N° 2905 Zondag 15 Augustus 1915. 288t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave Keuring van Dekhengsten. lBONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 14 Augustus 1915. Vergadering H. M. v, Landbouw. Dinsdagavond j.l. vergaderde boven- enoemde vereeniging in Café „den ;urg." Te ruim acht uur opende de Voorz. e heer Keesom met een kort woord e vergadering, die zuinig bezocht enoemd mag worden12 leden van de ngeveer 160 waren aanwezig. Na opening las de secretaris de notulen er voorgaande vergadering, welke on- eranderd werden goedgekeurd. Ingekomen was o.m. een schrijven an den secr. van de Afd. Zoeterrneer 'Q Zegwaard om adhaesie te betuigen lan het verzoek, te richten tot den linister om meeiy verlof te verleenen foor den oogst, èn dat verlof uit te •reiden, zoodat ook arbeiders, die toch :oo onmisbaar zijn, in aanmerking tunnen komen. Hiertoe wordt besloten. Aan de orde komt verder de rammen- Eeuring. Besloten is deze te houden op Sept. Na eenige besprekingen worden ot keurmeesters benoemd Voor rubriek oudere rammen en 2- arigen de heeren J. Jac. Bakker, M. Iiiip en W. Keijser, plaatsvervangers C. H. Keijser, P. J. Roeper en R. A. Keijser. Voor 1-jarige rammen de heeren Joh. toeper, H. Hin Jbz. en J. Jz. Roeper, plaatsverv. H. Mantje en J, C. Mantje Kz. Voor ramlammeren met de moeder de heeren M. Kooiman, Joh. Jbz. Keijser id W. J. Bakker, plaatsverv. Jb. D. tolman en Jb. Witte Dz. Voor Schaap met 2 lammeren waarvan minstens 1 ram de heeren Jb. Roeper, 6. Schraag en J. C. Roeper, plaatsverv. K. D. Mantje en A. D. Eelman. De aangifte voor deze keuring wordt bepaald op uiterlijk 30 Aug. bjj den Secretaris. Voor elk nummer moet woideo betaald 10 ct. voor leden ;niet- len 25 ct. Wordi benoemd tot afgevaardigde naar de Alg. Verg. op 23 Sept. de heer H. W Keesomplaatsverv. de heer R. Joh. Keijser. Beide heeren ter vergadering aanwezig nemen de benoeming aan. Bij de rondvraag die nu volgt brengt de secr. nog eens de kaaskwestie ter sprake. De heer Keesom heeft indertijd bij het nemen van proeven ongeveer f700,— voorgeschoten, waarvan hij tot nog toe niets heeft terugontvangen. De verga dering .meent, dat het nu eens tijd wordt die kwestie van de baan te krijgen, waarom dan ook een commissie wordt benoemd welke daartoe de noodige stappen zal doen. Men meent dat met een soort belasting te heffen op de wol, b.v. 1 of 2 cent van een vacht, dat geld zeer gemakkelijk binnen komt en ver trouwt dan ook, dat de boeren, die toch ook evengoed voordeel er van hadden kunnen hebben, zeker niet achter zullen blijven nu er een tekort is te boeken. D9 heer Roeloffs wijst hierna er nog op, dat er tegenwoordig geen vee-opzich ter op Texel is. Spr. zou gaarne willen dat de afd. een verzoek richte tot den districts-Veearts om hierin verandering te brengen. Vooral voor de marktin- spectie is zoo iemand onmisbaar. Daartoe wordt besloten. Nadat er nog door den heer Jb. Roeper van de Waal op is gewezen, dat er tegen woordig veel fokvee geslacht wordt en deze meende dat er van regeeringswege maatregelen tegen genomen moesten worden, waarop de Voorz. hem van ant woord dient, wordt de vergadering, na nog enkele besprekingen van minder belangrijken aard, te bijna 11 uur door den voorz. gesloten. Bij Kon. Besluit dato 12 dezer zijn benoemd in het bestuur van den Prins Hendrikpolder alhier, tot dijkgraaf de heer P. Duinker, tot heemraad de heer J. H. Timmer. Vlieland. Van de sportdemonstraties, kort ver meld in het vorig nummer, kunnen we heden een meer volledig en voor sport liefhebbers zeker wel interessant verslag geven. De 2e en 3e Augustus gaf hier op dat gebied veel nieuws te aanschouwen, de militairen gaven schitterend getuigenis van vlugheid en kracht, een waar pleidooi voor lichamelijke opvoeding. De kapitein der mariniers Spiegelberg, nam als onvermoeid sportliefhebber deel aan sommige wedstrijden en was als steeds, de ziel van alles. De jury bestond uit den luitenant ter zee Scholte, den sergeant-majoor Teygeler en den milicien korporaal Salverda. Het programma werd den 2den Aug. des morgens geopend met roeien voor twee sloepen. De baan was 2200 M. lang en werd door de sloep, gestuurd door don matroos v. d. Berg, afgelegd in 15 min. 59 sec., waarmede zij den 1 en prijs behaalde. De tweede sloep, gestuurd door den matroos Hessier, maakte op de helft der baan een fout, waardoor deze gedis kwalificeerd werd. Speerwerpen 8 deelnemers, de prijs werd hierbij gewonnen door den marinier Moers, met een afstand van 34 M. Hamerwerpen 10 deelnemers, gewon nen door den korporaal der mariniers Noordraven, afstand 34y3 M. Verduiken 9 deelnemers, gewonnen door matroos Smit, afstand 15 M. Worstelen 2 deelnemers, gewonnen door marinier v. Bommel. Vogelstooten; 7 deelnemers, gewonnen door marinier M. Moers, afstand 11 M. Verspringen 12 deelnemers, gewon nen door marinier M. Pasma, afstand 4 M. Hoogspringen: 10 deelnemers, gewon nen door milicien korporaal Walma, hoogte 1,60 M. Polstokspringen (hoog)14 deelnemers, gewonnen door milicien matroos Kamstra hoogte 2,75 M. Polstokspringen (ver)12 deelnemers, gewonnen door milicien matroos Salverda afstand 5,75 M. Verzwemmen 12 deelnemers, gewon nen door marinier Bleijenburg in 4 min. 55 sec. Onder de zwemmers bevonden zich kapitein Spiegelberg, dr. Ronge en de heer Timmermans, die allen buiten mededinging deelnamen. Discuswerpen 7 deelnemers, gewon nen door marinier M. Moers, afstand 19Va M. Rugzwemmen 5 deelnemers, gewon nen door matroos Van Es. Hierna werden de wedstrijden besloten voor dien dag met een voetbalmatch tusschen twee elftallen van het detache ment. In de rust was de stand 7 2, na de rust wist het elftal van capt. Schuil nog 4 doelpunten te maken. 's Avonds werd in 't logement Cupido gedanst. Hoewel het weer zich op den 3en Aug. niet heel mooi liet aanzien, werden toch de niet uitgevoerde nummers van het programma afgewerkt. Hoofdzakelijk hardloopw edstrijden Ten 9,30 uur werd begonnen met de 100 M. voor het geheele detachement, gewapend, gewonnen door den matroos Burger in 143/* sec. Daarna kwam een aardig nummer, hardloopen voor dames over 100 M.7 deelneemsters, gewonnen .door Mejuffr. Schilfsgaarde. Vervolgens de 300 M. in sportcostuum, waaraan weder buiten mededinging deel namen de heeren Spiegelberg en Ronge, eenige burgers en een 30-tal marine schepelingen. De zee-milicien-kok Bosma wenschte niet voor den lsten prijs in aanmerking te komen, deze viel dus ten deel aan den matroos Burger, die als no. 2 aankwam. Geweerschermeo 4 deelnemers, ge wonnen door marinier Stellaard met 3 1. Snelloopen 3200 Mwaaraan behalve dr. Ronge en milicien Lengton, ook nog de heeren Van der Meulen en Lantinga voor hun genoegen deelnamen, gewon nen door den marinier Van Doorn in 13 min. 18 sec. Aan den heer Van der Meulen werd als eerste aankomer der burgers een extra prijs uitgereikt. 's Middags werd, gedeeltelijk jn een stortbui, het ^meest spannend nummer uitgevoerdsnelloopen over 10,000 M., waarvan een gedeelte dwars door de duinen moest worden afgelegd. In het geheel waren 17 deelnemers opgekomen. De matroos Claudius, kwam reeds na 45 min. 38 sec. aan en won als eerste prijs een medaille, benevens een horloge, uitgeloofd door dr. Ronge. Aan den sergeant-kustwachter K. Molenaar, 'werd als oudsten deelnemer, een extra prijs toegekend, hij legde den weg af in 58 minuten. Na afbop werden door kapitein Spiegel berg, commandant van het detachement de prijzen uitgereikt met waardeerende, aanmoedigende woorden opwekkend tot meerdere oefening. De medailles voor de wedloopen en den voetbalwedstrijd vielen zeer in den smaak. Geslaagd voor de acte Engelsch L. O. onze vroegere plaatsgenoote Mej. M. A. Hillenius. De tooneelvereeniging „Onder ons" gaf dezer dagen een tweede uitvoering in hotel Cupido. Twee avonden was de zaal flink bezet. Zooals in 't openings woord gehoopt werd, gebeurde het, de aanwezigen hebben zich zeer goed ver maakt. Het programma vermelde naast eenige voordrachten een drietal tooneel- stukjes, die het allen goed d>den Bovenaan stond wel de Revue Artiatique, daar is werkelijk gelachen 1 geschaterd Het meest wel om „Flipje", met z()n prachtig spel heeft deze het gansche stuk gedragen, de vereeniging mag trosch zjjn op dit nieuwe lid. De andere dames en heeren werkten ieder in hare en zijne rol, mede tot een recht amusant geheel. „Een uurtje in de kamer van een vrij gezel" hield ieders aandacht in beslag, tot het bevredigend einde toe. Al het vertoonde viel bljjkens het daverend applaus, in den smaak van het talrijk publiek. Ten slotte een tableau Een smeeking om Vrede. De groep was fraai samen gesteld en maakte door haar actueel e beteekenis, veel indruk. Aan de costuums enz. was veel zorg besteed en de piano-begeleiding in goede handen. Zoo had ook deze avond succes voor de jonge vereeniging. Na afloop werd nog eenige uren ge danst. houtaanvoer. Dat de houtaanvoer te Delfzijl druk is, bewijst wel, dat in de laatste acht dagen binnenkwamen acht stoomschepen en vier zeilschepen, allen met gezaagd hout van Zwaden. Door de douane te Gennep, werden eenige risten klompen aangehouden, om dat ze waren voorzien van lederen riempjes, omdat de uitvoer van leder verboden is. De klompen gingen naar den afzender terug. Dure tabak Welke hooge prjjzen men in Maas en Waal voor de tabak verwacht, blijkt uit het feit, dat men thans reeds het Zater dag j. 1. verhagelde goed verhandelt voor f21 f22,50 per 50 K G. Bij een publieke verkooping van 40 perceelen haver, in Friesland, groot ruim 8 hectare, brachten deze de kapitale som op van i 3987 De milicien D. te Hilversum van do lichting 1897, die in 1905 is over gegaan tot de Landweer, in 1912 ont slagen wegens volbrachten diensttijd en die thans voor den Landstorm is opge roepen, heeft aan den burgemeester zijn oproeping teruggezonden met de mede- deoling, dat hij.... niet wenscht dienst te nemen. Vad. Door de politie te Boskoop is een valsche zilverbon in beslag genomen. De valschheid was dadelijk merkbaar aan de slordige afwerking. Ook het watermerk verschilde met dat der echte zilverbons. Dure boonen. In oostelijk Noordbrabant worden door rondreizende kooplieden groote hoeveel heden snij- en breekboonen opgekocht voor Duitschland. Hoewel de boonenoogst in die streken bijzonder rijk is, loopen de prijzen zeer op, zoodat ook de Nederlanders dezen winter waarschijnlijk dure boonen zullen eten. De 27-jarige landbouwersknecht J. Vinken te Asten is door het op hol slaan van het paard onder de egge ge raakt en spoedig daarna aan de bekomen ernstige verwondingen overleden. De directie der Staatspoor zal bin nenkort een restauratierijtuig plaatsen in een der sneltreinen Amsterdam Maastricht en terug. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Niuir Amerika en Andere l'inden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Vsn 1 lot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer 6 Ct. Groote letters en Vignotton worden niuir plAAtsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Bargemeester en Wethouders der gemeente ixel brengen ter openbare kennis le. dat de gewone Rijkskeuring van tot dek- ng bestemde hengsten in dit najaar zal worden houden in deze gemeente ip 21 September a.s. s voorm. 2e. dat tot deze keuring worden toegelaten alle ngsten, die tenminste 2 jaar oud zijn; 3e. dat de eigenaar of houder, die een hengst r keuring wenscht aan te bieden, verplicht is «rvsn tenminste drie weken voor de keuring achtvrij eene schriftelijke en onderteekende Dgifte te zenden aan den Secretaris der pro- Dciale regelingscommissie (den heer J. J. DE IER. te ASSEN DELFT) met opgave van a. naam eo woonplaats van den eigenaar en rader; b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere nteekenen vau den hengst, benevens, indien ize in een stamboek is ingeschreven stamboek i stamboeknummer; c. zoo mogelijk afstamming van den hengst owel van vaders als van moederszijde, en naam woonplaats van den fokker 4e. dat een hengst, na bovengemelden termijn ngegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij commissie geen bezwaar tegen toelating heeft de eigenaar of hcuder voor den dag der keu- g een som van tien gulden bij den genoemden cretaris stort 5e. dat inschrijvingsbiljetten voor de keuringen i vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende nvraag van eigenaars of houders van hengsten ior den secretaris der regelingscommissie voor aemd zullen worden verstrekt. Texel, den G Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders vnd., METS, Lo.B. De Secretaris, JONKER.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1