Op Zaterdag den 22sten IH Vreemdelingenverke Gemengd Nieuws. Markt Deri^iiten. Veiling V. P. N. Predikbeurten twee beste Kuikalver ADVERTENTIEl grooter aantal menschen goed te stade komt, omdat zij daardoor in staat zijn zaken op verafgelegen plaatsen ,in één dag af te doen. Aan de heer A. Lan- geveld Pz. die opmerkt, dat na aan komst van de boot die 12,16 uit Helder vertrekt, de boot door de geheele be manning wordt verlaten en zonder toe zicht blijft liggen, mede tot ongerief van hen die goederen van die boot komen afhalen, deelt de voorz. mede dat hierin sedert 3 weken is voorzien. Op een ver zoek van den heer M. A. Kuijper om de boot alle Zondagen te laten varen zooals met Hemelvaartsdag en Pink steren, antwoordt de voorz. dat zoo iets ook in de bedoeling ligt van het bestuur, doch dat slechts gewacht wordt tot men weet of met de nieuwe dienstregeling 15 Juni a.s. de correspondeerde treinen gehandhaafd blijven. Op een door den heer Pisart gedane vraag omtrent het, blijkens enkele kran tenverslagen, ongunstig advies van B. en W. dezer gemeente in zake provinciaal subsidie voor T.E S.O., deelt de voorz mede, dat dit niet het geval was, doch dat waar in het advies van B en W. werd gesproken van de meerderheid, er een minderheid was die niet met bet gunstig advies instemde, iets wat Spr. zeer betreurt, hij doet daarbij voorlezing van enkele gedeelten uit het te dier zake uitgebracht rapport, zoomede uit het stenografisch verslag van het be handelde ter zitting van Prov. Staten. Naar aanleiding van een door den heer Roeloffs gedaan verzoek betreffende het reizigersvervoer tusschen boot en spoor te den Helder, deelt de voorz. mede, dat het bestuur daarop voortdu rend de aandacht gevestigd houdt en niets dan lof heeft voor de wijze waarop de ondernemer in dat vervoer voorziet, de finantieele toestand van de venoot- schap laat niet toe daarvoor een subsidie uit te trekken en zoo zal het blijven voor komen dat, wegens meer loouend werk, er bij aankomst te Helder geen rijtuig zich aan spoor of boot bevindt. Niemand meer iets in het midden te brengen hebbende wordt te ongeveer 10 ure de vergadering door den voorz, met een woord van dank aan de jaanwezigen en de beste wenschen voor de toekomst gesloten. De eerste lammerenmarkt. Het weer, dat in de laatste dagen zoo veel te wenschen overliet, was Maandag bij uitstek gunstig, heerlijk. Was het wonder dat én boeren én ban delaren in een opgewekte stemming verkeerden en dat de handel den invloed van die stemming ondervondt? Er wer den prachtprijzen besteed, 17, 18 gulden en hooger voor een 6 weeksch lam, 't is reusachtig. Als nu de kooplieden er maar aan winnen, hoorden wij al opmerken en 't is waar, de eerste week stelt geen marktprijs en het weer is sedert weer veel ongunstiger geworden. Onze beste wenschen vergezellen onze kooplui en de Texelsche lammeren naar Leiden. Stierenkeuring. Maandag j. 1. had de stierenkeuring vanwege de Provinciale Commissie voor de Veefokkerij in het Park alhier plaats. Aangeboden werden een zestal stieren, waarvan vier premiewaardig werd ge keurd. Voor den één-jarigen stier „Paul''no. 306 N. H. Rundveestamboek, eigenaar de heer J. B. Bakker, Ora et Labora, werd een aanhoudingspremie van f 50,— toegekend, voor den eenjarigen stier „Koenraad" no. 286 N. H. van de stieren- vereeniging „Oosterend" een premie van f40,-. Voor den 2jarigen stier, Corllno. 192 N. H. eigendom van dezelfde vereeniging een premie van f30 en voor den een- jarigen stier „Max" eigenaar de heer C. Kuip Jr. een idem van f30, Ons werd door de keuringscommissie medegedeeld, dat de 2-jarige stier tot Augustus beschikbaar moet blijven, ter wijl de eenjarige stieren tot de volgende keuring moeten worden aangehouden en dan weer aangeboden. Oudeschild, 17 Mei. Met de garnalenvisscherij begint het dit seizoen ten einde te loopen. Nog enkele visschers, die bij den bond zjjn aangesloten, kunnen visschen, doch slechts om den anderen dag. De visschers die opgehouden hebben met garnalen- visschen, gaan öT ter paling- öf ter kust- visscherij, terwijl nog anderen zich met het ophalen van wier bezighouden ol bij den boer werk zoeken. Over het alge meen kan gezegd worden, dat niettegen staande de minder gunstige omstandig heden tengevolge van den oorlog, voor het meerendeel der visschers, de gar nalenvisscherij niet onvoordeelig is ge weest. De eerste groote lammerenmarkt gaf op de Haven reeds heel wat vertier. Met de booten Texelstroom, Pomona en de Burgemeester van Alkmaar .werden al vrij wat lammeren vervoerd. Oosterend, 18 Mei. Het sterftecijfer voor Oosterend en omstreken komt in het loopende jaar zeer aanmerkelijk boven het gemiddelde, dat op 12 gestéld kan worden. Thans reeds had hier na 1 Jan. '15 al 13 maal een begrafenis plaats. Vlieland, 13 Mei. De dag vaQ heden werd door de Vlie- landsche Korfbalclub met spanning tege moet gezien. Zij had een wedstrijd geor ganiseerd met de Terschellingsehe club. Aan moed ontbreekt het V. K. C. voorzeker niet, daar zij, pas enkele maanden bestaand in het strijdperk trad met eene club even zoovele jaren oud. Het slechte weer deed vreezen, dat de Terschellingers niet zouden komen, maar gelukkig had de club er niet tegenop gezien de reis te wagen en bracht de Min. Kraus het gezelschap reeds vroeg tijdig aan den steiger, waar de Fanfare een vrooljjk welkomstliedje deed hooren. Aan den ingang der met vlaggen versierde tent op het Oost6rscbe veld werden de gasten vriendelijk toegesproken door den heer Spiegelberg. Na een half uurtje rust bij een kop thee werd een wandeling naar den vuurtoren gemaakt eer om negen uur de wedstrijd begon. Met vuur werd door beide partijen ge speeld, door het vrij talrijk publiek werd met belangstelling den loop van het spel gevolgd. Vrij spoedig behaalde Terschelling een punt, maar Vlieland bleef niet achter en in de pauze stond bet dan ook 1—1. In de tent waar het bestuur de gasten eene verfrissching aanbood werden in deze pauze nieuwe krachten verzameld. En met nog grooter vuur werd daarna gespeeld en kranige staaltjes van vlugheid aanschouwd. Eenig verschil in de wijze van spelen was nogal eens waar te nemen. Dat de jeugdige club van Vlieland onder leiding van den heer Teijgeler flink was getraind, dat heeft ze ten slotte bewezen, toen ze de overwin ning behaalde met '2—1. En het is niet onbeleefd tegenover de gasten, hopen we, wanneer we zeggen, dat we allen wel heel trotsch zijn vandaag op V. K. C Tijdens de lunch bood de heer Spiegelberg de winnende club eene zeer fraaie zilveren medaille aan. Het grootste gedeelte der gasten bleef hier over, daar de reisgelegenheid niet uit lokkend was. De heer Ronge, waaru. arts alhier, was zoo vriendelijk beide clubs des middags ten zijnen huize te noodigen, waar allen eenige bizonder aangename uren door brachten. Terwijl buiten de regen, die we vandaag zoo heel graag hadden gemist, kletterde, was het bjj muziek 6n zang daar binnen zoo goed. Moge Terschelling, wanneer Vlieland eens daar komt, revanche nemen en moge de club ondanks den uitslag eene aangename herinnering hebben aan dezen dag. Terwijl de korfbalclubs haren wedstrijd hielden, kampten van verre de militaire voetbalclubs van Terschelling en Vlieland. Deze wedstrijd bleef onbeslist. Examens Stuurlieden ter koopvaardij. De commissie voor de stuurlieden examens, bedoeld iu de Schipperswet (Staatsblad 1907, no. 244) zal, aanvan gende 8 Juni, zitting houden te 's Gravenhage. De aanvragen om tot de examens te worden toegelaten, moeten den voor zitter der commissie, den heer J. v. Scheers, Yan Galenstraat 21, 's Graven hage, bereikt hebben vóór 29 Mei as. Voor nadere bijzonderheden zie Staats courant no. 114. De toestand in Italië. Koning Victor Emanuel heeft het ont slag van het kabinet-Salandra niet aan genomen, zoodat het in zijn geheel aan blijft. Dat is voor het oogenblik wel het meest belangrijke bericht. Het maakt een einde aan de onzekerheid der laatste dagen, maar het stelt er een nieuwe onzekerheid voor in de plaats Want, het altreden van Salandra en de zijnen beteekende nog niet het benoud van den vrede in Italië, maar het wederoptreden van dit kabinet is evenmin te beschou wen als een aankondiging van den oorlog. O.H.Ct. Oproer in Portugal. Offlcieele telegrammen melden, dat eetf revolutionnaire beweging in Portugal is uitgebroken, die geleid wordt door de vloot. Een eskader is de Taag opgevaren en beeft de stad gebombardeerd, waar door aanzienlijke schade werd aangericht. Het bombardement van Lissabon moet blijkens vandaar ontvangen telegram men tal van slachtoffers hebben ge- eischt. De bevelhebber van den kruiser Vasco di Gama moet vermoord zijn. Het leger en het garnizoen van Lissabon blijven den president Arriaga trouw. Een draadloos telegram uit Lissabon meldt dat men het oproer meester ge worden is. Kapitein Martines Lima heeft h )t bevel over de republikeinsche troepen op zich genomen. De oproerige beweging te Lissabon is Zaterdagnacht om halfvier begonnen. Zoowel burgers als de marine waren erbij betrokken. De regeering is nog steeds meester van den toestand. O. H. Ct. Zaterdagmiddag werd te IJselmonde de 2-jarige B. v. D., wonende in den bovenmolen van den polder Smeetsland, door een roede getroffen en zoo verwond, dat het kind kort daarop overleed. Een 6-jarig zoontje van C. v. d. Sman te Nootdorp, is in een sloot nabij de ourdelijke woning verdronken. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den Sisten Mei 1915, des voormiddags te 11 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 18 Mei 1915. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding rekening Algemeen Wees huis ouer 1914. 3. Goedkeuring finantieele regelingen Algemeen Armbestuur. 4. Finantieele regelingen, dienst 1914. 5. Benoeming commissie tot onderzoek reclames plaatselijke belastingen, dienst 1915. 6. Benoeming klokkenist te Oosterend. 7. Benoeming tijdelijke gemeente uroe.l- urouiu te Oosterend. 8. Ontslaguerleening aan den heer A. Lap als hoofd der school te Midden Eierland 9. Ontslaguerleening aan Mej J. A. P. Grentzius als ondèriuijzeres aan de O L S m u. I. te den Burg. 10. Voorstel tot uerkoop uan graszoden afkomstig uan den te maken weg Burg- haoen. 11. Voorstel inzake terugbetaling pensi oenstorting aan J. C. uan der Poll. 12. Voorstel tot aanuraag Prouinciaal subsidie uoor de Zeeuaartschool. 13. Voorstel inzake uerlaging maximum aantal uergunningen uoor de geheele gemeente en uaststelling maximum uoor sommige mijken. 13a. Voorstel om dit jaar de kermis niet te doen doorgaan, in uerband met kennisgeuing stellingcommandant. 14. Belastingafschrijuingen. Uit hèt Leidsch Dagblad: Leiden, 14 Mei. Ter markt aangevoerd: 51 Stieren f 115,— a i 195,-; 343 Kalf- en Melkkoeien f 205 a 1355. 264 Varekoeien f 135 a 1 285 229 Vette Ossen en Koeien 1215 a 1435 81 Kalveren (vette) 1 45 a 1 130. 176 Kalveren (magere) 1 8.a 1 17. 2985 Lammeren f a f —,00. 1084 Schapen (vette) I 33,00 a t 51.00 717 Biggen f 10 00 a f 19.00 No. 349, 14/5 '15. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipei f 4.85 1 7.15. Eendei 14,80 t 5,30. Ganseieren 1 8,00 a 1 12, Aanvoer 58981 Middenprjjs f 5,08. Oude hanen I 1,18 t 0,— Stfigende en vast sluitende markt. Veel vraag naar zware piepkuikens. Langenhoff. Amsterdam, 17 Mei. Aangevoerd 404 Runderen, le kwal. 106 k 110 ct. j« 2e kwal. 98 a 102 ct. 3e kwal. 94 a 96 ct. q, 120 Melk- eri Kalfkoeien 1 200 a 1 350, 131 Nuchtere Kalveren f 12,a 1 18, 328 Vette Varlcons 84 ft 88 ets. Texel, 17 Mei. Aangevoerd: 5448 Lammeren f 15,a f 17,50. 48 Schapen 1 30,— a 1 35, - 30 Schrammen f 20,a 1 35,— 26 Biggen f 16,— a f 20,—. P[ Pnrmerend, 18 Mei. Aangevoet 826 Runderen waaronder: 168 vette koeien 80 a 115 Ct. Gelde koeien 1 150 A 32f Melkkoeien f 150 d 320. 28 stieren. 91 vette kalveren 1 1,— a 11,2 541 Nuchtere kalveren 1 16a 1702 Schapen f 32 k 154,00 2505 Lammeren 1 11,a i 20,— 255 vette varkens 1 0,86 a 1 0,92j 139 magere varkens 1 20 a 130 295 biggen f 14 a f 22; kipeieren f 4.75 a f 5.25 per l(i Zondag 23 Mei I91ö. (le Pinkster HERVORMDE GEMEENT, Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Collecte voor de Zet Waal, Vm. 10 uur de hr. J. L. D. vd Oud-Zendeling der Utr. ZendiDgs Collecte voor de Zet Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glaa, Kollekte voor noodl. kerken en pe Den doorn Vm. 10 uur ds. Visset Collecte voor de Zat Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Qra_ Zend. collet Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke, Gebouw Zuid-Eierland, Nam. 3 uur ds. Boeke, GEREFORMEERDE KERK Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dag nam. 3 uur ds. Dag DOOPSGEZINDE GEMEEN] Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Oen Hoorn, V m. 10 uur ds. Bussemi Maandag 24 Mei (2e Pinksterd HERVORMDE GEMEENT Burg, Vm. 10 uur ds. Visser. Collecte voor de Zet Koog, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa, Collecte voor de Zen Oudeschild, Geen dienst. den Hoorn Vm. 10 uur Dr. Norel. Oosterend, Vm. 10 uur Eerw. Hr. v. Oud-Zendelii Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke, Geb. Zuid-Eierland Geen dien GEREFORMEERDE KERK, Oosterend, Vm. 10 uur ds. Dagevot DOOPSGEZINDE GEMEENT Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperue Den Hoorn, Geen dienst. voor VIER achtereenvolgende plaaü in de Texelsche Coarant in eens geven, worden slechts drie ma rekening gebracht. Heden verblijdde ons de Heer dt geboorte van onzen Zood, JOHANNES OKKE. O. NOREL Jzo. A. J. NORELStraat Pastorie, den Burg Texel, 18 Mei 1911) du hopen onze geliefde Ouders KLAAS LAP Sz. en JANSJE SMIT, hunne 25-jarige Echtvereenigiog te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch huiu ner dankbare Kinderen. den Hoorn Texel, 19 Mei 1915. De a 14den Mei overleed te Rolt dam onze geliefde Zuster, Behu* zuster en Tante, Cornelia van OOSTENBRIIGGE, Echtgenoote v. G. Koolmeet, 8. MoNïÉ-van Oosten brug; H. I. Monté. A. C. Monté. Burg op Texel. Algeuit-ene Vergtdering op DondU 20 Mei 1915, 's avonds 8 uur in „Texel". Het Bestik TE KOOP G. W. van SANTEN, WaalenBurf j» w* Advertenl

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2