N° 2910 Donderdag 2 September 1915, 28"ti Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van meek tof week. Oit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bübg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere londen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag: der uitgave Piijs der Adverlentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cta. per nummer. BONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tkx el. )e Burgemeester der gemeente Texel mgt ter openbare kennis, lat met ingang van 1 September 1915 waarschriften over door den Burge ester genomen beslissingen inzake delijke vergoeding wegens kostwin- rscbap, moeten worden gericht tot den lister van Oorlog of van Marine doch ediend bij de „Commissie van voor- ïting inzake vergoeding wegens kost- nnerscbap" gevestigd te Haarlem, Ike commissie den betrokken Minister ift te dienen van voorlichting inzake ingediende bezwaren. Texel, 30 Aug. 1915. De Burgemeester voornoemd, METS, L. B. 21—28 Aug. Ipoediger nog dan algemeen verwacht rd hebben de Ruseen ook de laatste iting uit den Poolschen vestinghoek :ruimd. Van de forten van Brest Litowsk pperen thans de vlaggen der Verbonde- en de troepen van generaal Mackenzen kken zegevierend de stad binnen. Be- v6 Kowno, de sterke vestiog op den htervleugel, is thans ook de belangrijke rkte op den linkervleugel van het uwe Russische front gevallen. Daardoor worden gezegd, dat ook de tweede ssische verdedigingslinie voor de onstui- ge en dappere aanvallen der verbonden ers bezweken is. Immers de val van Ddno en Bialystok kan slechts een kwestie q een paar dagen meer zijn. En ook ilna, het belangrijke spoorwegpunt, zal h weldra in banden der Duitschers be iden, nu de troepen van von Hindenburg ids over de Swenta getrokken zijn en h op korten afstand van den spoorlijn naar oaburg [Dunisk] bevind en de verbinding it Petersburg ernstig bedreigt. Zoo duurt het verder achteruittrekken n d6 Russische legers nog maar steeds ort en dat lijkt ons voor de Russen een denkelijk feit. Deze nieuwe terugtocht ig met een nederlaag gelijk worden ge ld, zelfs al slaagt grootvorst Nicolaas er zijn hoofdmacht ook nu weer tijdig in iligheid te brengen. Op het oogenblik t wij dit schrijven is nog niet vast te Hen of hem dit laatste gelukken zal, aar ook al slaagt bij daarin, dan blijft t feit bestaan dat de Russische leger- nvoering niet op dien terugtocht gerekend eft. Ook mag aangenomen worden, dat oal niet gedemoraliseerd, het Russische ger dan toch veel van zijn gevechtswaard6 eft ingeboet. Het woord van Napoleon t een terugtocht vooral niet minder nstig is dan een nederlaag, omdat de ideelen en verliezen hoofdzakelijk naar de de van het terugtrekkend leger worden irplaatst, geld ook nog voor onzen tijd. Toen de Russen gedwoDgen werden arschau en de Narew- en Weichsellinie ontruimen werd officieel van Russische de aangegeven dat het nieuwe front zou open van Kowno over Grodno en Bialy- ok naar Brest Litowsk en vervolgens ngs de Bug zuidwaarts. In deze tweede oiling zou stand gehouden worden en een ouw offensief worden voorbereid. ot beeft niet mogen zijn. De Verbonde- on bebben zich niet tevreden gesteld met Pvolsche vestingen, zij hebben getracht het offensief onverminderd in kracht voort te zetten en de terugtocht der Russen in een debacle te doen eindigen. En het moet gezegd, dat dit met het noodige succes is bekroond. De nieuwe terugtocht der Russen bewijst, dat het met hun aanvalskracht voorloopig gedaan is. Dit kan echter niet enkel het gevolg zjjn van de verliezen die ze in de laatste weken hebben geleden. Wel zijn in de achterhoedegevechten eenige honderdduizenden Russen gevalleD of gevangen genomen, doch dit is voor een leger van millioenen niet beslissend. Van meer beteekenis moet worden geacht het feit, dat de val van zooveel sterke vestingen en de schier eindelooze terugtocht 't moreel der troepen wel ernstig moet aantasten. Verder zal de onvrijwillige terugtocht van de laatste dagen het verband en de op stelling d6r verschillende legerafdeelingen niet weinig in de war hebben gebracht. En last not least, het gebrek aan kanonnen en munutie moet nijpend zijn bij de Russen. Wat de naaste gevolgen van den nieuwen terugtocht zullen zijn is nog moeilijk te voorspellen. Zoo lang de Russen geen krachtiger tegenstand kunnen bieden zullen de Verbondenen er waarschijnlijk wel niet aan denken hun aanvallend optreden in het oosten te staken. Na de zuidelijke vleugel van 't front zal't noordelijker deel wellicht een beurt krijgen en zal misschien meteen kunnen blijken of grootvorst Nicolaas zijn hoofdmacht in noordelijke dan wel oostelijke richting heeft achteruit gebracht. Volgens Russische berichten zijn maatregelen ge nomen om het offensief der Duitschers in de richting van Petersburg te keeren. Daaruit zou dan afgeleid kunnen worden, dat een groot deel van de Russische troepen in noordelijke richting gegaan ie. Dit wordt te meer aannemelijk wanneer in aanmerking genomen wordt, dat het aanvallend optreden van Von Hindenburg's leger in Koerland in de laatste dagen vrijwel tot staan was gebracht. 't Is intusschen wel zeer de vraag of de Russen het in het noorden zullen kunnen houden waar in het zuiden hnn krachten te kort schieten en ze in het Centrum voor den druk der verbonden legers bezwijken. Peterburg is nog ver af en Moskou nog verder, en wat de naaste plannen van grootvorst Nicolaas of van d6 Duitscbe legeraanvoering zijn,valt nog niet te zeggen; maar wel staat het vast, dat de toekomst zich voor de Russen niet gunstig laat aanzien. —o—o o Dat men in Duitschland met den gang van zaken zeer ingenomen is behoeft nau welijks te worden gezegd. Men merkt het niet alleen aan de geest driftig gestemde artikels in de Duitsche peis ook op allerlei andere wijze komt die ingenomenheid tot uiting. Niet het minst ook in de toon der debatten in den Rijksdag, die in de afgeloopen week bijeenkwam om het wetsontwerp tot ver lichting van de vereeniginsgwet te behan delen. Voor de zitting gesloten werd hield de voorzitter een geestdriftige redevoering waarin hjj er onder donderende toejuichingen op wees dat terwijl de Rijksdag beraadslaag de over maatregelen, „die de geheele wereld hebben getoond, dat het economisch leven in Duitschland ook de stormen van de ge weldige volken worsteling kan braveeren," de Duitsche kanonnen en stormcolonnes Daast die der bondgenooten bij Kowno, Nowo Georgiewsk en Brest-Litowsk een taal gesproken hebben die ook DuitschlaDds vijanden wel moeten verstaan. „Duitsch land" vervolgde de president „ziet met vertrouwen de beslissende gevechten tegemoet, waarin de Verbonden legers het einde van den oorlog zullen bespoedigen." Verder deelde hij mede dat op voorstel van den rijkskanselier hot Rjjksdaggebou w zal worden gesierd met de woorden „Aan bet Duitsche volk", welke mededeeling groote geestdrift verwekte. Van geestdrift over de overwinningen getuigden ook de telegrammen van den Keizer aan den Kroonprins en von Hinden burg gericht en waarbij .aan deze hooge onderscheidingen werden verleend, alsmede de legerorder van den Kroonprins waarin op een nieuw offensief op het Westelijk front weid gezinspeeld. Behalve geestdrift hebben de overwin ningen op de Russen bij onze oostelijke buren de hoop gewekt op een spoedigen vrede. Men voorspelt, dat een afzonderlijke vrede met Rusland niet lang meer op zich zal laten wachten. Er wordt te Berlijn achter de schermen hard gewerkt in die richting en men schijnt overtuigd te zijn, dat Rusland wel den strijd zal mo6ten op geven, ondergaan of vrede sluiten. Dit laatste zal men de Russen gemakkelijk trachten te maken door hen een eervollen vrede aan te bieden. Eet zijn de Duitsche correspondenten van buitenlandsche bladen die deze beschou- wingen publiceeren, de Duitscbe pers zelf laat zich er nog niet over uit, o—o—o Er zijn meer vragen waarop nog steods niet het antwoord is te geven. Zoo ten opzichte van den Balkan b. v. MeD weet dat er in den laatsten tijd hard gewerkt wordt achter de schermen en de beide oorlogvoerende partijen niets onbeproefd Jat6n om de Balkanstaten voor zich te winnen. En ieder hoopt voor zich het beste, Intusschen kijken de Balkanstaten eerst d6 kat uit de boom en wachten ze geduldig af, waarschijnlijk in de hoop dat van den een of anderen kant bet bod nog zal worden verhoogd. En ze weten daarbij voldoende hun stemming te bemantelen. Wel tracht de Engelsche pers de meening post te doen vatten, dat met name in Bulgarije het volk op do hand der Entente ie en dat Grieken land nu Venizelos het bewind in handen genomen heeft en de bevolking door het optreden van Italië tegen Turkije in opge wonden stemming is geraakt, ten slotte toch wel de zijde der geallieerden zal kiezen al is de koning daar ook nog zoo zeer legen gekant, doch de Eogelsche pers heeft zich wel eeDs vaker al te optimistisch getoond. Het bericht, dat Bulgarije en Turkije tot overeenstemming gekomen zijn is nog niet tegengesproken en het feit dat de Engelsche vloot actief optreedt in de Griekscbe wateren kan ook medegewerkt hebben om een opgewonden stemming te veroorzaken. Ook omtrent Roemenië bestaat geen zekerheid, Z6lfs al wordt bevestigd dat de Roemeensche regeering weigeren blijft de doorvoer van oorlogsmateriaal naar Turkije toe te laten. Alleen omtrent de houding van Servië ie thans de noodige zekerheid verkregen. Met overgroots meer derheid van stemmen heeft de Skoepsjina besloten aan de eischen der entente, wat grondafstand aan Bulgarije betreft, te vol doen. Een stuk Van Macedonië zal dus worden prijs gegeven als de regeering te Sofia bereid is in ruil daarvoor haar on zijdigheid op te geven. Een ietwat zonderling bericht kwam er dezer dagen uit Boekarest, 't Was een bericht aan de „Times" en er past ten opzichte daarvan wel eenig voorbehoud. De verbondenen zouden n.l. een groot leger samentrekken noordelijk van de Donau om een nieuw offensief in Servië te ondernemen. Na de opmarsoh zou het leger zich met of zonder toestemming van de Bulgaarsche regeering een weg door Bulgarije willen banen om in het zuidoosten in Servië te vallen en het Servische leger te omsingelen. Indien Bulgarije weigert zou het hetzelfde lot van België ondergaan, zoo het toestemt zou het een gelegenheid krijgen om de nederlagen van 1913 te wreken. Mogelijk is dit berioht de wereld in gezonden om de stemming in Sofia te be- invloeden. Men zal er wel niet meer waarde aan mogen toekennen dan aan de mede deeling van de „Daily Telegraph" dat er een gereconstrueerde Balkanbond tot stand zal komen, welke zich bij de Entente zal aansluiten en die dan een millioen soldaten tegen Duitschland en Oostenrijk in bet veld zal brengen. De Engelsche bladen schrijven gaarne wat ze wenschen. Het eenige wat er omtreDt de houding van de Balkanstaten kan worden gezegd is, dat er druk achter de schermen gewerkt wordt en dat het misschien van ver schillende gebeurtenissen zal afhangen hoe die houding zal zijn. Er zijn b.v. eDkele teekenen die er op wijzen, dat de toestand voor Turkije moeilijk is en dat de deelne- mtng van Italië aan de actie der bondge nooten voor de Turken ernstige gevolgen kan bebben. Maar ook dat behoort nog thuis onder de rubriek „Men zegt TEXEL, 1 September 1915. Texelsclie Middenstandsvereeniglng. De Algemeene Vergadering van boven genoemde vereeniging Maandagavond j 1. in cafe den Burg gehouden, was heel zuinig bezocht. In z'n openingswoord wees de voor zitter er op dat de slechte opkomst misschien was te wijten aan de weinige publiciteit door het bestuur aan de ver gadering gegeven, iets waar men in het vervolg mee hoopte rekening te houden en sprak verder de hoop uit, de verga dering nochtans zou zijn in het belang der vereeniging. De notulen hierop door d9n secretaris gelezen werden onveranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek dat het leden tal der vereeniging dit jaar met een 10-tal is vermeerderd en thans ruim 70 bedraagt; dat in het afgeloopen jaar 1 algemeene- en 5 bestuurvergaderingen werden gehouden dat een cursus in het boekhouden was gehouden, die aanvan kelijk door 26, doch tot het einde toe door 24 personen was gevolgd en dat de kosten van den cursus niet geheel door het lesgeld gedekt werden. Verder werd medegedeeld dat het bestuur het vorig jaar met goed succes geconfereerd had met het bestuur van T.E.S.O. over uit- uitbreiding van het aantal dienstendat de oprichting van een middenstands- credietbank was voorbereid en het be stuur daarmede thans zoover gevorderd is, dat de oprichting heel binnenkort te wachten is. Aan de Bank zal een Incasso-bank en een Informatie-bureau worden verbonden, de heer Gude heeft zich bereid verklaard het beheer op zich te nemen. Het verslag maakt verder melding van het plan den cursus voort te zetten en uit te breiden. Naast het gebruik van eeD schoollokaal zal door het bestuur een subsidie voor den cursus worden aangevraagd. Het bestuur is voornemens een tweede leerkracht aan te stellen en het lesgeld in plaats van op f 10,op f5,— te stellen, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1