Binnenland. Gemengd Nieuws. M arktberichten. Veiling V. P. N. TEXEL, 21 Juli 1915. Boot- en Spoordienst. In ons nummer van heden namen wij op pagina 4 de toegezegde dienstregeling 5 Juli van spoor- en boot op. Op volledigheid kan onze dienstrege ling misschien geen aanspraak maken wij hebben evenwel zooveel mogelijk de aan sluitende diensten opgenomen. Voor onze lezers zijn aan ons bureau kosteloos een beperkt aantal afdrukken beschikbaar. Voor opmerkingen houden wij ons aanbevolen. Uitslag herstemming. Uitslag van de op Zaterdag 17 Juli 1915 gehouden herstemming voor een lid van den Gemeenteraad, ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het ontslag van den heer Zijm. Stemdistricten. De Graaf. Stompff. Den Burg Eierland Den Hoorn OostereDd Oudeschild 220 91 73 116 28 181 41 18 67 60 Totaal 528 3t>7 Alzoo gekozen do heer M. W. DE GRAAF. Het tjalkschip „de Koophandel" eigendom van de fa. Dros Co. alhier, en geladen met grind is Zondagmorgen ongeveer half acht in het Scheurrak gezonken. De opvarenden, schipper P. Mooien van hier en z'n knecht maakte een angstigen nacht door en hebben zich in de boot kunnen redden waaruit zij, na daarin -zeven bange uren te hebben door gebracht, door de Wieringer visscher A. Duinker werden opgepikt en behouden in de haven van Texel geland. Omtrent het gebeurde kunnen wij nog het volgende mededeelen Vrijdag werd aan de Vlieree een lading grind ingenomen met bestemming naar de Texelsche haven, ongunstig weer en slechte zeilgelegenheid waren oorzaak dat Zaterdag de bestemming niet kon worden bereikt, doch 's nachts in het Scheurrak moest worden geankerd. Hier werd men door stormweer overvallen, het schip werd den ganschen nacht heen en weer geslingerd en bevond zich in de morgenuren in zinkenden staat, waarom de opvarenden zich in de boot die aan het schip verbonden was, moesten redden. Van alles verstoken en doornat hebben zij daarin tot in den namiddag doorge bracht, toen zij door schipper A. Duin ker bovengenoemd werden opgemerkt, die hen uit hunne hachelijke positie verloste. Op de voordracht voor de benoeming van een hoofd der school te de Cocks- dorp komen voor als no. 1 de heer B. C. Tijm, te West-Terschelling, 2 B. Weersma, Harlingen, C. A. Keijser, Schoorl Op die voor idem te Midden-Eierland no. 1 de heer B. C. Tijm, bovengenoemd, 2 „CA. Keijser, idem. Met goed gevolg deden overgangs examen H. B. S te Alkmaar, de leer lingen van hier Gerrit Kikkert, zoon van den heer G. D. Kikkert naar de 4e klasse en Eduard Dijt, zoon van den heer J. 3. Dijt naar de 3e klasse. Blijkens bericht in de Staatscou rant is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift, o a. toegekend aan onzen vroegeien plaatsgenoot, de heerG. Coevert, thans agent van politie te Amsterdam wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit de Stadhouderskade te Amsterdam op 3 April 1915 De Opr. H. Ct. bevat betreffende de adviezen van de commissie uit de Prov. Staten van Noordholland het volgende Stoombootdienst op Texel. Met het oog op de stijging der exploi tatiekosten, hoogere steenkoolprijzen, enz., adviseert de commissie aan de N. V. Texel's Eigen Stoombootonder neming voor 1916 een subsidie te ver- leenen van f3000. Een weg op Texel. De voordracht om afwijzend te beschik ken op het verzoek om verboogiog van subsidie voor een korteren verbindings weg op het eiland Texel, gaf een dei- leden der commissie aanleiding er aan te herinneren dat vroeger een- en ander maal de wenschelijkheid van tramaanleg was aan de orde geweest, waarna hij vroeg of de geraamde meerdere kosten verband hielden met die plannen. Het lid van Gedeputeerde Staten mr. Kappeijne van de Coppello zei dat die mogelijkheid niet uit het oog was verloren, doch dat de aanleg van een lokaalspoor bij een breedte van negen meter, zooals het gemeentebestuur van Texel wenschte, met noodzakelijk was. De vraag of de verhoogde raming hoofdzakelijk een gevolg was van na latigheid in het behoorlijk onderhoud van den weg kon het lid van Gedeputeerde Staten na plaatselijk onderzoek door de ambtenaren der provincie bevestigend beantwoorden. De hoofdoorzaak van de vermeerderde kosten zou zijn weggenomen bij vol doende onderhoud eenerzijds en mindere bevreesheid aan de andere zijde om ont eigening te vragen zoodra de grondeige naren hoogere eischen stelden dan oor spronkelijk het geval was. Aan de Sshager Courant ontleenen wij het bericht, dat D. Lap, zoon van den heer P. Lap Dz. te Schagen, vroeger alhier woonachtig, is toegelaten tot de Kweekschool voor de Zeevaart te Am sterdam. Den Hoorn19 Juli. Bij paal 9 is heden aangespoeld eene mijn van Engelsche afkomst. De kust wacht heeft dezelve reeds hedenmiddag onschadelijk gemaakt. Oudeschild, 19 Juli. Een onzer ingezetenen, de heer J. P. Dros, vond Zaterdag j 1. te- Helder een zakje metpl.m. 40U. Het werd door hem aan het politie bureau gedeponeerd. Al spoedig kwam de eigenaar opdagen. Het bleek een aannemer te zjjn. De vinder ontving een flinke belooning. Naar men ons mededeelt is den aannemer van het driejaarlijksch onder houd der Havenwerken, den heer de Vries van Helder, ook opgedragen de groote stormschade te herstellen aan het Westelijk Havenhoofd alhier. Voor den aannemer is het te wenschen dat het weer hem geen parten speelt. O osterend, 19 Juli. Zaterdag hielden de Noordzeevisschers eene vergadering in „Het Wapen van Amsterdam," om met een Ambtenaar van de Vereeniging van „Zee-Risico", te Amsterdam, te spreken over de Oorlogszeeongevallenwet, die heden in werking treedt. Geen schip mag thans meer buitengaats worden gebracht, wanneer de schipper niet in het bezit is van oen schriftelijke vergunning, af gegeven door of namens den Hoofd inspecteur voor de Scheepvaart. Die vergunning wordt alleen afgegeven, wanneer is aangetoond, dat de bemanning van het schip verzekerd is overeen komstig de bepalingen dezer wet. Nu heeft „Zee Risico" op vrij ge makkelijke wijze gezorgd, dat de vis- schers dadelijk voort kunnen gaan met het bedrijf, zoo ze tot de vereeniging toetreden. Voor het Reservefonds moet dadelijk betaald worden f 30, zoo de be manning uit twee en f40, zoo deze uit drie personen bestaat, doch dit geld wordt voorgeschoten door het Kon. S.euncomilé, dat later zal onderzoeken, of het al dan niet terugbetaald kan worden. Verder wordt bij eventueels ougevallen omslag geheven. Mochten de betalingen hiervoor te bezwarend zijn, dan kan het Steuncomité helpen. De uitkeeringon bij ongevallen zijn volgens de wet: bij invaliditeit 70pCt. van het dagloon (f 1,70 voor schipper of knecht en f 1,10 voor de derdeman), bij dood 30 pCt. voor de weduwe, 15 pCt. voor één kiud, 30 pCt. voor twee of meer kinderen Ook ouders en schoon ouders kunnen voor uitkeering in aan merking komen. VeischeideDe Noordzeevisschers zijn reeds toegetreden. Vlieland. Begeleid door tie heeren Van der Meulen en onia. maakten de kinderen der hoegste klassen een schoolreisje. De reis van hier naar Harlingen was voor velen der 22 al oen gebeurtenis op zichzelf, maar do ruis per trein naar Leeuwarden nog zo weel moer. De jeugd genoot volop va i het vele meuwe, Leeuwarden gat zooveel te aan schouwen voor de kinderen van het eiland. Des middags werd naar Tietjerk gespoord, waar de uitspanning Zwarte wegsend tal van genoegens bood en de mooie natuur wel bovenal. Ook was hier een bezoek aan een fraaie buiten plaats, het bezichtigen van kassen mot uitheemsche gewassen enz, vooroogen, gewend aan de dagelijksche omgeving van duinen en zee, een groot genoegen. Des avonds schonk in Leeuwarden de bioscoop weer Dieuwe vreugd. En zelfs het electrisch licht in [de kamers van 't hotel was een bron van, vermaak. Nadat den volgenden morgen nog het Friesch Museum, de Prinsentuin en het Rengerspark waren bezocht, werd de terugreis aanvaard. En zoo voldaan en dankbaar voor dit leerzame reisje onder goede leiding gedaan, zijn allen, dat vandaag al begonnen is met sparen voor 't volgend jaar. De Haagsche recherche heeft Zater dagnacht drie minnen en een vrouw aangehouden, mede verdacht betrokken te zijn bij de in den laatsten tijd ge pleegde inbraken. De recherche meent nu de hand op het voornaamste deel der inbrekersbende te hebben gelegd. Een diamanten bruiloft. Te Oudewater, vierde, Gerrit Hoge- boom en Maria van Banren bun 60 jarig huwelijksfeest. De bruidegom is 84 jaar en het bruidje 81 jaar. Nederlandsclie Vereeniging „Ons Leger. Tot heden hebben wij geregeld sigaren, tabak etc. aan onze manschappen te velde kunnen zenden, -en wenschen hier mede door te gaan 1 De bodem onzer kas wordt echter langzamerhand... zichtbaar en den dag der demobili satie is voorloopig onzichtbaar Wij her nemen dus het offensief op de beurzen van allen die mee blijven leven met de weerbare bewakers onzer nationaliteit en hopen dat onzen aanval schitterend zal slagen ten hunnen voordeeleAlle gifcen zullen dankbaar aanvaard worden door het secretariaat, Korte Wijnstraat 8, Rotterdam. (Ingez) Het Bestuur. Kranig stukje. De 15-jarige dochter van schipper L. Hansen viel met een kind van een auderen schipper op den arm, overboord in het Steenwijkerdiep. Het meisje was door de omstanders spoedig gered, doch de kleine was onder het schip geschoten. Het kind werd echter met groote moeite gered door den 16-jarigen L. Greveling, die nu reeds 3 menschen- levens onder moeilijke omstandigheden wist te behouden. Hbl. Uit een kerkelijk weekblad: „'t Eéoe oor in, 't andere uit" zegt men. Maar men vergeet dat tusschen de ooren het hart gelegen is. Waardeering uit den vreemde. „The Medical Record" bevat een reis beschrijving uit Java, waarin met inge nomenheid melding wordt gemaakt vaD de dokter-djawa-school te Batavia. Vleiend en aansporend tevens is de uitspraak van den Amerikaan, dat „als regel al wat de Nederlanders op Java ondernemen, goed wordt gedaan, en de geneeskuudige school hierop geen uit zondering maakt." T. v. G. Rad iemand liet anders venoaclit? Als een merkwaardigheid deelt men uit Alkmaar mede, dat voor een 2-tal betrekkingen van hoofd der school in die gemeente, o a. nagenoeg het geheele bestuur van de afd. van den Bond van Nederl. Ouderwijzers solliciteert. Men weet, dat de Bond strijdttegen het hoofdschap. R n. Er is f 5000 te verdienen. Het Centraal Bestuur van den Ned. Tuinbouwraad brengt in De Tuinbouw" ter kennis van belangstellenden in de Nederl. fruitteelt, dat het van een „be langhebbende" het bericht ontving, dat deze bereid is f50C0 beschikbaar te stel len ter belooning van hem of haar, die, naar het oordeel van de reeds eerder door het Centraal Bestuur ingestelde Com missie tot onder zoek van mid leien ter bestrijding van den Amerikaanschen KruLbj-sen-Meeldauw een afdoend mid del tegen deze ziekte zal hebben ge vonden. Geen sloven meer voor kellnen Door den Ned. Centralen Bond geëmployeerden in het Logement Kotfiehuishoudersbedrijf is een lande actie begonnen tegen het ondoelmi en het zeer oopractische van dragen van witte sloveD dooi kellners in de café-restaurants. In een circulaire richt de bood tot de patroonorganisaties en we: vers in het café-restaurantbedrijf, w; er op gewezen wordt, dat deze di op practische en hygiënische gro moet worden afgekeurddaarbij een dergelijk kleedingstuk, gedi door mannelijk bedienend personee lemmerend voor een zich vlug bev terwijl het hen bovendien ten ze vermoeit, hetgeen niet bevorderlijk worden geacht in het belang eener v bediening der gastenreden waaro vakorganisatie aan de patroons in bedrijf verzoekt mede te werken o een afschaffing van dat kleedingsti geraken, waardoor tevens bereikt dat mannelijk personeel niet langi vrouwelijke bedienden zijn uitgedi Vroege aardappelen vroeg i is wel heel goed om er hooge p; voor te bedingen, maar slecht, on de dan gerooide pootaardappelen een volgend jaar te nemen, zooals doen. Deze vroeggerooide aardap mogen dan goed eetbaar zijn, rijp ze bij lange na niet. En pootgoi alleen dan deugdelijk, wanneer het is uitgerijpt, wat te herkennen is het afsterven van het gezonde Zoolang dit nog groen is, worde stoffen gevormd, die als reservest voor de volgende planten in de kc worden opgelegd. Door te vroeg r krijgen de kiemen dus te weinig vo voor hun volgend leven mee. Is inenting daar niet bekend. De gevreesde vlekziekte onder di kens op het eiland Tholen breidt steeds meer uit Alleen te Stavei stierven er reeds meer dan 30. Oo Sint Annaland woedt ze hevig. De schoenmaker H. te Woubr die Diet veel werk beeft in dit sei ontviDg een aanzoek uit Duitschlam daar tegen 5 mark (circa f2,50) pe boven den kost, te komen arbeiden, week zal hij de reis aanvaarden. Nabij station Piet Gijzenburg de motorschuit van De Graaf, uit gom. Een jong meisje, dat de s schoonmaakte, bukte te diep en vi de machiDe-kamer. Ze werd gegr door de cylinders en het hoofdhaar geheel afgerukt. Per auto werd zij het Academisch Ziekenhuis te L( vervoerd. 6 Toelating van nienwe leerlingen o. I. school in. u. 1. te den Burg. Burgemeester en Wethouders Texel brengen ter kennis van be hebbenden dat op 1 September a. s. nie leerlingen op de o. 1. school m. u. den Burg kunnen worden toegels die op dien datum den leeftjjd van en 6 maanden hebben bereikt. De aanmelding moet geschieden bi hoofd der school vóór 1 Augustus onder overlegging van het vaccin bewijs. De aandacht wordt er op geves dat op 1 Januari a. s. ook leerlii worden toegelaten, die reeds an scholen in de gemeente bezoeken. Texel, 20 Juli 1915. Burgem. en Weth. voornoen METS, LoB. De Secretaris, JONKER 3 No. 358, 16/7 '15. Door de diverse kooplieden werd he besteed voor Kipei f 5.10 f 8.50. Eendei i 6,20 t 6,50. Aanvoer 45592 Middenprijs f 5,77. Jonge hanen t 0,30 f 0,69. Oude hanen f 0,78 f 1,11. Oude kippen f 0,40 1 1,56. Eenden 1 0,60. 146 stuks. Langen boil.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2