2880 Donderdag 20 Mei 1915 28,u Jaargang Nieuws- eu Advertentieblad. rg, Binnenland. Van week tot week rachi cea et| i Lijn. ;rdoo:| acht.' ordei let ij word doo: 1 dooi 'ijker Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dig der uitgave DNNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBübo op Tb x b u Plaatselijke belastingen. V0§"gemeester en Wethouders der Ge- te Texel maken bekend, dat het kohier van Schoolgelden betrek- joli de school met uitgebreid leerplan '®n Burg, over de maanden Mei tot et Augustus 1915; het kohier van Schoolgelden, betrek- de overige openhare scholen in Jl, ïmeente, over het 2de kwartaal 1915; Kurende 5 maanden ter secretarie -Jjemeente voor een ieder ter lezing zei, 15 Mei 1915. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. ijg De Secretaris, JONKER. 8-15 Mei. nder hoofdelijke stemming heeft de ide Kamer in de afgeloopen week op een buitengewoon oorlogscrediet Q end van 50 milioen. Niet echter dan t er een breed opgezet debat over lei onderwerpen de mobilisatie be- rade aan vooraf was gegaan. De geheele heeft de Kamer er zich mede bezig- uden en de Minister van Oorlog heeft wat klachten en wenschen moeten looren en beantwoorden. Toch was de der debatten niet scherp en bleek uit de wijze waarop de aanmerkingen en gemaakt en de critiek werd ge- d, dat men algemeen overtuigd is dat lobilisatietoestand in dezen wel eenige irking gebood. De minister kon dan de voldoening smaken dat het aaoge- crediet zonder bedenking werd ;estaan en dat een motie van den heer Laan, waarin deze de Kamer wilde |n uitspreken, dat het recht van ver ging en vergadering door de militaire •riteiten niet opzettelijk behoort te den belemmerd en de vrije keuze van tairen de' lectuur betreffende dient te den geeerbiedigd, door den voorsteller d teruggenomen. 'e Kamer stond de gelden voor het verder utduren der mobilisatie toe en tenzij bijzondere omstandigheden voordoen in de finantieele behoeften van de eerste .6 maanden dienaangaande, voorzien zijn. ■s een pijnlijke gedachte dat reeds met verre toekomst rekening moet worden houden, maar de internationale toestand nu eenmaal van dien aard, dat op een oedig einde van den oorlog en een de bilisatie geenszins mag worden gehoopt, ie weet hoeveel maanden de ontzettende Jrsteling in Europa nog zal voortduren. al dien tijd mag onze waakzaamheid ien oogenblik verflauwen en moeten we t elk finantieel en persoonlijk offer bereid a dat de regeering in het belang van de ndhaving onzer neutraliteit van ons aagt. Het gevaar dat de oorlog ook naar land kan overslaan blijft zoolang de oote oorlog niet geëindigd is, ook al zijn eeDig6 geruststellende feiten. Een dier geruststellende feiten van de tste dagen was ongetwijfeld de ruiterlijke ze waarop de Duitsche regeering het .atwijk"-incident tot klaarheid gebracht, verontschuldigingen en schadevergoeding aogeboden heeft Verwacht mag worden at de Duitsche duikbooten in het vervolg ize schepen wat meer zullen ontzien en dergelijke .abuizen" zich niet herhalen, al heeft de Duitsche regeering ook gemeend geen enkele toezegging in dat opzicht te moeten doen. Dat het gevaar voor onaangename inci denten echter nog volstrekt niet geweken is, kan blijken uit het feit dat pas dezer dagen door een Duitsch vliegtuig bommen geworpen werden naar een Nederlandschen trawler, die in de Noordzee bezig was met de vischvangst. Gelukkig werd do boot niet getroffen, maar het geval blijft er ernstig genoeg om. o—o—o— De Engelsche en Franscbe oorlogsbe richten der laatste dagen z^'n weer hoopvol gestemd. Er klinkt den lezer zooiets als een zegevierende toon uit tegemoet. Uit alles blijkt dat men aan die zyde weer nieuwe hoopvolle verwachtingen koestert. Dit alles is een gevolg van het aanvan kelijk gunstige resultaat dat hun krijgs operaties op het westelijk front in de laatste dagen hebben gehad. Na't aanvallend optreden van de Duitsche troepen in de buurt van Yperen en noordelijk daarvan, zijn de geallieerden aan het woord gekomen. En thans vertellen de Engelsche en Pran sche berichten ons van hun schitterende sucsessen. De geallieerden hebben een hevige stoot gegeven tegen het Duitsche front bij Rijssel en ten zuiden daarvan met het gevolg dat ze eenige K M.'s vooruit konden rukken en ze de dorpen Neuville, Carency en Ablain, noordelijk van Atrecht konden veroveren. Ze maakten daarbij .eenige duizenden krijgsgevangen en ver overden een aantal kanonnen. Ook de Duitschers erkennen in deze streek een tegenslag te hebben gehad, maar toch dringt zich de vraag Daar voren, of de geallieerden hun successen niet al te breed uitmeten. En ook, of hun poging tot doorbraak van de Duitsche gevechtslinie wel eenige kans van slagen heeft. Men heeft in de laatste maanden meer dan eens op het westelijk front goedgeslaagde aanvallende bewegirr- gingen kunnen uitvoeren de Duitschers zoowel als de Franschen en wel werden daarbij dan aan beide zijden zware offers gebracht maar een beslissing van belang rijke beteekenis brachten ze niet, Enkel kon van wat schommelingen in de gevechts linie gesproken worden, meer niet. Er is geen aanleiding nog om van het nieuwe offensief der geallieerden meer resultaat te verwachten. Doch de gevechten duren voort en de belangstelling voor de gebeurtenissen op genoemd deel van het westelijke front is levendiger dan ooit. Dat geldt echter in niet mindere mate ook voor de gebeurtenissen op het oostelijk oorlogsterrein met name Galicië en de Karpaten. En als de geallieerden acht geven op den gang der gebeurtenissen daar, dan moet hun gejuich wel verstommen. Tot nog toe heeft het Russische offensief niet veel kunnen uitwerken en het sprookje van de Russische stoomwals begint tot het verleden te behooren. Daarentegen droeg het Duitsch-Oostenrijksche offensief in de laatste dagen rijke vruchten. Het resul taat van de jongste krijgsoperaties in Galicië en de Karpaten is geweest, dat op nieuw 100.000 Russen in krijgsgevangen schap geraakten, dat een rijke oorlogsbuit den verbondenen in handen viel, het gevaar voor een Russische inval in Hongarije is gekeerd en het Russische geveebtsfront over een groot aantal K.M's achteruit ge drongen werd. Dat alles mag een succes van beteekenis worden genoemd. Ook al zijn de Russen niet verslagen en beginnen zij zelf, na zich van den nederlaag hersteld te hebben, alweer een nieuw offensief in Oost-Galioiê, tooh zullen de geallieerden zich met de gedachte moeten verzoenen dat de victorie niet uit het oosten zal komen. De logge Russische reus kreeg nu al zoo menig harde stoot, dat de wandeling naar Berlijn en Weenen hem wel te zwaar zal vallen. —o—o—o Er wordt rjog steeds zeer veel geschreven over het geval met de „Lusitania*. Het in den grond boren van dit schip met z^jn 2000 opvarenden heeft in Engeland de woede tegen de Duitschers ten top doen stijgen en in tal van Engelsche steden hebben de eigendommen der Duitschers het moeten ontgelden, Ook in Zuid-Afrika hebben zich dergelijke ongeregeldheden voorgedaan. Het belangrijkste nieuws van de laatste dagen was evenwel, dat de rege6ring der Vereenigde Staten haar houding inzake het incident heeft vastgesteld. In een nota aan de Duitsche regeering zijn vrij besliste voorwaarden gesteld voor de toekomst. Duitschland zal mo6ten terugkeeren tot de oorlogsregelen en waarborgen moeten geven dat ongewapende schepen', die non-combat tanten vervoeren doorzocht zullen worden en dat passagiers en bemanning in veilig heid worden gebracht alvorens een prijs gemaakt schip wordt vernietigd. Wat de regeering te Berlijn daarop zal antwoorden Moeilijk is een antwoord niet daar ze reeds by voorbaat haar standpunt heeft uiteengezet. Aan de Amerikaaosche regeering zal worden medegedeeld, in vriendelijke bewoordingen wellicht dat de Duitschers de gevraagde waarborgen niet kunnen geven, zoolang deEngelschen het uithongeringsplan niet opgeven en de regeering der Vereen. Staten niet den uit voer van oorlogsmateriaal belet. Een ander antwoord zal moeilijk verwacht kunnen worden en 't is nu de vraag wat de Vereen Staten dan verder zullen doen. In de nota wordt gedreigd met een „krachtige actie." Zal daaruit de gevolg trekking moeten worden gemaakt, dat de kans op het afbreken der diplomatieke be trekkingen tusschen Washington en Berlijn groot is Het antwoord op deze en meer vragen zal niet lang meer op zich laten wachten. —o—o—o— Een hoogst belangrijk bericht kwam er uit Italië, n.l. dat het Kabinet-Salandra afgetreden is, omdat het niet tot een be slissing kon komen. Wat er in de laatste dagen te Rome achter de schermen gebeurd is valt niet met zekerheid te zeggen maar wel kan uit de feiten worden afgeleid, dat het kabinet Salandra voor de gewapende interventie koos, maar niet in staat is ge bleken tot daden over te gaan, omdat het stuitte op een heftig verzet van den leider der constitutioneele partij, den oud-mini ster-president Giolitti, die vierkant tegen deelneming aan den oorlog gekant is en grooten invloed in de Kamer heeft. Giolitti heeft een bespreking met den Koning gehad en andere vooraanstaande personen en heefi al zijn invloed aangewend om een oorlog met Oostenryk-HoDgarije te voor komen. Thans is het woord aan den Koning. Wie zal hy tot de regeeriDg roepen en bereidvinden de zware taak op z^n schou ders te neniën Een medestander van Giollitti of een aanhanger van Salandra? Uit de keuze zal moeten blijken hoe de koning zelf denkt over de vraag of Italië zijn lot aan dat der geallieerden zal ver binden dan wel of het den Driebond getrouw zal blijven. Uit de berichten in dit nummer zal den lezer biyken, dat de koning de partij der interventionisten gekozen en het kabinet gehandhaafd heeft. TEXEL, 20 Mei 1915. T. E. S. O. Een vennootschap, die zooveel aandeel houders telt, zal bij gelegenheid van de algemeene vergadering op een goed be zoek kunnen rekenen, zou men meenen en toch was het bezoek Zaterdag j. 1. in de „Oranjeboom" niet groot te noemen. De voorz. sprak er in z'n openings woord zijn leedwezen over uit en voegde er den wensch aan toe, dat het niet aan gebrek aan sympathie is te wyten, zoomede dat de besprekingen van aan- genamen aard mochten zyn. Wat deze wensch betreft, ze is in vervulling gegaan, 't Was koek en ei, pais en vree. Nadat de notulen van de vorige alge meene vergadering waren gelezen en ongewijzigd vastgesteld, wordende ba-- lans en de verlies- en winstrekening, over 1914, overgelegd. In een vorig, nummer wijdden wy reeds eenige rege len daaraan, wy kunnen onzen lezers de dorre opsomming van cyfej-s wel sparen en nemen dus alleen een en ander op uit het door den Directeur opgemaakt verslag over 1914, dat door den voorn werd voorgelezen. Gememoreerd werd, dat de dieDSt tot 3 Augustus geregeld werd uitge voerd, Van 4 tot 16 Augustus eenmaal daags, van 17 Aug. tot 31 Aug. twee maal en van 1 September tot en metf 14 November driemaal daags, zulks in verband met den niet geregelden toevoer van steenkolen tengevolge van de mobili satie 6D na 15 November 2 en 3 maal daags by dag en goed zicht in verband met mogelyk op stroom drijvende mynen. Verder werd in liet verslag melding gemaakt, dat door Prov. 3tateu voor 19)5 een subsidie van f 3000.— werd verleend, dat met ingang van 1 April 1914 de retourbiljetten werden afgeschaft, uitgezonderd de dagretours, dat de pryjs der werkmanskaarten werd opgevoerd tot f 1,50, dat het aantal reizigers ia. 1914 vervoerd 55736 bedroeg tegen 65503 in 1913, het aantal ry wielen 11677 tegen 11621 in 1913. De balans en verlies- en winstrekening werden met algemeene instemming vast gesteld zooals ze werden aangeboden, onder dankzegging aan den directeur, waarbij de voorz. onder de aandacht bracht, dat de onaangename omstandig heden er toe hebben bijgedragen, dat de uitslag niet nog gunstiger was, er daarbij op wijzende dat over 1914 het belangrijk bedrag van by na 13 duizend gulden is afgeschreven, zoodat de ven nootschap met moed de toekomst tege moet kan gaan. Hierna was aan de orde „verkiezing van twee commissarissen. De aftredende heeren P. Dros Albz. en A. de Waard, herkiesbaar, werden met bijna algemeene stemmen als zoodanig herkozen, waarna uitloting volgde van 1 obligatie van f 500,-, 2 van f250,- en 10 van f 100,- die 1 Juli a.s. kunnen verzilverd wordèu ten kantore van de directie. Bij de rondvraag vestigt de heer J, B. Bakker er de aandacht op dat bet later vertrek van de hpot 's avonds uit den Helder voor hem en anderen groot ongerief medebrengt, waarop de voorz; opmerkt, dat wat voor de heer B. en anderen ongerief is een aanmerkelyk S. V TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere londen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 4 Ct. Groote Utters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per numm.r.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1