N° 2912. Donderdag 9 September 1915. 2884' Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland Vati week tot week. Dit blad rergchQat Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeeland 45 Cta. Naar Ameeika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den da; der uitgave Prijs der Adverlcnlièn. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedere regel meer fi Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADYEETENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANÖEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tkx el. 88 Aug.—4 Sept. De rodacteur van „Allen Weerbaar" mr. W. Nierstrasz vestigt in het jongste nimmer van dit blad onder het motto Nederland vooruit I" de aandacht op eenige nderdaad verblijdende verschijnselen op nkele aanwijzingen, dat Nederland begrijpt hoe in dezen tijd van geweldig gebeuren iet er meer dan ooit op aankomt, de han den uit de mouwen te steken, waakzaam en actief te zijn. Als een feit van betee kenis in die richting merkt hij aan, de opening van de eerste geregelde Nederland- iche stoomvaartlijn door het Panamakanaal, linsdag 31 Aug. vertrok uit de Amster- lamsche haven het stoomschip „Clio" van ie Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij naar ie Zuidwestkust van Zuid-Amerika door het 'anamakanaal. Hierdoor wordt een flinke icbrede gedaan om te komen tot goede iandelsbetrekkingen en geregelde vervoer- ;elegenheid tusschen ons land en de west- tust van Z. Amerika, nu de buitenlandsche liensten öt gestaakt 6f ingekrompen zijn - een schoone gelegenheid voordeNeder- andsche industrie en scheepvaart om te ooDen, wat zij kunnen. Op meer symptomen wijst de schrijver. !oo op de plannen tot stichting van een ihemische industrie nabij Rotterdam, ten- inde zich te ontworstelen aan de over- eersching van de Duitsche chemische ndustrie, welke tot vóór den oorlog opper- aachtig was. Verder op de instelling door le maatschappil „Nederland" en de Rotter- lamsche Lloyd van een dienst New York -Kaap de Goede Hoop—Indië. Voorts acht ij, dat van groote beteekenis voor de toe- ;omst van de Nederlandsche industrie kan worden het feit, dat het Departement van Marine zich door den drang der omstandig heden gedwongen heeft gezien vertrouwen le stellen in eigen kunnende nieuwe duikbooten en de twee kruisers, die bij de laatste marinebegrooting zijn toegestaan, uilen worden geleverd door de Nederland- iche industrie. Moge dit met één slag een einde maken aan het vastgewortelde geloof, dat alleen wat uit het buitenland komt, goed en betrouwbaar is. Ook wijst de schrij- ver er nog op, dat onze industrie verschil lende halffabrikaten, onderdeelen van machi- neriën, die vroeger uit het buitenland kwamen, nood gedwongen thans zelf maakt. Veel ellende brengt de oorlog en nameloos leed. Maar dit mag ons niet blind maken Toor het goede, dat tevens eruit voort vloeit, Nederland leert eigen krachten ken nen. Nederland begint de spieren te span nen. De oorlog kweekt het gevoel voor het n kunnen, kweekt zelfvertrouwen. Wij np in vele opzichten aangewezen op ons zelf en nu is het een gelukkig teeken, een ijs, dat er nog veerkracht in ons volk zit, dat wij niet zuchtend en klagend ter neer zitten, en afwachten, maar aanpakken. Met een krachtige opwekking tot Neder- nd om voorwaarts te gaan op den inge slagen weg, met frisschen moed en ruimen blik, besluit de schrijver, die terecht de aandacht op deze verblijdende verschijn zelen vestigde. Wie zou de oproep niet gaarne onderschrijven? o—o—o— Maar wie voelt ook niet even sterk tel kens weer den wensch opkomen, dat het maar spoedig vrede moge zijn. Zelfs zij die een of ander opzicht profijt uit den oorlogstoestand trekken, zullen indien niet alle menschelijk gevoel bij hen verstikt is, (lip weusoh voelen opkomen als ze in bun gedachten de diepten van ellende, waarin Europa door den oorlog gestort is, trachten te peilen. Het voorstellingsvermogen van den mensch is te beperkt om zich een vol komen beeld te vormen van al het leed en de namelooze ellende, die er in schier geheel ons werelddeel geleden wordt maar toch is het in staat ons iets daarvan te doen gevoelen en de begeerte naar vrede des te levendiger in ons hart te doen zijn. Het woord Vrede reeds geeft in onze dagen van versohrikkelijken strijd een lichte schok, het doet ,het neergebogen hoofd even op beuren, het licht even in de nacht van sombere gedachtenMaar ook telkens weer volgt de verzuchting wanneer? wan neer Er kwam in de laatste dagen een vredes- gerucht uit het verre westen. De Paus zond kardinaal Gibbons met een vredesboodschap naar de Vereenigde Staten. Te Washington werd de pauselijke vertegenwoordiger door president Wilson ontvangen, die een lang onderhoud met hem had en de vredes boodschap in ontvangst nam. En tegelijker tijd werd bericht, dat de Duitsche gezant aan de Amerikaansche regeering zou hebben medegedeeld, dat voorstellen omtrent vredes besprekingen te Berlijn aannemelijk zouden zijn. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven is niet bekend tot hoeverre de vredesbe- moeiïngen van den Paus zich uitstrekken, noch wat er tusschen kardinaal Gibbons en president Wilson verhandeld is. Ameri kaansche journalisten, die dit trachtten te weten te komen, werden door den kardinaal met een kluitje in het riet gestuurd. Alleen verklaarde hij het oogenblik voor het onder nemen van stappen tot herstel van den vrede geschikt te achten. Daarbij had hij voornamelijk het oog op de overeenstemming, die er tusschen Berlijn en Washington inzake de incidenten met de „Lusitania" en de Arabic, bereikt is. Uit de verschillende berichten mag worden opgemaakt, dat de Duitsche regee ring eieren voor haar geld heeft gekozen. Vrijwel alle eischen door de Amerikaansche regeering inzake het „Lusitania"-incident gesteld, zijn door Duitschland ingewilligd en voor 't vervolg mag worden verwacht, dat de Duitsche marine autoriteiten den commandanten der duikbooten bevel zullen geven geen passagiersschepen meer te torpedeeren voordat deze gewaarschuwd en onderzocht zijD, tenzij zjj zich verweren of trachten te vluchten. De Amerikaansche pers is in de wolken over dit diplomatiek succes van president Wilson, dat men toeschrijft aan de waardige maar ook vaste houding inzake bet conflict. En met recht mag met lof gewaagd worden van dit succes der Amerikaansche regeering, een succesi te meer van beteekenis, waar de jongste nota der Ver. Staten een alles behalve gunstig onthaal in Duitschland te beurt viel. Tal van Duitsche bladen lieten zich op scherpe wjjze over de houding der Amerikaansche regeering uit en er waren er die eenvoudig de nota wilden beant woorden met een nog fellere actie der duikbooten. Waaraan die ommekeer toe te schrijven is, valt niet uit te maken, maar het feit dat in de toekomst de duikbooten oorlog in felheid af- en in menscheljjkbeid toe zal nemen, blijft er niet minder verblijdend om. De Engelsche pers is intusschen niet erg ingenomen met de gunstige wending, die het incident tusschen de Vereen. Staten en Duitschland heeft genomen. Ze tracht nu alvast wantrouwen te wekken ten op zichte van de oprechtheid der Duitsche toezeggingen. Daarentegen bepaald de Duitsche pers zich tot korte opmerkingen en het verzoek aan de Ver. Staten om, nu Duitschland zich de welwillendheid in eigen persoon toont, ook Engeland tot rede te brengen, wat het uithongeriDgssysteem betreft. 't Is niet onwaarschijnlijk dat president Wilson in die richting een stap zal onder nemen. Hij heeft ook met John Buil nog eenige appeltjes te schillen en wenscht niet het minst een einde te maken aan de belemmeringen die Engeland de neutrale scheepvaart in de weg legt. Kardinaal Gibbons was ook van oordeel dat de vermindering van de spanning tusschen Amerika en Duitschland, de Ver. Staten in een gunstige positie heeft gebracht om nuttig te kunnen ageeren ten bate van herstel van den vrede. Hij achtte een overeenkomst tusschen Engeland en Duitschland betreffende „de vrijheid ter zee" niet buitengesloten en meende dat deze vervolgens tot vredesonderhandelingen zouden kunnen leiden. Als het zoo eens mocht gaanMaar aan den kant der geallieerden gaan andere stemmen op. We zullen in de komende dagen wel meer over dit onderwerp te hooren krijgen.Moge daarbij echter meer en meer de wensch naar vrede tot uiting komen 1 —o—o o Intusschen gaat de oorlogsgod Mars nog maar steeds zijn gang, doet hij Europa nog schudden op zijn grondvesten, breidt hij de bloedige slachtvelden al verder en verder uit. Inzonderheid op het oostelijk oorlogsterrein zwaait hij het breede zwaard en de gebeurtenissen die zich daar afspelen worden nog altijd met spanning gevolgd. Het ontzaggelijk oorlogsgebeuren der laatste maanden op het oostelijk front, het gewel dige, schier weergalooze offensief der Verbondenen, de systhematische nog altijd voortdurende terugtocht der Russen, de val van zooveel sterke vestingen, de achter hoedegevechten, die in omvang de veldslagen van vroeger overtreffen, dat alles is wel geschikt om de aandacht bezig te houden. En hoe langer het offensief der Verbondenen voortgezet wordt en hoe meer de Russen wijken, hoe sterker de vraag Daar voren treedt, wat de naaste toekomst zal breDgen. Ook de vesting Grodno is thans gevallen en aan de Duna bij Friedrichstadt en Jacobstadt kunnen de Russen den opmarsch van von Hindenburg nog maar niet tot staan brengen. Wilna wordt steeds nauwer ingesloten en de lijn naar Petersburg wordt even ernstig bedreigd als Riga. In het centrum was het de laatste dagen minder bedrijvig maar in het zuiden werd heviger dan ooit gevochten. En ook daar moesten de Russen nog verder terug, zoodat het oogenblik aanstaande is, dat de laatste Russische soldaat uit Galicie verdreven zal zijn. Wat zijn de Verbondenen van planP Zullen ze den opmarsch verder voortzetten, de Russen steeds verder vervolgen, dieper het Russische gebied in Of zullen ze spoedig halt houden om zich daarna naar het westen te keeren Het zijn beide Dog open vragen, op dit oogenblik. Wel tracht de Russische pers de gemoederen te kal- meeren en uit een te zetten dat de op marsch der Verbondenen spoedig zal worden gestaakt, omdat ze een steeds ongunstiger wordend gebied betreden, het slechte jaar getij voor de deur staat, het gevechtsfront langer en de achterwaartsche verbindingen moeilijker zullen wordeD, maar waarschijn lijk is ook hierbij de wensch de vader der gedachte. De toestand is voor de Russen verre van rooskleurig dat staat wel vast. Van de andere oorlogsterreinen was er weinig nieuws in de laatste dagen. De gebeurtenissen op het westelijk, het zuidelijk en het Dardanellenfront konden nauwelijks de belangstelling gaande houd6n. Ook van do Balkan weinig nieuws; wel veel geruchten, maar geen feiten. TEXEL, 8 September 1915. - In de „Kikkert" werd Zaterdag j.l. een vergadering gehouden van de afd. „Texel" van het NOG. Op twee na waren alle leden aan wezig, terwijl ook nog een gast de ver gadering bijwoonde. Na opening werden de notulen gelezen en onveranderd goed gekeurd. Eenige ingekomen stukkon werden behandeld, waarbij wat langer stil ge staan werd bij een circulaire van het Hoofdbestnur, inzake de vervulling van vacatures van Hoofden der scholen. Hierna gaf de heer M. Kikkert als Afgevaardigde ter Alg. Vergadering een mooi verslag van de handelingen dier vergadering. Applaus en dank volgdeD. Mej. Joh. te Kronnie gaf als bedrage: „Nederlandsche Oom Toms", van „De Oude Heer Smits". Op dit mooi voor gelezen stuk volgde eenige discussie. Bjj deomvrage werd bepaald, dat de volgende vergadering gehouden zal wor den op 18 Dec. a.s. in „Café Den Burg". Alsdan hoopt de heer M. Tuinder, van Oost, een onderwerp in te leiden. Met dank voor de belangstelling en met een „tot weerziens" in December werd de vergadering gesloten. Oudeschild, 6 Sept. Zaterdagavond 4 Sept. had in de Zeven Provinciën de 28ste jaarvergadering van Dorpskring „Steunt Elkaar" plaats. De opkomst was bevredigend. Omstreeks 60 leden waren tegenwoordig. Te 8 uur roept de voorzitter, de heer W. Mets den aanwezigen het welkom toe. In het bijzonder doet ZEd. dat den heer Chr. Visman van IJmuiden, een der oprichters van het fonds. De secretaris leest daarna de notulen der laatste jaarvergaderiog voor, welke onveranderd worden goed gekeurd. Nadat den aanwezigen gelegen heid was gege ven hunnen dorst te lesschen doet de penningmeester rekening en ver- antw. over het afgeloopen boekjaar. Uit deze rekening, die reeds en door de commissarissen en door de commissie, belast met het nazien der rekeniDg voor gezien en accoord bevonden was getee- kend, bleek o. a. dat het aantal leden geklommen was tot 978, dat er 9 uit- keeringen hadden plaats gehad, dat het fonds in het afgeloopen jaar met f681,42 was vooruitgegaan en daardoor de be zittingen waren geklommen tot 8832,64. Daar er geen aan- of opmerkingen om trent de rekeniDg werden gemaakt, werd de penningmeester, de heer P. van der Wiele voor zijn richtig beheer dank ge zegd en gedechargeerd. Omtrent het voorstel van het bestuur om ook gedurende 1915/1916 8 maanden contributie te innen, werd eene levendige discussie gevoerd. Ten slotte werd het voorstel met 33 tegen 23 stemmen aan genomen. Bij de daarop volgende bestuursver kiezing, werd iD plants -an den aftre denden commissaiis, i^-u u er Jn.Henkes die het 1ste jaar niet herkiesbaar was na 2 vrije stemmingen en eene her stemming tusschen W. Dijker en K. P. Duinker, gekozen de heer Dyker, die TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1