N° 2884 Donderdag 3 Juni 1915. 28"' Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week fof week. Dit blad versckjjnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsp>-ijs per 3 maanden. Voor din Büeg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Pri/js der Adverlentitn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodere regel meer 6 Ct. Qrooto lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. BONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Borg op Te x rd. uitstrekking van ongebnild Tarwebrood en Tarwemeel tegen verminderde prijzen. Burgemeester en Wethouders der ge- [eote Texel maakt bekend, dat aan regeling betreffende het tegen ver- aderden prijs beschikbaar stellen van rebuild tarwebrood en ongebuild tarwe- Jel door den Minister van Landbouw, [verheid en Handel goedkeuring is tleend. De verstrekking neemt een aanvang Donderdag 3 Juni (niet 10 Juni.) De aandacht wordt er op gevestigd, de gelegenheid tot aanmelding ter ioming van tarwebrood of tarwemeel [en verminderde prijzen bij voortdu- [g blijft opengesteld. Texel, den 28 Mei 1915. Burgem. en Weth. van Texel, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. 23-39 Mei. Niettegenstaande den geweldigen oorlogs- jnd, die rondom onze grenzen woedt, at het leven ten onzent vrijwel zijn ge inen gang. Men merkt wel iets van de volgen van den wereldoorlog in tal n gezinnen zijn de plaatsen van vaders zonen ledig, in sommige bedrijven erscht ongewone slapte, en de prijs van levensbehoeften is ver boven het normale stegen doch ieder gevoelt, dat als het et erger wordt we ons gelukkig mogen renen. Gelukkig boven millioenen mede enBChen in de landen die rechtstreeks den oorlog betrokken zijn. Het is een echatbare zegen dat het leven hier vrijwel n gewonen gang kan gaan, dat de Tweede imer in rustige rust haar arbeid kan af in, dat zelfs de lust nog niet vergaan om de uitstekende verdiensten te hui- en van mannen als Dr. A. Plate, het id-Karrerlid van Rotterdam, die dezer gen zijn 70en verjaardag vierde of van r. Th. de Meester, de oud-minister-presi- snt, die in de afgeloopen week den dag srdacht, waarop hij voor 40 jaren promo- lerde, dat de Liberale Unie, het Ned. feikliedenverbond, de Chr, Onderwijzers- ireenigiDg en andere corporaties weer s in normale tijden in algemeene ver- deringen bijeenkomen. De oorlog moge ek ten onzent hier en daar een voegje loot gelegd hebben, uit zijn voegeD gerukt er gelukkig niet veel. Niettegenstaande moeilijke tijden is ook de economische oestand bevredigender dan aanvankelijk on worden verwacht. Dat blijkt ook uit de ota die de regeering dezer dagen publi eerde en waarin een overzicht werd gege- en over April. Wel wordt daarin ge vezen op voortdurend groote .werkloosheid de diamant-industrie, de slapte in de iaastrichtsche aardewerknijverheid, de lesschenfabricage, de meubel- en tapijt- ijjverheid en in de bouwbedrijven, maar Is lichtzijde kan daartegenover worden leplaatst, het vormen van nieuwe nijver- leidsbroDnen, die wellicht van blijvenden ■ard zullen zijnzooals de gloeilampen- 'ollenfabricage, het vervaardigen van zout- ;uur, de uitbreiding der chemische industrie n pbarmaceutische praeparaten etc. In de extiel- en metaalnijverheid is gebrek aan werkkrachten, de toestand van den land bouw was over 't geheel zeer gunstig, de vooruitzichten van den tuinbouw zjjn uit stekend, de zeevisscherij gaf goede resul taten, de Nederlandsche mijnen leveren thans 90 pCt. der productie in het binnen land tegen 30 pCt. vroeger. Wel ging in Rotterdam en Amsterdam de havenbe weging niet onbelangrijk achteruit en ligt deze in de kleinere havens als Delfzijl, Harlingen, Zaandam en Ter Neuzen zoo goed als stil, maar daar tegenover staat dat het handelsverkeer overigens vrij be vredigend is, dat de vrachtvaart hooge prij zen maakt en dat van de Oceaanvloot slechts één groot schip uit de vaart behoefde te worden genomen. We deden slechts een enkele greep uit de regeeringsnota, doch er blijkt voldoende uit, dat de regeering den economischen toeetand niet ongunstig acht. Er klinkt een toon van bevrediging in en als er ten slotie nog een klacht wordt gehoord, dan is het dat de gelden voor het Kon. Nat. Steuncomité niet rijkelijk genoeg meer vloeien, zoodat de bij de Staten-Generaal aangevraagde gelden wellicht zullen moeten worden aangesproken. De regeering hoopt intusschen nog, dat uit de streken en uit de bedrijven die niet onder den toestand hebben geleden, waar zelfs groote oorlogs winsten worden gemaakt, de giften ruimer zullen vloeien. Van haar kant laat de regeering niets onbeproefd om het economisch leven te versterken. Tot de middelen die ze daarvoor geschikt aoht behoort ook een, waarover de Tweede Kamer al een paar dagen ge praat heeft en waaromtrent over enkele dagen zal worden beslist. We bedoelen het wetsontwerp tot opheffing van de invoerrechten op sinaasappelen, mauderij- nen en antiqiteiten. De regeering meent, dat het oogenblik gUDstig is om de markt van deze artikelen naar hier te verplaatsen. Wel zijn in de Kamer reeds bezwaren tegen het ontwerp aangevoerd en zal het wel niet met algemeene stemmen worden aange nomen, doch de aanneming ervan|,is vrij zeker. —o—o—o— Ook de aanneming van een ander wets ontwerp wordt vrij zeker geacht, niet tegenstaande daartegen in de laatste d agen een vrij felle agitatie is gekomen. We bedoelen het wetsontwerp tot het instellen van een tijdelijk gezantschap bij hetVati- caan. Er zijn in de laatste dagen verschil lende vergaderingen gehouden waarin tegen dit ontwerp werd geprotesteerd en er wordt hier en daar druk met lijsten ge werkt ter verzameling van handteekeningen voor een verzoek aan de Kamer om het ontwerp niet aan te nemen. Het is hier niet de plaats om na te gaan welke over wegingen aan deze agitatie ten grondslag liggen, noch te beslissen of deze al of niet zuiver zijn wij maken alleen melding van de feiten. Opgemerkt dient echter te worden, dat van andere zijde het ontwerp van de regeering steun viodt. En niet 6nkel van clericale zijde, maar ook door hen die van meeoing zijn dat de regeering dient te worden gesteund waar ze in het belang van den vrede meent werkzaam te kunnen zijn, door ons land officieel voeling te doen houden met den Paus. In dien geest schreef ook Dr. Bos er over in het nummer van heden van de Vrijz. Dem. Grif kan erkend worden schrijft hij dat een gezantschap bij den Paus met past in verschillende staatsrechterlijke stelsels waaraan wij groote waarde toekennen, maar misschien zou men kunnen opmerken, dat een oorlog als deze ook niet heelemaal past in eon orde van denkbeelden, die wij voor den vooruitgang van het menschelijk geslacht het meest gewenscht achten. Wat het zwaarst is, moet het zwaarste wegen 6n dat is, dat geen dag later dan een poging tot herstel van den vrede kan gedaan worden, deze met medewerking van onze regeering wordt aangewend. Zoo denkt de leider der Vrijz. Dem. er over en hy zal wel niet alleen staan in dezen. o—o—o Von Bethman Hollweg, de Duitsche Rijks kanselier, heeft Vrijdag in den Rijksdag een groote redevoering gehouden, hoofdzakelijk aan de houding van Italië gewijd, waarover hij natuurlijk alles behalve best te spreken was. Hij gaf een overzicht van hetgeen gedaan werd door de bondgenooten om Italië tevreden te stellen. Het had een lange ljjst van concession kunnen krijgen, zonder dat een droppel bloed vloeide of het leven van één Italiaan in gevaar werd gebracht. Maar Italië heeft niet gewild de regeering van de straat heeft het gewonnen en voor de oorlogsrazernij is de eerlijkste politieke man verstomd. Als het Italiaansche volk later ontnuchterd zal worden door de oorlogsgebeurtenissen, dan zullen ook zijn oogen opengaan voor het feit, dat het licht vaardig tot den oorlog werd aangezet. We doen maar een enkele greep uit d6 lange redevoering, waarin de ontrouw van Italië aan de kaak gesteld werd en de kanselier duidelijk liet blijken, dat Duitsch- land aan Oostenrijks zijde zal staan tegen den nieuwen vijand. Het slot van de rede voering was 6en krachtig woord over DuitschlaDds krachtige wil om te overwin nen, opdat niemand het in de toekomst zal wagen opnieuw de wapens tegen de Duit- schers op te nemen. En de eensgezindheid zal het Duitsche volk tot de overwinning voeren, een wereld van vijanden ten spijt. Voor het zoover is gesteld dat het op timisme van den rijkskanselier niet be schaamd wordt zal er nog heel wat moeten gebeuren. Want nu Ifalië ook het zwaard getrokken heeft tegen de bondge nooten, wordt de zware taak van deze niet weinig verzwaard nog. Men weet nog vol strekt niets af vau de militaire plannen van Italië, maar dit staat wel vast, dat het zijn leger en vloot niet ongebruikt zal laten en dat dit, of het afzonderlijk optreedt dan wel in samenhang met dat der geallieerden, niet al te licht is te achten. Duitsehlaod en Oostenrijk zijn nu schier van alle kanten door vijanden omringd en hun legers moeten thans front maken naar drie van de vier windstreken. Spannen zij zich daarom misschien zoo in om naar het oosten wat lucht te krijgen. De gebeurtenissen op het oostelijk oorlogs terrein, met name in Galicié wijzen erop, dat de verbondenen er alles op zetten om de Russen een beslissende nederlaag toe te brengen. In de omstreken van Przemysl werd in de laatste dagen bitterder dan ooit gevochten en uit de resultaten kan worden afgeleid, dat tegen zoo groote krachts ontplooiing het centrum der Russen nauwe lijks bestand is. Met overstelpende troepen massa en vooral met een reuzenmacht van artillerie hebben de bondgenooten zich op het Russische centrum geworpen en de vraag wordt thans van verschillende zijden vernomen of de in de laatste gevechten zeer verzwakte Russen in staat zullen zijn den zwaren druk te weerstaan. Het gevaar voor een debacle van het Russische leger in Galicie is niet denkbeeldig en in de pers der geallieerden bemerkt men dan ook reeds iets van vrees daarvoor. De bond genooten schenen van plan de Russische beer voor goed onschadelijk te makön voor Italië gereed is, om zich daarna met alle krachten op het westelijk front of tegen Italië te laten gelden. Daarom is de strijd in het oosten thans voor beide partijen van zoo buitengewone beteekenis. Al het andere oorlogsgebeuren valt daarbjj weg. Trouwens ook in de laatste dagen was er van de andere fronten weinig belangrijks te melden. De Duitschers schijnen in het westen hun troepen verzwakt te hebben ten behoeve van de actie tegen de Russen, zoodat de geallieerden in de buurt van Atrecht nog eenige vorderingon konden maken. Vorde ringen echter, die geen beslissing van be teekenis tengevolge hebben. Wel zijn de geallieerden op enkelo punten iets vooruit gekomen, doch van een doorbraak van het Duitsche front schijnt het nog veraf te zijn. Ook aan de Dardanellen ging het de ge allieerden in de laatste dagen nog niet heel voorspoedig. Wel werd af en toe gemeld, dat de landingstroepen iets waren gevorderd doch veel was dat niet. Daarentegen leed de vloot ernstige verliezen. Een paar Duit sche duikbooten hebben kans gezien tot in de Dardanellen te komen en het is den Engelschen te staan gekomen op het verlies van twee linieschepen, de „Triumph" en de „Majestic". En als dat nu maar het einde was. TEXEL, 2 Juni 1915. Zaterdag j.l. hield de afdeeling „Texel" van het N.O.G. hare gewone Meivergadering in „hotel Texel." De vergadering werd mede bijgewoond door den heer W. Mets Tz., loco-Burge meester. Na opening gaf de heer J. de Jongh, daar de Secretaris, de heer C. Schaap, nog afwezig was, een overzicht over het verhandelde op de vorige vergadering. Hierna werden eenige ingekomen stukken, genootschapszaken betreffende, behandeld. Tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering, die te Zwolle gehouden zal worden,werd benoemd de heer M. Kikkert. Tot plaatsvervangers werden aangewe zen de heeren M. Kroon en D. Schering. Enkele punten van den beschrijvings brief werden behandeld, voor andere werd een blanco mandaat verleend. Mej. K. Kuperus gaf een keurige letterkundige bijdrage van den Ouden Heer Smits, getiteld„een taal kundige les over het woordje men," waarmede zij het applaus der vergadering verdiende. Bij de omvrage werd afscheid genomen van den heer A. Lap, die weldra Daar Amsterdam vertrekt. Den heer Lap werd dank gebracht voor de belang stelling, die hij steeds voor het N. O. G. heeft betoond, De volgende vergadering is bepaald op 4 September, te houden in „De Kikkert" Mej. J. te KronDie hoopt dan een inleiding te geven. Met dank aan allen werd de verga dering, die een vriendschappelijk karak ter droeg, gesloten. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Gorincliem E. G. GAABLANDT, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Texel, Bovenstaand bericht treffen wij aan in de dagbladen en is voor ons Texelaars TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1