N° 9919 Zondag 3 October 1915. 29st# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Buna op Te x e l Losloopen van vee. De Burgemeester der gemeente Texel herinnert belanghebbenden aan het ver tod om, tenzij na verkregen schriftelijke toestemming van Burgemeester en Wet houders, rammen van 1 October tot 1 Sovember iD de weide te laten loopen. Texel, 80 September 1915. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTÉ. MILITIE. üuderzoek betreffende voorgeoefendheid. De Burgemeester der Gemeente Texel maakte bekend, dat in de maand Novem- ier a.s. zal plaats hebben het onderzoek ot het verwerven van het bewijs be- reffende het voldoen aan de eischen van roorgeoefendheid, bedoeld in art 70 der Hilitiewet. Het bezit van dat bewijs eeft in geval van toewijzing aan de Infanterie, de Vesting-Artillerie of de Genietroepen aanspraak op een twee maanden korteren eerste-oefeniDgstijd. Bedoelde eischen zijn vastgesteld bij Koninklijk besluit van 17 Juni 1912 staatsblad No. 188) Inlichtingen om trent deze eischen zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer Gemeente. Het onderzoek zal aanvaDgen op Dinsdag 10 November 6D, zoo noodig, de twee volgende lagen worden voortgezet. Het wordt gehouden in de volgende garnizoensplaatsen Amsterdam, Helder, 's Gravenhage Gorinchem, Bergen op Zoom, Venlo, Arnhem, Kampen, Leeu warden, Assen en Utrecht. Aan het onderzoek kunnen deelnemen alle dienstplichtigen der lichting 1916. De dienstplichtigen, die aan het onder- roek wenschen deel te nemen,moeteD zich roor 24 October a s. aanmelden bij den Burgemeester der Gemeente, voor welke rij zijn ingeschreven. Zij moeten bij de aanmelding opgeven in welke Gemeente zij aan het onder- roek wenschen deel te nemen. Zij, die niet verblijf houden in de Ge meente, waar zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten boven- iien te kemien geven, ot zij gedurende het onderzoek voor Rijksrekening legering i voeding wenschen te genieten. Aan de dieDStplichtingen, die zich voor iet onderzoek aanmelden, wordt, later bericht gezonden van de plaats (localiteit) waar en van het uur waarop zij zich voor deelneming aan het onderzoek moeten vervoegen. Texel, den 28sten September 1915. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTÉ. TEXEL, 2 October 1915. Honig's Maïzena. De N V. Fabriek „de Bijenkorf" voor heen M. K. Honig doet ons een reclame plaat toekomen uitgevoerd,zooals ze ons mededeelt, in Biedermeierstijl fRococo- tijdperk) geteekend door den heer D. H. Kramer en gedrukt bij de firma L. v. Le9r Co. te" Amsterdam. Wij zijn overtuigd, dat de reclameplaat «.e èn wat teekening èn wat uitvoering betreft, den vervaardigers alle eer aan doet, zeker, mede door de nationale beuren, de aandacht zal vestigen op het toe gunstig bekende HollaBdsche product Hor.ig's Maïzena, het Nederlandsche merk. Vragen aan den Minister van Oorlog inzake loolvordering Door het lid der Tweede Kamer, Mr. de Meestor, zijn, naar de „Alkm. Ct." de volgende vragen tot den Minister van Oorlog gericht: Krachtens art. 32 der Inkwartierings- wet hebben in November 1914 en Mei 1915 in de provincie Noord-Holland wol vorderingen ten behoeve van den krijgs dienst plaats gehad, waarvoor de schade loosstelling, naar luidt van de artikelen 11 en 10 van het Koninklijk Besluit van lü November 1892 (Stbl. No. 253), zooals dit bij latere Koninklijke Besluiten is gewijzigd, in billijkheid had behooren te worden geregeld door de burgemeesters der gemeenten, waar de vorderingen zijn geschied. Is de Minister van Oorlog bereid mede te deelen lo. Krachtens welke wettelijke be palingen veel meer wol is gevorderd dan voor den krijgsdienst noodig was, zijnde het meerdere aan de wolindustrie gedis tribueerd. 2o. Krachtens welke wettelijke be palingen de regeling der schadeloosstel ling heeft plaats gehad door een andere autoriteit dan de burgemeesters der ge meenten, waar de vorderingen zijn ge schied. 3o. Of Zijne Excellentie bekend is met de beschikkingen, genomen door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland op de bezwaarschriften door wolproducenten tegen de prijsbepa ling der door het legerbestuur opgevor derde wol ingediend, bij weike beschik kingen genoemde Commissaris der Konin gin (tot wien de wolproducenten zich hadden gewend op raad van den Minister van Oorlog, bij schrijven van 26 Mei 1915 gegeven) heeft te kennen gegeven, dat in deze gevallen geen beroep, als bedoeld in de art. 11 juncto 10 van gemeld K. B. bij hem open staat, op grond dat de be paling der schadeloosstelling voor de opgevorderde wol niet door de burge meesters heeft plaats gehad 4o. Bij wien thans de wolproducent6n van de prijsbepaling in beroep kunnen komen, 5o. Naar welken grondslag de prijs bepaling, die aanmerkelijk lager is dan de marktwaarde, heeft plaats gehad, 6o. Krachtens welke wettelijke be palingen voor de wol, aan de wolindustrie gedistribueerd, dezelfde prjjs is betaald als voor de wol, ten behoeve van den krijgsdienst benoodigd 's Gravenhage, 23 Sept. 1915. (w gDE MEESTER. Desertie bij de Duitschers. Door het Duitsch-militair bestuur zijn eenige strenge bepalingen voor hen, die uit het Duitsche leger trachten te deser- teeren naar Nederland, openbaar gemaakt. Desertie komt, vooral sedert Juli j 1., zeer veel onder de Duitsche militairen voor. Gemeld wordt van goediDgelicbte zijde dat in drie weken naar Nederland alleen uit de provincie Brabant zijn ontsnapt drie-en dertig militairen meest jongeren. Onder den landstorm komt desertie slechts sporadisch voor. Die ging er op vooruit. Bij Koniükl besluit is aan K. Baltus te Leiden, laatstelijk agent van politie 2de kl., een pensioen van f514 toege kend. De Pensioenraad had tot toekenning van een pensioen van f 131 geadviseerd. Cafe op militair gezag gesloten. Het ter plaatse en in den omtrek zeer bekende café Houben iu den spoorhoek te Oeffeit (N.-Bwerd op last der militaire overheid voor den tijd van 4 maanden gesloteD. Gedeserteerde Duitsche mariniers. Onder Retranchement zijn zeven Duit sche mariniers, die gedeserteerd zijn, over de grens gekomen. De herbouw van België. De Belgische regeering heeft koning Albert een rapport toegezonden omtrent de voorwaarden, die bij den herbouw van door Duitschers vernielde steden in acht genomen zullen worden. Met den herbouw zal eerst begonnen worden, nadat de Duitschers uit België verdreven zullen z(ju. Het denkbeeld om eenige ruïnes te laten staan als herinnering aan de Duitsche gewelddaden is verworpen. In iedere gemeente zal een monument opgericht worden, waarop de namen van de soldaten die er voor hun vaderland zijn gevallen en van de andere slacht offers vermeld zullen worden. Dit wordt voldoende geacht om de geschiedenis dezer dagen in de herinnering van het nageslacht levendig te houden. Een Districts-voorzittcr van het Amsterdamsche Steuncomité ge arresteerd. Zondag j.l. is, tor vervanging van een der districts-voorzitters van het Alge meen Steuncomité te Amsterdam, ge ïnstalleerd de heer Henri Dillen. Zoo beweerde deze liefdadige menschenvriend althans te heeten. Gisteren is hij per celwagen van het politiebureau aan de Stadhouderskade naar de gevangenis vervoerd, onder zijn waren naam David Henri Luppers Bud ding. Deze is in 1913 door de politie en justitie ijverig gezocht, beschuldigd van tal van oplichterijen. Nu was hij öt' volkomen bekeerd en zou bij zich met hart en ziel gaan wijden aan de weldadigheid èf bij had andere bedoe lingen. Een districts-voorzitter van het Steuncomité heeft nu en dan beschikking over belangrijke sommen, tot f 1000 toe. In elk geval heeft de aangehoudene bli hetgeen hij reeds op zijn kerfstok had en waarom hij is gearresteerd, nog de fout begaan van onder een valschen naam zich uit te geven. Toen men hem in 1913 te pakken bad, wist hij te ontsnappen en door een vlucht over de daken te ontkomen. Hij had twee jaar rondgezworven en is ook in het buitenland geweest. Inspecteur Kater, die er de lucht van had, dat de oplichter weer in Amsterdam was teruggekeerd, heeft hem op den openbaren weg aangehouden. Een goede vangst is het in elk geval, en het Steuncomité en zijn district be hoeven zich niet te beklagen, omdat zij hun voorzitter kwijt zijn. Dinsdagavond verwonderden de leden zich, omdat de leider van hun vergadering het slechte voorbeeld gaf, van afwezig zijn. Hij kon niet komen, dat is nu opgehelderd. De voorzitter zat achter slot en grendel. De Tijd. Men leest in het Kath. Yolk Ongolooflijke dingen worden ons ver teld met betrekking tot hot afmaken van vee, lijdend aan mond- en klauw zeer In den veestapel van een boer kwam het mood- en klauwzeer voor. Het vee werd aanstonds afgemaakt en de boer kreeg de schade vergoed. Voor een os die reeds aan een slager was verkocht voor 1279, ontving hij b.v. ruim f500; want die os, bestemd voor de slachtbank, werd nu gerekend te behooren tot het fokvee. Een ander voorbeeld. Een boer, die als „vetweier" een rijken veestapel had, klaagde er over aan een buurman, dat bfl verschoond bleef van de bekende ziekte onder zijn vee. Hij zou er echter wel raad op vinden 1 Na verloop van eenige dagen komt hij zijn buurman triomfantelijk meedeelen, dat zijn vee door de ziekte is aangetast. En hulpvaardig voegde hij er b\j„weet je wat, zet nu even het hek open en jaag uw vee hij het mijne, dan ben jij ook klaar I" Het vee van den slim men boer werd afgemaakt, ook een ander deel van zijn veestapel, dat enkele uren verwijderd lag want de boer beweerde, dat hij da- gelfiks van de eene weide naar de andere ging en dus ook bij het nog niet aange taste vee gevaar voor besmetting bestond De boer, tevens slimme koopman, rekeD- de uit hoe hoog de schadevergoeding zou moeten zijn. Aan een vriend ver telde hij, hoe hij daarbij te werk giDg. Hij nam als grondslag de hoogste vee- prijzen en vermeerderde de totale som nog met een paar duizend galden. Toen kwam de schattingscommissie. Zij vroeg den boer of hij al zijn berekening had gemaakt. Neen, luidde het antwoord, ik was er juist mee bezig. Wij, zeiden de heeren, zijn klaar, wij hebben de geheele schade geschat op zooveel. Kijk, zei de boer, die som heb ik zoo ongeveer ook bepaald. Eeu som die nota bene nog eenige duizenden guldens boven de rekening van den boer ging. Zoo wordt het Rijk bestolen van den éénen kant. Maar ook' van den anderen kant gaat het allerminst eerlijk toe. Het feit dat een koopman aan iemand f 500 aanbood, indien deze iemand hem in de gelegenheid kon stellen, een stal afgemaakt vee te koopen spreekt boek- deelen. Onze zegsman deelde ons ook nog mede, dat een stal vee, door hem gescha^ op een gewicht van omstreeks 7000 kilo, aan een koopman werd verkocht voor 2000 kilo. Wij publiceeren deze feiten in de hoop, dat dit tot gevolg mag hebben, dat er van Regeeringswege strenger zal worden opgetreden. In de val geloopen. In een onzer steden was iemand onder behandeling van een dokter. De patiënt moest noodzakelijk naar andere ge meente vertrekken en ofschoon zijn toe stand tengevolge der gebruikte medicijnen aanmerkelijk was verbeterd, achtte hij bet met het oog op eventueel verder gebruik, een goed afschrift te vragen van het recept. Nu wilde patiënt toch wel eens weten, wat bij alzoo kreeg te slikken, en met hulp van iemand, die er meer van wist ging men aan het ontcijferen, waarbij de twee tot bun verbazing bij de om zetting van een der regels kwamen tot de mededeeling„Verkoop dit voor 16 stuivers". Deze aanwijzing zal op het oorspron kelijke recept van den dokter wel niet hebben gestaan. Zijp. Ct. Aan de gevolgen overleden. Zondag werd een te Coevorden met verlof vertoevend milicien, die zijn meisje in Slagharen bezocht, op den terugweg door eenige personen aangevallen en met een gummistok op zijn hoofd ge slagen. Hij is Woensdagnacht am de gevolgen overleden. Van de dader(s)is nog niets bekend. Goed teeken. In Augustus werd in de Rijkspost spaarbank meer ingelegd dan terug betaald i 2.436.772.67. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertcntièn. Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1