1^ Advertent Gemengd Meuws. Marktberichten. Veiling IT. P. N. n< ■u H< Advertentie R. X. Kiesvereenigin te Texel. G. J. O. D. Dikker het hooigewas en nagr Coöperatieve Central Middenstands-Credietban bij inschrijving aanbesteden: Predikbeurten. ROGGEBROOD. h pnbliek verkoopen en verhu\ gevestigd te Delft Instelling van de „Hanze5 doel en slechts aan hun weinige voor spoed is het te wijten, dat ze tegenover de 4 punten van H. B. S. ook niet een paar van hun kant hadden te stellen. Hierna beter, zegt het spreekwoord. Van de laatste (lagen. Zich niet storende aan den officieelen datum, 21 Juni, deed de zomer zijn intrede. Deden de droeve luchten Zaterdag niet veel goeds verwachten, Zondag werd het weer al milder, al zachter en het aantal dergenen, die buiten de dorpen verfrissching en verpoozing zoch ten was schier niet te tellen. Was het wonder, soms de vraag te hooren „zou er nog volk thuis wezen Het mooie weer van Zondag werd Maandag door nog mooier gevolgd en het is niet onmogelijk dat dit nog van gunstigen invloed is geweest op de prijzen der lammeren. 't Was een vlugge markt en prijzen... haast ongekend, enkele partijen brachten meer dan 20 gld. per stuk op. Voor de hooioogst wekt het heerlijk zomerweer ook de beste verwachtingen, het groeit nu nacht en dag, naar we vernemen toch, bleef de temperatuur in den nacht van Maandag op Dinsdag boven 60" Farenheit. Gelukkig kwam in de vroege morgenuren een heerlijk frisch windje ons reeds verkwikken, want waarlijk, zelfs van het goede kan men te veel Een vrij hevig onweder, dat in den avond van Dinsdag zich boven ons eiland ontlastte bracht door een milde regen heerlijk verademing. Van beteekeneude schade door het onweder aangericht ver namen wij nietde bliksem sloeg in een schapenboet nabij den Burg, zonder brand te veroorzaken, een schaap van den heer W. J. Eelman werd daarbij getroffen en gedood. Naar wij vernemen, is in een Dins dag gehouden vergadering de prijs dei- wol in deze gemeente vastgesteld op f 1,40 a f 1,50 per K.G. Waal, 8 Juni. De heer D. Tuinstra van Oudeschild, kweekeling aan de Bijzondere Normaal school alhier, deed heden te Haarlem met goed gevolg het Onderwijzersexamen. O osterend, 8 Juni. De Noordzeevisschers van hier zijn over de uitkomsten van de laatste weken goed tevreden. Ook de vorige week ken merkte zich door goede ontvangsten, die tot ruim f 150, gemiddeld f 100 per schuit liepen. Gisteren is alhier overleden de oudste inwoonster dezer plaats, naar men zegt, was ze ook de oudste der Gemeente mej. P. Dogger Vlaming, die tot aan hare laatste levensdagen een goede ge zondheid genoot. In den laatsten tijd zijn hier heel wat oudjes heengegaan. Van de enkele per sonen, die hier ouderdomsrente genoten, stierven er reeds 7. Vlieland. Door de onlangs onder de militairen opgerichte tooneelvereenigiDg „Onder ons" werd in logement Cupido eene eerste uitvoering gegeven. De eerste avond voor genoodigden had veel succes. Met veel opgewektheid en zeer vlot werden de verschillende voor drachten ten gehoore gebracht en cL Jeugdige acteurs en actrices oogstten telkens daverend applaus. Op zeer aangename wijze werden de pauzes aangevuld door muziek, piano en mandoline. Amuseerden onze mili tairen bijgestaan door eenige Vlieland- sche jonge meisjes, hunne gasten, zeker hebben ze ook zeiven veel genoegen van hun eerste optreden beleefd. Er was een gezellige stemming op dezen eersten avond, mogen ook de tweede en derde evenzeer slagen. Bij de aanbesteding van het her stellen en vernieuwen van hoofden op het Noordzeestrand alhier, waren de laagste inschrijvers Gebrs. I. en C Kooijman alhier voor f 49890. De raming was f54000. Voor de lijnkoekenfabriek van de firma Twijnstra te Akkrum, liggen 28 schepen met lijnzaad. De pakbuizen zitten ook vol, zoodat de schepen met tusschenpoozen moeten wachten tot de lading yan het vorige verwerkt is. Eiken dag kan daardoor maar één schip lossen. Vrijdagmiddag viel te Amsterdam een 8-jarig knaapje in den Amstel, toen het op de zolderschuit van zijn vader speelde. Zaterdagmorgen haalde de vader met de dreg het lijk van zijn zoontje op. Uitbreiding der vloot? Naar het Vad. meldt, zal zeer spoedig een wetsontwerp van den Minister van Marine de Tweede Kamer bereiken, waar bij 2 kruisers en 4 duikbooten worden aangevraagd. Portvrije verzending van broodkaar ten. De directeur generaal der posterijen en telegrafie maakt in de „Staats Ct." bekend, dat bij Kon. Besluit van 31 Mei 1915 no. 50 tot nadere beschik king vrijstelling van porü is verleend voor de verzending, door de gemeente besturen, van broodkaarten, alsmede van de berichten op de verstrekking en de intrekking van broodkaarten betrekking hebbende. Vliegtuig en vliegers geïnterneerd. Zaterdag is te Axel een Engelsche tweedekker, bemand met de 2 Engelsche officieren Ladyson en Morel wegens motordefect gedaald. De inzittenden wer den geinterneerd. Het vliegtuig kwam van Yperen. Ontvluchte krijgsgevangenen. Vrijdagnacht kwamen, zooals gemeld, weer 2 Fransche soldaten, die het kamp te Friedrichsfeld bij Wesel ontvlucht waren, te Winterswijk over de grens. Ket waren de korporaal Bigot Ray mond en Pierre Broului, de eerste te Namen, de tweede te Maubeuge gevan gengenomen. In tegenstelling met vorige ontvluch ten verklaarden zij, dat zij volstrekt niet te klagen hadden; ook, dat de Engelsche gevangenen het evengoed hadden als zij. N- v. d. D. Dat een eend kippeneieren uitbroedt, is geen bijzonderheid. Maar, wanneer, zooals te Mantgum (Friesland) de kip kuikens eenige dagen te laat uitkomen en dan ondanks zorgvuldig toezicht, des morgens den korf hebben verlaten met de moedereend en haar door een sloot nazwemmen, gebeurt minder vaak. Gedoken in den slootwal aan den over kant, werden de kuikens gevonden, doornat en verkleumd, maar zorgvuldige oppassing redde hun het leven. „Nwsblad Friesl." Concurrentie van Belgen: Men schrijft uit Gaasterland De werklui in deze streken zijn er zeer ontstemd over, dat allerwege Belgen in dienst worden genomen. Alle_boeren heb ben Belgen in het werk. Van Wars tot Sloten zijn er de geheele streek door geen tien boeren, die geen Belgen in uienst hebben. Bij velen werken er zelfs twee of drie. Sommige boschbazen heb- bon er wel een vijftal te werk gesteld. Er is geen vak te noemen, waarin ze niet werkzaam zijn. Dit gaat natuurlijk alles ten koste van de hier woonachtige werklieden, die de gevolgen van deze concurrentie danig gevoelen. Wil men de Belgen aan 't werk zetten zegt men goed, maar laat 't dan aan ontginning zijn bijvoorbeeld, opdat ze den eigen arbeiders niet het werk uit de handen nemen, die daardoor werk-, dat wil zeggen broodeloos worden. Een der beste melkkoeien van den veehouder C. v. Herk te Lekkerkerb, bleef Zaterdag plotseling dood. Bij onder zoek bleek, dat het dier een grooten spijker had ingeslikt, hetgeen den dood ten gevolge had. Wij vernemen,- dat de houders van de in deze gemeente (aldus de Zijp. Ct ten behoeve van het Departement van Oorlog gevorderde wol, op een nader te bepalen dag hun wol bij den heer I. de Vries te Schagen moeten afleveren. De prijs, door de Regeering bepaald, is f 1,70 per K.G. voor de eerste en f 1,60 per K.G. voor de tweede kwaliteit. hooge graspr'ijzen. Bij de te Haarlem gehouden groote jaarhjkscbe grasveiling van landerijen en wegen onder de gemeente Haarlemmer- lieden en Haarlem, waren de prijzen buitengewoon hoog en 70 a 100 pCt. hooger dan het vorige jaar. Een perceel wei- of hooiland in den Inlaagpolder groot 1,86,00 Hectare na afloop dier veiling publiek verkocht bracht den aanzienlijken prijs op van f6550. N. v. d, D. Te Amersfoort liep de 12-jarige A. d. W., onder het spelen, met zulk een vaart tegen een lantaarnpaal, dat hij den volgenden dag aan de gevolgen overleed. Op de Waal wordt erg geklaagd over de geringe resultaten van de elft- visscherij. Voor dertig, veertig jaren was dat heel anders. Toen werden in Mei en Juni groote hoeveelheden elft bemachtigd, en betrekkelijk goedkoop verkocht, zoodat elft een volksvoedsel was. De laatste jaren wordt er weinig elft gevangen en duur verkocht. De geriuge resultaten zijn het gevolg van het toenemend aantal stoombooten, waardoor het kuitschioten belemmerd wordt. (Geld.) Gisterenmorgen waren een aantal menscbeu de paarden van den circus Corty Althoff te Rotterdam in de stallen aan het bezichtigen, toen een der tijgers zijn kop door de tralies van zijn kooi stak. Eenige bezoekers begonnen te schreeuwen de tijger is losgebroken 1 waardoor plotseling een paniek ontstond. Ieder haastte zich uit de stallen te komen buiten plantte het gerucht zich voort en angstig vlogen de menschen naar verschillende kanten de Veemarkt af. Oudertusschen was een der oppassers bij de kooi gekomen, die den tijger heel gauw den kop deed terugtrekken. Spoe dig waren de menschen nu weer gerust gesteld en kon men doorgaan met het bezichtigen der dieren. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat het verbod om roggebrood te bakken anders dan uit een mengsel van half tarwe en half rogge, voor deze gemeente met ingang van heden is opgeheven. Texel, 8 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Woensdag' 9 Juni 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 8 uur Bijbellezing. in gebouw Eben-Haëzer. Zondag 13 Juni 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. H, Doop. Waal Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Gelegenheid voor Doopsbediening. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Den Hoorn Vm. 10 uur da. Visser. Oosterend, Nm. 3 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. No. 352, 4/6 '15. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipei f 5.50 f 7.80. Eendei 15,35 t6,00. GaDseieren 1 0,00 a 1 15, Kalkoeneieren 8,00 0,00. Aanvoer 50572 Midden prijs f 6,48. Jonge hanen f 0,05 f 0,70. Oude hanen f 0,70 f 1,70. Oude kippen f 0,90 f 1,70. Duiven f 0,19. Ganzen f 2,35 f 2.66. Konjjnen f 0,90 f 1.37. 103 stuks. Langenhoff. Texel, 7 Juni. Aangevoerd: 3 Paarden 1 175,— a f 250. 6 Koeien f 180 a f 275,—. 4 Pinken f 90 af 125. 5 Nuchtere kalveren f 16 a 24. 17 Schapen f 28,— a f 34, 3763 Lammeren f 16,a f 18,00. Schrammen f af 23 Biggen-f 14,a f 16. Handel matig. Purmerend, 8 Juni. Aangevoerd: 684 Runderen waaronder: 242 vette koeien 85 a 105 Ct. per KG. ,9 Gelde koeien 1 150 a 320 Melkkoeien f 150 a 320. 18 stieren. 147 vette kalveren f 0,95 a f 1.15 p. Kg. 577 Nuchtere kalveren t 14a 1 34 1419 Schapen f 34 a 142,00 1206 Lammeren f 13,a f20,—, 488 vette varkeis f 0,88 a 10,92 44 magere varkens 1 28 a 1 33," 294 biggen f 12 a 1 20; kipeieren f 6.50 ai 7.00 per 10 -,n Amsterdam, 7 Juni. Aangevoeri 446 Runderen, le kwal. 106 k 110 2e kwal. 98 a 102 3e kwal. 94 a 96 130 Melk- en Kalfkoeien f 200 a 1 143 Nuchtere Kalveren 1 14,k 1 102 Vette Varkens 70 a 85 ets. Uit het Leidsch Dagblad: Geiden, 4 Juni. Ter markt aangevo 5432 Lammeren f 14,a f 22,00 583 Schapen (vette) 1 37,00 a f 527 Biggen f 10.00 k f 18.00 Hoi T 1 voor VIER achtereenvolgende plaat in de Texelsche Coarant in een geven, worden slechts drie ma rekening gebracht. 01 op vei dei Bi Zij, die iets te vorderen van of verschuldigd zijn eD nalatenschap van Mej. HENDRIK4 ?DJ HUIJS, echtgenoote van den heer BREMER, overleden te Oosterend oplor den 14den April j.l. worden verzoch van voor 19 Juni a.s. opgaaf te dof".® kantore van den Notaris G. DIK te Texel. au die un ig Algemeene Vergadering der led Vrijdag 11 Juni des avonds te 8 ui het hotel „de Zwaan" te den Burg, Agenda Verkiezing v. d. Gemeenteraad, £1; P. GRAAF, Voorz. W. H. WILLEMSEN, fcn ti) en tr Notaris te Texel, zal, voor het Bestuur van het Algi Weeshuis te Texel, in het Café Burg" te den Burg van na te melden perceelen, en wel a. op Zaterdag 19 Juni 1915, 's a 8 uur, 1 16 40 Koeienweid achter de Havei 1 72 Smallestuk 2 87 de Schans 1 34 60 Koeienweid achter Oudescbil 1 49 80 Weezsnland bd Waalderweg m en b. op Zaterdag 26 Juni 1915, 's ai 8 uur, 6 88 10 Haanstuk in 2 perceelen 7 50 90 Kooistuk in 3 perceelen 1 90 80 Derdepartje 6 87 Waterschip in 2 perceelen 10 30 42 Spijkerboren in 4 perceelen 2 32 20 Zerkstuk 1 66 60 Prikstuk 3 35 Groenstuk iu 2 perceelen 8 50Weezenspijk in 4 perceelen Correspondentschap te den Burg 1 moesstraat 467. Verleent op voordeelige voorwaai credieten in rekeniog-eouraDt, versli voorschotten tegen billijke rente. Neemt gelden deposito met rente goediog (ook van niet-leden) direct op derbaar 4 pCt., voor een maand 4Va PCt. Belegd spaargelden a 3 pCt. Aansprakelijk kapitaal ruim f 260,0(1 Het College van Dagel. bestuur van i polder Waal en Burg op Texel zal Maandag 14 Jnni 's morgeus ELF uut calé „den Burg" aan den Burg het rijloon van 125 Ms grint vanaf haven te Oudeschild naar den Middeln in den polder. De stortingen moeien vanaf Pjjpersi op aanwjjs geschieden. De grint moet binnen veertien dag na aanvoer ter plaatse zijn. Texel, 7 Juni 1915. Het College van Dagel. bestuui J. EELMAN Jbz. Dijkgra» C. J. ROEPER, SeoretariB.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2