8^ Adverte— s Gemengd Nieuws. Uitslag van gehouden Moopingen. MarktbericluiJ Veiling V. P.ca Advertent Vrijdag 2 April a,s Predikbeurten de zon haar invloed gelden, maar daarna is de vorst weer aan het woord. Het is 30 Maart en de jeugd vermaakt zich op plaatsen, waar de zon niet kan komen, geregeld met sleetje rijden, 't Is of zelfs de natuur door al dat oorlogsgedoe van streek is. Zaterdag j. 1. hield de afdeeling „Texel" van het N. O. G. eene vergade ring in „De Oranjeboom". Door het minder gunstige weder was de opkomst slechts matig goed te noemen. Bij de opening herdacht de voorzitter het plotseling overlijden van den heer A. C. Toet en schetste hem als ijverig en belangstellend lid der afdeeling en als hartelijk kameraad, zijne nagedachtenis bij allen aanbevelende. Met de wenschen, dat de secretaris penningmeester der afdeeling, de heer Schaap, wegens ziekte afwezig, weer spoedig zal mogen herstellen en dat de vergadering vriendschappelijk mocht zijn werd de bijeenkomst geopend. De heer de Jongh deelde uit de aan- teekeningen van den secretaris mede, wat de vorige vergadering had gegeven. Hierna werden enkele ingezonden stuk ken behandeld, hoofdzakelijk genoot schapszaken betreffende, waarna de heer Burgemeester ter vergadering verscheen, die door den voorzitter welkom geheeten werd. Verder werd door den heer Schering ingeleid het onderwerp „Wee U Dit „Wee U 1" werd toegeroepen aan allen, die het vertellen in de school doen in den geest, zooals sommige schrijvers dit willen en hij raadde aan, toch zoo voort te gaan met vertellen, dat men zijn ziel er in blijft leggen. Dan alleen zullen de kinderen er in mee leven en zal de goede orde er door bewaard blijven. Een aangenaam debat volgde. Na omvrage werd de vergadering ge sloten met een „tot weerziens" in de volgende vergadering, die op 29 Mei ge houden zal worden in „Hotel Texel." Vlieland. De Zangvereeniging Harmonie gaf Woensdag en Donderdag j.l. hare jaar- lijksche uitvoering in hotel Meijer. Baar Harmonie twee avonden optrad, was de zaal niet zoo overvol als wij dat gewend zijn. De heer Donia heette als directeur de aanwezigen welkom, waarna de uitvoe ring van het welvoorzien programma een aanvang nam. Met groot genoegen en aandacht werd geluisterd naar een drietal gezongen liederen. De dames, welke „Drie oude Besjes" vertoonden, hadden veel succes, het waren ook zulke kostelijke typen, zoo uit het Besjeshuis gestapt. Dat het „Damescomité" van Nergens- oord" daverenden bijval vond, was waar lijk geen wonder. Dit „mobilisatie tijdbeeld" deed het, daar leefde ieder in mee, een gelukkige keus was dit tooneelstukje te noemen. Van de zes liederen die het koor voor en na de pauze ten gehoore bracht, bekoorden wel het meestKrijgsmans afscheid, Zomer op het land en het vroolijke liedje van den Molenaar. De aardige matroosjes in „Neerland bovenalde boden der lente en de schijnbaar zoo lenige meisjes in de volgende nummers, hoe hebben ze ieder vermaakt I De jonge pianiste achter de schermen een complimentje. Het slotnummer was een tableau, waaraan voorafging een proloog. Deze werd uitstekend voorgedragen en werkte wel mede om het prachtig tableau „Gebed aan den Vrede", in de ware stemming te bewonderen. Een mooi slot aan den welgeslaagden avond. Na het slotwoord van den directeur sprak de heer Molenaar, eenige zeer waar- deerende woorden, gewagend van den ouden roem van Harmonie. Aan het bal werd met groote opge wektheid door velen deelgenomen. Verlof aan militairen voor nood- zakelijke landbouiowerkzaamheden. In opdracht van den Minister van Oorlog, breng ik ter kennis van militai ren, leiders van een landbouw-, vee houders- en tuindersbedrijf in Noord- Holland, van tenminste 1 H.A., dat zij hunne verzoeken tot buitengewoon verlof voor noodzakelijke voorjaarswerkzaam heden, waarvoor zij niet vervangen kun nen worden of geen hulp kunnen kiijgen, niet meer moeten indienen bij den Minis ter van Oorlog, den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, of hunne Korps commandanten, maar rechtstreeks bij mij, als Secretaris van het Bemiddelings bureau voor den Landbouw in Noord- Holland. In deze verzoeken, uitsluitend schrif telijk niet mondeling, moet nauw keurig omschreven worden hoeveel grond iedere aanvrager heeft, hoeveel hulp hem ten dienste staat, waar zijne woonplaats is, bij welk Regiment, Bataljon, Com pagnie of Korps hij is ingedeeld en waar zijne standplaats is. Voor spoedige en goede afdoening van zaken zijn deze gegevens beslist noodig. Wanneer het noodig is om verlof te geven zal zulks ook gebeureD met het oog op de goede legerorganisatie is het evenwel noodzakelijk, dat niet meer gegeven wordt dan strikt noodig is. Verzoeken voor enkele weken en dan iedere week enkele dagen kunnen het best worden ingewilligd. Militairen die niet behooren tot de in deze kennisgeving genoemde groep van personen worden, ter voorkoming van noodeloos werk voor mij, beleefd ver zocht geen verzoek in te dienen. Lutjewinkel, Maart 1915. G. NOBEL. Baden te Scheveningen I Het vreemdelingenverkeer te Scheve ningen neemt dermate toe, dat de Maat schappij „Zeebad Scheveningen", in aan merking nemende daartoe geuite wen schen, besloten heeft op 1 April a.s. dus veel vroeger dan anders, de binnenbaden aldaar te openen, tegen een uniform- voorjaarstarief van 30 cent per persoon, dat tot 1 Juni a.s. zal gelden. Die baden zullen geopend zijn op alle werkdagen van 8 uur des voormiddags tot 472 uur namiddags. Gehoor gevende aan de roepstem van den Minister van Landbouw fokken fokken 1 heeft een zeug van den landbou wer A. De Nob, te Reeuwijk 19 biggen ter wereld gebracht. Als het zoo doorgaat, hebben we voor eerst nog geen gebrek aan varken vleesch! R. N. Een recordcijfer Maandag werd te IJmuiden in de Rijks hal voor ongeveer f 105,000 aan visch verhandeld. Een recordcijfer, dat op een dag zooveel visch werd verkocht. Voornamelijk is deze enorme omzet aan de groote vang sten der stoomtrawlers in de laatste dagen toe te schrijven. Vroeger was f 2000 a f 3000 hoog, doch thans zijn de besommingen van 140u0 tot f 10,000. Het eerste kievitsei is te Noord- wijkerhout geyonden door H. Hoog- straaten. Te Woensel (bij Eindhoven) werd bij het echtpaar H. T. het22e kind geboren, en wel uit één huwelijk. Duitsche Onderzeeër geramd. Rotterdam, 29 Maart. De Harwich- boot „Brussels", die gisteren hier te 1 uur 10 minuten is aangekomen, kreeg, acht mijlen van het lichtschip „Maas", order om te stoppen van een Duitschen onderzeeër. In plaats van aan het bevel te voldoen, stuurde zij in volle vaart op de duikboot aan en vuurde tegelijker tijd een dertigtal schoten op het schip af. De onderzeeër werd overvaren, waarvan de schok aan boord duidelijk werd ge voeld, en vèrdween. Na een half uur op de plaats te hebben vertoefd en het schip niet meer te hebben gezien, zette de Harwichboot de reis voort. L.D. Medea In de Tel. betoogt mr. Louis Israels dat bij de Medea" alle regelen van het oorlogszeerecht in acht zijn genomen. Vermoedelijk zijn de Duitschers echter te overijld te werk gegaan, en zal het blijken, dat de voorwaardelijke contra bande in al deze gevallen niet beant woordde aan de voorwaarde, waardoor zij contrabande en dus neembaar werd. Hetzelfde hebben de Nederlandsche schepen in het begin van den oorlog van Fransche en Engelsche kruisers onder vonden, die eerst later geleidelijk tot minder lichtvaardig vermoeden van vijandelijke bestemming kwamen. De Duitsche onderzeeërs beginnen nu eerst het zeebuitrecht uit te oefenen en moe ten daarbij ook wat ervaring opdoen. Wanneer deze practische lessen slechts niet geschieden ten koste van Nederland sche burgers, m.a.w. wanneer de Nederlandsche belanghebbenden in de gelegenheid worden gesteld hun goed recht te bewijzen en schadeloosstelling verkrijgen is bij den tegenwoordigen stand van het zeeoorlogsrecht een derge lijk optreden van vaartuigen van een der oorlogvoerende mogendheden niet van onwettigheid te betichten. De Leidsche veemarkt. Men meldt uit Leiden aan de N. Ct. Al een maand ongeveer zijn in Leiden de vee- en varkensmarkt6n niet mogen worden gehouden wegens hetheerschen van het mond- en klauwzeer. Talrijke winkeliers en koffiehuishouders, die op of in de omgeving van de marktterreinen wonen en hoofdzakelijk van de markten moeten bestaan, hebben daarvan, evenals de velen, die op de markten als veedrijver enz. werkzaam zijn heel wat schade ondervonden. Naar ik van bevoegde zijde verneem, zal, indien zich geen nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer in den omtrek voordoen, de veemarkt Vrijdag 9 April weer worden opengesteld. In dat geval zal de varkensmarkt op Dinsdag 6 April ook weer kunnen worden ge houden. Gebruik van sterken drank aan militairen verboden. De Opperbevelhebber heeft als zijn uitdrukkelijken wensch te kennen gege ven, dat het gebruik van sterken drank aan alle militairen verboden wordt ge durende den dagelijkschen diensttijd, dus ook gedurende de tusschen de verschil lende diensten vallende rusttijden. Een smokkeltruc. Een landbouwersknecht was het bouw land aan 't bewerken onder de gemeente Bocholz (L.), dicht bij de Duitsche gren zen. Plots staat voor den landarbeider een deftig gekleed Duitscher, die genen vroeg, of hij zoo goed wilde zijn, een brief, dien hij hem ter hand stelde, aan zijn meester te gaan brengentijdens zijn afwezigheid zou de Duitscher wel op de paarden passen. Zoo gezegd, zoo ge daan. De koecht ijlde naar zijn patroon, doch toen hij terugkwam, waren de beide paarden, de eg en de Duitscher spoorloos verdwenen. Alles was reeds veilig in het „grosze Vaterland". In den den eigenaar ter hand gestelden brief stond te lezen, dat de Duitscher gaarne de som zou be talen, die de paarden waard zijn. Notaris G. J. O. D. DIKKERS Maandag 29 Maart, 's avonds 7 uur in de Oranjeboom te den Burg op Texel. Een huis en erf, staande en gelegen aan den Binnenburg te den Burg, groot 96 centiaren. Opgehouden voor f1380, Vrijdag 2 April, (Goede Vrijdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Ym. 10 uur Dr. Norel. Voorber. H. Avondmaal. 'sAv. 7 uur Dr. Norel. H. Avondmaal. JVaal, Vm. 10 uur ds. van der Waa. H. Avondmaal. Oudeschild, 's Av. 7 uur ds. Glas. Avondmaalbediening. den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Bediening H. Avondmaal. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, 's Av. 7 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Av. 7 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. H. Avondmaal. Zondag 4 April 1915. (Ie Paascbdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. WaalVm. 10 uur ds. van der Waa. OudeschildVm. 10 uur ds. Glas. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Gelegenheid tot Doopsbediening. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Collecte Inw. Zending. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Collecte v/h Fonds v/d noodlijdende kerken en personen. Gebouw Zuid-Eierland, Nam. 3 uur de. Boeke. Collerte v/h Fonds v/d noodlijdende kerken en. personen. GEREFORMEERDE KERK. Ocsterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos nam. 3 uur ds. Dage «os DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, Vm. 10 uur ds. Knperus. Coll. voor Doopsgez. weezen. Den Hoorn, Vm. 10 üur ds, Bussemaker. Maandag 5 April (2e Püe Te] HERVORMDE GEMjoheii Burg, Vm. 1U uur Dr. Norel. ®°h Koog, Vm. 10 uur ds. v. d, irtelfl Oudeschild, Geen dienst. MAl den Hoorn Vm. 10 uur ds. O osterend, Vm. 10 uur ds. va Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Bi'^en Collecte v/h Fonds v/d c kerken en Ji® Geb. Zuid-Eierland Gt> GEREFORMEERDE s Oosterend, Vm. 10 uur ds. 1^ DOOPSGEZINDE GEME* Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kt 1 Coll. v. DoopsgeejJnst -zbl No. 342, 26/3 '15. Door de diverse kooplieden besteed voorgele Kipei f 4.35 1 7.85. g o| Eendei 14,65 f 5,30. Gansei f 17,f 19, Aanvoer 54058 Middenprlji *- Jonge hanen t 0,72 f 0,-A» Oude banen f 1,f 0,-*© Oude kippen f 0,73 f 1,0 II Aanvoer 17 stuks. Lat,'. Amsterdam, 29 Maart. Aai, 595 Runderen, le kwal. 944® 2e kwal. 86 a bil 3e kwal. 82 aw 155 Melk- en Kalfkoeien f 25LJC 348 Nuchtere Kalveren 1 10,- 327 Vette Varkens 93 a 97 voor VIER achtereenvolgende] in de Texelscbe Coarant ln— geven, worden slechts driH rekening gebracht. De Heer en Mevrouw RA6 geven keonis vau de geboorte zoon CORNELIS. Utrecht, 25 Maart 1915. Obrechtstraat 24. De Heer en Mevrouw GAA dk Kat geven kennis van van hun zoon HANS. Texel, 30 Maart 1915. Heden nam God tot ziel, geliefden Zoon, Broeder en I broeder, GERRIT BROUWER in den leeftijd van 27 jaar maanden, na een geduldig lijden. Uit aller na- Jb. BROUWER Gi Corn. BROUWER-i Oosterend, 27 Maart 1915. De leden der Chr. Jongel. 1 „Filadelfia" te Oosterend gever van het overlijden in vrede Bestuurslid, GERRIT BROUWER, in den leeftijd van ruim 27 jT De Heer trooste zijn be: Ouders en doe ons de ernstig! stem van dit jonge sterven tel nemen. Het Bestuori Ds. van Grasst J. Peper. A. Ellen, R. v. d. Vis. Oosterend, 28 Maart 1915. - hopen oDze geliefde ouden j W. DUINKER en T. DUINKER-Daalder hunne 25-iarige echtvereenigi1 te herdenken. Namens hunne Kinderen Behuwd- en KleinkindJ Den Hoorn, Texel. Je ve

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2