Binnenland Gemengd Nieuws. uiting dat annexatieplannen nog zoo ver werpelijk niet zijn. Als Duitschland en Oostenrijk overwinnen en in beide lan den zelf twijfelt niemand daaraan dan is het noodig, dat ze door uitbreiding van gebied zoo sterk gemaakt worden, dat. niemand het in de toekomst meer zal wagen het zwaard tegen hen op te nemen. Duitschland en Oostenrijk zullen volkomen baas in Europa moeten zijn. Zoo is de meening van velen in Duitsahland en deze wint meer en meer veld. Zelfs eenige sociaal democraten hebben zich in dien zin uitgelaten, wat hen van andere partijge- nooten een strenge berisping heeft bezorgd. Voorloopig schijnt het echter nog voor barig over den vrede te spreken. Het zal nog wel geruimen tijd duren voordat de vredesklokken kunnen worden geluid. Het ontbreekt misschien niet aan gedachten over vrede en over de wenschelljkheid om een einde te maken aan het bloedvergieten zullen allen het wel 6ens zijn, maar even licht als de oorlog, die Diemand wilde, ont ketend werd, even zwaar zal het vallen den vrede, die allen wenschen, tot stand te brengen. Er is nog zoo goed als niets dat op vrede wijst. Wel reisden de depu taties van het Vrouwencongres alle hoven af om het petitionnement der Vrouwen aan te bieden en werden de dames overal zoo vriendelijk en welwillend ontvangen, dat een barer, de bekende Hongaarsche Rosika Schwimmer aan de pers durfde toever trouwen, dat ze den indruk had gekregen dat de vrede zou komen en dat een groote actie der neutralen voor de deur staat wel organiseerde de afgetredou Amerikaan- sche Staatssecretaris Bryan een soort Vredes congres wel zet ook de ten onzent ge vestigde Anti-Oorlogsraad zijn beste beentje voor, doch de oorlogvoerende partijen staan nog in volle wapenrusting tegenover elkan der, de kanonnen dreunen nog nacht en dag, geen der partijen is nog ontredderd of ter aarde geworpen en zoolang die toe stand van evenwicht voortduurt zal niemand over vrede willen spreken. Alleen een vrede met het zwaard afgedwongen en die ruim schoots vergoeden zal de zware offers die gebracht werden is het toekomstbeeld van beide der partijen. En zoolang ze nog man schappen en oorlogstuig hebben, zoolang ze nog geld kunnen krijgen, zal de zware worsteling worden voortgezet. Zwaar is de worsteling inderdaad. Zie maar naar het westelijk oorlogsterrein, naar het Dardanellenfront en ook naar het zuidelijk oorlogsgebied tusschen Italië en Oostenrijk, waar elke beslissing van be- teekeniB uitblijft, al wordt er ook weken aaneen allerhevigst gestreden. De Russen hebben harde klappen gehad in de laatste weken. Maar wie zegt, dat zij zich niet zullen herstellen en dat er in het reusachtige rijk nog groote reserves gereed staan Er zjjn nog geen aanwijzingen, dat een der partjjen spoedig de andere den vrede zal kunnen voorschrijven. TEXEL, 30 Juni 1915. Kennis. Geen kermis. De gebruikelijke jaarmarkt zal dit jaar niet gehouden worden en onze pleinen en straten zullen dus niet de tenten en kramen ruimte verleenen, zooals sedert menschenheugenis het geval was. Verliezen wij daar veel bij Gezien de kalmte waarmee het, tot zelfs door de jeugd, wordt opgenomeD, zeker niet veel. Toen Maandag de tonen van een draaiorgel werden vernomen kwam onwillekeurig de gedachte op, dat we in gewone dagen op ongeveer dat uur door dergelijke en minder goede muziek als het ware oversLelpt worden en we hadden vrede met dat ééne orgel. De uitgaande jongelieden, missen hun schouwburg, bioscope en wat doorgaans verder van buitenaf wordt aangevoerd, doch hen wordt een vergoeding aange boden in den vorm van uitvoeringen door plaatselijke tooneel- en zangge zelschappen en de gelegenheid tot dansen wordt hen niet onthouden. Oudeschild gaat vooraan en het zal niet onwaarschijnlijk klinken wanneer we later vernemen, dat houders van inrichtingen van maatschappelijk ver keer te dier plaatse, getuigen dat de jaarlijksche kermis wel mag verdwijnen wanneer daarvoor een feestweek als nu in plaats komt. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag ge legenheid voor den dans. Woensdag treedt U. d. I. op met „Het Offerlam", een blijspel, dat dezen winter met zoo veel succes te den Burg werd opgevoerd, Vrijdag treedt K. a. h. V. op met „Vergulde Leugens", waarvan wij reeds eerder een gunstige beoorde9ling mochten plaatsen en Zondag worden de feestelijk heden gesloten met een uitvoering van „Eigen Oefening", het zanggezeischap dat ook reeds herhaalde malen met succes optrad. Den Hoorn volgt daarna met een uit voering van de aldaar gewaardeerde tooneelvereeniging „Hierna Beter" op Woensdag a.s. met een 2-tal stukken. Zaterdag en Zondag is het kermis, och, feest te den Burg. U. d. I. treedt alsdan in, hotel „Texel" op met „Het Offerlam" waarmede ze als boven reeds gezegd, dezen winter met zooveel succes alhier voor het voetlicht kwam. Een woord van opweking tot bezoek komt ons dan ook ook vrijwel over bodig voor, het Offerlam" is een echt kermisstuk, vol van de allergrappigste verwikkelingen. Voor liefhebbers van den dans be staat gelegenheid in de Oranjeboom, in Schoonoord en Texel, blijkens adv. in dit Dummer. De heer E. Noorddijk, student aan de Veeartsenijschool te Utrecht werd deze week na afgelegd examen toege laten tot het vierde studiejaar. Aan de N. Ct. ontleenen wij het volgende Goiinchem, 25 Juni. Hedennamiddag om 3 uur is de heer Gaarlandt, de nieuwbenoemde burgemeester dezer ge meente in een buitengewone raadsver gadering als zoodanig geinstalleerd. Na voorlezing der benoeming door den secretaris had de installatie plaats door den oudsten wethouder, waarnemend burgemeester, den heer Van Ürooge. De burgemeester hield daarna een korte, krachtige rede, waarna het oudste raads lid, de heer Den Haan, nog het woord tot hem richtte. Van den gelegenheid tot de receptie werd door militaire en burgerlijke auto riteiten een druk gebruik gemaakt. Hedenavond werd den burgemeester door de Kon. Harmonie De Bazuin, een serenade gebracht. Maandag -vergaderde de Vrijzinnige Kiesvereeniging „Texel" in Café Den Burg en stelde tot candidaat voor den Gemeenteraad in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Zijm, den heer Stompff, van Oudeschild, tijdelijk woonachtig te Den Burg. Alzoo zijn nu de candidaten der Vrij zinnigen voor de periodieke verkiezingen de aftredende leden, de heeren Dijt en Dros en voor de vacature (voor 4 jaren) de heer Stompff, terwijl de zetels van de heeren Keesom en Eelman onbestre den blijven. Ingez. Keuring Militie. Onder dagteekening van 29 Juni is bekend gemaakt de uitslag van de op 4 JuDi j.l. gehouden keuring van de ingeschrevenen voor de lichting 1916, wij vermeldden, onder verwijzing naar de gemeeutelijke aanplakborden, de namen van hen die voor den dienst ongeschikt werden verklaard M. C. Bakker, C. Boon, G. Breman, C. J. Duiuker, J. Eelman, P. Eelman, K. Kalis, J. v. d. Slikke, W. Vlas, M. Witte en J. H. Zjjm. Waal, 28 Juni. Inplaats van den Heer A. Lap, Hoofd der Scbool te Midden-Eierland, die 1 Juli naar Amsterdam vertrèkt, is door het Bestuur der Bijzondere Normaallessen tot onierwijzer aan die inrichting be noemd de Heer M. H. Tuinder, Hoofd der School te Oost. Door het Bestuur wordt de mogelijk heid overwogen, om met ingang van 1 October a.s, aan enkele jongelui, die dat wenschen, gelegenheid te geven, tot de lessen te worden toegelaten. Eene oproeping daartoe zal in de Tex. Couranten verschijnen. O osterend, 28 Juni. De heer D. L. Daalder, geboren alhier, onlaDgs ter beschikking gesteld van den Gouverneur Generaal van N.O.-Indië als Onderwijzer der 3e klasse, is geplaatst te Soerabaja. Tot Secretaris van de onderafdee- ling „Oosterend" yan de Vrijzinnige Kies vereeniging „Texel" is gekozen de heer IJ. W. Koppen, in de plaats van den heer M. Kikkert, die als zoodanig had bedankt. In het land vindt men nog vele jonge vogels, die nog niet kunnen vliegen, en ook zelfs nog nesten met eieren, 't Is wel jammer, dat hiervan door zeis en naaimachine nog zooveel verloren gaat, doch er is wel niets aan te doen. Vlieland, 28 Juni. Gisterenmiddag arriveerde alhier de motorboot Eva, eigenaar de heer Dijkstra van Akkrum. En heden is de dagelijk- sche dienst van hier naar Harlingen begonnen. De Eva, dubbelschroefmotor- boot, is keurig ingericht voor het vervoer van le en 2e klasse passagiers, 's Zondags en Maandags een dubbele dienst, zoodat vooral op Zondag weer velen zullen kunnen profiteeren van een bezoek aan ons eiland. De heer C. Bloem is kapitein. Mogen de ondernemers veel succes hebben van hun dappere daad. Overheids-Bollandsch, Men schrijft aan de N. Crt. Wat dunkt u van het volgende op schrift van gemeentewege geplaatst op het houten kraampje voor verkoop van goedkoope visch op de Nieuwe Haven Centraal bureau voor den afzet van vischproducten, Is dit officieel opschrift werkelijk af komstig van het gemeentebestuur van 's-Gravenhage Sluit dan maar de scholen in de gemeente en stuur de kinderen naar een dorpje in buurt. Afzet is wel Hollandsch, maar verkoop ware toch beter geweest. Het mooiste is echter vischproducten, d.w.z. traan, grom, lijm e.d. (Wij zouden hieraan willen toevoegen, dat de inzender in plaats van Hollandsch van Nederlandsch had dienen te spreken. O.H.Crt. Toch terecht. Door een poetser der Staatsspoor te Vlissingen is Vrijdagmiddag in den trein van half 4 een damestaschje gevonden, waarin een portemonnaie met een aan zienlijk bedrag aan geld. Het mag wel een wonder heeten dat dit taschje gevonden werd, daar uit ge wisselde telegrammen bleek dat de eige nares dit op haar reis naar Winterswijk heeft vergeten. Deze dame heeft te Zutfen van trein verwisseldvaDaf Zutfen tot Vlissingen heeft het taschje onbeheerd in den trein g6legen. De trein loopt door van Zwolle naar ViissiDgen. Wegens den drukken smokkel handel naar België zijn de grensposten onder Vijlen, bij Vaals, in de laatste dagen verdriedubbeld. De inneming van Calais. De Times bevat een artikel over den wensch van Duitschland, Calais, als „den sleutel van de wereldheerschappij" in te nemen, en de daarop volgende onderwer ping van Groot-Brittannie. Een officier van den Duitschen generalen staf zou gezegd hebben De zaak is eenvoudig. Wij moeten de Russen verslaan, maar zoodanig verslaan, dat zij niet terugko men. Hen terugdrijven als het kan, tot Odessa. In het noorden is ons werk gemakkelijk. Duitsche sympathieën in Zweden beschermen ons voor gevaar van dien kant. Dan kunnen wij onze oogen naar het westen richten en een inval in Engeland doen. Calais in de handen van Duitschland is de sleutel tot de wereldheerschappij. De Al-Duitschers beweren dat het bezit van Calais moet verzeketd zijn en niet alleen Calais, maar behalve België, ook de geheele noorde iijke punt van Frankrijk tot aan het strand van Berck, het oud-Vlaamsche. dat wil zeggen„Germaansche") vis- schersdorp, ongeveer 25 kilometer ten Z.-W. van Boulogne. Eerst dan zal Duitschland zich een plaats in de zon verzekerd hebben en behoeft het zijn vlag niet meer te strijken voor de Engelscbe. Veel Duitschers koesteren die hoop. En de generale staf zou die hoop ver wezenlijken, als de VerbondeD geen krachtigen tegenstand bieden, De Duitschers bewereD, dat als zij Calais innemen en als basis gebruiken, zij. met hun vèrdrageDde kanonnen het Kanaal van vijandelijk schepen kunnen vrijhouden en niet alleen Dover verwoes ten, maar ook een ianding dekken. Duikbooten zouden verder tot bei ming dienen en de ontsteltenis zt een gelijktijdigen Zeppelin-aanva groot zijn, dat een belangrijke Dui strijdmacht naar Londen zou kunm rukken. Het plan zegt de „Times niet buiten de grenzen der mogelijk zelts niet der waarschijnlijkheid. Steenkolen. Aan het Centrum wordt gemeld de Oranje-Nassau-mijn zich alsnog b' Nationale Steenkolencomite heeft ai sloten. Dorpsvrede. De Gooi- en Eemlander meldt, eenige Hilversumsche raadsleden b bevoegde autoriteiten een aank zullen indienen tegen den burgeme Gülche, omdat deze met den afgeti gasfabriekdirekteur Sligting eenige sneden in een ambtelyk rapport vai vorigen directeur Anariessen onleei heeft gemaakt, uit welke zinsneden I dat de huidige fabriek reeds groo noeg is en de door burgemeeste directeur Sligting gewilde verdere breidingen onnoodig waren. Padvinders le roater. Het dagelyksch bestuur der Heidei afdeeling van de Padvindersvereeni heeft een afdeelings gesticht, die in h zaak zich te water zal bewegen, ws niet alleen het roeien beoefend zal den, zooals vroeger, maar het zeen vak in meer algemeenen zin als gi slag zal worden genomen. In de H e 1 d. C t. wordt er het gende over medegedeeld Tegelijk met de samenstelling vai „Watertroep" en met de oefeningen dien intusschen gevormden troep, we pogingen in het werk gesteld om eigen vaartuig in eigendom te verkri een vaartuig, dat voldoonde logies bieden aan een 12-tal jongens en 1 aan boord behoorlijk gekookt zou kui worden, teneinde in de a.s. groote va tie tochten van meerdere dagen de Zuiderzee en de groote rivierei kanalen te kunnen maken. Velen onzer groote reederijen gi per omgaande flinke bedragen, toen het oog had op een alleszins gesc kotterjacht van 12 X 4 M., dat te Rol dam te koop werd aangeboden. De Java-China-Japan-lijn, de Holl Amerika-Jijn, de Kon. West-Ind. 1 dienst, de firma Van Nievelt en Goudi de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappi Smit Co's Sleepdienst, de Amsteri sche Sleep- en Berging-Maatscbappi Ned. Vereen. „Onze Vloot" afd. Hel de Kon. Marine-Jachtclub en Dog et' particulieren deden de afd. Helder N. P. O. het benoodigde kapitaal aankoop, zijnde f800, toekomen. Thans wordt het vaartuig te Haai met plaatijzer bekleed en geheel binnen en van buiten opgeknapt en getuigd en zal de afd. Heider der 1 Padv. Org. over drie weken een in opzichten zeewaardig schip rijk daarmede de eerste afdeeling in lande zijnde, die het voorbeeld Engelsche Seascouts op grootscheep wijze heeft nagevolgd. Een liefhebber van oudhedei Rotterdam heeft voor f 1000 een kopi kroontje gekocht nit de kerk der 1 Herv. Gemeente te Nieuw-Vosmeer Te Vianen is in de Lek eens gevangen door G. v. Elteren. Het was pl.m. 2Vs M. lang en had een wicht van ruim 200 pond. Het is boot naar Kralingen vervoerd. Ter-visie-ligging opgaven van Candidal De Burgemeester der Gemeente Te maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgai van Candidaten voor de op heden houden verkiezing, ter vervulling vat plaatsen in den Gemeenteraad even het door hem opgemaakte proces-verb van sluiting der candidatenlijst, ter meentesecretarie voor een ieder ter zage liggen; dat afschriften dier stukken aangepk en tegen betaling der kosten verkri baar zijn. Texel, den 29sten Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, METS, L.B.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2