Predikbeurten M arktberichtei Aclvertenti ADVERTENTIE! Provinciale Regelingscommis voor de Paardenfokkerij Blank en fijn Landbouwzo Vrijdagmiddag werd de vracht wagen van den vrachtrijder v. H. staande in de Weverstraat aangereden door een karretje van den heer D. De nog jonge paarden, daardoor ver schrikt en niet voldoende vastgezet, geraakte op hol. In vliegende vaart ging het door de Weverstraat tot aan de hoek Warmoesstraat, waar de wagen tegen een steenen paal geworpen werd, onderstboven kantelde en de paarden gegrepen konden worden. Een paar rijwielen langs de straat staande werden deerlijk gehavend. Ook de wagen was geheel uit elkaar, waardoor eenige kisten bier en een pot boter zoo goed als verloren gingen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zeker geen buitenkansje in de mobili satie, Gistermiddag arriveerde alhier op het land van den heer Joh. Roeper aan de Koogerstraat een 12-tal padvinders, onder leiding van den heer Schepers uit Haarlem. In een viertal tenten zullen zij daar tot Donderdag a,s. verblijven. Onze plaatsgenoot Gerrit Breman deed deze week met goed gevolg toela tingsexamen aan de Middelbaar Tech nische School te Dordrecht. Bij de gisteren te 's-Gravehage gehouden examens slaagde de heerJ. J. v. d. Vlies van Oudeschild, leerling van de Zeevaartschool alhier, voor derde stuurman groote stoomvaart. Van de leerlingen vaD den 2- jarigen cursus aan de Zeevaartschool gingen de volgende leerlingen van het eerste studiejaar naar het tweede over J. Boon, W. F. Th. Brijl, P. J. Eelman, G. J. Kaczor, K. J. Kikkert, B. Kooger, C. S. Kuiper, L. E. de Nijs en D. de Ruijter. Den leerling Brijl werd voor vlijt, ge drag en vorderingen een geschenk als lsten prijs, den leerling Kikkert een idem als 2den prijs uitgereikt. Den Hoorn23 Juli. Bij de Woensdag te 's Gravenhage gehouden examens slaagde o.m. onze plaatsgenoot de heer C. Smit voor 2den stuurman groote vaart. Waal, 23 Juli. De heer C. J. de Wijn, van Oudeschild, volontair aan de school alhier, is heden benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School te Koedijk (bij Alkmaar). Het aantal sollicitanten bedroeg 34. Dezer dagen kwam bij het Bestuur der Prins Hendrikschool met Internaat voor Schipperskinderen, te Vreeswijk, het heugelijke bericht in, dat het Hare Majesteit onze Koningin behaagd had een gift van 200 gld. beschikbaar te stellen, als bijdrage in de kosten van oprichting dezer school, als blijk van Hoogstderzelver belangstelling in deze nuttige stichting. (Ingez.) Het 6-jarig knaapje Ilanse, wonende in de Foeliestraat te Amsterdam, ge raakte met het hoofd tusschen de stangen van de brug over de Nieuwe Heeren gracht bij de Weesperstraat, toen deze brug naar beneden gelaten werd. Bloe dend aan het hoofd gewond werd het kind naar het Isr. Ziekenhuis vervoerd, waar het bij aankomst overleden bleek te zijn. Aardappelen. Men schrijft aan de O. H. Ct. In de IJpolders en natuurlijk ook elders worden de aardappelen bij honderden hectoliters opgekocht voor den uitvoer naar Duitschlandmen betaalt reeds f 5 a t 6 per H L. Met het oog op de hooge prijzen, die hierdoor ook in den binnenlandschen handel komen voor consumtie van eigen burgers, was intijds beperking van den uitvoer zeker zeer gewenscht. Duilsche deserteurs. Te Witten (Limburg) zijn een 3-tal Duitsche deserteurs aangekomen. Zij waren met verlof van het front gekomen, doch toen de verloftijd om was verkozen zij het gastvrije Holland boven de verschrikkingen van den •'loopgraven oorlog. Weerbaarheids lot en. Naar aanleiding van bij haar ingekomen vragen met betrekking tot het uitstellen der premietrekking der Weerbaarheids- loten tot 25 Oct. a.s, wendde de redactie van de Dagelijksche Beurscourant zich tot de firma Van Schermbeek Van Hall te Utrecht om inlichtingen. Zij ontving het volgende antwoord In antwoord op uw schrijven d.d. 16 dezer, deelen wij u mede, dat het een algemeen dwaalbegrip is, dat de premie trekking en serietrekking Weerb.loten tegelijk op één Juli moesten plaats hebben „De aanmaak der 6000 st. briefjes voor de premietrekking, enz. eischt altijd eenigen tijd. „Dat dit tijdperk nu wellicht wat langer is gesteld, dan gewoonlijk ge schiedde, is op verzoek van belangheb bende loten handelaars, die nu weiDig te doen h9bben en gaarne nog handelen willen in serieloten, zooals bij Oost. loten ook geschiedt. Trouwens laatst- gemelde en anderen trekken, wat de premiën aangaat, ook veel later dan de serién." Bij dit schrijven merkt de redactie op, dat het plan van uitloting aan de keerzijde der Weerbaarheidsloten uit drukkelijk melding maakt van de „trek king op 1 Juli 1915", waarbij worden uitgeloot prijzen van f 40,000, f 10,000 enz. Wij kunnen dit, zegt zij, niet ver staan, alsof op 1 Juli alleen de series getrokken worden. Dat moclit hij niet zeggen. Woman's Dreadnought, een Engelsch blad, geeft een nieuw voorbeeld, hoe straf in Engeland de nieuwe verdedigings- wet wordt toegepast. Zondag 9 dezer hield een zekere Her- bert Broome in het Hyde-park te Londen een toespraak om recruten te werven. Men vertelde van hem, dat hij er al 50 voor de vloot had. Aan het eind van zijn toespraak vroeg een vrouw of soldaten uit dan oorlog teruggekeerd, zeker konden zijn, hun betrekking terug te krijgen. Hetantwoord was, dat als vrouwen tegen lager loon de manneD hadden vervangen, hij vreesde van niet. Zoo betreurde hij, dat mannen die aan het spoor 27 shilling in de week verdienden, waren vervangen door vrouwen, die met 12 sh. 6 st. genoegen namen. Werkgevers die zoo doen zijn niet vaderlandlievend, zeide hij. Een officier onder het gehoor zei toen U doet zoo sprekende meer kwaad dan goed. U z^l er last' mee krijgen. En toen Broome van de verhooging kwam, nam een agent hem gevangen, wegens het spreken va.n woorden, die voor de werving nadeelig waren. Den volgenden dag veroordeelde de politierechter hem tot 21 dagen gevan genisstraf. -- Uitvoer van levende schapen. Sedert eenigen tijd ontwikkelde zich een vrij belangrijke uitvoer van geslachte schapen, bestemd voor de burger bevol king van Belgie, voornamelijk van Brus sel. In de laatste weken gebeurde het echter meermalen, dat, tengevolge van het warme weder, het vleescb in bedor ven toestand ter plaatse van bestemming aankwam. Van verschillende zijden, zoowel in Belgie als in Nederland werd er op aangedrongen op het verleenen van vergunning tot uitvoer van levende schapen. Dit was de aanleiding tot treffmg van een regeling, waarbij aan de commissie inzake de voeding van mensch en dier machriging werd gegeven consenten tot uitvoer van levende schapen te verstrek ken. Nauwelijks was daarvan in de Neder- landsche Staatscourant mededeeling ge daan, of een niet verwachte vloed van aanvragen richtte zich tot bedoelde commissie. De vrees was niet ongegrond, dat, werd aan al die aanvragen voldaan, onze schapenstapel en daarmede onze wolvoorraad ernstig schade zou lijden Toch kon niet, zonder dat onbillijkheden werden begaan, aan den een wel en aan den ander geen vergunning worden ver leend. Daarom moest worden afgezien van 't aanvankelijk voornemen om gelegenheid te geven tot uitvoer van levende schapen. De grenzen blijven dus voor den uit voer van levende schapen gesloten. Sch. Ct. Hoe langer hoe doller. In het Julinummer van de Vegetari sche Bode staat een artikeltje over de vraag, of een vegetariër met een ge rust geweten kan tennissen. Het net werk van tennisrakets bestaat uit ge prepareerde kattendarmen. Indien do katten gedood worden om de darmen, mag een vegetariër dat niet in de hand werken. Als de darmen bijproduct zijn en de katten wegens het vel werden vermoord, staat de zaak eenigszins anders. Zoo is de fijne onderscheiding, in het artikeltje gemaakt. De schrijver vraagt nog naar een adres voor rakets van geoorloofd materiaal gemaakt, en eindigt met de opmerking, dat het voor ods nooit zoo pijnlijk is van genot af stand te doen, als het voor lagere schepselen is, te worden vermoord. De Blij le Wereld, die dit artikeltje kortelijk weergeeft, steekt er, hoewel de schrijver zich zelf dierenvriend en vege tariër noemt, aldus den draak mede „De kattendarm wordt niet alleen voor rakets maar ook voor violen gebruikt. De ethische violist staat dus ook voor het pijnlijke vraagstuk, of hij de kat haar darmen zal laten of zijn kunst trouw blijven. Misschien zijn er echter wel snaren van poesjes afkomstig die een natuurlijken dood zijn gestorven, en anders moet men het geweten maar geruststellen met de gedachte, dat de darm wel een bijproduct is, omdat het kattenvel toch meer waard is dan de kattendarm. Heelemaal in orde is het dan nog wel niet, want men werkt den moordlust in de hand, wanneer .men den moordenaar beloont, al zou het ook met een paar centen zijn voor een kattenhaartje." Meel- en Broodprijzen. Naar van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, is de regeering voornemens tegen, het begin van de volgende week de prijzen van bloem en meel te ver lagen. In verband hiermede zullen ook de maximum-prijzen voor brood een verla ging ondergaan. N. R. Ct. Engelsche tweedekker geland. Dinsdagmorgen zes uur is wegens motordefect onder de gemeente Hoek (Zeeland) een Engelsche tweedekker ge land, No. 678, met twee officieren be mand. Overeenkomstig het den vliegers ge geven algemeen bevel staken zij on- middelijk het vliegtuig ip brand. De vliegers werden geïnterneerd. Het vliegtui g was te halfvier dien morgen opgestegen te St. Omer (Frank, rijk). De inzittenden waren R. E. B- Hunt, kapitein, en F. H. Jackson, luite nant van het vliegerkorps. De mitrailleuse in de vliegmachine, die bijna niet beschadigd was, is naar Philippine vervoerd. Van de vliegmachine bleef niets dan het ijzerwerk over. RAADSVERGADERING. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Zondag 35 Juli 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. voor VIER achtereenvolgende plaats in de Texelsche Courant in eens geven, worden slechts driemai rekening gebracht. J. KUIP te Koog De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Dinsdag den 37sten Juli 1915, des voormiddags te IOVj ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 23 Juli 1915. De Burgemeester van Texel, METS, L.B. Onderwerpen ter behandeling: 1. Onderzoek geloofsbrieuen. 2. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 3 Vaststelling kohier uan schoolgelden uoor het 3de kmartaal 1915 4. Aanbieding der Gemeenterekening. 5. id. rekening uan het Algemeen Armbestuur. 6. Benoeming uan een onderwijzeres aan de o I school m u I te den Burg. 7. Benoeming uan een hoofd der school te Midden Eierland 8 Benoeming uan een hoofd der schoo te de Cocksdorp. 9. Voorstel tot uerkoop uan aangekochte leuensmiddelen. 10. Verzoek uan het Bestuur uan het Algemeen Weeshuis om machtiging tot op neming uan kinderen. 11 Verzoek uan het Bestuur uan het Algemeen Weeshuis om goedkeuring uer- hooging uan hel| pensioen uoor de Wees moeder. 12 Financieele regelingen, dienst 1915. 13 Belastingafschrijuingen. van 16 tot en met 23 Juli. GEROREN Juhar., z.v. Pieter Smit en Lena Slaman, Oudeecnild. Pieter Cor nells, z.v. Mairten Jan Roeper en Trijntje Bruin, Noordhaffel. Aotje, d.v. Ano Groet en Maria Sophia Elisabeth Dekker, Noord' n. Johannes, z.v. Cor nelia Witte en Engel iluthilüe Witte, den Bnrg. Jan, z.y. Pieter Vei en Marretje Kuip. ONDERTROUWD: GETROUWD: Ueene- OVERLEDEN: Jannetje List, 79jr. I. Schenkius, de Koog. Eliaabetl map, 44 jr. echtgen. v. J. M. de Cocksdorp. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: een psalmboekje, een portemonnaie, slangetje van een fietspomp, een zal met gekleurde rand. Waal Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Koog. Nm. halt 3 ds. van der Waa, Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Nm. 3 uur Dr. Norel, Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-EierlaDd, Nm. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dage nam. 3 uur ds. Dage DOOPSGEZINDE GEMEEN Tl Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm, 10 uur ds. Bussemi Uit de Scbager Courant: Schagen, 22 Juli. Aangevoerd: 105 Vette Koeien f 200 a f 460,- 25 Kalikoeien f 220,a f 370; 55 Nuchtere kalveren f 15 a f 28 60 Vette Varkens 68 a 84 ct. pet Magere Varkens f a 1 - 65 Biggen f 13.00 a f 18,00; 980 Vette Schapen i 31 a f 45.00 Overhouders f a t ,00 300 Lammeren f 12 a f 22.50 Boter f 1.40 a f 1.50 per K.G Kipeieren f 5 10 af 6,10 per 10 Geboren: NEELTJE, dochter van M. WITVLIET en C. WITVLIET-Sch den Burg, Texel, 24 Juli 1915. Hiermede vervullen wij den tri rigen plicht, kennis te geven dat, een kortstondig doch smartelijk liji van 3 weken is overleden in Burgerziekenhuis te Amsterdam,! eenigst innig geliefd Zoontje, Willem Jacob Gerrit Simon BOO in den nog jeugdigen leeftijd van jaar en 4 maanden, diep betrei door zijne Ouders. Hij ruste zacht. Namens de Familiëo BOON en VAN HAL Amsterdam, 21 Juli 1915. Madurastraat 51. Voor de belangstelling getoond op heug'lijk feest van 19 Juli, betuig it hartelijken dank. ANTJE VLAM® Den kiezers en belangstellenden dank. M. DE GRAAI de Cocksdu in Noord-Holland. De gewone jaarlijksche Premie- enS boekkeurillg is voor dit jaar bepaall Donderdag 5 Aug. 's morgens 10 uui den Burg. Aangifte bij den ondergeteekende desgewensebt nader inlichtingen geefi JAC. KIKKERT N& steeds verkrijgbaar bij

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2