Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Texel. deze benoeming accepteerde. Bij rondvraag werd de vraag gesteld „hoe denkt het bestuur over de ont vangen missive van den Anti-oorlog Raad? Na eenige besprekingen hieromtrent, werd het bestuur gemachtigd in deze te handelen. De voorzitter sluit daarop met een gepast woord, deze belangrijke vergade ring. Gistermorgen keken velen met be zorgdheid naar de lucht, vooral zij, die zich geïnteresseerd hadden voor de open lucht-samenkomst van Vrijzinnig-gods- dienstigen, te houden in den Doolhof op den Hoogenberg. Het vooruitzicht was niet mooi, doch gelukkig klaarde na den namiddag de lucht op en bleef het helder zonnig weer zoodat velen zich aangetrokken voelden de bijeenkomst bij te wonen. Op den bepaalden tijd betrad Ds. P. Glas te Oudeschild het spreekgestoelte om een inleidend woord te spreken. Op duide lijke wijze en goed verstaanbaar, schetste Z.W.B. de redenen, waarom zulke bij eenkomsten werden gehouden, In hoofd zaak dienden zij als propagandamiddel, als uiting der gevoelens van vrijzinnig- godsdienstigen en om getuigenis af te leggen van gemeenschappelijk geluk. Nadat door .Harmonie" te Helder Lied 175, Prot. bundel gezongen was, nam Ds. O. R9inders van Anna Paulowna het woord en sprak een aanmoedigend woord voor donkere dagen. Met gepaste stilte werd er naar geluisterd. Inmid dels nam het aantal hoorders voortdurend toe, zoodat er ten laatste naar gissing tusschen de 700 en 800 menschen tegen woordig waren. Na het zingen van lied 129, prot bundel en zang van het Koor Op 't Meer, spreekt Ds. A. Jager van Kwadijk over de gezondheid der ziel. Ook hier werd met groote aandacht naar geluisterd. Keurig mooi klonk daarna de zang van het Koor „Goeden nacht". Ds. H. Buiskool van Helder sloot daarna de ry der sprekers met spreken over „Waakzaamheid". Zijne indrukwekkende woorden werden met ademlooze stilte aangehoord. Tot slot zong Harmonie Lied 185, Prot. bundel, waai na Ds. Buiskool op verzoek van den voorzitter van het comité een kortsluitingswoord sprak, in hoofdzaak bestaande in een woord van dank aan allen,die hunne mede werking hadden verleend, om de bijeen komst niet alleen mogelijk te maken, maar ook zoo schitterend te doen slagen. Den Burg. Bij de op I September alhier ge houden premiekeuringen, werd de Ie prijs in de afdeeling eenjarige rammen toegekend aan no. 4, eigenaar de heer W. Trap. Dat dit dier in waarheid premiewaar dig was, blijkt o i. wel uit het feit, dat het staande de keuring voor den fabel- achtigen prijs van t 142,50 van de baDd werd gedaan. Gelukkig aan een fokker op Texel. Vlieland. do mijn, op het Noordzeestrand aan gespoeld, werd Donderdagmorgen 1.1. ge demonteerd. Yan de achttien candidaten voor den Stadion-sportwedstrijd te Amsterdam zijn van het marinedetachement alhier bij de vooroefeningen te Willemsoord uitgekomen de zeemilicien J. Lengton, de zeemilicien J. Bosma, de matroos 3e kl. A. Martineau en de marinier 3e kl. L. van Doorn, als nos. I estafetteloop. De matroos 3e kl. J. Schuil als no. 2 hardloopen over 1500 M. De marinier 2e kl, M. Moers als no. I speerwerpen; de zeemilicien J. Bosma weer als no. I hardloopen over 400 M. met den marinier 3e kl. L. van Doorn. De zeemilicien Lengton had het onge luk bij het hardloopen over 300 M. te vallen. De zeemilicien Kampstra fkustwacht) kwam uit als no. 2 polsstokhoogspringen. do zeemilicien Salverda (kustwacht) als no. 3 idem. Buitenkansje voor militairen Dinsdag verloor een heer op weg naar de boot Breskens—ViissiDgen nabij het postkantoor te Breskens zijn portefeuile. Twee militairen, die hem op den voet volgden, raapten haar op en gaven ze onmiddellijk den eigenaar terug, die voor hun eerlijkheid een briefje van f25 schonk. Kind uit den trein gevallen! Bij de halte Ruinerwold is een 3-jarig knaapje uit den trein gevallen. De arme jongen werd deerlijk verminkt in het ziekenhuis te Meppel opgenomen. Hij was met zijn moeder op weg naar Harderwijk om zijn vader te bezoeken. Hbl. Bet motorrijioielongeluk aan den Brediusweg. De adelborst F. N. van Hall, die aan den Brediusweg een ernstig ongeluk met een motorfiets kreeg, is, naar het Ilbd. meldt, in het militair hospitaal te Amsterdam aan de gevolgen overleden. Het lijk zal per automobiel naar Hattem worden overgebracht, waar het Woensdagmiddag te halfeen zal worden ter aarde besteld. De regimentszoon. Het te Hilversum verschijnend nieuws blad Vooruit vertelt, dat de militairen, die in het kamp te Laren vertoeven, een „regimentsknaap" in hun midden hebben. Het is een 9-jarige jongen uit Hilver sum. Dezer dagen kwam hij in het kamp met verzoek om hem wat eten te geven. Hij vond een hartelijk onthaal en dit beviel hem zoo goed, dat hij niet meer weg wilde. De soldaten ontfermden zich over den knaap en besloten, om hem als „regiment-zoon" te adopteeren, zulks met goed vinden van de officieren, die schik in het geval kregen. Er werd een uniform gemaakt voor den jeugdigen landsverdediger, die als een „echte" soldaat het militaire leven mede- maakt. Aan zijn uniform ontbreekt alleen een geweer, in de plaats waarvan een bajonet d9n jongen zoon van Mars gevechtswaardig maakt. De ransel is vervangen door een knapzak. Overigens maakt de jongen alle mar- schen en oefeningen mede. Deze week marcheerde hij met de soldaten 28 K.M. ver. Eene kleine concessie wordt hem op marsch trouwens toegestaan valt het loopen hem onder weg te moeilijk dan mag hij bij den majoor op het paard zitten, tot zijne vermoeidheid geweken is. De 9 jarige jongen is een zoon van een een stoker der gasfabriek Zijne school- vacantie is inmiddels verstreken, doch men heeft verlof voor hem gevraagd en verkregen, tot tijd en wijle het kamp te Laren wordt opgeheven, d.i. in de maand September. (Dit laatste schijnt ons nog bet merk waardigst toe, voegt de redactie van de O. H. Ct. er o.i. niet ten onrechte aan toe.) Dat onze militairen zich over het algemeen wel bewust zijn, dezen winter nog onder de wapenen te moeten blijven blijkt wel hieruit, dat diep in het noorden van Groningen aan den zeedijk is opge richt de Landweer-mobilisatieclub „Nova- Zembla." Kranig. Onlangs verloor op een van de Utrecht- scbe voetbalvelden een speler zijn ring, dien men niet terug kon vinden. Dezer dagen kwam de politie-beambte Van Tellingen, op het terrein, om daar zijn hond te oefenen. Men kwam op het idee de politie het verloren-gaan van den ring mee te deelen, waarop Yan Tel lingen den door hem afgerichten hond te werk stelde om den riDg op te snuf felen. Dat was iu dit geval niet zoo heel gemakkelijk, omdat zich op het terrein geen enkel voorwerp bevond waaraan men den hond lucht kon geven. Het dier g'mg dus zonder de minste aanwij zing het grasveld over, om door middel van „revieren" te probeeren wat te vinden. Revieren is het afzoeken van een terrein slingersgewijze, waarbij als bet ware geen meter grond onberoerd blijft. De schrandere politiehond bleef binnen een kwartier stilstaan op een plek, waar hij met de voorpooten de aarde trachtte los te woelen even later kwam hij met den verloren ring in den bek naar zijn baas terug en apporteerde het voorwerp voor diens voeten; O. H. Ct. Kleine oorzaken. Te Loosduinen schopte een koe een melkemmer om. De boerenknecht vreesde met te weinig melk bjj zijn baas te komen en vulde de kannen daarom aan met slootwater. Hij werd daarbij echter betrapt en proces-vebaal werd hem aan gezegd. De man trok zich dit zoozeer aan, dat hij niet weer naar huis terug keerde. Gisteren vond men hem dood in een schuur. (N.v.d.D.) Schijn en wezen. In het gidsje, uitgegeven door Vreem delingenverkeer „A rivertrip in the Rotterdam Docks", dat dengenen, die het bekende tochtje langs de havens maken, ter hand wordt gesteld, lezen we in het Engelsch o. m. „Nu de tijd van de rampzalige oorlogen voorbij schijnt te zijn, althans voor West- Europa, heeft de energie van het men- schehjk ras al haar kracht gewijd aan de werken van den vrede en zoo hebben handel en wetenschap een belangrijk aandeel opgeëischt" (in wat de haven van Rotterdam te zien geeft.) Wanneer men op de „Portunus" zit, de stilte in de havens bespeurt en dan dat zinnetje leest, doet dat een beetje vreemd aan. 't Blijkt een gidsje van 1913 te zijn. Het scheen, dat de tijd van de oor logen voorbij was. Inderdaad, 't was maar schijn. R.N. Dinsdag 7 September 1915. Voorzitter de heer W. Mets Tz., loco- Burgemeester. Secretaris de heer C. Jonker. Aanwezig de heeren Mets, Langeveld, Kikkert, Bakker, Visser, v. Scharenburg, Beumkes en Koning. Na opening van de vergadering ver zoekt de voorz. den heeren Beumkes en Kikkert om de herkozen leden en het gekozen lid van den Raad binnen de vergadering te leiden. Wanneer de heeren Dijt, Keesom, Dros, Eelman en de Graaf zjjn binnengeleid, wordt hen door den voorz. verzocht den zuiveringseed en de eed van trouw aan de wetten des lands enz. af te leggen. Nadat allen daaraan hebben voldaan, de heer Dijt legt de geloften af, spreekt de voorz. hen achtereenvolgens toe. Den heer Dijt als wethouder heet spr. allereerst welkom en hij drukt de hoop uit dat de heer D. nog jaren als zoodanig de gemeente zal mogen dienenden heer Keesom huldigt spr. om zijn voor stellen, zijn aandeel in de besprekingen en zijn werk in de commissieënden heer Dros evenzoo en spr. brengt daarbij in herinnering de stuwkracht van den heer D. inzake de oprichting Zeevaartschool; terwijl spr. den heer Eelman lof brengt voor de wijze waarop hij steeds voor de belangen van de gemeente op den bres stond, inzonderheid wanneer het die van de plaats zijner inwoning betrof. Tot het nieuw gekozen lid, den heer de Graaf, die spr. eveneens gelukwenscht, zegt spr., dat hij een moeilijke plaats heeft te vervullen, n. 1. die van den heer Zijm, die met lust en ijver 30 jaar de belangen der gemeente voorstond, doch dat hij niet twijfelt of de heer de Gr., die hij reeds in andere corporatiën leerde kennen, zal blijken een ijverig raadslid te zijn. Spr. hoopt, dat hij alle verschil van meening, die bij behandeling der ver schillende onderwerpen zal bestaaD, de goede toon nooit verloren zal gaan. De heer Keesom vraagt hierop het woord om den voorz. dank te brengen voor de waardeereDde woorden tot hem gesproken, 't is thans voor de 4e maal dat spr. zitting neemt. Toen spr. de vorige maal herkozen werd, liet z'n gezondheidstoestand veel te wenschen over, thans nu hij den leeftijd reeds heeft bereikt waarop vele ambtenaren den dienst verlaten, aanvaardt hij met ge noegen z'n hernieuwd mandaat, vooral omdat bij de verkiezing zoo overtuigend is gebleken, dat de kiezers hem willen behouden hij hoopt als steeds het alge- belang voor te staan. Achtereenvolgens danken de heeren Dijt, Dros en Eelman voor de waardee- rende woorden tot hen gesproken. De heer de Graaf het woord bekomende dankt den voorz. voor het welkom hem toegesproken. Het was met zekeren schroom, zegt spr., dat ik het aanbod van de R. K. Kiesvereeniging aanvaardde, eerstens omdat ik de plaats moest vervullen van den heer Zijm, die reeds 30 jaar als raadslid zitting had, tweedeus, omdat de rechtsche partij als zoodanig niet zoo sterk is in onze gemeente, om mijn ver kiezing te kunnen verwachten. Het aantal stemmen op mij uitgebracht heeft mij de overtuiging geschonken zegt spr., dat men voor mijn persoon alle politiek aan kant heeft gezet, ik hoop mij het geschonken vertrouwen waardig te maken, ik doe verder hierbij een beroep op de medewerking van het Dag. Bestuur, Wordt met toestemming van de; Raad eerst aan de orde gesteld. Met 10 stemmen, tegen 1 in blanco 1 op den heer Keesom en 1 op den hee Visser uitgebracht, wordt de heer Dijt herkozen. De voorz. feliciteert de gemeente et den heer Dijt met zijne herbenoemiDf die op de gebruikelijke vraag of hij di benoeming aanneemt, antwoordt, dat hi hoopt dat ambt te vervullen zooals bil' het tot beden beeft gedaaD, terwijl bi dank zegt voor het ia hem gesteld vei trouwen. De notulen hierop door den secretarii gelezen, worden zonder op- of aan mei kingen vastgesteld. De Voorz. doet mededeeliug en voor lezing van de volgende ingekomen stuk ken. a. missive van den heer Comm v.d Koningin houdende kennisgeving van df benoeming van den heer H. P. A. Buj sing-Damsté tot burgemeester dezer ge meente en mededeeling, dat van de be eodiging van den benoemde te zijne: tijd, kennis zal worden gegeveD, zoo mede dat de benoemde bezwaarlijk vóór 15 Sept. as in functie zal kunnei treden. b. schrijven van den heer C. A. Keijsei te Schoorl, houdende aanneming be noeming tot H.d S. te Midden-Eierlanï Aanvaarding der betrekking 1 Oct. a.s, c. idem van den heer B. Weersma te Harlingen, houdende aanneming benoe ming tot H d.S. te de Cocksdorp. Indiensttreding 2 Sept. '15. Sub a tot en met c worden voor ken nisgeving aangenomen. d. adres van den bond v. gem. politie beambten betreffende verhooging vat jaarwedden van gemeentelijk politieper soneel. Wordt op advies van B en W, in ver band met de jaarweddeverhooging voor de eenige politiebeambte in deze ge meente, die daarvoor in aanmerking komt, terzijde gelegd. e. schrijven van den heer C. Brouwer, houdende de vraag of de groDd ten N. van café Burgzicht is gemeente-eigendom en zoo ja, of men bereid is het hem te verkoopen. Gesteld in handen van B en W om preadvies. f. Adres van de Alg. Tex. Midden- standsvereeniging houdende verzoek om bij gebruik van schoollokaal, zoo noodig verlicht en verwarmd, voor het voort zetten van de cursus in boekhouden, waaraan men een tweede leerkracht hoopt te verbinden, een subsidie van f200,— te mogen genieten. do heer Langeveld is van meening, dat de gemeente in deze niet mag achter blijven het streven van de vereeniging te steunen, de kleine middenstand heeft er z.i behoefte aan. De heer Visser beveelt inwilliging van het verzoek mede aan, waar hem is gebleken, dat er ook door den boeren stand van werd gebruik gemaakt en ook daar dienstig is in verband met ds nieuwe belastingwetten. Waar uit den Raad stemmen indien geest opgaan, meent de voorz., is van B. en W. een gunstig advies te wachten, spr. stelt voor het adres naar dat college te zenden om preadvies. Wordt besloten. g Adres van mej. A. C. Tuinder- Heeroma te Oost, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzeres in nut tige handwerken te Oosterend, öm ge zondheidsredenen, met ingang van 1 Nov. a. s. Wordt verleend. f. id. van den wegwerker D. Koorn, houdende verzoek om eervol ontslag met ingang van 16 Nov. '15. Wordt verleend. Besloten wordt het verslag als ge bruikelijk bij de leden van den Raad te doen rondzenden. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f 453,30. Wordt op advies van de commissie bestaande uit de heeren Keesom, Bakker en Eelman vastgesteld als ze is aange boden. De gemeenterekening 1914 wordt voor- loopig vastgesteld tot een bedrag van ontvangsten f 125044,92' uitgaven 119609,77' batig saldo 5435,15 3. Benoeming Wethouder. 2. Mededeelingen. Ingekomen stukken, 4. Aanbieding gemeente-uerslag. 5. Kohier Schoolgelden, O.L. School f« den Burg. 6. Vaststelling rekening armbestuur. 7. Voorloopige uaststelling gemeente- rekening.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2