V 2877. ondag 9 Mei 1915 288t- Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. l>it lilad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond tdvertentiën vóór 0 nar op den dag der nttgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x e n. Verstrekking van ongebnild tarwebrood en ongebnild tarwemeel tegen verminderde prijzen. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen- ter openbare kennis, dat, ter uitvoeriug van de missive van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel d d. 24 April 1915, no. 455, afd. A. S, door hen eene regeling is ontworpen, krachtens welke, na goed keuring door den Mioister van Landbouw, Nijverheid en Handel, in de gemeente zal worden verkrijgbaar gesteld a. ongebuild tarwebrood tegen den prijs van twaalf cent per kilogram, gaar gebakken met eene speling in het gewicht van vijf procent b. ongebuild tarwemeel tegen den prijs van zestien cent per kilogram. Ten einde de uitvoering der regeling te kunnen voorbereiden en zoo mogelijk, nadat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel de regeling zal hebben goedgekeurd, met de verkrijgbaarstelling een aanvang te maken, wordt ieder hoofd van een huisgezin of alleenloopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om hetzij ongebuild tarwebrood, betzij ongebuild tarwemeel tegen de hierboven genoemde prijzen te koopen, uitgenoodigd daarvan ten spoe digste in persoon aangifte te doen aan den Burgemeester onder opgave a. van den naam en de woonplaats van den broodbakker of meelhandelaar, van wien hij bet brood of het meel wenscht te betrekken b. voor zooveel hoofden van huisge zinnen betreft, van het aantal leden van het gezin, kinderen beneden den leeftijd van twee jaren niet meegerekend. c. van de maximum hoeveelheid brood of meel, welke men per dag noodig heeft. Bovenstaande aangifte kan desver- kiezende ook worden gedaan bij een der hoofden van o.l. scholen, uitgezonderd bij het hoofd der o.l. school te den Burg. Broodbakkers en meelhandelaren, die ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwe meel tegen de hierboven genoemde prijzen verkrijgbaar willen stellen, kun nen, na goedkeuring der regeling dooi den Minister, ongebuild tarwemeel tegen verminderde prijzen van de gemeente betrekken. Zij moeten daarvan ten spoedigste aangifte doen bij den Burge meester van iedere gemeente waar zij brood of meel wenschen te verkoopen. Aangiften worden Toij voorkeur inge wacht voor 11 Mei 1915. Nadere inlichtingen worden ter ge meentesecretarie verstrekt. Texel, 4 Mei 1915. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. INVORDERING 's Rijks Directe belastingen. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat bet kohier no. 5 der belasting op bedrijfs- en andere in komsten over het belastingjaar 1914/15 invorderbaar verklaard op den lsten Mei 1915, aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop vooi komende belastingschuldige verplicht is zijoen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 5den Mei 1915. üe Burgemeester, GAARLANDT. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat het verzoek van CORNE- LIS AUGUST KACZOR, broodbakker, wonende te Oudeschild alhier, om op het perceel, kadastraal bekend in sectie no. 2256, een broodkoek- en be schuitbakkerij te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Texel, den 4 ten Mei 1915. Burgemeester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. TEXEL, 8 Mei 1915. T. E. S. O. in 1914. We maakten reeds Donderdag gebruik van de per advertentie in ons blad aan geboden gelegenheid om de balans en verlies- en winstrekening over 1914 van T. E. S. O, te gaan inzien, benieuwd a's we waren hoe onze naamlooze vennoot schap het in het oorlogsjaar gemaakt heeft sn wij kwamen voldaan terug. Zeker, de oorlog heeft een nadeelige invloed gehad op de uitkomsten, de op brengst van het passagiers- en rijwielen- vervoer is meer dan duizend gulden beneden het cijfer vau 1913 gebleven, het goederenvervoer insgelijks ruim f 1000 minder in opbrengst, maar het saldo (en daar komt het bij een zaak toch op aan) is over het afgeloopen jaar wel nadeelig doch slechts f217,43'/2. Geen wonder, zal men zeggen, f3000 méér voor postvervoer en een provinciaal subsidie van f3000, jawel, maar bst sluitingscijfer had slechter kunnen zijn, we merkten toch op, als een daad van wijs beleid dat het nadeelig saldo van 1913 f2864.55, in de rekening van dit jaar is verwerkt, terwijl bovendien thans ook 5 pCt. f 277,50 Is afgeschreven op de oprichtingskosten. Neen, de zaak belooft gezond te wor den en wij blijven de meening hand haven, dat het eindcijfer niet zoo on gunstig is, als het had kunnen zijq en zeker ook geweest zou zijn, wanneer gebrek aan voldoende kolen en het mijnengevaar niet een beperkten dienst zouden hebben noodig gemaakt. Het kolenverbruik over 1914 toch, wijst niet tegenstaande de geduchte stijging dor steenkolenpi ijzen geen hooger bedrag aan dan f8474,lüV2 of bijna f1900,- minder dan voor 1913. Meer zullen wij van de rekening niet zeggen, 'wij hopen Zaterdag 15 Mei, op de vergadering talrijke aandeelhouders te ontmoeten. Goedkoop brood. Waar vooral de stijging der brood- en meelprijzen voor groote gezinnen zwaar in de beurs gevoeld wordt, was te verwachten, dat de in uitzicht ge stelde regeeringsmaatregelen in breeden kring met instemming zouden worden be groet. Een enkele aangifte ter secretarie of bij het hoofd der o. 1. school is de eenige formaliteit, d^e noodig is om zich goed koop brood of meel te verzekeren en men zou denken dat 'het aanvrrfgen zou regenen. Niet alzoo Ter bevoegde plaatse deelt men ons mede, dat het aantal aanvragen bijzonder klein is. Het ver moeden ligt daarom voor de band, dat de publicatie niet begrepen is, waarom wij er met nadruk op wijzen, dat zonder de genoemd) aangifte geen goedkoop brood of meel kan worden betrokken. Den Hoorn6 Mei. De Werkzaamheden aan Stuifdijk en Horntje, aanneemster de N.V. IJzer-en Betonmaatschappjj, verleden jaar Sep tember begonnen, zjjn heden weder vol tooid. O osterend, 7 Mei. Aan den Zuiderdijk zijn, niet ver van hier, twee kooien aangedreven ook elders aan onze kusten moeten derge lijke doode runderen, nog jonge dieren, aangespoeld zijn. Mer. beweert, dat ze afkomstig zijn van Vlieland, waar ze op de schorren bevloeid geraakt moeten wezen. Het vleesch er van is goedgekeurd. De oudste landweerlichting met groot verlof Naar de „Zwolsche Ct." verneemt wordt er zeer ernstig over gedacht de oudste lichting van de landweer 15 Mei a.s. met groot verlof te laten gaan. Het „Handelsbl." heeft naar aanlei ding van dit bericht bij het hoofdkwartier te 's Gravenhage gtïuformeerd. Men noemde er het bericht een groote onbescheidenheid, doch wonschte er zich niet verder over uit te laten. Het „Vaderl." zegt te kunnen mede- deelen, dat eerlang een besluit kan wor den tegemoet gezien, waarbij de oudste lichting van de landweer met groot verlof zal worden gezonden. De datum zou nog niet zijn vastgesteld. De „Telegr." schrijft: In verband met loopende geruchten, kunnen wij mededeelen, dat inderdaad bij onze Regeering het denkbeeld in over weging is, om in den loop dezer maand de lichting 1907 van de landweer met verlof naar huis terug te zenden. Indien het daartoe komt, zal deze oudste lich ting niet (wat eigenlijk reeds 1 Aug. 1914 had moeten geschieden) naar den landstorm worden overgeschreven, maar eenvoudig met verlof gaan, om zoodoende indien noodig, onmiddellijk weer aan wezig to kunnen zijn. De verlofgangers zullen het land niet mogen verlaten. Vermoed wordt dat de Minister van Oorlog deze week in de Tweede Kamer een nadere mededeeling zal doen. Overvloed van onderwijzeressen. Als een bewijs, dat hot aantal vrouwe lijke onderwijskrachten in ons land voor alsnog voldoende is, moge gelden, dat zich voor een betrekking bij het openbaar onderwijs te Zeist niet minder dan 100 sollicitanten hebben aangemeld. Hbl. Zigeuners. Een 4 tal woonwagens met Zigeuners, komende uit de richting Andijk, kwam te Eukhuizen aan. Een der vrouwen werd, onder vei denking van oplichting van een bedrag van f 110 bij een nering doende aldaar, naar het politiebureau geleid. Het deukhoedje. Het christelijk volksdagblad „De Am sterdammer" schrijft: „Een der kenmoiken van den burge meester van Amsterdam, is al tijd gewee>t de hooge hoed. Men kou zich burge meester Van rienhoven, Vening Meinesz, Van Leeuwen, Röell niet anders voor stellen dan met een hoogon hoed. Burgemeester Tellegen, wiens benoe ming zoovelen verraste, liep als directeur van het bouw- en woningtoezicht mot een slap deukhoedje, en als burgemeester- draagt hij hetzelfde hoedje. Het moge eenige moeilijkheid opleve ren voor zjjn politio-agenten, die hem nu niet spoedig genoeg herkennen - het pleit voor zijn eenvoud en voor zijn waarheidszin. We zijn een ander tjjdperk met hem ingegaan waaraan we wennen moeten, doch dat op den duur wel zal bevallen. Burgemeester Teilegen houdt geen equipage en geen auto, doch hij loopt en tramt net als een gewoon mensch De Koningin heeft Amsterdam bezocht zonder gevolg, zonder militair vertoon, zonder voorrijders, zonder jockey's, in allen eenvoud. Zij heeft haar volk opge zocht in eenvoud en met hartelijkheid. Er vaart een stroom van eenvoud en van waarheidszin door ons volk. De besten gaan voor. Het deukhoedje van burgemeester Tellegen is er een symbool van. Wij hebben er geen bezwaar tegen." Een waterkamp. Door den directeur van de Zeevaart school te Amsterdam den berr Tjebbes is het plan opgevat ^zooals we reeds mededeelden - in Augustus met een honderdtal jongens een „waterkamp te gaan betrekken in Friesland. H zal in een twintigtal vaartuigen de Zuiderzee oversteken naar en aan het Slotermeer allerlei sport gaan beoefenen. Dit plan heeft de aandacht getrokken van H. M. de Koningin-Moeder. Namens de vorstin zjjn nadere inlichtingen gevraagd en heeft de heer Tjebbes van Hare Majesteit honderd gulden ontvangen met een schrijven waarin zij haar sympathie be tuigt met het plan en hoopt dat bet goed zal slagen. Een ongeluk met een groot geluk. Men schrijft aan de „Preauger-Bode De vorige week had de heer M. het ongeluk, uit een dogkar te vallen bij bezeerde zich daarbjj nogal danig en werd verbonden in het huis van den beer Ten K te Krekot, voor wiens woning het drama zich ha d afgespeeld. Dit was des middags om een uur. Den volgenden morgen kwam hij bij den heer Ton K. terug en vroeg in zeer geagiteerdon toe stand, of hij soms een pakje bankpapier had gevonden, daar hij, toen het ongeluk gebeurde, f80,000 bij zich had om naar de Escompto te brengen De familie Ten K. wist eerst niet wat ze er aan had en dacht bijna aan een strik, dien men hen wilde spannen, daar zij geen van allen bankpapier hadden gezien. Het antwoord op de vraag, hun gesteld, luidde dan ook beslist ontkennend. Doch toen men ging zoeken werd het pakje bankpapier ter waarde.van niet minder dan f 80,000 gevonden in het... gras bezijden den grooten weg, waar dagelijks honderden meuscben passeeren en het langer dan 18 uren had gelegen. Gezegend huwelijk. Op bet gemeentehuis te 's Heerenberg deed W. Kniest uit Zeddam aangifte van de geboorte van zijn 25ste kind. Bij zjjn eerste vrouw werden hem 10, bij zijn tweede 15 kinderen geschonken, waar van in het geheel nog 16 in leven. Vindersloon na 40 jaar toegekend. In zijn jongste zitting besloot de Raad der gemeente Mook aan een antiquair een kist te verkoopen die vóór ongeveer 40 jaar aldaar gevonden was. Eén der raadsleden herinnerde zicb, dat den vinder toen een belooning was toegezegd, indien de kist verkocht werd. Indien de man nog leeft ;zal hij deze belooniDg nu ontvangen. Hbl. f. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Nsar Amerika en andere l-.nden met verhooging der porto's URAIT. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. ledore regel moer 5 Ct. Groote letters en Vignotten wordon na*r pU*tsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens dn bestaande jurisprudentie eventueol NIET tot beroep van de beschik king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1