^T0 2920 Donderdag 7 October 1915. 29,t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week Binnenland. Gemeenteraad van Texel. Oit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE ROOI.T, ParkstraatBurg op Tb x e n Burgerlijke Stand. Burgemeester en Wethouders der ge- meoute Texel Gelet op artikel 149 der gemeentewet; Brengen ter openbare kennis, dat bij raadsbesluit van 2 October 1915 de ver ordening tot regeling van de verdeeling der werkzaamheden tusschen de ver schillende ambtenaren van den burger lijken stand in deze gemeente met ingang van 7 October e. k. zondanig is gewijzigd dat voor den naam „E. G. Gaarlandt" iu artikelen 1 en 2 wordt gelezen „H. A. Buysing Damste". Texel, 4 October 1915. Burgem. en Weth. voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. 25 Sept.—2 October. October is in het land en de herfstbladen beginnen al weer te vallen. We hebben de eerste najaarsstormen alweer door de boomen hooren varen en de kille herfst- regen tegen de ruiten hooren slaan. Wel pleegt de herfst doorgaans ook nog mooie zonnige dagen te brengen en zijn de gouden en gele en bruine kleuren, die hij veel op zijn palet heeft niet onwelgevallig voor het oog, zijn majestueus niet zelden zijn bewolkte luchten, maar over alles spreidt zich toch eiken dag dichter het waas van sterven en dood zijn. Drievierde deel van het jaar is al weer voorbij en er resten maar weinig weken meer van 1915. En meer en meer wordt men overtuigd dat 1915 zal heengaan zooals het gekomen metal de ellende van den ontzaggelijken oorlog. Ook 1915 zal ons niet den dag des vredes brengen. Integendeel, er schijnen nog ontzettend bloedige dagen voor de deur te staan, nu op het westelijk front de felle strijd in bittere woede opnieuw is ontbrand. Deze oorlog, die een onteering der menschheid is, die spot met alle menscbelijkheid en beschaving, scbijDt thans wel eene nieuwe phase te zijn ingetreden. Maar niemand kan nog voorspellen in welke richting het oorlogsgebeuren zich zal ontwikkelen. Men hoort thans allerlei voorspellingen omtrent de mogelijke gevolge van het offensief der geallieerden op het westelijk front. Voorspellingen, die evenveel wen- schen vertegenwoordigen, maar op geen anderen grond dan veronderstellingen berusten. De feiten zelf geven nog te weinig houvast. Er is door de geallieerden beproefd met geweldige inspanning van krachten een gat te slaan in de Duitscbe linie ten noorden van Atrecht en in Champagne. Er werd succes behaald, in zoover althans dat de eerste linie geuomeo kon worden dat tusschen 20 eu 300J0 gevangenen konden worden gemaakt, een groot aantal kanonnen kon worden veroverd. Een beduidend succes, zeer zeker ook met het oog op het moreel effect, maar geenzins een beslis send succeseen doorbraak werd niet be reikt. De pers der geallieerden is vol goeden moed. Ze zegt, voorbereid te zijn op een verbitterden tegenstand, overtuigd te zjjn van de ontzaggelijke inspanning die noodig zal wezen om de Duilschers terug te werpenze maant aan tot goed ver trouwen en geduld, het einde zül het zware werk kroneDj— ze toont hoopvol gestemd te zijn voor de toekomst, geestdriftig over de kracht der verbonden troepen. En de slotsom, waartoe alle Duitsche beschouwingen ten aanzien van het nieuwe offeusief leiden, is: „Sie kommen nicht durehTot nog toe zei de Duitsche pers niet veel over bet oorlogsgebeuren op het westelijk front niet enkel omdat het oniannenaum werk is over tegenslagen te schrijven, maar vooral omdat ze overtuigd echjjnt te zyn, dat de Duitsche linie niet kan worden doorbroken. Inderdaad begint het daarop te lijken. Als althans bet offensief dt>r geallieerden niet barder opschiet dan in de laatste dagen dan kan nog in geen weken eenig beslis send resultaat worden verwacht. Het is reeds meer dan een week geleden, dat het geweldige bombardement, waarbij op een terrein van beperkte grooto een millioen projectielen neergeslingerd werden, eindigde en de Fransche en Engelsche infauterie gelegenheid kreeg om de Duitscbers uit de eerste linie te werpen. Sedert dien is er niet veel van beteekenis geschied en vor deringen zijn er door de geallieerden wei nige meer gemaakt. Daarentegen hebben de Duitschers een krachtig tegenoffensief ondernomen en naar luid der berichten hebben de geallieerden handen vol werk, om het veroverde gebied niet weer te verliezen, Uit andere mede- deelingen weet men, dat de Duitschers onmiddellijk groote troepenmassa's ter ver sterking van het front naar het westen hebben gezonden. En ook, dat zij dit konden doen zonder hun front in het oosten van troepen te ontblooten. 't Zou niet de eerste maal zijn, dat in het westen een stevig ingezet offensief niet tot een "beslissing leidde. Beide par tijen hebben dat meer dan eens ervareD. En bovendien, al werd ook binnenkort een doorbraak verkregen dan nog is de weg van het front in Vlaanderen eu Frankrijk öf naar het hart van de republiek 6f naai de Duitscbe grens nog lang en zwaar, met loopgraaf op loopgraaf, versterking op versterking en vol dood en ellende voor duizenden. Het z\jn belangrijke feiten, die bezig zijn zich af te spelen op het westelijk front. De schier bovenmenschelijke pogingen om een beslissing te verkrijgen zjjn hervat, ten koste van het leven en het geluk van dui zenden menschen als wij. Met spanning worden de gebeurtenissen gevolgd. o—o—o Omtrent den toestand op den Balkan ver keert men nog steeds in het onzekere. Alleen weet mtu, dat door de mobilisatie in Bulgarije de toestand zeer gespannen is geworden. Wel is van vrijwel offlcieele zijde uit Sofia gemeld, dat aan de mobilisatie geen agressieve bedoelingen ten grondslag liggen, maar al te veel vertrouwen ver dienen dergelijke verklaringen doorgaans niet. Dat Bulgarije nu plotseling zijn geheel leger op voet van oorlog brengt, nu er nog maar sprake is van een nieuw offensief tegen Servië, terwijl bet vroeger toen Servië aangevallen werd zulks Diet Doodig achtte lijkt eenigszins verdacht. De Bulgaarsche mobilisatie beeft dan ook al dadelijk die in Griekenland tengevolge gehad Door zijn overeenkomst met Turkije staat Bulgarije thans eenigermate aan de zijde der centralen; daarbij is het van algemeene bekendheid, dat men in Sofia Servië haat en een begeerig oog geslagen heeft op Servisch Macedonië. Men zou zoo zeggen, dat Bulgarije alleen nog maar het gunstige oogenbiik afwacht. Intusschen Hs het opmerkelijk, dat men van den aanval op Servië in de laatste dagen zoo goed als niets meer hoort. Zelfs werd dezer dagen gemeld, dat het plan van Oostenrijk en Duitscbland om via Servië en Bulgarije Turkije ter hulp te komen, al weer opgegeven is, omdat de weg te lang zou zijn. Minister Grey heeft in het Engelsche Lagerhuis dezer dagen den toestand op den Balkan besproken en daarbij openlijk een waarschuwend woord tot Bulgarije gericht. Engeland koestert warme vriendschap voor Bulgarije en denkt er niet aan zijn invloed aan te wenden in voor Bulgarije vijande lijken zin. Zoolang Bulgarije niet agressief is zullen de vriendschappelijke betrekkin gen niet worden verstoord. Neemt bet echter een vijandelijke houding aan, dan is Enge land er op voorbereid om zijn vrienden op den Balkan allen mogelijken steun te ver- leeDen op de wijze, die hun het meest welkom zal zijn. De politiek van Engeland op den Balkan is geweest een overeenkomst tusschen de Balkanstaten tot stand te bren- geD, welke niet alleen de onafhankelijkheid dier staten zou verzekeren, maar hun ook een schitterende toekomst zou vei schaffen, Ook Turkijes belangen zouden beveiligd zijn geweest, indien het zich niet door Duitsohland bad laten meesleepen en neu traal gebleven was. Thans is het de onder geschikte van Duitscbland geworden en wordt het gebruikt voor de Duitsche aspi raties die niets minder willen dan dat de invloed van Duitschland zich zal uitstrek ken van Berlijn tot Bagdad. Tegenover een dergelyk stroven 3taat dat der geallieerden, hetwelk beoogt de nationale aspiraties der Balkanstaten te bevredigen, zonder de on afhankelijkheid van een dier staten op te offeren. Uit de redevoering van Sir Edward Grey blijkt de juistheid van bet bericht, dat Engeland militaire hulp heeft aangeboden aan Roemenië en Griekenland, indien Bul garije naar bet zwaard mocht grijpen. Mogelijk dat dit, alsmede ook de mobilisatie in Griekenland, wat kalmeerend werkt op de gemoederen in Sofia, Daarbij moet Bulgarije ook rekening houden met de stemming in Roemenië, die blijkens de berichten van de laatste dagen zich steeds meer gaat uiten in Duitsch-vjjandigen zin. En toch zijn bet allesbehalve gerust stellende berichten die er uit Bulgarije komen. Blijkens de laatste berichten is er, of dreigt er in Bulgarije een Kabinetscrisis en de weinige leden die nog op de hand der geallieerden zijn gaan of gingen hc-en en laten aan de pro-Duitschers het terrein over. Üok zouden er Duitsche ea Oosfen- rijksche officieren in Sofia zijn aangekomen voor de legerorganisatie. En er zijn meer van die verschijnselen van zeer bedenke- lijken aard. TEXEL, 6 October 1915. A. F. n. C. Texel. De voetbalwedstrijd Zondag op het Sportterrein gehouden was er een zooals wij die vroeger herhaaldelijk te zien kregen. Partijen waren tegen elkander opgewassen, er werd netjes gespeeld en er kwamen herhaaldelijk spannende momenten voor. De betrekkelijk weinige toeschouwers hadden waar voor hun geld; er werd met vuur gestreden. Het komt ons niet goed voor namen te noemen, op een enkele uitzondering toch waren alle leden van Texels elftal hun plaats waard en heeft ieder, de keeper vooral niet uitgezonderd, aandeel in den goeden uitslag. Immers al moest Texel het met 3 4 tegen A. F. H. C. afleggen wij kunnen den uitslag een goede noemen, want een van de punten voor Helder werd bij ongeluk door een van Texals leden ge plaatst, zoodat feitelijk het aantal punten gelijk was. Na afgelegd examen werden vorige week tot de Rijks Landbouw Winterscbool te Schagen o. a. toegelaten A. J. Keijser, zoon van den heer R. Joh. Keijser en S Keijser, zoon van den heer Jb. S. Keijser alhier. Tot de Rijks Tuinbouw Winterschool te Alkmaar werd eveneens na afgelegd examen toegelaten Joh. Roeper, zoon van den heer J. J. Roeper, de Veen alhier. Vliegdienst op Texel. Vanwege het departement van Marine werd Vrjjdag aanbesteed het maken van een ijzeren overkapping op de loodsen met werkplaatsen voor den vliegdienst op Texel met enkele bijkomende werken. Laagste inschrijver was de N. V. Swar- touw's Constructiewerkplaatsen en Ma chinefabriek te Schiedam voor f 18,000. Oosterend, 5 Oct. Tot secretaris-penningmeester bij het molenbestuur van den polder „Het Noor den" is benoemd do heer P. Bakker P Cz. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor ben Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'mden met verhooging der porto's. Pr\js der Adve>ïenttèn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere rogol meer 6 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummor. a rio-o[] Vergadering op Zaterdag 2 October 1915, voormiddags 11 uro. Voorz. do beer Buysing Damslé, Burgomeestur. Secretaris, do heer C. Jonker. Aanwezig 11 loden, afwozig do heeron Mots en Beiunkes. Na opening van de vergadering, door den voorz., doet de secretaris voorlozing van de notulen van do beide vorigo vergaderingen, die onveranderd worden vastgesteld. 1. lAededeelingen, Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopname by den gc- moonto-ontvanger Ontvangsten f G9S59,48 Uitgaven 67734,41® In kas 2125,06' b. sobrijvon van mcj. N. C. Mets houdende aan neming benoeming onderwijzeres te de Waal, onder mededeeling eerst 15 November in functie te kunnon treden. c. id. van den beer A. v. d. Ham en oebtge- noote, aanneming bonooming tot vader en moeder in bet Algemeen Weeshuis. Sub a. b, on c. voor kennisgeving aangenomen. d. id. van bot hoofdbestuur van Scbuttovaer houdende bet verzoek dat ter voorkoming vau mogelyko scheepsrampen op ongeveer 100 Meter uit den Noorderdijk een aan een katankor be vestigde aanlegboei of z.g. tier wordt uitgelegd, waaraan de schippers bij stormweer trossen kunnen uitbrengen. De voorz. deolde mede, dat d en w, in verband met een reeds eerder ingekomen verzoek, doende zijn over do aanschaffing van een katanker met boei en stelt voor de verdere afwikkeling nan bet college over te latenwaartoe wordt besloten. e. adres van den beer F. Zegel Kz., houdende verzoek bet Schanserwegje van de Gemeente in erfpacht te mogen ontvangen. Aangezien bet verzoekschrift als zjjnde onge zegeld niet in behandeling kan worden genomen, stelt de voorz. voor dat den beer Zegel te bo richten. j Het verwonderd den heer Bakker te vernemen, dat het wegje gemeente-eigendom is, cn dat steeds is toegelaten dat bet voor opslag van allerlei rommel werd gebruikt. De beer Dijt zegt, dat dit hem ook eerst na is gebleken, waarop de heer Bakker opmerkt dat bet dan nu tijd is den weg te ontruimen, ieta wat door meerdere leden wordt beaamd. f. schrijven van den lieer Schering houdende verzoek om eervol ontslag als booid dor School te de Koog met ingang 1 December a.s. Wordt verleend. 2. Aanbieding gemeentebegrooting uoor 1916, Begrooting met memorie van toelichting worden gesleld in banden van een commissie bestaande uit de heeren, Koning, Kikkert,v.Soliarenburg en Visser, om ter zijner lijd rapport uit te brengen. Bij begrooting 1916 sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f115,767,891/, is de post H. Omslag geraamd cp f36,850 of f1150, booger dan het vsrig jaar, echter vervalt die ver booging, wanneer de aangevraagde verhoogde subsidie voor zeevaartkundig onderwijs wordt toegestaan. 3. Vaststelling kohier uan schoolgelden uoor het 4e kwartaal 1915. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f465,45. 4. Goedkeuring begrooting uan en sub- sidieuerleening aan het Algemeen Arm bestuur uoor 1916. Op advies van de commissie van onderzoek wordt de gevraagde subsidie ad f 3500,—verleend en de begruoting,lol een bedrag van f6338.08 in ontvangst en uitgaaf, goedgekeurd. Aangaande een post van ontvangst was een nader speciücatie aangevraagd en ontvangen, in verband waarmede de heer Keesom namens de commissie van onderzoek de vraag stelt of bij de algemeene stijging van arbeidsloonen, dat van de verpleegde Bakker niet wat hooger kan zijn. De heeren Visser, Langeveld en Koning nemen aan de discussie over dat onderwerp deel. 5. Benoeming ambtenaar uan den bur gerlijken stand, en wijziging der uer- ordening tot regeling der werkzaam heden bij den burgerlijken stand. Met algemeene stemmen wordt tot onbezoldigd ambtenaar van den Burg. Stand benoemd de beer H, P. A. Buysing Damsté en de verordening in verband met die benoeming gewijzigd. 6. Benoeming uan een lid uoor de com missie uan toezicht op het middelbaar onderwijs. Aanbevolen worden resp. als 1 en 2, de beeren H. P. A. Buysing Damslé eu W. W, v.d.Vegt. Het komt den beer Visser ongewenscht voor dat in de commissie leden van het Dag. Best. zitting hebben immers de commissie is geroepen B en w van advies te dienen. Spr. bedoelt dit geheel zakelijk. Wanneer thans de heer Buysing Damsté wordt gekozen hebben

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1