Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Texel. Ze wegen zeer licht, vertoonen aan aan de oppervlakte eene kleine verheven heid ter grootte van een balven stuiver en zijn ongeveer 15 cM. in diameter. De hier gevonden ballen zijn waarschijnlijk met gewone lucht gevuld en niet met verstikkend of ontplofbaar gas. Sommige meenen, dat ze dienst gedaan hebben als boeien op de vischnetten. Ze moeten dan in een netje hebben gezeten en ge bruikt worden, omdat het kurk zoo schaarsch wordt. De heer J. Buis Pzn., die onlangs eervol ontslag verkreeg als opzichter van den Eierlandschen vuurtoren, ontving bij die gelegenheid een zeer waardeerend schrijven van den Inspecteur van het Loodswezen in het 3de district, den heer F. M. van Gelsdorp, waarin hem dank en hulde werd betuigd voor zijn getrouwe plichtsbetrachting Ook de heer ingenieur P. van Braam van Vloten, onder wiens leiding indertijd het tegenwoordige kust licht van Eierland werd geplaatst, liet zich niet onbetuigd en zond den heer Buis een fraaie foto in lijst, waarop de heer Buis en zijne echtgenoote, en eon foto op glas van den vuurtoren en de lichtwachterswoningen. Oudeschild, 26 Juli. Naar wij uit goede bron vernemen is C. J. Bakker, die onlangs met goed ge volg overgangsexamen beeft gedaan van de 3e naar de 4de klasse der H. B. S. te Helder, als leerling geplaatst aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Am sterdam. Oosterend, 27 Juli. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. J. Duinker, is benoemd tot onder wijzer te Callantsoog. De opbrengst van de landbouw producten in den polder „Het Noorden" zal belangrijk minder in kwantiteit zijn, dan in het vorig jaar. Gebrek aan chili wordt als oorzaak genoemd. De kwaliteit belooft evenwel zeer goed te zijn. Vlieland. Tot gemeente-geneesheer alhier is met iogang van September benoemd de heer W. Kattenwinkel, arts te Wijke. Ons lichaam en onze gezondheid. Hoe moeten we onzen neus snuiten Oorspronkelijk reinigde men zijn neus van het door het slijmvlies geproduceer de slijm door gebruik van zijn vingers alleen. Wie thans slechts aan de meest elementaire eischen der wellevendheid wil voldoen, gebruikt een zakdoek. Maar zelfs als men zoo beschaafd is om een zakdoek te gebruiken, kun nen de inzichten, die men heeft over plichtplegingen jegens andere menschen verschillen. Men kan zijn neus zoo weinig opvallend mogelijk snuiten of daarbij een geraas maken, waardoor het voortzetten van een in de nabijheid ge voerd gesprek tijdelijk onmogelijk wordt. Deze laatste methode wordt nogal eens gevolgd, getuige het aantal neus-fanfare- blazers, die men overal treftzoovel op straat, in spoor en tram als op symphonie- concerten kan men ze hooien. Die weinig elegante muziek is niet alleen onwelvoeglijk, maar ze is gevaar lijk tevens. Ons gehoororgaan staat door een buis, de z.g.n. Eustachlsche buis, in verbinding met de keelholte. Snuit men nu de neus door de beide neusvleugels zoo vast mogelijk tegen het tusschenschot aan te drukken, ter wijl de mond gesloten is en men zeer krachtig uitademt, dan wordt de lucht met geweld door de Eustachische buizen naar de ooren geperst. Hierdoor worden de gehoororganen aan een schadelijk hoogen druk blootgesteld. Vooral bij ver koudheid kunnen dan tal van bacteriën, slijmdeeltjes enz. in de Eustachische buis komen, waardoor deze, wellicht het ooi- zelf, ontstoken worden kan. Een ver stopte buis van Eustacbius is reeds vol doende om hardhoorend te zijn. Snuit nooit met beide neusgaten tege lijk, houdt één voor één dichtDoet ge het niet voor uzelf, doet het dan voor uw omgeving. Of omgekeerd. Gebruik tevens voor het snuiten van het rechter- neusgat de linkerhand en voor het lin- ker-neusgat de rechteihand. Moleschott. Woensdagmorgen 8 uur passeerde te Sas vaLGent 'n vliegmachine op ongeveer 500 M. hoogte, komende van Zuidelijke richting en zich bewegende in Noord- Westelijke richting. Aan de grens werd de machine hevig beschoten. De nationaliteit is onbekend. Trekliondemoet. Bij Koninklijk besluit is weder ver lengd de termijn van art. 1 van het Koninkl. Besluit van 6 Febr. 1911, tot uitvoering der Trekhondenwet. Dienten gevolge mogen nog tot 1 September 1916 honden met een schouderhoogte van 50 centimeter vóór een hondenkar gespan nen worden. Kaas. De Minister van Landbouw heeft den maximum kaasprijs voor binnenlandsch verbruik voor Leidsche- en voorDelftsche komijne kaas gedurende de maand Juli 1915 bepaald: voor den verkoop in het groot f 38 per 50 KG., voor den verkoop in het klein 50 cent per 'A KG. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Delft heeft den Minister van Landbouw verzocht maatregelen te nemen waardoor in de volgende maan den consumptiemelk verkrijgbaar zal zijn in voldoende hoeveelheid tot normale prijzen. De Kamer is bevreesd, dat in de vol gende maanden de melk niet to verkrij gen zal zijn van de veehouders voor prijzen, die het mogelijk maken het publiek tot normale prijzen van melk te voorzien. Zij wijst op de te ver wachten mindere melkproductie door de toepassing van het afmaaksysteem en de omstandigheid, dat de boeren zich op de markt niet houden aan den vastge- stelden maximprijs van f 58. Den laatsten marktdag bedongen zij prijzen van f 63 tot f 68 per 40 Kg. Zij verwacht, dat bij niet-ingrijpen van de Regeering, de inkoopsprijzen zoo hoog zullen zijn, dat slechts de meer- gegoeden zich van melk zullen kunnen voorzien. Men schrijft uit Limburg Opmerkelijk is het zoo weinig woon wagens men tegenwoordig aantreft langs de groote wegen. In normale tijden behoorden ze hier tot de gewone stof feering van de beschutte wegkanten, maar thans is bet een uitzondering als men eens één of twee van deze huizen op wielen ziet. Ongetwijfeld schuilt de oorzaak van dit vermijden van het Lim- burgscho land in het aflasten van alle kermissen in het in staat van beleg verklaarde gebied. Maar onwillekeurig vraagt men zich toch af, waar al die honderden vehikels nu wel opgebor gen zijn. Men verzekerde dat de meeste van deze zwervers er toch in de grootere steden en in de provinciesteden vaste woonplaatsen op na houden en dat zij thans rustig in de plaats van hun feite lijke woning verblijven. Als al die kermisklanten in dezen oorlogstijd nu maar noodgedwongen tot handenarbeid hun toevlucht hebben genomen en hun vervoermiddelen volgens de stelling „rust roest" blijvend onbruikbaar zijn gewor den, dan heeft de oorlog in dit opzicht werkelijk nog nut gesticht. In elk geval lijkt de gelegenheid nu wel bet gunstigst om het lastige woonwagen- vraagstuk eens en voorgoed tot oplossing te brengen. Tenminste zal men veel minder bezwaren hebben te overwinnen, dan wanneer oen normale tijd weer tot uitzwermen gaat aanlokken. Hbld. Dinsdag 27 Juli 1915. Voorzitter de heer Mets, Loco-burge meester. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig 12 leden, afwezig de heer Van Scharenburg, Na opening van de vergadering wor den de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Voor het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen en gekozen raadsleden worden aangewezen de heeren Langeveld, Kikkert en Koning, waarna de openbare vergadering wordt geschorst. Na de heropening deolt de heer Lan geveld mede, dat de commissie de be scheiden heeft onderzocht en in orde bevonden, weshalve men tot toelating van de leden adviseert. Waartoe wordt besloten. 2. Mededeelingen. Ingekomen stukken. De voorzitter doet mededeelirg van de volgende ingekomen stukken a proces-verbaal kasopneming einde Juni: ontvangsten f 156073,49' uitgaven 154170,26 kassaldo f 1903,236 b. schrijven van den heer J. C. Visser, houdende aanneming benoemmg lid der schattingscommissie. Sub a en b aangenomen voor kennis geving. c. adres van den heer H. Doorn te 't Zand, houdende verzoek, in verband tijdsomstandigheden boven de aan- nemiDgssom der Zeevaartschool uit de gemeentekas een tegemoetkoming te mogen ontvangen. Gesteld in handen van B. en W. om preadvies. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f470,55. De rekening over 1914, in ontvangst f125044,926, in uitgaaf f 119659,776 en sluitende alzoo met een batig ad f 5435,15 wordt gesteld in handen van een com missie bestaande uit de heeren Koning, Visser, Kikkert en v. Scharenburg. De voorz. geeft eenige inlichtingen. De ontvangsten hebben bedragen in 1914 f6u30,64, de uitgaven f5460,023, de rekening sluit alzoo met een batig saldo van f 570,61b. Wordt gesteld in handen van een commissie van onderzoek, waartoe worden aangewezen de heeren Keesom, Dros, Bakker en Eelman. Op de voordracht komen voor de dames no. 1 K. Kuperus, onderwijzeres te Waal. 2 M. v. 't Kaar, id. te Zaandam 3 R Groenhart, id. te Dordrecht Met algemeene stemmen wordt be noemd mej. K. Kuperus en de datum van indiensttreding bepaald op 1 Sept. a.s. Met 11 stemmen tegen 1 op den heer B. C. Tijm, wordt benoemd de heer C. A. Keijser, no. 2 van de voordracht. De heer B. Weersma no. 2 van de voordracht wordt met 11 stemmen be noemd. 1 stem was op den heer Tijm uitgebracht. In het preadvies betoogen B en W, dat langer bewaren van de voor rekening van de gemeente aangekochte Eierland- sche tarwe h. i. geen zin heeft en stellen daarom voor dat hen machtiging wordt verleend, de indertijd door de gemeente gekochte 300 H L. Eierlandsche baktarwe te verkoopen tegen marktprijs, onder voorwaarde dat ze uitsluitend zal worden aangewend voor gebruik binnen deze gemeente. Over dit voorstel ontspint 2ich eenige discussie, waarbij de heer Keesom naai den verkoopprijs informeert en de heer Dros als zijn gevoelen te kennen geeft dat geen winst mag worden gemaakt. De Voorzitter antwoordt den heer Keesom, dat de prijs thans niet kan worden vastgesteld, omdat de marktprijs nogal eens aan schommeling onderhevig is, volgens deskundigen kau echter na aftrek van kosten zeker f3900 worden besomdden heer Dros wordt mede gedeeld, dat de opzet niet is -geweest winst te maken en dat distributie te veel bezwaren met zich brengt. De heer Langeveld kan zich met het voorstel van B en W wel vereenigen, omdat spr. meent dat de winst niet zoo groot zal zijn. Het voorstel B en W wordt daarop bij acclamatie aangenomen. De voogdijraad heeft zich tot het bestuur van het Alg. Weeshuis gewend met de vraag of het mogelijk is de kin deren van de weduwe Jan Toolens, in hunne inrichting op te nemen en in antwoord daarop is door het bestuur medegasdeld, dat men in beginsel niet ongenegen is de 3 oudste kinderen op te nemen, doch dat daarvoor noodig is de toestemming van den Raad. In verband daarmede is ingekomen een verzoek van het bestuur van het Alg. Weeshuis om in die instelling te mogen opnemen een drietal kinderen, thans tijdelijk verb.ijf houdende in het gesticht van Weldadigheid. De vader dier kinderen, Jan Too! is October 1912 binnen deze gema overleden, een procedure is aanhai gemaakt om de moeder, die sedertt gemeente heeft verlaten, uit de voo te ontzetten. B en W zijn met het bestuur i het Weeshuis van oordeel, dat zichl buitengewone omstandigheden voord en de kinderen feitelijk in dezelfde! standigheden verkeeren als weezeo, achten het Gesticht van Weldadig! niet de aangewezen plaats voor ver ging van kinderen en stellen daar voor aan het bestuur van het Weeshuis de gevraagde machtiging verleenen. De heer Bakker kan zich niet all vereenigen met het voorstel van B W, doch kan bovendien niet nalaten, woord van dank te brengen aan bestuur van het Algemeen Weesl voor de breede opvatting van zijota Kiüderen in omstandigheden als df acht spr. ongelukkiger dan weezen. De voorz. meent, dat de heer B. sp in den geest van alle leden aangs men wordt dat dienovereenkomstig besloten. Regenten van het Alg. Weeshuis da bij hun verzoek mede, dat het op l voorstel was dat indertijd het pensi van den weesvader en de weesmoe werd bepaald voor beiden op f210 wanneer een van beiden mocht overleden op f140, Thans komt een pensioen van f 14( voor de moeder hen te laag voor, m in verband met de wijze waarop steeds haar taak vervulde en in verbi daarmede verzoeken Regenten den Ei goed te keureD, dat aan de wedt R. Visser geb. S. van der Laan i pensioen wordt verleend van f 200 's jaars, te voldoen uit de kas der stelling. In hun preadvies wijzen B en W op dat de door den weesvader en weesmoeder genoten emolumenten :v woning, vuur, licht en geneeskund hulp, bij bepaling van het te verleei pensioen zijn geschat op f300, B W meenen dit veilig op f550,- mogen schatten, zoodat de pensioengrc slag kan worden gesteld opjaarwa f350,— plus emolumenten f 550,- f900,-. Bij een dergelijke berekening zon 20 dienstjaren het pensioen voor vai en moeder f 300, kunnen bedragen volgens het beginsel in de vroeger vi het Weeshuis geldende verordening huldigd, 7s minder of f 200, - wann een van beide bij toekenning mocht! overleden, B en W stellen daarom voor t besluit van Regenten van hetalgeme Weeshuis waarbij aan de weduwe Visser, geboren S. v. d. Laan een f sioen van f200,— per jaar wordt toe kend, goed te keuren. Overeenkomstig het voorstel woi met algemeene stemmen besloten. De heer Zijm meent ook hierbij zelfde opmerking te mogen maken t door den heer Bakker bij het vori verzoek is gedaan, hetwelk door <i voorz. wordt beaamd. De le suppl. begrooting 1915 tots bedrag van f6825, in ontvangst; uitgaaf, opbrengst verkoop levensmid: len ter eener zijde en kosten aanks f 6125, beharding achterweg Oud schild f250,— bijkeuken Gesticht vs Weldadigheid f375,— en een vermoei lijk batig saldo ad f75,— ter anden zijde wordt bij acclamatie goedgekeurd evenzoo betalingen uit de post onvos voorziene uitgaven tot een bedrag vi f 303,47. Nog wordt behandeld een bereids i gekomen verzoek om eervol ontslag vs mej. K. Kuperus als onderwijzeres teó Waal wegens benoeming te den Bur: Eenparig wordt besloten het gevraag ontslag met ingang 1 Sept, a.s. eer« te verleenen. Afschrijving van Hoofdelijken Omslai wordt op verzoek toegestaan wegeü vertrek aan den heer W. F. Roozen 7I„ of f 59,15 A. Lap A, 18,$ P. C. v. Exel 7u 1,U mej. J. A. P. Grentzius 4 u 2,33 op verzoek van den heer B. C. Bakfc' 1. Onderzoek geloofsbrieven. 3. Vaststelling kohier uan schoolgelden uoor het 3de kwartaal 1915. 4. Aanbieding der Gemeenterekening. 5. id. rekening uan het Algemeen Armbestuur. 6. Benoeming uan een onderwijzeres aan de o I school m u I te den Burg. 7. Benoeming uan een hoofd der school te Midden-Eierland 8 Benoeming uan een hoofd der school te de Cocksdorp. 9. Voorstel tot uerkoop uan aangekochte leuensmiddelen. 10. Verzoek uan het Bestuur uan het Algemeen Weeshuis om machtiging tot op neming uan kinderen. 11 Verzoek uan het Bestuur uan Algemeen Weeshuis om goedkeuring i hooging uan het pensioen uoor de W moeder. 12 Financieele regelingen, dienst 19 13 Belastingafschrijuingen.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2