N° 2914 Donderdag 16 September 1915. 29,u Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dim Buro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere lnnden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prys der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 0 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOI.T, Parkstraat, Buro op Te x s l RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 18den September 1915, des voormiddags te 11 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 14 September 1915. De Burgemeester van Texel, METS, L.B. Onderwerpen ter behandeling: Haven te Oudeschild De Burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat het ingevolge art. 176 der verordening van politie, ver boden is tenzij de noodzakelijkheid zulks gebiedt de haven te Oudeschild aan te doen of deze te verlaten, wan neer de blauwe vlag van het havenhoofd zal zijn geheschen. Dit verbod geldt niet voor de postboot. Texel, 10 September 1915. De Burgemeester voornoemd, METS, Lo.B. 4-11 Sept. De parlementaire vacantie ten onzent spoedt t6n einde. Nog slechts weinige dagen en het nieuwe zittingsjaar zal een aanvang nemen. Waarschijnlijk: zal de Koningin ook nu weer in eigen persoon de Ver- eenigde zitting der Staten-Generaal openen, al zal in het ceremonieel dit jaar ook een voud worden betracht. Terwijl de om standigheden het gelukkig toelieten dat de aigevaardigden van hun vacantie onge stoord genoten, bleef er voor de regeering voortdurend veel werk aan den winkel. Aan het ministerie van oorlog had men de handen vol door de regeling van den landstorm, waarvan de eerste lichting reeds opgeroepen werd en de beide volgende, de jaarklassen 1914 en 1913, resp. in October en November zullen volgen. Ook is dezer dagen het Kon. besluit verschenen, waarbij de regeering gemachtigd wordt, mede de jaarklasse 1912 op te roepen. Waarschijn lijk zullen deze jonge laDdstormers geboren in 1892 in Decomber a.s. onder de wapenen worden geroepen. Tot vreugde stellig van de Landweer, die nu al zooveel maanden achtereen aan de grenzen staat. Behalve de begrootingen waarvan die voor koloniën als een gevolg van den oorlogstoestand, wat later zal worden ingediend zullen ongetwijfeld ook ver schillende andere belangrijke aangelegen heden de aandacht der Kamers vragen. Naar luid der berichten heeft minister Treub ook dezer dagen reeds aan zijn be lastingplannen de laatste hand kunnen leggen en heeft hij zijn ontwerpen naar men zegt niet minder dan 21 in aantal by den Raad van State ingezonden. We zullen over dezen belangwekkenden arbeid spoedig wel wat naders vernemen. Ook de eedskwestie zal reeds spoedig weer de aandacht der Kamers bezig houden. De minister van justitie heeft zich gehaast een nieuw ontwerp in te dienen ia de hoop, dat beide Kamers bet zullen aanvaarden. Het ontwerp wordt aange kondigd als een noodregeling. De kwestie zal in 1919 definitief worden geregeld maar in den ontstanen verkeerden toestand dient voorloopig voorzien te worden. Door de voorgestelde regöling zal het toetsingrecht vervallen. Ieder die gemoedsbezwaar heeft tegen het afleggen van den eed, zal met de belofte kunnen volstaan, onverschillig of hij tot eenig kerkgenootschap behoort of niet. Er is in de laatste dagen over dit ontwerp in de partijorganen reeds heel wat gezegd ook in die der rechtsche partyen en naar het zich laat aanzien, zal de minister straks wel op een meerderheid mogen rekenen. Van rechtsche zijde hoort men nog wel allerlei bedenkingen, doch het tijdelijke karakter van het ontwerp zal wel den doorslag geven, temeer waar de tegenwoordige toestand wel niemand kan bevredigen en dringend verandering eischt. Behalve de begrootingen en de genoemde ontwerpen zullen ook verschillende econo mische maatregelen de Kamers bezig houden De abnormale omstandigheden duren nog maar altijd voort en er is nog niet het minste uitzicht op een spoedig einde. Wij gaan weer den winter tegemoet, wat ver meerdering van zorgen, verslechtering van deneconomischen toestand beteekent. En misschien dat ook de politiek nu en dan wel weer een woordje mee zal willen spreken, ofschoon de z.g. godsvrede nog steeds bestaat. Hoe moeilyk het is teu onzent de politiek buiten de deur te houden, we hebben er nog Diet lang geleden de voorbeelden van gezien. We zien daarvan ook een bewijs in de pennestrijd tusschen de twee invloedryke staatslieden, de beide oud-minister-presi denten Kuyper en Heemskerk. Men her innert zich hoe Dr. Kuyper vóór de vacanti6 en zijn reis naar het buitenlaod in 53 Standaard-driestarren de kwestie van het leiderschap der Anti-rev. party' aan een scherpe beschouwing heeft onderworpen en door hem lang niet malsche dingen gezegd werden aan het adres van Mr. Heemskerk. Deze heeft daarop thans in een brochure geantwoord, waarin hij zich voornamelijk richt tegen het verwijt van Dr. Kuyper als zou hy destijds in 1907 de begrooting- Rappard hebben bestreden uit politieke berekening en om buiten den leider om op den ministerszetel plaats te nemen. Wij moeten met deze enkele aanduiding vol- staaD. In en ook buiten de anti-rev. partij zal het duel tusschen de beide groote aan voerders stellig met belangstelling worden gevolgd, totdat ten slotte aan de eer vol daan en de verzoeniog tot stand gekomen is. Wanneer zullen de oorlogvoerende par tyen elkander de hand der verzoening reiken Eens zal die blijde dag moeten aanbreken, maar nog is het nacht en er is nog geen lichtstreepje in het oosten te ontdekken. Af en toe vangt het oor vredes- geruchten op, zooals de vorige week, toen ze uit hel verre westen kwamen maar ook telkens komt de werkelykheid weer elk vredesgerucht verstoren. En die werkelijkheid is, dat niemand nog het oogenblik gekomen acht, om over het eindigen van den ontzaggelijken strijd te denken. De vredesklanken die te Washington gehoord werden en die 6en enkel oogenblik de hoop op vrede verlevendigden zyn, al weer weggestorven en alle aandacht wordt al weer gevraagd door't geweldige oorlogs gebeuren. Vooral houdt in de laatste dagen het feit de aandacht bezig, dat er in de Russische bevelvoering een geheele veran dering is gekomen. Giootvorsl Nicolaas is ontheven van zijn bevel over de Rus sische strydkrachten op het Russische front en de Czaar zelf is aan het hoofd der legers getreden, terwijl de grootvorst als onder koning naar Kaukasiö vertrok om zich aan het hoofd te stellen van de troepen, die tegen de Turken strijden. Behalve de Czaar heeft ook de grootvorst een legerorder uit gevaardigd en daaruit zou kunnen worden opgemaakt, dat in volkomen overeenstem ming gehandeld werd. De pers der ge allieerden stelt het ook zoo voor. Het oogenblik is thans aangebroken voor den Czaar om in te grijpen, Hy, de aanvoerder van het leger, wenscht te zijn aan het hoofd der troepen nu Rusland bedreigd wordt. Zijn optreden, zeggen de bladen der ge allieerden, beteekent dat de strijd thans zyn hoogtepunt zal bereiken, dat krachtiger dan ooit tegen den vyand zal worden op getreden en de tyd van een nieuw Russisch offensief aangebroken is. Als de Czaar thans ingrijpt dan treedt hij tevens naar voren als hoofd der kerk en als vader van zyn volk en mag worden verwacht dat de strijd met hand en tand zal worden voortgezet. Natuurly k beschouwen de Duitsche bladen de zaak heel anders. Volgens hen is de grootvorst eenvoudig aan den dyk gezet. Hy de machtige persoon, de geweldige voor wien zelfs de Czaar heette te sidderen. Grootvorst Nicolaas heeft door de vele neder lagen van den laatsten tijd al zyn invloed verloren in militaire zoowel als politieke kringen. En zoo durfden de Czaar en de andere leden van het Hof hem als een zondebok den Kaukasischen woestijn in zenden, biy het juk te kunnen afschudden van den heerschzuchtigen neef, wiens ge- weldenaryen al te lang verdragen moesten werden. Dat de Czaar nu zelf optreedt is, naar de Duitsche bladen beweren, om zich nit het bedreigde Petersburg op fat soenlijke wyze te kunnen verwijderen. Het noodlot dat over Rusland voltrokken zal worden is echter niet meer te keeren. Hoe het echter zij, het optreden en de legerorder van den Czaar schijnt weleeDi- gen invloed op de troepen uit te oefenen. Op de beide vleugels van het Russische front, waar de Verbondenen in den laatsten tijd inzonderheid hun kracht concentreer den, treden de Russen nu al sedert eenige dagen weer offensief op. En niet zonder succes. Aan de Sereth, bij Tarnopol, in bet laatste stukje van Galicië hebbeD ze de Oostenrijksche en Duitsche troepen in de laatste dagen niet alleen krachtig het hoofd geboden, maar hebben ze ook belangrijke voordeelen' behaald. Ook in het noorden waar het leger van Von Hindenburg alle krachten inspant om den weg naar Riga te ontsluiten, bieden de 'Russen krachtiger dan ooit tegenstand, zoodat het offensief der Duitschers er zelfs tot staan is gebracht. Op de andere deelen van het Oostelijk front echter moeten de Russen nog zij het ook voetje voor voetje wijken. —o—o—o— Op het Westelyk front, waar de actie eenigen tyd vrijwel stil gelegen heelt, kwam in de afgeloopen week ook eenige wijziging in den toestand. De Duitschers vielen op enkele plaatsen weer eens aan en behaalde aanvankelijk eenige voordeelen, die ze echter al spoedig weer kwijt werden. De bloedige worsteling die in het westen reeds zoo veel bloed eischte, schijnt weer eens een tijdje in felheid te zullen toe nemen. Op het Zuidelijk oorlogstooneel blijft de toestand nog steeds onveranderd. De Itali anen vorderen nog steeds niet en tot nog toe heeft de oorlog hen nog niet voel goeds gebracht. In Tripolis wordt de toestand daarbij met den dag ernstiger. De Turken hebben de stammen er mobiel gemaakt en de Italiaansche troepen hebben groote voorraden in den steek moeten laten en worden naar de kust gedrongen. Aan de Dardanellen gaat de stryd ook nog steeds zijn ouden gang. Do geallieer den vorderen nog maar niet en 'tis nog altijd zeer de vraag, of ze dezen langen en moeilyken weg naar Konstantinopel zullen kunnen gaan. Daarby komen er voor de geallieerden minder aaDgename berichten van d6n Bal kan. Alles wijst er op, dat Bulgarije gereed staat zyn onzydigheid op te geven en weer op het oorlogspad tegaaD. Hetregeerings- orgaan te Sofia publiceerde dezer dagen een verklaring die begrijpeiykerwyze opzien heeft gewekt. Daarin werd o. m gezend „Als alle middelen om tot een vrede lievende overeenkomst te geraken, uitgeput zijn, ziet zich een staat, die zijn nationale bestemming bereiken wil, genoodzaakt ten beroep op de wapenen te doen. Het moet de publieke opinie in Bulgarye steeds dui delijker worden, dat onze vroegere bond- genooten niet zullen ophouden, het arme Macedonië te knechten, zoolaDg Bulgarije niet zyn macht toont. De Bulgaarscbe regeeriDg heeft alle middelen uitgeput en zells te vergeefs gebruik gemaakt van eeD directe inmenging van de Entente-mogend- heden om een vergelijk tusschen de Balkan- staten tot stand te brengen. Haar blijft niets anders over, dan afdoende en werkzame middelen aan te wenden om het nationale Bulgaarsche ideaal, waarvoor reeds duizen den zyn opgeofferd, te verwezenlijken," Dat is taal die ongetwijfeld dreigend klinkt. Bulgarije schynt er sterk aan te denken zich aan de zyde der Verbondenen te scharen en maakt zich wellicht reeds gereed om Servië aan te vallen. Men weet dat Servië de grootste sla-in den-weg is voor Bulgarijes nationale verlangens en dat Turkije de regeering te Sofia reeds schade loosstelling verleend heeft. Als Bulgarije en Oostenryk samen werken en Servië klein krygen, dan kan meteen de weg naar Konstantinopel vrij g6maakt worden. De toestand schynt wel ernstig. TEXEL, 15 September 1915, Voetbalwedstrijd. Prachtig weer begunstigde Zondag j.J. de voetbalwedstrijd tusschen Texei en H.V.V. Etet publiek was in flinken getale op gekomen en de spelers wisten over het geheel de belangstelling gaande te houden. In den aanvang scheen H.V.V., hoe hare leden zich ook inspanden, bij lange niet tegen Texel opgewassen te zijn en van meer dan eene zijde hoorden wij de opmerking „Ze krijgen er niet een." Dank zij de keeper van Texel, die weinig presteerde en die van H.V.V., die hield wat houdbaar was, was-de einduitslag echter niet daarmede in overeenstemming. Texel won met 7-4. Blijkens de aankondiging in het officieel gedeelte van dit nummer, zal de installatie van den nieuw benoemden burgemeester Zaterdag a.s. plaats heDDen De WelEerw. Heer ds. Bussemaker Doopsgez. predikant te den Hoorn komt voor op het vijftal voor Gorreuijk— Lippenhuizen. TEXELSCHE COURANT. 1. Installatie uan den nieuw benoemden Burgemeester. 0—0 0-

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1