Gemengd Nieuws, Predikbeurten. staanden feestavond Zeevaartschool, ge voegd bij de bekende huiselijkheid van de Texelaars en den gedrukten finan- tieelen toestand tengevolge van de mobilisatie, deden geen groote opkomst vermoeden. Gissen doet missen 1 Toen de voorz. van de vereeniging de heer T. Zijm Cz. den avond opende, kon hij het welkom toeroepen aan een be trekkelijk groot aantal bezoekers. Ons aanvankelijk plan, zegt spr. om dezen winter met een operette voor het voetlicht te komen, hebben wij niet alleen moeten prijsgeven, door de afwezigheid van eenige leden tengevolge de mobili satie, hebben wij zelfs een en ander moeten vereenvoudigen, toch hopen wij U een genoegelijken avond te verschaffen. Moge deze avond zich kenmerken door goeden toou en gezelligheid. De hoop en den wensch van den voorz. zijn verwezenlijkt en vervuld. Gaf het herhaald en daverend applaus na ieder nummer bewijs dat het opge komen publiek zich amuseerde, de goede toon is geen oogenblik verstoord en ge zellig was het in hooge mate. Wij weten niet te zeggen of de koor- Dummers, dan wel de solozangstukjes het meest in den smaak vielen, zeker is, dat het programma met zorg was samengesteld en dat voor de zoo noodige variatie was gezorgd. Het goed verzorgd tableau aan het slot zette de kroon op het werk. De uitvoering mag in alle opzichten geslaagd heeten. Met een gepast woord van den voorz. aan het slot, werden de aanwezigen op gewekt zich als donateur of donatrice van de vereeniging op te geven, waarna te middernacht het bal een aanvang nam. Opeuing Zeevaartschool. Vroolijk schijnt het voorjaarszonnetje over het landschap, heerlijk teekent de driekleur tegen de heldere lentelucht, voorwaar een bemoedigend voorteeken. We hebben de zon in dagen niet ge zien, het heelt geregend schier zonder ophouden en nu wij ons opmaken om de opening van de Zeevaartschool bij te wonen, schittert alles in zonneglans. Ook binnen de school ziet alles er keurig uit, vestibule, trappen, gangen en schoollokalen, alles blinkt in reinheid en ongereptheid. Een eenvoudige, doch smaakvolle ver siering is in het gebouw aangebracht, vooral aan een der lokalen, dat voor de ontvangst der gasten ingericht is, is veel zorg besteedt. De Burgemeester heet ter bestemder tijd de aanwezigen namens het Gemeente bestuur welkom in het nieuwe gebouw en wijst op het bemoedigende van de feestelijke versiering binnen het gebouw en het heerlijk voorjaarsweer daar buiten. De Hollanders zegt spr. is een zeevarend volk, zoo goed als de Duitschers en de Belgen volken van industrie. De schepen- honger van de laatste jaren is voor ons land een bemoedigend verschijnsel omdat het onze pootige jongelingschap de ge legenheid geeft, zich een uitstekende positie te verschaffen. Spr. waagt met lof van onze scheep vaartmaatschappijen, noemt met name de Java-Cüma-Japan Lijn en de Kon. Paketvaart Mij. in verband met de relaties aan onze school, om vervolgens de geschiedenis van de school na te gaan, vanaf de dagen dat de heeren Dros,. Langeveld en Mets, hare wenschelijkheid in den Raad bepleitte tot den dag van heden. Hulde wordt daarbij gebracht aan den heer Inspecteur van het M. O., aan de Prov. Staten van onze provincie en in het.bizonder de vertegenwoordiger bin nen ;,onze gemeente, de heer Dikkers, voor de ondervonden medewerking. Lof brengt spr. aan den heer Tjebbes, die als directeur bij de oprichting, door zijn bekwaamheid, lust en ambitie heelt gezorgd voor een krachtig begin, daarbij onvermoeid ter zijde gestaan door den heer Schmidt als 1 eeraar in de practische zeevaartkunde, lof ook aan den tegen- woordigen directeur, den heer Bossen, die reeds lang een uitstekenden naam heeft op het gebied van Zeevaartkundig onderwijs, en ook hier is gebleken, den rechten man op de rechte plaats. Spr. hoopt dat de heer B. nog lang z'n beste krachten aan de school mag wijden, daarbij gesteund door de leeraren Schmidt, de Hart, Yellinga, Wagemaker en Groenewold. Vervolgens wijdt spr. waardeerende woorden aan het adres van de commis sie van toezicht M. O. in deze gemeente, om daarna een woord van hulde en lof te brengen aan den heer Tiessen, den gemeente-opzichter, die nevens zijne ge wone werkzaamheden nog tijd heeft kunnen vinden om den bouw van de Zeevaartschool, zooals ze daar thans staat, voor te bereiden. Indien het nog noodig ware, zegt spr. dan heeft de heer T. hiermede bewezen voor z'n taak berekend te zijn. De heeren Dalmeijer, Visser en Pere boom wordt dank gebracht voor wat zij tijdens den bouw presteerden, terwijl een complimentje niet wordt onthouden aan den aannemer Doorn, voor de oplevering van het werk. Spr. eindigt met de beste wenschen uit te spreken voor de Texelsche Zee vaartschool, moge zij een kweekplaats zijn van bekwame stuurlui, die niet zullen aarzelen deel te nemen aan den vredelievenden strijd op de baren, die na deze troebele dagen hopelijk weer zal aanbreken. Een daverend applaus en een donderend hoera volgen op spr.'s woorden. Als vice-voorzitter van de commissie van toezicht, voert de heer Roeloffs het woord om te zeggen, dat het der com missie een lust is te mogen constateeren, dat het zeevaartkundig onderwijs thans in een zoo uitstekend gebouw is onder gebracht. Waar de heer D. C. Dros z'n naam heeft hooren noemen als lid van de commissie van voorbereiding van het zeevaartkundig onderwijs in deze gem., daar kan spr. niet nalaten 6r op te wijzen, dat hunne taak hen licht was door de medewerking van Burgemeester en Wethouders, spr. vertrouwt zich den tolk van den geheelen Raad, wanneer hij B. en W. vooral dank brengt voor wat zij van de autoriteiten hebben ge daan weten te krijgen om de oprichting van deze school, vooral finantieel, mogelijk te maken. Ook spr. eindigt met de beste wenschen voor de school uit te spreken. Alsnu krijgt de heer Tjebbes het woord, om na een kleine herinnering aan den wereldstrijd onzer dagen, in de hoop op rustiger dagen, te wijzen op onze toe komst en die onzer jongelingschap op de baren. Een verblijdend teeken acht spr. dat onze regeering thans meer dan ooit de belangen der scheepvaart steunt, hij hoopt dat nog meer dan tot heden, Texels jongens zich opgewekt zullen ge voelen het zeemansvak te beoefenen, als een vak waarin carrière is te maken. Spr. brengt hulde aan den Burgemees ter voor de ondervonden medewerking bij de oprichiing der school en eindigt met mede namens de Amsterdamsche Zeevaartschool de beste wenschen voor Texel, de Zeevaartschool, haren direc teur en hare leeraren, uit te spreken, onder bijvoeging dat zij van hunne zijde steeds voor samenwerking zullen te vinden zijn. De heer Bossen sluit de rij der spre kers om dank te zoggen voor de waar deerende woorden tot liem en de andere leeraren gericht. Onze school, vervolgt spr. bestaat thans 2 jaren en kan op resultaten wijzen als bijna geen andere, Amsterdam en Rotterdam buiten beschouwing ge laten 50 leerlingen zijn in dien tijd voor de diverse rangen geslaagd. Het succes van de jonge inrichting hebben wij te danken, spr. mag dat zeggen, want hij kent den heer T. als voormalig leeraar aan de kweekschool, aan het inzicht en de diijfkracht van den heer Tjebbes met den heer Schmidt als z'n rechterhand. Spr. bejammert het streven dat in den laatstee tijd merkbaar is, om de inrich tingen van zeevaartkundig onderwijs slechts voor leeilingen met einddiploma H. B. S. 3-jarige cursus of M. U. L. O. open te stellen, omdat ze niet alleen onze Texelsche jongens, ;maar ook zoo vele anderen van dat onderwijs zoo ver stoken doen zijn. Na dank te hebben gebracht aan amtoriteiten voor de medewerking, waar onder spr. vooral noemt den heer In specteur van onderwijs, eindigt spr. met uit te noodigen tot een driewerf hoezee voor j Texels Zeevaartschool, hetwelk spontaan wordt ingezet. De Burgemeester als gastheer noodigt hierna tot de bezichtiging van het ge bouw uit, om daarna een kop thee te gebruiken in de inmiddels tot theesalon herschapen feestzaal. Behalve het Dagelijksch bestuur, de leden van den Raad, van de commissie van toezicht, directeur en leeraren van de Zeevaartschool en hunne resp. dames, woonden, zooals uit ons verslag reeds blijkt, de oud-directeur, de heer Tjebbes, de feestelijke opening bij, zoomede alle leerlingen van de Zeevaartschool. Rest ons nog te melden, dat van een oud-leerling der school een telegram van gelukwensch was ontvangen, eveneens van den heer Directeur van de Zeevaart school te Helder en een schrijven van een der directeuren yan de Java-China- Japan-lijn. Het verslag van de feestavond geven wij in ons volgend nummer. Waal, 15 Fébr. De tweede en laatste uitvoering in dit seizoen van de Rederijkerskamer A. d. O. gisteravond gegeven in het café Eelman, was niet zoo druk bezocht als de vorige toch was de zaal vrij goed bezet. Allereerst werd opgevoerd„Het Pauweveerke" (naar de Overbetuwsche novelle van J. J. Cremer, bewerkt voor het tooneel). Dit lieve ernstige stuk werd zeer verdienstelijk vertolkt en door de aanwezigen met stille aandacht gevolgd. 2 Blijspelen volgden en wel 1. De Barbier-Brugwachter en 2. Met de X-stralen. Hartelijk werd er gelachen, vooral om de vroohjke tooneeltjes in het laatst genoemde stukje. Wij roepen de jonge Kamer een wel gemeend „tot weerziens" toe in het volgend seizoen. Den Hoorn16 Feb. Zaterdagavond had in Loodsmanswel varen alhier de aaugekondfgde casino avond plaats. Liet zich in den middag en den vooravond het weer zoo droevig aanzien dat aan een goede opkomst kon worden getwijfeld, toch heeft men tevreden kunnen zijn, op het uur van aanvang was de zaal goed gevuld. De nummers van het programma werden allen keurig en vlot afgewerkt en wij gelooven zeker dat ieder der aanwezigen volop genoten heeft. Aan de heeren Militairen en aan de leden van Hierna Beter brengen wij een woord van hulde en we spreken zeker uit naam van alle aanwezigen wanneer we hopen dat er nog een zoo genoegelijken avond voor ons is weggelegd. Oucleschild, 15 Febr. Hedenavond had de laatste bijeenkomst plaats van de sociëteit „Neptunus". Bij opening geeft de voorz. zijn leedwezen er over te kennen, dat twee verdienstel, bestuursl. niet aanwezig kunnen zijn, de een wegens verlies van 'n familielid, de andere door ernstige ziekte. Spr. hoopt beide heeren in eerstv. verg. weer in goeden staat aanwezig te zien drukt vervolgens zijn medegevoel uit met de familie, die door het sterven van een veelbelovend kind niet had kunnen ver schijnen. ület hartelijk welkom aan allen, vooral aan de eereleden Daalder en de Jongh, Directeur en leden der zangver. „E. O.", wordt de bijeenkomst geopend. Notulen konden niet gelezen worden, doch de heer [Joh. Dogger belast zich met het houden van aanteekeningen. Daarna wordt .een uitgebreid pro gramma, zeer ten genoege der vele aanwezigen, afgewerkt. Allereerst treedt op de heer Daalder met „Een wilde vogel" van Hoöijer, hetwelk zeer gevoelvol wordt voorge dragen. Inkwartiering (zang) en Jan de Koop man werden hierna door den heer de Jongh keurig vertolkt. Daarna volgde nog een 6-tal voor drachten, tooneel- en zangstukjes, die zeer in den smaak vielen. Oorlog en Vrede, tableau door.,E.O." vormde een mooi slot. Aan allen die hebben bijgedragen tot het welslagen van dezen avond, wordt hartelijk dank gezegd. Met bijzondere waardeering gedenkt voorz. de verdiensten van den penning meester van E. O., die voor zooveel heeft te zorgen en dat altijd met groote ambitie doet. In de hoop, dat de gruwe lijke oorlog spoedig plaats moge maken voor ongestoorden vrede, sluit de voorz. 't officieele gedeelte. Daarna vangt een geanimeerd bal aan, dat velen nog geruimen tijd prettig bijeen houdt. Vlieland, 15 Febr. De mijn, dezer dagen aangedreven aan den binnenkant van de Vliehors, is gisteren door ontploffing onschadelijk gemaakt. Bewaren van Appelen en Aar\, afpelen. Betreffende het bewaren van appels en aardappelen diene het volgende as het weekblad „Fioralia" ontleend B- Bewaren van appelen en aardappels^ Hebt ge uw appels op de zolder nj gespreid liggen, denk er dan aan om; te dekken met papier, met oude kleedt., met houtwol of hooi, want de zolder een goede bewaarplaats mits men 4 vruchten door afdekken vorstvrij houy Wie dat niet doon kan, brenge zd< vruchten naar den kelder, waar ze bet-y voor vorst beschut, kunnen worden waard. d In Möllers Deutsche Gartner-Zeitu£ schrijft de heer L. Peters te Berlijn na§ aanleiding van de omstandigheid, datr jaar Duitschland de aardappeloogst slee!? middelmatig was en de treurige tijd-:, tot spaarzaamheid aanmanen, het eg en ander omtrent het overwinteren v;e aardappels met behulp van zwavel, g Voor zoover den schrijver bekend M maakte een Wurtenberger boer het eer-" opmerkzaam op de gunstige werkif van zwavel bij ingekuilde aardappel De „Pflangenschutztelle" der Landwi| schaftskammer voor de provincie Oog pruisen, deed daarop in den winter vi 1912 op 1913 bij verschillende boerl proeven nemen. Deze menschen warli over de bereikte resultaten bizond- tevreden. Zij namen waar, dat etteljjf plekjes, waar reeds rotting was '1 getreden, niet grooter geworden ware maar uitdroogden en dat de kwaal zip uiet uitbreidde. De opzichter een] jeneverstokerij nam eveneens een prog waartoe hij aardappels van een zwarr bodem nam, die hem toeschenen fcE eerst te zullen rotten. Hij maakte twl kuilen van 8 M.de inhoud van e. daarvan werd met zwavel behandel» terwijl de andere kuil als controle we3 gehouden. i< Na verloop van zestig dagen moesfï' de aardappels uit den controlekf worden verwijderd, en verbruikt, terwd toen reeds 50 pCt. verloren bleek te zi gegaan. De aardappels uit den anderi kuil werden na 153 dagen te voorschp gehaald en gebruikt en bleken toen cm geheel onbeschadigd te zijn. Men gebruikt op iedere 100 K£ aardappels 30-35 gram fijne zwa?if die met behulp van een zwavelstuiv^' over de aardappels wordt geblaze boewol men zich bi) gebrek aan zii een toestel ook behelpen kan met er losgeweven zakje, waartegen men klo; om er de zwavel uit te jagen, 't Is ons niet bekend, of ook elders ree proeven zijn genomen om aardappel" met behulp van zwavel, beter den winF door te helpen. Zoo niet, dan ware t™ zeker gewenscht, dat men ze bij li eerste de boste gelegenheid ging nemej om daarna den uitslag te publiceeren. n Maandbl. tegen Vervalschingen.Ul HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 17 Februari. Burg, 'sAv. 7 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer.v Zuid-Eierland, 's Av. 7 uur Bijbellezing,- Donderdag 18 Februari Cocksdorp's Av. 7 uur Geen Bijbellezit Oosteraid, 's Av. 7 uur ds. v. Grassteb. Catechismus,! GEREFORMEERDE KERK. 'jj O osterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagev<% ;e Zondag 31 Februari 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. 's Avonds 7 uur Dr. Norel. ïF aal, V.m. 10 uur ds. van der Was. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Coll. noodl. kerken en personen. Oosterend, Nm. 3 uur Dienst. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nam. 3 uur Geen dienst. Bi GEREFORMEERDE KERK. 0 Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos., j nam. 3 uur ds. Dagevos., j DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, 'sAv. half 7 ds. Knperus. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur Geen dienst, p? ni

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2