2867. Aondag 4 April 1915 288t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. [et Gulden Mysterie. Gemengd Nieuws. U* B FEUILLETON* :ht Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave ONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANQEVELD& DE R O O I.T, Parkstraat, Burg op Tkx bi.. g' i r! Inrichtingen welke Gevaar, Bde of Hinder kunnen veroorzaken. TEXEL, 3 April 1915. Rostelooze telefonische gesprekken over onze geheele gemeente, kosteloos gebruik van de telefoon over e geheele gemeente, evenals dat het al is in zoovele groote gemeenten van I land, een ideaal toestand. Arbeeld U, iedere landbouwer van eiland zonder bijzondere kosten iq Ktt eiken tijd van den dag te spreken it veearts, graanhandelaar, veekoop- man, enz. iedsre patroon in staat, onver schillig waar hij zich bevindt, te spreken met z'n personeel, ieder burger in de gelegenheid orders op te geven aan winkelier, slager, bakker of drukker. 't Is baast te mooi om waar te wezen, en toch vernamen wij op de conferentie, Woensdag j.l. ten raadhuize gehouden, van beslist vertrouwbare zijde, dat b.v. in Zweden iedere boer aan het locale net is aangesloten. Is het wonder, dat wij gedacht hebben, wat in Zweden, bestaat, is voor ons toch niet onmogelijk. Met het doel, dat hier misschien mogelijk te maken werd de conferentie bovengenoemd gehouden. Daar wareu tegenwoordig, daartoe uitgenoodigd door den heer Burgemeester, behalve de aan gesloten meest belanghebbenden bij bet telefonisch verkeer, ook de heer Direc teur van het Post- en Telegraafkantoor alhier als adviseur, benevens de verte genwoordigers van de Texolsch bladen om aan de plannen meerdere bekendheid te geven, ze zoo mogelijk te bevorderen. Eenstemming was de vergadering overtuigd van de wenschelijkheid van te kunnen telefoneeren zonder voor elk ge sprek te moeten betalenmaar hoe daartoe te geraken Op advies van den hoer Directeur van bet Post- en Telegraafkantoor werd be sloten een adres tot Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat te richten, betreffende de voorwaarden om de ge- wensebte regeling te verkrijgen en dat adres door alle aangeslotenen binnen deze gemeente te doen teekenen. En dan Wanneer ZExc. voorwaarden zal stel len, dan zal daarbij, dit was men alge meen van opinie, geeischt worden meerdere aansluitingen. Wie eenmaal is aangesloten, dit bleek ter vergadering, kan de telefoon niet meer missen, maar er zijn nog zoovelen in onze gemeente die voor aansluiting in aanmerking komen, doch zich daarvoor nog niet opgaven en ook, hoe meer zich aansluiten, hoe meer zin heeft aansluiting voor anderen, immers hoe meer personen zijn per telefoon te bereiken. Het nut en gemak van de telefoon is vooral groot voor hen die afgelegen wonen, merk op, hoe het aantal parti culieren aansluitingen te de Cocksdorp bij den aanvang slechts één, thans vijf bedraagt. Terecht werd de telefoon dan ook een middel genoemd om ons uit ons isolement te verlossen, ons minder te doen ge voelen op een eiland te wonen, dat men slechts op gezette tijden kan verlaten. Maar meer nog hoeveel zou het voor hen, die boerderijen ver van hun woonplaats gelegen zelf exploiteeren, niet waard zijn, wanneer zij zich elk uur van den dag in verbinding konden stellen met den bedrijfboer, en ook wanneer velen die buitenaf wonen tele fonisch zijn aangesloten, zou het dan niet in het belang van neringdoenden zijn ook te zijn aangesloten, dit alles en meer nog werd ter tafel gebracht. 't Is overweging waard. Eén ding is zeker, zal Texel een locaalnet krijgen, dan moeten meerdere aansluitingen nu reeds komen, de kosten van een abonnement zullen alleen door de vele aansluitingen laag kunnen wor den, het Rijk exploiteert niet uit philantropie. Dat velen zich opgewekt toonen Oosterend2 April. Vlieland. Blijkens Staatscourant no. 77 wor den de Zilverbons van f 1en f2,50 aan de circulatie onttrokken, tot 6 April zijn zij nog wettig betaalmiddel, tot 15 April wvorden ze nog aan de Rijkskan toren ingewisseld. Zooals men weet zijn na 3 April de Zilverbons van f5,— reeds niet meer inwisselbaar. Een te Amesfoort garnizoen hou dend milicien is overleden aan meningi tis. De kameraden, die met hem de kamer deelden, zijn in observatie genomen doch tot dusver bleef de besmettelijke ziekte beperkt tot dit geval. Am. Ct. De beide Ierseker mosselschippers De R., die de vorige week te Antwerpen op hun vaartuig gearresteerd en geboeid weggebracht werden, zijn na een kort verboor weer vrijgelaten. Wellicht heeft men hen aangezien voor twee broers van denzelfden naam, die voor verboden brievenvervoer reeds vroeger eenige dagen gevangenisstraf ondergingen. Sch. Ct. QUI idf >it{ TEXELS Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. ÜRANT. Pr\js der Advertentiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote lotters en Vignetten worden naar plaatsruimto berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Lemeester en Wethouders der )Gemeente brengen ter openbare kennis, dat bij nklijk besluit van 19 Maart 1915, no. 10 aan JjIJS te den Burg op Texel, voorwaardelijk Ennin" is verleend om op bet perceel, kada- I bekend in Secüe 1), No. 2432, gelegen aan Julianastraat te den Burg op Texel een [briek op te richten, exel, den 1 Apiil 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANÜT. GRONDBELASTING. Burgemeester van Texel brengt ter kennis belanghebbenden dat ter Secretarie dezer lente, vanaf heden gedurende 30 dagen ter [e li»t, een opgave der schattingen en metin- in deze gemeente over het dienstjaar 1914. I verzoekschriften om hermeting of herscbat- Iop kosten van ongelijk die om vernietin- 1 van schattingen, welke geacht worden in met de wet te zijn verricht de bezwaar den tegen ambtshalve verbeteringen van tellingen in de belastbare opbrengst en van Luiste metingen en berekeningen, zoomede bezwaarschriften omtrent de onderwerpen leid in art. 43 der wet van 26 Mei 1S70 I no. 82) bekooren luidens de artt. I6N0.I, Üo. 1, 23 derde lid en 44 bij Gedeputeerde n dezer Provincie te worden ingediend, bin- 30 dagen na heden. Texel, 3 April 1915, De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. i li door C. N. en A. M. Williamson. illftataald door W. J. en H. A. Cornelissen Copiereclit v/h Bureau „De Berner Conventie" Deventer. Ir kwam geen antwoord. Maar Victoria uiende het vallen van stukjes steen en W&d in de torenruïne te hooren. Zij scheen ilét tot nu toe goed uit te houden. Stephen con thans den top, met de halfvernielde leliograafinstallatie bereikt hebben. Ang- itig bleet zij luisteren of zij ook iets hoorde ï-]Stephen had haar gezegd met Saidee in ie eetzaal te blijven. En zij was niet van J|an geweest hem ongehoorzaam te zijn. Doch eindelijk werd de spanning haar te machtig. Ze kon het niet langer verdra gen, zoo werkeloos opgesloten te blijven, Bonder zelfs te kunnen zien, of den man, Uien ze liefhad, gevaar bedreigde en of hq wellicht haar hulp noodig had «Ze snelde naar buiten, den bof in, den Eranschman voorbij, die nog niet geheel 'ontnuchterd, met een brandende toorts in Me hand met onzekere stappen heen en weer liep, wachtend op het oogenblik, dat hij bevel zou kiijgen de opgestapelde brand stoffen te ontsteken Hij wist niet dat een der beide Engelschen den heliograaf- toren was ingeklommen; en wanneer men ihet hem al gezegd zou bij het zeker niet geloofd hebben, dat eenig menschelijk wezen zich daarin zou hebben gewaagd. Plotseling zag hij, zeventig voet bosen zijn hoofd, een hel schijnsel; het volgend oogenblik was het weer verdwenen om onmiddellijk weer te verschijnen dan weer en weer nu kort lichtend, dan lang In het door drank beneveld brein van den Franscbman doemden de verwardate en schrikwekkendste voorstellingen op de Arabieren waren op de een of andere wijze, misschien wel door huD duivel ge holpen, boven in den toren gekomen en binnen eenige oogenblikken zouden zij iu dichte zwermen in den hof der bordj neerdalen. Zwaaiend snelde bq zoo vlug hij kon met zijn brandende toorts de treden op, die naar den muurtop leidden. Te ver geefs riep Victoria hem toe terug te keeren, want dat bij te vroeg was, dat een der beide Engelschen in den toren was, en dat de Arabieren dien zeker zouden dood schieten. Eenige oogenblikken later vlamde en knetterde bet vuur aan alle vier hoeken van het dak der bordj in lichtelaaie op. Te laat bedacht Stephen, dat bij had verzuimd den FranBchman te waarschuwen. Plotseling zag bij zich door de vlammen op het dak der bordj beschenen en de woestijn aan zijn voeten hel verlicht. Een enkele blik naar beneden eu be; luide oorlogsgescbreeuw, dat de ruiters, nu zij hun krijgslist ontdekt zagt-D, uit stootten, maakten het hem duidelijk aan welk een gevaar hij zich had blootgesteld. Hij gunde zich niet den tijd de maonen Van de Vissckerij-Inspeclie is de volgende missive ingekomen bij de N.V. «Handclsvereeni- ging Wilhelminaw. //De Hoofdinspecteur der Vissoherijen vestigt, ingevolge machtiging van den Min. van L. N. en B., er de aandachl van belanghebbenden bij de schelpdierenvisscherij in de Waddenzee op, dat uit Engeland ernstige klachten zijn ingekomen over don onreinen staat, waarin verschillende zendingen mosselen, uit die wateren afkomstig, daar aangekomen zijn en dat mededeeling is ont- onlvangen, dat de betrokken Britsehe autoriteiten instructies hebben ontvangen, om dergeljjke zon- diogen,, als gevaar opleverende voor de gezondheid in beslag te nemen. Dat bij de Biitsche Regeering de ernstige wil bestaat om gevaar voor besmetting door het ge bruik vao schelpdieren zooveel mogelijk tegen te gaan, blijkt ook nog uit den algemeenen bestuurs maatregel, welke zij onlangs heeft uitgevaardigd (Shell Eish Regulations 1915), die uitgebreide bevoegdheid geeft om scbelpdierenbanken in Groot-Brittanje, welke men verdenkt van gevaar voor besmetting op Ie leveren, te sluiten. Het is van zelf sprekend, dat thans bijzonder streng en nauwlettend toezicht zal uitgeoefend worden op de door Nederland geïmporteerde schelpdieren. te tellen, die op kameelen en paarden nu in vollen ren op de bordj kwamon aan gestormd. Hij bad alleen gezien, dat zij allen bet gelaat halverwege met een masker hadden bedekt, juist zooals hij bet van den Marabout bad gezien. Doch bij begreep, dat het nu om zijn leven en om dat van allen in de bordj zou gaan. En kalm bleef bij zijn lichtschijnsels naar het Noorden zenden, vanwaar alleen nog hulp kon komen, iodien de kleine bood schapper Oned Tolga niet had bereikt. Hij zou blijven doorseinen tot bij een ant woord had gekregen, ol dat hij niet meer seinen kon. Intusschen haddon, op korten afstand van de bordj, de ruiiers in hun vliegende vaart plotseliog halt gehouden en zich van hun paarden en kameelen geworpen, die daarop ijlings door enkele mannen achter een beschuttenden zandduin werden geleid. Eenige oogenblikken later floten de kogels om Stephen's boold. Men had hem ontdekt en de aanvoerders van den vijand hadden begrepen, wat die korte en lange lichtflikkeringen beteekenden welke daar hoog in de lucht naar het Noorden werden gezonden. Doch kalm en bedaard bleef Stephen doorseinen met zijn primi tief apparaat van reflector en spiegel Onder bem hadden de beide Hooglan dera van uit hun toren nu ook het vuur geopend. De vuren van het dak der bordj verlichtten de woestijn helder genoeg om enkele gedaanten onder het nader kruipen duidelijk te onderscheiden. Daar klonk een luide gil een kogel vsn Angus bad doel getroffen. Als levenloos bleef eea der beide geaiaskerden, die de Ernstig moet er dan ook op worden aangedrongen, om er zorgvuldig voor te waken,dat geen schelp dieren in onreinen staat worden uitgevoord j niet alleen stelt men ziob zelf bloot aan de sehado door de inbeslagneming vnn de uitgevoerdo schelpdieren, mnarook den gcbeclen sobelpdieren- handel aan het gevaar, dat de iuvoor in Groot- Brittanje van uit Nederland afkomstige schelp dieren geheel of gedeeltelijk verboden wordt. 11 Dezer dagen vertrok een 20-tal der hier ver toevende Belgen naar het kamp te Ede. Het gebouw der Leeuwarder Vacantie-kolonie, waarin deze vluchtelingen bijna een half jaar hebben gewoond, was mot langer beschikbaar. Een 30 tal Belgen, in het dorp verblijf houdend, zjjn nog hier gebleven. De heer E. Ronge, waarnemend arts alhier' is door den Raad als zoodanig benoemd tot 1 September. anderen ver vooruit waren geslopen, liggen. Doch de andere keerde niet plotseling sprong hij op en rende in volle vaart, terwijl de kogels der beide Hooglanders het zand om hem heen deden opstuiven, naar de poort der bordj. Door het snelle opstaan was zijn masker afgegleden het was Maieddine. „Die kerel is betooverd fluisterden de beide tweelingen, ieder in zijn wachttoren, terwijl de hooge gestalte, als onkwetsbaar voor hun kogels, als een oorlogsvolk over de vlakte rende. „Schiet hem 1" gilde opeens. „Hij gaat kruit voor de poort leggen, als wij hem niet stoppen!" Weer knalden twee schoten. Daar wankelde de forsche gestalte van 'den roekeloozen krijger en in het rossig licht van de dakvuren zag Hamish hoe een afroom bloed over het bronzen voor hoofd van ander den turban gutste. Doch slechts een oogenblik wankelde de gewonde Arabier. Dan hervatte hij zjjn wedloop, zooder het pakje, dat bij in de hand droeg, te hebben laten vallen. Nu had bij den muur bereikt en stond daar in een kleine nis, onbereikbaar voor de kogels van Hamish en Aagus. Nog één minuut en het zou te laat zijo. Doodsbleek had Victoria, turend over den muur, .Maieddine zien aanstormen. Doch niet aan haar zelf dacht zij in dit oogenblik, niet aan het gevaar, aan het lot dat haar bedreigde wanneer Maieddine er in slaagde zijn doel te bereiken en de poort voor zijn volgers te openen. (Wordt vervolgd.'

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1