliermijd-< zou de twijfel omtrent het lot van het schip opgeheven zijn, indien de briefkaait aan do voorzijde werkelijk de plaats van hei komst aai duidd", doch deze draagt getn enkel buiten'andseh stempel, is niet voorzien van een frankeer zegel en is door de postadministratie a'hier voorzien van een strafportzegel van 10 cems en draagt alleen 2 stempels „IJmuid:n". Een onderzoek Daar de raadselachtige wijze waarop de brief kaart te IJmuidon is gekomen, wordt ingesteld, terwijl deze aangelegenheid ter kenDis is gebracht van de militaiie autoriteiten te IJmuiden, die on middel lijk een onderzoek zijü begonnen in te stellen. Ten huize van den schipper was geen enkel bericht ontvangen. Men meldt nader uit IJmuiden Dinsdagmiddag is bij de reederij van den stoomtrawler telegrafisch bericht ontvaDgen van den consul generaal te Hamburg dat de „Sidney Albert" was „vastgenomen". De reden weiden niet vermeld. Als men den trawler werkelijk op de gemelde hoogte heeft vastgehouden, uit verdenking dan zal zulks alleen ver klaard kuDnen worden uit den Engeisch klinkenden naam van den trawler. Ou- noodig te zeggen, dat het schip IJmuider merken voert en oovervalschte Neder landsche papieren aan boord heeft. R N. Belgische vluchtelingen. Eerstdaags komen de vluchtelingen, die thans verblijf houden te Katwijk, Lisse, Reokum en Amersfoort naar het vluchtelingenkamp te Gouda, terwijl ook onderhandelingen gevoerd worden, om 500 vluchtelingen uit Utrecht naar Gouda te doen verhuizen Door tusschenkomst van den Ameri- kaaESchen gezant ontving de commissie uit Amerika 100 dollar (f250) welk be drag kan worden besteed voor benoo- digdheden voor openluchtspelen, of voor wat dienen kan, om de vluchtelingen voor verveling te vrijwaren. Eerstdaags komt een detachement mare chaussees naar Gouda, bestaaDdo uit 7 man en een wachtmeester, die den be wakingsdienst van het kamp zullen onder houden ter vervanging van de militairen die tot den dienst in het leger worden teruggeroepen. Vad. Geachte Redactie Bij dezen wend ik mij tot U met het beleefd vorzoek bijgaand stukje in het eerstvolgend nummer van de Tex. Ct. te plaatsen. Bij voorbaat beleefd dankend. Hoogachtend, UEd. dw. dienaar, A. C. TOET. h.d s. De Cocksdorp. De Cocksdorp, 16 Jan. '15. Oorlog en Onderwijs. In de Texelsche Ct. van 17 dezer las ik het volgende: „Met heerlijke woorden en zenuwschokkende verhalen en muurbeven- de liederen werd den kinderen de liefde tot hun vaderland geleeid en daarbij tevens de haat of de minachting voor 'n vreemde natie." Sta mij toe naar aanleiding daarvan mijn meening te zeggen. Wat de vaderlandsliefde betreft, ik zou zeggen, die behoeft niet te worden aange kweekt. Ieder is gehecht aan zijn geboorte plaats, ook aan een woning, waar hij vele jaren heeft doorgebracht. Als men iemand vraagt: „Hoe komt het, dat ge zooveel van uw woning, uw woonplaats houdt?" en hij antwoordt„Dat heb ik op school ge leerd", dat zult ge toch zeker denken „Die man is zot." En vaderlandsliefde? Die kan men immers ook niet inprenten. Maar het ergste^ is, dat de onderwijzers worden beschuldigd van het kweeken van haat voor een vreemde natie. Iemand, die zoo in de school optreedt, is daar niet op zijn plaats Ja, ik kan mij moeilijk voorstellen, dat er zoo'n onderwijzer bestaat. Uit het neerschrijven van dit zinnetje blijkt weer, hoe bedroefd weinig sommige menschen van de school begrijpen. Wanneer wij in de school de geschiedenis behande len, is ons doel te wijzen op verschillende deugden. Niet het vechten wordt verheer lijkt, maar de zelfopoffering de moed. We leeren niet, dat de vijanden zooveel slechter waren, dan wij, maar dat onze voorouders even goed ondeugden als deugden bezaten In 't kort, we zeggen de waarheid. En daar komt men, ook en vooral in school, het verst mee. Toch wordt heusch de Vaderlandsliefde niet gedood. Geen volk ter wereld, of het grijpt naar de wapens, wanneer de grenzen bedreigd worden. Geen vergaderingen zijn noodig om het volk uit te leggen, wat het te doen heeft Evenmin bohoeft men iemand wiens huis in brand staat, uit te leggen, dat hij den brand moet blusschen. Neen, als men iets wil zeggen over de oorzaken van den tpgenwoordigen wereld brand, behoeft men de Onderwijzers er niet bij te halen. Ik durf. genist te zeggen: „Die kennen hun plicht wel", de onderwijs bladen zullen u anders wel inlichten. Maar het is eigenaardig, als er iets niet in 't reine is, in onze maatschappij, diï hebben de onderwijzers 't gedaan. Vroel kregen we geregeld de schuld van de bi deloosheid der straatjeugd en nu hebbS we den oorlog op ons geweten. Nn zult ge misschien opmerken, dat! redactie zoo ver niet gaat, maar 't hP toch een aangenamer indruk gemaakt f u dit duidelijk had neergeschreven. J A C. TOET.l De Cocksdorp, 16 Jan. '15. Ons dunkt, de laatste zin van het schg ven bewijst, dat de heer T. de Redacfi van de Tex. Courant geen verkeerde dachten omtrent de onderwijzers toedii en terecht. Wij hebben geenszins bedoeld de ond wijzers aansprakelijk te stellen voor wereldoorlog en dat ook niet in artikel van de(n) Nieuwem Limbui| Aankondiger gelezen, doch vonden daal een ernstig streven om een herhaling# den huidigen krijg te voorkomen, waar! de schrijver meent, dat het onderwijs; de vaderlandsche geschiedenis niet schuldig is. Het artikel bevat o.i. niets kwetseif voor de onderwijzers, trouwens, het Schil blad, officieel orgaan van N.O.G nam i artikel zonder eenigen aanval op het bete van den schrijver, in no. 52 van vorigen jaargang op. Red. I Het schrijven van den heer T. hebl wij geen plaatsje willen weigeren, di vinden verdere discussie over een ona werp, niet-rakende het plaatselijk hela niet gewenscht. DE UITG Postkantoor te DEN BURG (Te-è LIJST van de aan dit kantoor en daaronder behoorende hulpk! toren ter post bezorgde brief en briefkaarten, welke wegj onbekendheid van de of wei ring door geadresseerden n zijn kunnen worden uitgerei le helft der maand Januari 1915, Bakker. Jb., Schoonhoven. Nota. Aan do afzenders wordt a| bevolen hun adres op de stukken! vermelden, opdat deze bij onbestelba| heid aan hen kunnen worden terugk geven. Woensdag 20 Januari. Burg, 'sAv. 7 uur ds, v. d. Brugghen, in Gebouw Eben-Haëzerj; Collecte voor de BelePche Zendingske Zuid-Eierland, Geen dienst. Donderdag 21 Januari Koog, 's Avonds 7 uur ds. v. d. Waa. Cocksdorp's Av. 7 uur ds. v. d. Bruggtï in de kerk. Vrijdag 22 Januari. a Oosterend. 's Av. 7 uur,WelEerw. Heet- v. d. Brugghen: Donderdag 21 Januari. GEREFORMEERDE KERK. O osterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevc Zondag 24 Januari 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. H. Av 's Avonds 7 uur Dr. Norel. Dankzegging. Koog, Vm. 10 uur ds. d. Waa, 11 OudeschildVin. 10 uur ds. Glas. Den rloorn Vtn. 10 uur ds. Visser. Dankzegging H. Avondmaal, Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grassteb. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierlaud, Nam. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dage vos nam. 2 uur ds. Dagevos, iizrwnia rimwirirM pt? g) 5' DOOPSGEZINDE GEMEENTE Waal, Vm. 10 uur ds. Kuporus. te Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemake» - Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 15 Jan. Ter markt aangevoerd: 13 Stieren f 160,- a f 315,-; 82 Kalf- en Melkkoeien f130 a 131 346 Varekoeien f 125 a f 280 235 Vette Ossen en Koeien 1190 a 13! 43 Kalveren (vette) f 45 a f 125. 42 Kalveren (magere) f 8.a 1 15.- Lammeren f a f —,00. 1183 Schapen (vette) I 24,00 a t 48.00 218 Biggen f 4 00 a f 7.00 liusterduni, 18 Jan. Aangevoerd 423 Runderen, le kwal. 92 96 ct. 2e kwal. 84 a 88 ct. b 3e k wal. SO a S2 ct. 5. a 120 Melk- en Kalfkoeien 1 200 a f 340, 0 78 Nuchtere Kalveren 1 12,— a f 18, 435 Vette Varkens 67 a 71 ets. (Builen verantwoordelijkheid der liedactie.)

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2