n tg 2900 Donderdag 29 Juli 1915 28su J aar gang. Nieuws- en Advertentieblad. ien ge Van week tof week Hio OA- its laud- en ien. S. arc ER. Pit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advcrtentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave B0NNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Borö op Te x e l 01 BEKENDMAKING. DRANKWET. AA onopurgemeester en Wethouders der Ge- ente Texel, brengen ter openbare nnis, dat op 24 Juli 1915 bij hen ingekomen een afschrift van een aan seren Gedeputeerde Staten dezer lovincie gericht verzoekschrift van KEIJSER, weduwe van J. Flens mende te de Koog op Texel, om ver- nning voor den verkoop van sterken .gink in het klein aan logeergasten in de '7 iversatiezaal van het perceel, kada- aal bekend Gemeente Texel, sectie G, 200, plaatselijk gemerkt wijk K, no. en gelegen aan de Koog, aldaar, innen twee'weken na de dagteekeniDg er bekendmaking kan een ieder tegen it verleenen van deze vergUDniDg schrif- ijk bezwaren bij Burgemeester en ëthouders inbrengen. II. T 'exel, den 26 Juli 1915. irgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. METS, Lo.B. 17-24 Juli. De vacaütietijd is aangebroken en ook Tweede Kamer heeft voorloopig het [jltje er bij neer gelegd. De heeren mogen nieten van een welverdiende rust en je willen er gaarne de wensch aan irbinden dat hun genot ongestoord moge o en ze niet vóór den traditioneelen rden Dinsdag van September in 's-Lands rgaderzaal terug zullen worden geroepen, der de huidige omstandigheden zijn alle ingen mogelijk en is de toestand ook in s land onzeker. De groote wereldoorlog ie nu aanstonds een jaar lang Europa eft doen dreunen op zijn grondvesten heerscbtook in ons land voor een groot el het leven, ook het parlementaire leven. Belangrijke oorlogsarbeid heeft de Tweede lamer in de laatste dagen vóór haar uit- ngaan nog moeten verrichten. Niet alleen ,oest aan den minister van oorlog een lieuw crediet van 90 millioen worden ver end in verband met de maatregel van ilitairen aard, maar ook waren er te iehandelen de wetsontwerpen tot het inger in dienst houden van militie on mdweer, alsmede dat tot uitbreiding van ,en Landstorm. Verschillende militaire ngelegenheden werden daarbiHer tafel ebracht en ware de Kamer niet voornemens eweest deze week met haar werkzaam- eden gereed te komen, wie weet of het iantal sprekers nog niet veel grooter en vele redevoeringen nog niet veel uit- oeriger waren geweest. Daarbij kwam iog, dat bij de behandeling van het ont- erp tot het langer in dienst houden van ie landweer, de heer Marchant door zijn irnstige critiek op de legeraanvoering een esloten zitting uitlokte, die een vollen dag [in beslag nam. Zoo bleef er ten slotte Ivoor de behandeling van het belangrijkste ontwerp dat tot uitbreiding van den Landstorm, hetwelk bijDa het laatste aan orde kwam al heel weinig tijd beschik baar en was er ten slotte in't geheel geen tijd meer om de nieuwe 90 oorlogsmillioenen van de gebruikelijke grieven en wenschen vergezeld te doen gaaD. De verlenging Vaa don termijn voor het onder de wapens houden van de landweer tot 31 Dec. a.s. ging er evenals ^eeds eerder die betref fende de militie zonder hoofdelijke stemming door. Ook met het crediet van 90 millioen was dat het geval. De uitbrei ding van den Landstorm evenwel kon geen genade vinden in de oogen der soc.-dcmo- craten, die dan ook met hun dertienen tegen stemden. Er is nog heel wat te doen geweest over dit laatste ontwerp en de debatten waren vooral Vrijdagavond bijzonder levendig on scherp. We kunnen niet in bijzonderheden treden over het uitvoerig debat doch stippen daaruit aan, dat een der belangrijkste vragen die ter tafel kwamen, was, of het ontwerp een aflossingsontwerp zou zijn of niet. Daarover bestond verschil van ge voelen tusschen den minister en d6 Com missie vaD rapporteurs. De minister wilde vooral de nadruk leggen op de legerver- sterking, waarmee de aflossing van de landweer geleidelijk kon gepaard gaan. De commissie van rapporteurs echter wilde in het ontwerp zelf vastleggen, dat het doel van het ontwerp enkel was de landweer te vervangen door de landstorm, meer niet. De minister was ten slotte genoodzaakt aan den wensch der Commissie gevolg te geven, zij het tegen zijn zin, doch als een gevolg van een in de memorie van antwoord ge slopen onjuistheid. Bepaald is dus dat niet meer landstormers onder de wapens zullen worden geroepen dan voor de aflossiDg van de landweer noodig is. Nog een ander belangrijk amendement werd aangenomen, n.l. dat waarbfj bepaald werd, dat het ont werp zal worden ingetrokken zoodra de tegenwoordige buitengewone omstandig heden hebben opgohouden te bestaan. Het ontwerp zelf werd met 55 tegen 13 stemmen aangenomen, nadat vooraf nog een motie van den heer Ter Laan strekkende tot het geleidelijk naar huis zenden van de land weer zonder aflossing, verworpen was. Uit de mededeelingen van den minister omtrent zijn plannen inzake de uitvoering van de wet, stippen we nog aan, dat de jaarklassen 1913 en 1914 direct bij Kon. besluit zullen verklaard worden te behooren tot de landstorm. Oudere jaarklassen zullen tevens hoogstens bij twee tegelijk betzelfde lot ondergaan, doch bet kon. besluit daartoe zal telkens twee maanden te voren worden uitgevaardigd. De minister nam aan, dat de nieuwe landstorm 1913 en 1914 reeds half Augustus in oefening «zal kunnen komen. In dat geval zullen de oudste landweerlichtingen vermoedelijk half De cember naar huis kunnen gaan. We hebben hiermede het belangrijkste van den arbeid der Kamer in de afgeloopen week aangestipt. o—o—o— In de verhandelingen die latere geschied schrijvers zullen wijden aan den huidigen oorlog, zal ongetwijfeld ook plaats zijn voor bewondering over de weergalooze krachts ontplooiing van de Duitschers in deze tijden van zware worsteling. De oorlog duurt du reeds bijna een jaar, reusachtige veldslagen zijn geleverd en een belangrijk deel dei- militaire krachten die bij het begin van den oorlog in het veld togen, is verbruikt. En toch schijnt de militaire krachtsontplooi ing van de Duitschers thans wel gewel diger dan ooit. Met slechts een gedeelte van hun leger houden ze maanden achter een nu al het gebeele Fransche leger, met het Engelsche expediteleger en het over schot van de Belgische troepen, vast en kunnen zij zich Zulfs nog af en toe de weelde veroorloven van een krachtig offen sief, zooals nog pas in Argonne en de Yogezen. Het andere stuk van het Duitsche leger staat in het oosten ouder Von Hindenburg. Het wierp de Russen terug en ook daar hleek de militaire kracht zoo geweldig, dat zelfs het tekort aan Oosten rijksche zijde kon worden aangevuld en de toestand er thans van dien aard is, dat hfj als zeer ernstig voor de Russen moet worden beschouwd. Duitschland en zjjn bondgenoot schijnen bezig de Russen een zoo geweldige klap toe te brengen als er in dezen oorlog, waarin toch reeds menig harde klap gegeven werd, nog niet voorkwam. Slechts een klein stukje van Galicië en een ODbeteekenend strookje grond in den Elzas bevindt zich in handen der geallieer den, terwijl de Duitschers bjjna geheel België, benevens tien Fransche departe menten bezet houden en de Duitsch- Oo8tenrijksche troepen een voortdurend grooter wordend stuk van Rusland in han den hebben, 't Is inderdaad verbazing wekkend. Hetgeen er in de laatste dagen op het oostelijk oorlogsterrein geschiedde vormde wel inzonderheid een bewijs van de Duitsche militaire kracht. Wat von Hindenburg in zjjn brein heeft uitgedacht, weet nog niemand precies, maar dat hij zich bewust is van do groote kracht van het Duitsche leger, blijkt wel zonneklaar uit het verbazing wekkend offensief over het geheele front in het oosteD, dat zich uitstrekt over hon derden kilometers. Als een reus, zoo slaat het z;jn lange ijzeren armen om het logge maar sterke lichaam van den Russischen beer en zooals de zaken zich thans laten aanzien schijnt het oogenblik niet ver meer, waarin het na lange zware worsteling zffl zegevieren. Op geen enkel punt haast heb ben de Russen in de laatste dagen vol doende weerstand kunnen bieden aan bet offensief der Verbondenen. Bijna overal moesten ze terugwijken en de armen van het offensief omknellen het logge lichaam al vaster. De Russen verdedigen bun posities met groote dapperheid, maar toch schijnt hun kracht tekort te schieten en op tal van punten schijnt het Russische front te gaan wankelen. Alles wettigt het vermoeden, dat er belangrijke beslissingen op het Oostelijk front aanstaande zijn en dat de toestand van het Russische leger de geallieerden wel redenen tot ernstige bezorgdheid moet opleveren, en toch o—o—o De Amerikaansche regoering heeft geant woord op de jongste nota van Duitschland iDzake de „Lusitania". Op het oogenblik, dat wij dit schrijven is de volledige tekst nog niet gepubliceerd, maar is de hoofd inhoud van de nieuwe nota toch bekend. Iu den Dota wordt er den nadruk op ge legd, dat het den duikboot commandanten wel mogelijk is, den oorlog t6 voeren in overeenstemming met de regelen van het Volkerenrecht. De Amerikaansche regeering moet aan dien eisch dan ook vasthouden. Wat het geval met de „Lusitania" betreft diingt de Amerikaansche regeering er op aan, dat Duitschland de onwettige en on- menschelijke daad van den dukbootcom- mandant, die aansprakelijk is voor het in den grond boren van het schip, zal ver- oordeelen en zoodanig herstel zal verschaf fen, als thans nog mogelijk is. Eo verder bevat de nota de belangrijke verklaring, dat herhalingen door Duitsche duikboot commandanten van daden, die met de rechten der neutralen' in stryd zijn, be schouwd zullen worden als met opzet ge pleegde onvriGndeljjko daden indien daar door Amerikaansche burgers getroffen zul len worden. Men ziet, dat president Wilson niet-van zijn standpunt wensebt af te wijken en dat de Duitschors voorziohtig dienen te zijn zal het conflict geen ernstige vormen aannemen. De Duitsche regeeriDg heeft zooals men weet aangeboden Amerikaansche schepen te ontzien als ze duidelijk kenbaar gemaakt werden en de Amerikaansche regeering zorgde dat geen contrabande vervoerd werd, doch de Amerikaansche wil daarmee niets te doen hebben. Ze handhaaft haar volle rechten en wenscht deze ontzien te hebben door de Duitsche duikbootcommandanten. Een nieuw incident zal tot een conflict kunnen leiden. De Duitsche regeoring zal de nota beant woorden, maar volgens sommige berichten zal daarmee een maand gemoeid zijn. De nota laat ruimte voor verdere onderhan delingen meent men in Berlijn. Als de duikbooten dan maar de Amerikaansche en andere neutrale schepen ontzieu. Niet enkel naar Berlijn ook naar Londen zond de Amerikaansche regeering in de afgeloopen week een nota, gericht tegen de Engelsche blokkade, waardoor de Ameri kaansche handel zeer wordt bemoeilijkt. President Wilson eischt dat het Amerikaan sche goederenvervoer ongemoeid zal worden gelaten, ook al zijn de goederen voor Duitschland en Oostenrijk bestemd, mits ze geen contrabande vormen. Inzonderheid richt de nota zich togen de blokkade van de neutrale landen waardoor de rechten der neutralen worden geschonden. Als neutrale landen Amerikaansche goederen willen leveren aan Duitschland, meent president Wilson, dan gaat Engeland dat niets aan, maar is alleen een kwestie tus schen Amerika en het betrokken land. Hoe de Engelsche regeering daarover denkt zal wel spoedig blijken. TEXEL, 28 Juli 1915. Zondag 1 Augustus, a.s zal het 25-jaar geleden zijn, dat de heer C. Koning, adsistent der posterijen te Helder bij den postdienst aldaar in dienst trad. Het zal den jubilaris dien dag, zeker ook uit onze gemeente, waar bij is ge boren en opgevoed, niet aan bewijzen vau belangstelling ontbreken. l)e Cocksdorp23 Juli. Gisteren werd in het lokaal van den heer Zoetelief een vergadering gehouden ter oprichting van een onderlinge paar- denverzekering. De vergadering was was matig bezocht. Nadat eenige weken geleden door de heeren C. J. Geense, C. Stoepker en P. C. Boogaard in eene bijeenkomst de eerste stoot tot de oprichting van zulk een verzekering was gegeven, werd door eerstgenoemde het doel en het nut uit eengezet. Het gesprokene vond bijval, zoodat al dadelijk 100 paarden ter ver zekering werden opgegeven. Het voor loopig bestuur zal verder ds noodige stappen voor het welslagen der vereeui- ging doen. Het streven zal zijn een zoo groot mogelijk aantal paarden ver zekerd te krijgen, waardoor de premiën ongekend laag kunnen worden. We wenschen den oprichters succes toe en zouden gaarne zien, dat ieder belanghebbende begrijpe, dat door on derlinge samenwerking veel goeds tot stand kan komen. Evenals elders zijn ook hier eonige glazen bollen op het Noordze9straud aangedreven. Z0| n. TEXELSC Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Unden met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advcrtentitn. Van 1 tot 5 regols 30 Cts. Iedere rogel meer 8 Ct. Grooto lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. aaD Dl

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1