Alkmaarsche Stoomsteentiouwerii. een Meidhuishoudster. Vliegenvangers Tezel-Furmerend. „S.s. Texelstroom". Li De Yeemerkstift van Talens Co., Apeldoorn, Kost per stuk slechts 40 cent. Nachtwacht. Het Landbouwhuis Landbouwwerktuigen en Gereedschappen. Uitstoomen, Verven. D. HOEKSEMA Zn. C. METS Zn. DOUWE EGBERTS TABAK steeds prima van kwaliteit. Is een genot voor den rooker. v 30ure. Vraagt ze Uwen winkelier. Boekhandel Parkstraat. nachtwacht te Ondeschild, Zenuwzwakte. L Zaadmarkt, Alkmaar, H. C. STOUTJESDIJK. FEUILLETON. NJ00TJE en N0M1E. KLEIN's HOENDERMEEL. Sneek Laagste prijzen. Keurige afwerking. Ie klas inrichting. Depot den Burg Th. Schraag. Sneek Sneek Groote Vertrekt Maandags n.m. 2 uur van Texel naar Purmerend entus- schengelegen plaatsen. sollicitanten naar de vacante betrekking van rm Groote voorraad. Prima kwaliteit. is het AJDBES voor Melkbussen, Ploegen, Koelvaten, Cultivatoren, Karns, Balkeggen, Melkemmers, W" eideeggen, Botermouten, Gierpompen, Boterkisten, Bascules, Melkzeven, Gewichten. Concurr. prijzen. Vraagt prijsopgave. Hoe kan ik met voordeel kippen houden P Door geregeld 's Ochtends te voeren met Harlingen. Aanbevelend, S, F. KLEIN. «.f. STOEI 4 ZOOM ALKMAAR prijzen GEVRAAGD Wasch buitenshuis. Geen winkel meer. Loon f 3,per week. Wed. 51. L INGE VELD, Koog Texel. verkrijgbaar bij C. GRAAF, Gravenstraat. Lading geassureerd. Beleefd aanbevelend, De Burgemeester der Gemeente Te roept bij deze op Aan de betrekking is verbonden jaarwedde van f 175,—. Inzending van stukken vóór of op 29 1915. Zenuwzwakte is de kwaal van de twintigste eeuw. Door zenuwzwakte, overspanning en uitputting leiden honderden en duizenden 'n verdrietig en ongelukkig leven. Wanneer gij lijdt aan zenuwzwakte en gij wilt er stellig en spoedig van verlost wezen, probeer dan de SAN- GUINOSE; eiken dag twee eetlepels Sanguinose zullen zeer spoedig beginnen te helpen, en wanneer gij volhoudt, dan wordt Dw lijden geheel overwonnen. Neemt er de proef van. Prijs per flacon f 1,50 j 6 fl. f8. 12 fl. f 15,—. ,VAN DAM Co. De Riemerstraat 2e/4. Den Haag. Wacht U voor namaak. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Te Oosterend P. Dros, den Burg T. Buijs drogist en 1. Moer beek, Ondeschild Joh. Dros. AANBEVELEND, door Louise B. B. 5.) Marie hield van dat zitje in de voor galerij, om het ruime uitzicht en omdat zij van hieruit den geheelen weg kon over zien. Van heel verre kon ze haar man reeds aan zien komen. Eerst niets dan een stofwolk, dan een geflikker door de zon, die vurige stralen flitste op het nikkel van het tuig van het paardje, eon vlugge sandelwood, en dan allengs, als het ware te voorschijn komend uit die mistige flik kerende stofwolk, zag zij de bendy zicht baar worden, in bijna razende vaart nader- komen. In het begin bad zij zich altijd ongerust gemaakt over dat hollend rijden, maar haar man had baar uitgelachen „Och kom, 't kan immers niet anders, ik laat het vurige dier stil zijn eigen zin volgen, het gaat als vanzelf, bergaf." Eu iederen dag opnieuw, als opkeek van haar werk of boek, wanneer zij den vluggeD stap van het paardje hoorde en de bendy zag met de witte figuur van haar man achter den gelen sandelwood, bekroop telkens het blijde gevoel haar, Willem weer terug te hebben, niet meer alleen te zijn, het overige gedeelte van den dag. Want Marie voelde zich dikwijls eenzaam in het groote huis van het landgoed Tanah Kaja. Daar waren genoeg menschen in haar onmiddellijke omgeving. Vooreerst de assistenten, waarvan er een paar ge trouwd waren zelfs, maar zij woonden een heel eind van baar af, dichter bij de bosschen, en dan haar eigen tros bedienden op het achtererf, en hoewel zij als een goede landvrouw voor hen zorgde, voor al die in haar oogen, groote kinderen, waren zj toch geen aanspraak voor haar, de be schaafde „Europeesche" dame. Dan was er ten laatste nog de kampong op zijde van den weg, benedenwaarts van de krom ming en gelukkig door het hooge ge boomte op zijde vau haar erf, niet zicht baar voor hetj heerenbuis. Men noemde het gehuchtde kampong, ofschoon het niet anders was dan een nederzetting waar het werkvolk, dat werkte op Tanah-Kaja, met hunne gezinnen woonde. Daardoor was wel altijd overdag eenig geluid merk baar, eigen aan een bewoonde streek het doffe gestamp van het rijstblok, ook men- schenstemmen, het zaogerig opdreunen Tan het liedje, dat de lnlandache karre- voeider neuriede, slenterend naast zijn pedatie, die door den buffel met knerpend wielgeratel getrokken werd langs den hobbeligen muilen weg, en vooral, het hooge schrille gekrjjsch van spelende kin deren. En Marie bemoeide zich ook wel met de kampongbewoDers. Als vrouw van hun landheer bezocht zij de zieken, deelde zij hulp uit aan behoeftigen. Dat noemde zij niet anders dan haar plicht, een aange- namen plicht zelfs, die in haar afgezonderd leven haar veel voldoening gat. Zoo althans was het vroeger geweest, maar de onder- yinding opgedaan met een hunner, met dat aardige kampongmeisjej Sarina, dat naderhand zoo ondankbaar en Biecht had gehandeld, had een groot gedeelte van haar sympathie voor de kampongbewoaers weggenomen. In der tijd werd haar hart ge troffen door het treurig lot van de ver weesde Sarina, aan de zorgen overgeleverd van een oude, of liever, van een door opium misbruik vroeg verouderde, groot moeder, die Marie nooit anders gekend had, dan gekleed in een gore oude sarong onder de oksels vastgeknoopt, bloot latend de griezelig uitgeteerde borst en schouders en de scherp vooruitstekende knokenge Dit is een krachtig voer dat de eierproductie] bevordert en besparing geelt op uw araan voedering. JNoodige hoeveelheid per kip een eetlepel vol. Wordt verkocht in zakjes van 21/? 5 25 en 50 Kg. knieën, welke overgingen in een paar stokken van beenen. En aan deze skelet achtige ruïne van een menscb, meestentijds soezerig hurkend op den drempel van baar krot van een huisje, slechts nu en dan uit haar verdooving wakker schrikkend, en dan vervallend in een halt waanzinnigen woedeuitval, dien zij altijd koelde op haar kleinkind, omdat dit tot haar last was gekomen, en jong en gezond, smeekte en dreinde om altijd meer voedsel, was Sarina nu overgeleverd. Overal op haar ver waarloosd mager lichaampje, droeg het arme kiud de sporen van mishandeling. Set ergerde Marie tot in de ziel, vooral omdat Sarina, niettegenstaande^ haar ont beringen en lijden een aanvallig kind bleef, met een aardig gezichtje, waarin een paar groote fluweel donkere oogen, een minder plat neusje, een minder voor uitstekende bovenkaak, en een miüder donkere huidskleur, dan het algemeen type van Javanen bezat in de buurt van Tanah-Kaja. Want Sarina zoo ging de dorpssage' had een tikje blank bloed in de aderen. Ja, zoo de half wezenlooze grootmoeder eens wilde klappen uit haar jongere jaren. Marie kon een tijd lang het kind niet anders helpen, dan door nu jen dan haar honger te stillen od wat nieuwe kleeren te geven, als de oude er jrnet de lappen bij hingen. Maar meestal waren die nette kleeren dadelijk verdwenen, naar het pand jeshuis gebracht, ora de behoefte aan ver gif van de grootmoeder te stillen. Tot de dag kwam, dat een brullend gegil en ge kerm uit het morsige krot van de oude heks, beel de kampoog dien kant uitdreef, ook Marie, die juist een ziekenbezoek bracht. En zoo konden de meuschen, die op dat morgenuur voornamely s bestouden uit vrouwen en kinderen, daar de mannen en grootere jongens op het land aan hun dagwerk bezig waren, zoo konden de toe- Ei schouwers getuige zijn hoe de grootmoedt weer eens, in een aanval van woedend) waanzin, Sarina bij de haren uit het krol op het voorerfje trok, sleepte naar dei hoek, waar tusschen opgestapelde steenes een houtvuur brandde onder ,de rijetpao, en hoe de oude toen, met onverklaarbare vlugheid, een brandend stuk hout greep en het vlammende, rookende einde begoi stuk te slaan op het bloote ruggetje vu het kind, dat huizenhoog kermde en zich kromde in de ondragelijkste pijn. niemaDd die tussehenbeide durfde komeo, op een afstand gehouden door sde krank zinnige gebaren van het „door den satan bezeten" mensch. Totdat Marie kwam aangerend eo zonder aarzelen op de heks toevloog ea door in haar heilige veront waardiging verhoogde krachten, de booze grootmoeder met een ruk op den grond sloeg, waar het schepsel plotseling {weerloos bleef hokken, het schuim op den mond Zonder zich verder om het mensch te bo kommeren, liet zij een paar vrouwen deerlijk verbrande en kermende Sarina naar het heerenhuis drageD, waar zij bet meisje reinigde en verbond en verpleegde De grootmoeder die niet veeleiscbend durfde zijn, verkooht haar recht op bet kind voor wat geld, waarvoor zij opium aanschaf te,-baar eenige begeerte nog in dit leven. In de kamer van Mins, Marie's lijfmeid, werd een nieuwe rustbank geplaatst met een fijo matje er overheen gespreid en een nieuw rood rolkussen als hoofdpeluw, voortaan Sarina's legerstede. Zoo werd het arme slaohtoffer ingelijfd de deftige bediendentros van het groote heerenhuis. Mina, die op trouwen stond, leerde haar kameuiersdiensten en zoo kon zij deze, een jaar later, opvolgen als me- vrouw's lijfmeid. Wordt vervolgd' de

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 4