Propaganda avt. i VroTrwenkiesreclj; Gemengd Nieuws. Marktberichten. Veiling V. P. N. Advertentiën. Dinsdag 2 Maart a.s. Den 2den Maart a.sj Arbeiders Tooneelvereenif UITVOERINf, Predikbeurten. Vergadering „Vergulde Leugefi ftla afloop bal.è voerde de stroom het nader. Door mili tairen werden er een 6 :-tal schoten op gelost om te trachtende mijn tot zinken te brengen, hetgeen mislukte. Zeer dicht langs de pieren achter het dorp dreef de mijn voort, in angstige spanning gevolgd door de bewoners der naburige huizen. Eenige manschappen begaven zich in een vlet naar de gevaar volle nabijheid en onder leidiüg van den kapitein der mariniers gelukte het de mijn op sleeptouw te krijgen. Eu toen ze nu veilig werd weggesleept heradem den velen. Zoo ver als mogelijk was van den waterstand werd ze weggebracht en vastgelegd en in den namiddag gisteren tot ontploffing gebracht. Dit gelukte eerst bij de dei de proefneming. De knal was ontzettend, dank zij genomen voorzorg was ia het dorp geen schade van be- teekenis, een schuur in de nabijheid verloor eenige honderden pannen. Over den Oorlog. Het aantal getorpedeerde schepen schrijft de Opr. Haarl. Ct. begint nu al onrustbarend toe te nemen en het laat zich aanzien, dat op den nu ingeslagen weg de Duitschers nog veel vijandelijke schepen zullen vernietigen, voordat het den Engelschen gelukt zal zijn een be langrijke opruiming onder de Duitsche onderzeeërs te houden. Zaterdag om vijf uur 's middags heeft een Duitsche duikboot een Engelsch kolenschip in de Iersche Zee aange houden. Zij gaf de bemanning vijf minuten tijd, om in de booten te gaan, en boorde het schip daarna in den grond. Volgens een bericht van Lloyds, zijn de stoomschepen Hemisphere, Highland, Brae en Potaro, het Noorsche zeilschip Semantha en het Engelsche zeilschip Wilfrid in den grond geboord. Het Duitsche stoomschip Holger is te Buenos Aires aangekomen met de pas sagiers en bemanningen van de Engelsche stoomschepen Higland, Brae, - Potaro, Hemisphere en de zeilschepen Wilfrid en Semantha, die door de Kroonprinz Wilhelm (een Duitschen hulpkruiser) in den grond waren geboord, is in gebreke gebleven binnen een etmaal te vertrek ken en is daarom geïnterneerd. Rotterdam. 't Is deze week erg meegevallen in de haven te Rotterdam—schrijft de N. R Ct er waren Zaterdagmorgen reeds 87 sche pen binnengeloopen tegen verleden week Zaterdagmorgen 62. Er worden tegen den avond nog eenige booten verwacht doordat de schepen de laatste dagen alleen over dag varen, komen ze eerst 's avonds binnen zoodat we van de week wel over de 90 zullen komen. Van den 18en af, het begin van den duikboot-oorlog, zijn er 31 schepen binnen gekomen, waaronder 5 Engelsche, 3 Noorsche en 1 Amerikaan. Na Donder dag zijn er 18 uitgevarende helft daar van waren Engelsche schepen. Er is na den 18en geen enkel Engelsch schip in onze haven blijven liggen alle zijn, zij het dan niet op tijd, vertrokken. De aanvoer van graan, gelukkig, blijft voortduren er kwamen deze week 10 schepen met een lading graan binnen. Voorts 11 schepen met steenkolen en 5 met ijzererts. De Neches van Savannah had een groote lading katoen aan boord. Engelsch vliegtuig geland. Dinsdagnamiddag is een Engelsch watervliegtuig gedaald in den mond der Wester Schelde. De commandant was flight-lieutenant D. Murray. Volgens zijn verklaring was het vlieg tuig eenige malen getroffen door vijan delijke kogels, waardoor het neergescho ten is. Er zijn geen bommen op het vliegtuig aangetroffen. Vliegenier en vliegtuig zijn per torpe doboot te Vlissingen aangebracht en on der militaire bewaking gesteld aldaar. De officier-vliegenier is uit Vlissingen naar Groningen ter interneering overge bracht. Te Vianen had een treffend sterf geval plaats. 's Avonds 5 uur overleed de vrouw van het echtpaar De V., te Helsdingen (gemeente Vianen) en dienzelfden avond om 10 uur overleed de man. Hun zoon die bij hen inwoont, is onder de wapenen en deze verloor eenige weken geieden zijn vrouw, zijn schoonmoeder en zijn oom. Uitvoer van runderen en varkens. In verband met de audiëntie van het Hoofdbestuur van den Nederl. Slagers- bond bij den Minister van Landbouw, deelt de „Slagers-Ct." mede, dat, olschoon geen algeheel uitvoerverbod van runderen en varkens te verwachten is, binnen zeer korten tijd van de zijde der Regeering een maatregel zal worden genomen, waarbij aan de rechtmatige grieven van belanghebbenden wordt tegemoetge komen. Ook van andere betrouwbare zijde ontving de „Slagers-Ct." bericht, dat zeer spoedig een Koninklijk besluit te ver wachten is, waarbij de uitvoer zeer bepeikt wordt. Afschuwelijk. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een strooper te Zandvoort, omdat hij een konijn levend gevild heeft. Het gruwelijke bedrijf werd gezien door twee meisjes, van 15 en 17 jaren. In het Noordhollandsch dorp Lim- men zijn de scholen gesloten wegens het beerschen van kwaadaardige mazelen. Ook komen er gevallen van diphthe- ritis voor. Het 2-jarig kind van een schipper te Oostermeer (Friesland) is lijdende aan tongblaar, tengevolge van het gebruik van besmette melk, die niet gekookt was. Geen v\scknood in Duitscliland. De IJmuider trawler „Letty" 215 is de laatste geweest, welke zijn visch te Geestemunde heeft mogen verkoopen. De vaart op Duitsche havens is thans voor elk neutraal visschersvaartuig ver boden. Ware genoemde trawler niet geloosd geweestdan had hij ook terug moeten keeren, wat natuurlijk voor de reederij een schadepost geweest zou zijn. De visch was dan ook nauwelijks gelost en een weinig kolen geladen, of de autori teiten geboden hem te vertrekken. Oorlogszeeongevallenwet. Bij de Tweede Kamer is thans inge komen een wetsontwerp, houdende be palingen betreffende „verzekering van schepelingen en hun nagelaten betrekkin gen, tegen geldelijke gevolgen van ongevallen hun op zee overkomen ten gevolge van of in verband met een ge beurtenis, welk onmiddellijk gevolg is yan den huidigen Europeeschen oorlog." Voorgesteld wordt te bepalen, dat de schipper van een Nederl. zeevaartuig een Nederl, haven niet mag verlaten, tenzij hij in het bezit is van een schriftelijk bewijs, inhoudende dat ten genoege van den Minister van Landbouw is aangetoond dat de Leden der bemanning (waartoe ook de schipper behoort) en hun eventu eel nagelaten betrekkingen voldoende zijn verzekerd tegen geldelijke gevolgen van ongevallen aan de leden der beman ning overkomen, tengevolge van of in verband met een gebeurtenis, die een onmiddellijk gevolg is van den huidigen oorlog. Onder nagelaten betrekkingen worden verstaan de weduwen tot aan haar her trouwen en de kinderen tot hun 16e jaar. De voorwaarden der verzekering moe ten de bepaling bevatteD, dat de leden der bemanning van a. zeevisschersvaar- tuigen zijnde en van b. alle andere vaar tuigen van 200 ton bruto inhoud en daar oeueden, on eventueel hun nagelaten betrekkingen behooren verzekerd te zijn voor de helft van hetgeen de Minister voldoende acht voor de schepen, die niet tot een dezer beide categorieën behooreD. Voor de bemanning van deze beide soorten vaartuigen geeft het Rijk aan den getroffenen evenveel als hun vanwege de reederijen verzekerd is. Brood-aanvoer. Door de commissie tot voorziening van den nood in de Belgische grensgemeenten, voorzitter burgemeester Fleskens, te Geldrop, wordt aan Belgen toestemming verleend, om groote voorraden brood over de grens te vervoeren. Vergissing van 7000 gulden. Door d6n Raad der gemeente Velzen is aan den heer Schaaf te Alkmaar, ont heffing verleend van den aangenomen bouw van de school voor lager onderwijs te Velzeroord, op grond, dat deze zich, naar hij bericht had, in de berekening vergist had voor f 7U0U. Verzekering tegen stormschade. Te Oudkaispel (Noord-Holland) is op gericht de Eerste Nederl. Mij. van Ver zekering tegen Stormschade. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texêl Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 37 Februari 1915, des namiddags te 2 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 23 Februari 1915. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 zakdoek, gevonden te den Burg, en 1 manchetknoop, gevonden op den weg tus- 8cben den Burg en Oudeschild. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 34 Februari. BurgGeen bijbellezing. Zuid-Eierland, 'a Av. 7 uur Bijbellezing. Waal, 's Avonds 7 uur ds. v. d. Waa. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Avonds halt 8 Biduur voor den vrede, met het oog op deu nood der tijden. Donderdag 35 Februari Cocksdorp's Av. 7 uur Bijbellezing. Geb. v. Chr. Belangen. Koog, 's Av. 7 uur ds. v. d. Waa. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. v.Grasstek Catechismus. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. 's Av. 7 uur Geen dienst. Zondag 38 Febrnari 1915. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVm. 10 uur Dr. Norel. 's Avonds 7 uur Dr. Norel. fkaaf, V.m. 10 uur ds. van der Waa. Oudeschild, 's Av. 7 uur ds. Glas. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nam. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, Vm. 10 uur ds. Knperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Amsterdam, 22 Febr. Aangevoerd 314 Runderen, le kwal. 88 k 92 ct. jjp 2e kwal. 80 a 84 ct. h 3e kwal. 76 a 78 ct. 140 Melk- en Kalfkoeien i 200 a f 340, 160 Nuchtere Kalveren 1 12,a f 18, 238 Vette Varkens 84 a 88 ets. No. 337, 19/2 '15. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipei f 4.90 f 8.25. Eeudei f 5,20 f 5,30. Aanvoer 22775 Middenprijs f 5,85. Oude banen 1 0,91. Oude kippen t 0,90 f 1,05. Wilde eenden f 0,75 10,87 Smienten f 0,40 1 0,43. Aanvoer 63 stuks. Netto kiloprijs: Burg, bruine ei f 0,94. Witte ei f 0,92. Oosterend netto kiloprijs f 0,97. Langenboff. hopen onze geliefde Grootouders PAULUS VOS en TRI JAT JE VISSER, hun 50 jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wenschvan hun dankbare Kleinkinderen Paul us Vos Dz. Paulus Leeudert Duinter Cz. Oudeschild, 23 Febr. 1915, Geborbn NEELTJE, dochter van J. TIESSEN en T. TIESSEN-SchuitJ den Burg, 23 Febr. '15. hopen onze geliefde Oudera, B huwd- en Grootouders, M. VLAS en NEELTJE SCÜAGEN, hun 50-jarige Echtvereeniginge herdenken. Dat zij nog lang gespate mogen blijven is dewenschr hunne lielhebbende Einden Bebuwd- en Kleinkioderei Oudeschild Texel, 23 Feb. 191^_ Heden overleed, zacht en balm geliefde Vader, Behuwd- en vader, PIETER MAKELAAR, 1 in den ouderdom van 53 ja1 5 maanden. P. Bakelaar. C. Bakelaar Brouwa H. Bakelaar. J. Bakelaar. G. Bakelaar-ZwarL M. de Ridder-Bak.. A. de Ridder. J. Bakelaar en Verl? G. Bakelaar. Den Burg, 21 Febr. '15. Heden overleed tot onze droefheid na een kortstondige i. na voorzien te zijn van de L Sacramenten der Stervenden, innig geliefde Eohtgenoote en Mi CORNELIA SLOT Huismai" in den ouderdom van 59 jaar. C. SLOT en kinde: Texel, 23 Febr. '15. van de Afd. „Texel" der Vereeniging ter bevorderL Bijenteelt in Nederland op Zaterdag 37 Febr. 's avonds 7 Café „den Burg* te den Burg. I Agenda Ingekomen stukben. Jaarverslag. Afrekening suiker. Verkiezing bestuursleden. Verkiezing afgevaardigde Algl] Vergadering. Bespreking aanvrage excursie t Leeraar. Het Beste, van de Afdeeling Texel, J op Vrijdag 26 Februariii „De Vergulde Kikkert".* Lezing van Mevrouw WAGEMAfy Onderwerp De Vrouw en Arbeid. Voordracht: „De Gonden Bruilof Aanvang 's avonds halt acht Entree niet-leden 10 cent. Personen beneden 16 jaar geen li - „Kunst aan het Volk", op Zondag 38 Februari 1915, 's i 8 uur in de „Zeven Provinciën" te schild. Opgevoerd zal worden: tooneelspel in 4 bedrijven door„D0i (Inte Onsman.) Entree 30 cent per persoon, fes vrouw f 0.50. 1. /Aededeelingen. Ingekomen stukken. 2 Benoeming onderwijzer aan de o I. school m. u. I. te den Burg. 3. flanbiet ing begrooting Algemeen Wees huis uoor het jaar 19(5 enz. 4. Vaststelling suppletoir kohier uan den hoofdelijken omslag, dienst 1914. 0]

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2