S° 2904 Donderdag 12 Augustus 1915. 28"' Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nltgave lBONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burs op Taxn. Keuring van Dekhengsten. Plaatselijke belastingen. Burgemeester en Wethouders der ge- ente Texel maken bekend, dat het hier van schoolgelden betrekkelijk de scholen te de Cocksdorp, Midden- erland, Zuid Eierland, den Hoorn, de jog, Oost, Oosterend, Oudeschild en de aal, over het 3de kwartaal 1915 ge rende vijf maanden ter secretarie der meente voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 9 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders vnd. METS, Lo.B. De Secretaris JONKER. 1-7 Aug. Het valt ni6t te ontkennen, dat de econo- ische gevolgen van den oorlog zich ook ons land geleidelijk zwaarder laten ge- ielen. Vooral in de steden, waar men dan ik den winter niet zonder zorg ziet nade- n. Wel hebben sommige bedrijven die einig of niet van den oorlog te lijden bben, duurtetoeslagen of loonsverhoogin- in voor hare werklieden ingevoerd, maar het meerendeel, vooral der kleine bedrij- n, is dat niet het geval. Daarbij zijn er 1 Yan bedrijven die zeer door den oorlog orden gedrukt en is in sommige vakken u reeds de werkloosheid groot. Daarbij is komen de buitengewone stijging van den ijs der levensmiddelen, waardoor wel het waarst juist zij worden getroffen die aartoe eigenlijk het minst in staat zijn, e economisch zwakken, de menschen met leine inkomens. Niet het minst de kleine urgerstand, die het liefst zich zelf redt en lechts in het uiterste geval, als het water an de lippen gekomen is, den zwaren gang aar het Steuncomité zal maken. Uit becijferingen opgenomen in het Maan- dad van het Centraal Bureau van de Itatistiek valt af te leiden dat de voor- aamste verbruiksartikelon sedert den orlog uitbrak met meer dan 20 geste gen zijn in prijs, om van enkele artikelen die haast eens zoo duur en zelfs nóg hooger in prijs zijn dan anders, niet te spreken. Duizenden gezinnen worden daardoor in hun maag gestraft. Geen wonder dan ook dat de aandrang bij den Minister van Landbouw, die zich niet het minst met het voedingsvraagstuk heeft bezig te houden, schier met den dag grooter wordt, om uit gebreider maatregelen ter voorziening in de steeds moeilijker wordenden toestand. Zelfs merkt men hier en daar ontstemming op jegens dezen bewindsman omdat hij niet van zijn bevoegdheid gebruik maakt om over de binnenlaudsche producten te be schikken. Velen meenen dat de minister zich een al te groot vriend van de land bouwers betoont, door onvoldoende regeling van den uitvoer en t6 hooge maximum prijzen, en het zelfs niet handhaven daar van. Nu is er zeker haast geen moeilijker taak deukbaar dan van dezen minister die rekening heeft te houden met zoo veler belaDgen. En ook mag niet worden ver geten, dat bij reeds tal van maatregelen heeft in het leven geroepen om den econo- mischen druk te verlichten. Maar toch kan het stellig zijn goede zijde hebben als de aandrang versterkt wordt om de levens middelen voorziening uit te breiden. Zooals dit b. v. dezer dagen geschiedde door het Alg. Ned. Werkliedenverbond, die in e6n adres den minister verzocht zoodanige maatregelen te nemen, dat de bevolking tegen billijke prijzen de beschikking ont vangt over de dagelijksche levensbehoeften, 'tls niet voldoende dat er goedkoop brood te krijgen is, daarnaast bebooren ook aard appelen, groenten, vleesch, vet, grutters waren en visch beschikbaar te worden ge steld. Voor de versterking van onze weer macht worden millioenen uitgegeven en waar ons aller belang dat offer vraagt daar dient dat te worden gebracht, maar voor onze volkskracht is in de eerste plaats goed en voldoende voedsel noodig. En dat moet dan ook een voornaam stuk van de regee- ringszorg uitmaken in dezen benarden tijd. —o—o—o In Berlijn en Weenen en honderden andere Duitsche en Oostenrljkscbe steden meer, hebben de vlaggen gewapperd. Er heerschte groote vreugde bij onze Oostelijke buren en terecht Warschau eD Iwangorod zfjn in handen der verbonden troepen gevallen en de ont ruiming van de Narew en de Weicbsellinie door de RusseD, is in vollen gaDg. De Russen zijn in aftocht naar de Bug linie, waarvan Brest Litowsk het voor naamste vestingwerk is. Over enkele dagen zal wel gemeld worden dat het nieuwe Russische front in Polen loopt van Kowdo Grodno, Bialystok en Brest-Litowsk naar de Bug. Nu Warschau en Iwangorod ont ruimd zijn, zullen de Russen ook wel spoedig de andere Narew- en Weichsel- versterkingen moeteD opgeven. De aftocht schijnt reeds in vollen gang en alleen in de nogal belangrijke vestiDg Nowo Geor- giewsk, die aan de samenvloeiing van Weichsel en Bug gelegen is, schijnen de Russen tot het laatste stand te willen houden. Waarschijnlijk gebeurt dat, om den aftocht der terugtrekkende troepen te dekken. De Russen zijn tot nog toe slechts voetje voor voetje voor de Duitschers en Oosten rijkers geweken eD men moet aannemeD, dat het offensief der bondgenooten in de laatste weken ontzaggelijke offers aan menschenleveas zal hebben gevorderd. Niettegenstaande dat echter blijft de ver cvering van Warschau een wapenfeit van zóó -groote beteekenis, dat in de beide landen voor het oogenblik de stem van alle leed en van de angst omtrent het lot van de dierbare verwanten zwijgt en de vreugde over den roem van het leger zich zoekt te uiteD. Die beteekenis valt ook den buiten staander in het oog. Het groote strategische plan van von Hindenburg of von Fal- kenhayn is een groote stap nader ge komen tot algeheele uitvoering. Galicië is bijoa geheel van Russen bevrijd en War schau met de aanleunende fortenlinies zijn genomen of staan op het punt om genomen te worden. Dat mogen uit een krijgskundig oogpunt met recht schitterende resultaten worden genoemd. Maar de zaak krijgt nog grooter beteekenis als men wat verder ziet. Wel trekken de Russen zich op een nieuw front terug, waar zy zich zooals de Russische berichten verkondigen, zullen voorbereiden op „een nieuw onbedwingbaar offensief", doch wie waarborgt ons, dat de verbondenen ze daarvoor den tijd zullen laten. In Kurland en aan het Njemenfront oefe nen de Duitschers al een zeer zware druk uit op den Russischen rechterflauk terwijl de Russische linkerflank nu al weer ernstig bedreigd wordt door het voortrukken van de Oostenrijksch-Duitsche troepen onder Mackenzen, waarbij deze reeds bij Gokal de Bug overschreden. Het laat zich reeds duidelijk aanzien, dat met de verovering van Warschau en Westpolen de rust op het oostelijk oorlogstooneel niet gekomen is. Integendeel, de verbonden troepen zullen het groote strategische plan dat blijk baar ten doel heeft de Russische hoofd macht samen te dringen en te omvatten volkomen trachten uit te voereD. De naaste toekomst zal moeten leeren of ze ook hun krachten overschatten. Wel hebben de Russen in de laatste meanden reusachtige verliezen geleden doch achter het leger staat thans de Russische industrie die nacht en dag werkt om het van nieuwe oorlogsvoorraden te voorzien. En nieuwe reservelegers zijn onder de wapens ge roepen. Doch hoe ook het verdere verloop van den geweldigen strijd moge zijn in het oosten, wat de verbonden troepen in de laatste weken gepresteerd hebben is be- wonderingswaardig en de verovering van Warschau blijft een grootscb feit in de geschiedenis van dezen oorlog. Een roem voor de Duitsche en Oostenrijksche wape nen en voor de strategische leiding niet minder. Even verheugd als de Duitsche en Oosten rijksche bladen zich in de laatste dagen over het behaalde succes uitten, even somber gestemd was de pers der geallieerden. Vooral de toonaangevende Engelsche bladen konden hun teleurstelling en zorg Diet verheelen. De „Standard" noemde zelfs de val van Warschau een vreeselyke slag voor de Russen en de geallieerden, dien grootvorst Nicolaas niet heeft kunnen voor komen, omdat zijn strijdkrachten in aantal zoowel als in artillerie en machinegeweren hopeloos bij den vijand ten achter stonden. En de „Daily Tel." vreest dat nu spoedig voor het westen een critieke tijd zal aan breken. Een Duitsche overstrooming op het westelijk Iront. De Rus moge zich in zijn onbegrensd gebied zoover kunnen terugtrekken als hij wil, in Frankrijk is aan zoo'n beweging een grens gesteld. o—o—o Mag men verschillende berichten uit Duitsche bron gelooven, dan zal een der eerste gevolgon van den val van Warschau zjjn, de herstelling van een zelfstandig koninkrijk Polen. Over enkele dagen zouden daaromtrent belangrijke besprekingen plaats hebben te Berlijn onder leiding van den Keizer. Het zou de bedoeling zijn het veroverde gebied te vereenigen met Galicië en een deel van PoBen, dus ooge-reer bet oude koninkrijk Polen weer te herstellen, onder suzereiniteit van de Hohenzollems of de I-Iabsburgers. Volgens een der be richten zou er reeds een koning aangewezen zijn n.l. de Oostenrijksche aartshertog Karei Stephanus; volgens een ander bericht echter zou het nieuwe koninkrijk voorloopig komen onder een Poolschen stadhouder, met een Raad van State, samengesteld uit Polon, Duitschers en Oostcni ijkers. Nadere bevestiging moet worden afge wacht. maar een ige schijn van waarheid krijgen de berichten wel door het feit, dat ze van verschillende zijden komen en vrjj stellig en uitvoerig zijn. o—o—o 't Was waarlijk geen wonder, dat in de laatste dagen onder den indruk van de spannende krijgsoperaties in het oosteD, de belangstelling voor wat er elders in of buiten de oorlogswereld voorviel niet zeer groot was. Wel kwamen daar weer eens berichten uit Mexico waaruit bleek dat de toestand or nog steeds zoo verward mogelijk is en de Vereen. Staten zich er mee moeten be moeienwel vernam men dat Portugal, dat weer eens een critieken tijd doormaakte Bernardino Machado voor het president schap der republiek uit verkoor; wel las men van nieuwe nota's tusschen Amerika en Duitschland of Engeland en Amerika gewisseld over den zeeoorlog; wel bracht de telegraaf nog verschillende gelegenheids woorden gesproken bij de herdenking van het eerste oorlogsjaar, o.a. een van minister Asquith en van Poincarémaar wie had er nog eigenlijk aandacht voor, nu aller belangstelling uitging naar de ge beurtenissen in het oosten. Ten opzichte van de andere oorlogsbe richten sprak dat gemis aan belangstelling als van zelf. Er viel zoo weinig nieuws van de andere fronten te vermelden. Wel werd er overal bitter gestreden op het westelijk front, het zuidelijk oorlogs tooneel en ook bij de Dardanellen maai de toestand onderging nergens een wijziging van belaug en belangrijke feiten deden zich niet voor. Ook de zeeoorlog bracht weinig nieuws. Daarentegen trokken de berichten uit Zuid-Afrika nog eenige belangstelling. Niet omdat er gewichtige gebeurtenissen voor vielen, maar omdat onze gedachten zoo gemakkelijk zich richten tot het stamver wante volk in het verre zuiden. Botha keerde in de Vrijstaat terug van zijn veroveringstocht tegen Duitsch Zuid West Afrika en werd als een nationale held, als een koning gehuldigd. En Piet Grobel en Ds. Van Broekhuizen werden veroordeeld tot 2 jaren gevangenis straf wegens landverraad. Ea de Wet zucht al langin den kerker. Zal er geen droppel bitterheid zijn ge weest in den vreugdesbeker van Botha Er is een groote beweging gaande om gratie te krijgen voor de Wet en de andere veroordeelden. Zelfs ondernamen 5000 vrouwen uit alle deelen van Z. Afrika een bedetocht naar den gouverneur. Misschien is er kans dat de oude vecht generaal spoedig weer vrij is. Welk Hol lander zou het niet wenschen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Adverlentién. Van 1 tot 5 regols 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ot. Grooto letters on Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewysnummors 2 Cts. per nummer. Jargemeester en Wethouders der gemeente iel brengen ter openbare kennis e. dat de gewone Rijkskeuring van tot dek- g bestemde hengsten in dit najaar zal worden louden in deze gemeente op 21 September a.s. voorm. Ie. dat tot. deze keuring worden toegelaten alle gsten, die tenminste 2 jaar oud zijn; e. dat de eigenaar of houder, die een hengst keuring wenscht aan te bieden, verplicht is jvan tenminste drie weken voor de keuring chtvrij eene schriftelijke en onderteekende gifte te zenden aan den Secretaris der pro- eiale regelingscommissie (den beer J. J. DE Elt te ASSEN DELFT) met opgave van: naam eD woonplaats van deD eigenaar en ider; I, naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere teekenen van den hengst, benevens, indien e in een stamboek is ingeschreven stamboek stamboeknummer; zoo mogelijk afstamming van den hengst wel van vaders als van moederszijde, en naam woonplaats van den fokker; ie. dat een hengst, na bovengemclden termijn igegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij commissie geen bezwaar tegen toelating heeft de eigenaar of houder voor den dag der keu- g een som van tien gulden bij den genoemden rctaris stort ie. dat inschrijvingsbiljetten voor de keuringen vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende maag van eigenaars of houders van hengsten den secretaris der regelingscommissie voor imd zullen worden verstrekt, fesel, den 0 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders vnd., METS, Lo.B. De Secretaris, JONKER.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1