HOOFDKAAS. SANATOGEN IJsclub „Waal-" Advertentiëi Advertentien. De Nutsspaarbant SCHOUW. Woensdag 27 October a.s. Voor de Huisvrouwen. J. P- KIKKERT. Predikbeurten. „IMut en Genoegen' L Bij de gisteren te Amsterdam ge houden examens (vrije en ordeoefeningen) slaagde o. m. mejuffrouw M. Brouwer, dochter van den heer D. Brouwer te Oosterend. Een lichtstraal. De Rechtbank te Heerenveen behoeft deze week haar gewone strafzitting niet te houden. Donderdag passeerden 5 Zeppelins het eiland Ameland, komende uit ooste lijke en gaande in westelijke richting. Aan het station te Nijmegen zijn 4 groote manden afgesneden bloemen, bestemd voor Duitschland aangehouden, die bij opening elkeen vaatje vet bleken te bevatten. Geen vergunningen in het nieuwe stadsdeel. De Raad van Yeendam besloot in een verordening vast te leggen, dat in de nieuwe straten, die zijn of zullen worden aangelegd in het nieuwe uitbreidingsplan der gemeente, geen vergunningslokalen mogen worden gevestigd. Woensdagmorgen zijn 17 wagons margarine te Losser aangehouden en per spoor vervoerd naar Almelo, liggende buiten in staat van beleg verklaard gebied Een partij van 20,000 kilo in loodsen opgeslagen margarine zou nog volgen. Valsche zilverbons. Te Heerenveen is gevankelijk binnen gebracht J. V., verdacht van het uitgeven van valsche ziverbons. Verduistering van f575. Verleden week Dinsdag ging de be ambte J. J. K. van de Pure Oil Company Essenstraat 13 Haarlem, er met f 575 die hij aan de firma Guépin v. d Vlucht moest afdragen, er van door. Dinsdag is K. te Haarlem door de Haarlemsche recherche gearresteerd, in het bezit van nog slechts enkele centen. Bij het verhoor bleek, dat de aange houdene f 300 in bewaring had gegeven bij een tapper. Deze bad het geld in huis verborgen en bij hem werd dan ook beslag op het bedrag gelegd. Voorts kwam uit dat K. ten huize van B. zich van nieuwe kleeren had voorzien en deze persoon voor zijn bemoeiingen een belangrijk bedrag in geld daarvoor had ontvangen. Zoowel de tapper als B. zijn naar het politiebureau overgebracht, waar tegen hem wegens heling proces-verbaal werd opgemaakt, terwijl de 43-jarige K. ter beschikking van de justitie werd gesteld. O.H.Ct. Nederlandsch soldaat gedood. Dinsdagnacht vond een Nederlandsch soldaat, die op wacht stond nabij het Belgische station Klinge, den dood door aanraking met den electrischen draad. Het slachtoffer is een Fries, Oberman geheeten, vader van twee kinderen. Verlaten van het land. Door de Regeering zijn maatregelen genomen om controle te kunnen uit oefenen op het verlaten van het land door personeel, hetwelk hier te lande noodig zou kunnen zijn voor de aanmaak van munitie en ander oorlogsmateriaal, ten einde indien het noodzakelijk zou zijn dit verlaten te kunnen beletten, o.a. zullen bankwerkers, hoorders, stokers, en machinisten in fabrieken van metaal bewerking, leiders van technische bu reaux, scheepsbouwkundigen en werk tuigkundige ingenieurs in machinefa brieken, scheepswerven en constructie werkplaatsen en werklieden in nog vele andere aanverwante beroepen, het land niet meer mogen verlaten, zondere bij zondere toestemming van den Minister van Oorlog. Wij vernemen nog, dat de aanleiding hiertoe gelegen is, in de omstandigheid dat gebleken was, dat van de werk lieden, in onze munitiefabrieken werk zaam, zeer velen, aangelokt door de hooge loonen, welke thans in buiten- laudsche munitiefabrieken worden uit betaald, het land verlieten of voornemens waren, te verlaten. Engelsch officier ontsnapt. Een der te Urk geïnterneerde Engel- scbe officieren wist hedenmorgen te ont komen en met een der Urkerbooten Enkhuizen te bereiken. Van den vluch teling, die per trein van Enhuizen moet zijn vertrokken, is tot heden nog geen spoor gevonden. In de Betuwe wordt gedroogd ker senblad opgekocht, dat in Duitschland en België gebruikt wordt om de sigaret- tentabak te kruiden. Nederlander in Duitschland gearres teerd. Naar men verneemt werd de Neder lander van R., die te Goch (Rijnprov.) een zaak in motoren en rijwielen drijft, aldaar gearresteerd als verdacht van poging tot uitvoer van gereedschappen naar Nederland met bestemming Enge land. Dinsdag was de 6-jarige A. Z. te Rotterdam op een handwagen aldaar aan het spelen. De wagen dompte Z. viel juist in de nabijheid van een beladen sleeperswagen, welke hem over den lin kervoet reed. Wonder boven wonder bleek alleen de hak van de schoen verbrijzeld. Ongeluk met een petroleumstel. De echtgenoote van den strandmeester Kuiken te St. Annaparochie, die alleen thuis was, is op een petroleumtoestel gevallen. Zij brandde zich deerlijk. Haar man vond haar nog levend, maar spoedig trad de dood in. De zeeweg naar Siberië. De Times deelt mede, dat twee Noor- sche stoomschepen, resp. van 3000 en 2000 ton gecharterd door de Siberische Nijverheids- en Handels-stoomvaart maatschappij, te Grimsby zijn aangeko men met een rijke lading van voort brengselen van de Jenissei- en Obi streken. De tocht ging door de Kara-zee en langs Noorwegen. Deze goedgeslaagde tocht is belangrijk voor de toekomst. Door de betere kennis die men thans van de Kara-zee bezit, en door de draadlooze stations, waardoor men de schepen kan inlichten omtrent de richting van het ijs en de open vaargeulen, zal men een geregelde vaart kunnen onderhouden op het rijkste gebied van Siberië. Van de Obi alleen zou men een half millioen ton goederen jaarlijks per schip kunnen overbrengen. Nu de Siberische spoorweg geheel in beslag is genomen door de militaire over heid en in Siberië daardoor reusachtige hoeveelheden graan en andere voort brengselen liggen opgestapeld, die slechts met de grootste moeite kunnen bewaard worden, is de weg door de Kara-zee een welkome uitweg. Te Aardenburg is overleden de heer G. A. Vorstorman van Oyen, ge boren te Gilze-Rijen 11 Juni 1836, lid van de Tweede Kamer van 1909 1913, lid van de Prov. Staten van Zeeland, secr. van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij. De overledene, die ridder was van de Oranje-Nassau-orde, behoorde tot de Vrijz. democratische partij. In 1913 stelde hij zich voor de Tweede Kamer niet her kiesbaar. De verloving van president Wilson. Wij meldden reeds, dat president Wilson zich verloofd heeft met mevrouw Norman Galt en dat het huwelijk ver moedelijk in December voltrokken zal worden. Mevrouw Norman Galt, een brunette van ongeveer 38 jaar, is een intieme vriendin van miss Margaret Wilson, de dochter van den president en van zijn nicht, miss Woodrow Bones, die vaak het Witte Huis bezoekt. Zij is een hartstochtelijk liefhebster van golf en toen zij verleden jaar, kort na den dood van de eerste vrouw van den president met hem kennis had gemaakt, beeft men hen vaak te Washington tegen elkaar zien spelen. Dezen zomer, toen zij met miss Wil son logeerde op de zomerverblijfplaats van den president te Cornish in New- Hampshire, merkte men op, dat Wilson niet, zooals gewoonlijk naast den chauf feur zat bij de autoritten door die schilderachtige bergstreek, maar met zijn dochter en haar gast zat te praten. Mevrouw Norman Galt is de weduwe van een bekend juwelier te Washington. Zij bezit veel literairen smaak en is een voorstandster van vrouwenkiesrecht. Het laatste werpt een eigenaardig licht op de verklaring van Wilson, dat hij van plan is voor vrouwenkiesrecht te stemmen. President Wilson is 59 jaar oud. Zijn eerste vrouw, met wie hij den 29stèn Juni 1885 in het huwelijk was getreden, is varleden jaar in Augustus overleden. Als een bijzonderheid mag nog ver meld worden, dat de toekomstige presi- dentesse beweert af te stemmen van de roodhuidenprinses Pocahontas. Het ge beurde in 1607 dat deze prinses in Virginië het leven reddend van den Engelschen kapitein John Smith. Toen de roodhuiden hem wilden afmaken, dekte zij met haar lichaam het slacht offer en wist van haar vader genade voor hem af te smeeken, De Engel schen schaakten toen de prinses, lieten haar doopen en trouwen met zekeren John Rose. In Engeland verwekte de roodhuidige schoone veel opzien en werd zij ook aan het hof voorgesteld. Heden ten dage beweren verscheidene Amerikaansche families af te stammen van deze Engelsch geworden prinses. Plaatselijke belastingen. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat een afschrift van het kohier van schoolgelden over het vierde kwartaal 1915 gedurende vijf maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 15 October 1915. Burgem. en Weth. voornoemd. BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Stremming passage. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 18 October e.k. tot nadere aankondiging het vervoer met rij- en voertuigen over den weg Pijpersdijk—Mienterglop ge stremd zal zijn. Texel, 16 October 1915. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 8 tot en met 15 Oct. 1915. GEBORENPetrus Izab, z. v. Johannes Cornelia Dage vos en Jacoba Adriana Romijn, Oosterend; Martje, dochter van Jacob Daalder en Thjjsje van Leeuwen, Oosterend. ONDERTROU WDEvert de Groot, 'sGra- venhage en Johanna Agatha Gertenbach, den Burg. GETROUWD: Eens Nieuwenhuizen en Jacomina DopJacobus Karstanje en Neeltje van HarnSimon Wilner en Marretje Duinker. OVERLEDEN Anna Maria Helm, 52 jr. echtgenoote van Johan Kikkert, den Burg; Gerrit Dekker, 79 jaar, wedr. v. Maria Sophia Elizabeth Meijer,'t Noorden. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize Een gevulde portemonnaie en een gouden riDg. Zondag 17 October 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. 's Avonds 7 uur Dr. Norel. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. H. Avondmaal. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Bediening H. Avondmaal. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Oosterend, Vm. 10 uur ds, van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boebe. Vooibereiding H. Avondmaal. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. v.d. Waa. Voorbereiding H. Avondmaal. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dagevos. nam. 8 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, Vm. 10 uur de. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uurds. Bussemaker. Woensdag 20 October 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sAvonds half 8 Bijbellezing in gebouw Eben-Haëzer. Den Hoorn, 'sAvonds 7 uur fleidelb. Catechismus. 2e Zondag. Uit de Schager Courant: Scliagen, 14 Oct. Aangevoerd: 110 Vette Koeien f 200 a f 492, 80 Kaltkoeien f 240,a f 370; 25 Nuohtere kalveren f 8 a t 20. 10 Vette Varkens 40 a 48 ct. per Kg. 27 Magere Varkens f 40,a t 50,— 150 Biggen f 16.00 a f24,00; 1030 Vette Schapen f 38 a t 63.— 780 Overhouders 1 27,— a f 38,00. Lammeren f a f —.00 Boter f 1.65 a 1 0.— per K.G. Kipeieren f 6,00 a 1 8,50 per 100. voor VIER achtereenvolgende plaatsingt in de Texelsche Courant in eens op? geven, worden slechts driemaal rekening gebracht. GETROUWD R. NfEUWENHUIZEN en J. DOP, die, mede namens wederzijdsche famili hartelijk dank zeggen voor de vele blijke van belangstelling bij hun huwelijk ondei vonden. Den Burg, Texel. 14 October 1915, Voor de vele bewijzen van belangstellio met hon huwelijk op Donderdag 14 Octi ber j.l. ontvangen, betuigen ondergeta kenden hun hartelijken dank. J. KARSTANJE en Echtgenoote. Renesse, 15 October 1915. te Oosterend, Huishoudelijke Vergadering op Zatei dag 23 October 1915, 's avonds 7Va uur. In deze vergadering kunnen Iiieuw leden aangenomen worden. Het Bestuur. Het Bestuur brengt ter kennis, dat d contributie van de leden en zij, die lii wenschen te worden voor 1 November a.s vijftig cent en na 1 November een guide: de persoon is. Het Bestuur, is gedurende de maand Octobe geopend Maandag en Donder dagavond van 78 uur. Dijkgraaf en Heemraden van het Water schap „de 30 Gemeensch. Polders op Texel' brengen ter kennis van de Ingelanden, dat de SCHOUW op het schoonmaaien ei zuiveren van de tochtslooten en cenen van bobbels, kroos, riet en flab is bepaald op De nalatigen verbeuren eene boete vai f 1,en bij herschouw van f3, Texel, 5 October 1915. Dijkgraaf en Heemraden vnd.( J. S. DIJT, Dijkgraaf. C. J. ROEPER, Secretaris. AROXA is een voordeel voor de huis, vrouwen, het spaart tijd en geld. Men heel: een helder licht en men gebruikt minder olie als men AROXA gebruikt. Neemt proef en gij zult het endervinden. Een doos AROXA kost 30 et., met gebruiks aanwijzing er opgedrukt. Verkrijgbaar bi] Joh. v. d. MAAS, Eierland en zijn weder- koopsr A. v. d. VIS, den Burg, Texel. doeltreffendst middel tot versterking va zenuwen en spieren fl.95. Hematogen f 1,75 per flacon. Eiwitstaai f l,per flacon, De van onds bekende Lofodinscbe ge zuiverde Levertraan zonder onaangename smaak. Prigs per flacon f0,50. Beleefd aanbevelend C. GRAAT. I f 1 i FIRMA LANGEVELD DE ROOIJ belast zich met de plaatsing uan aduertentiën in an dere couranten en met de leuering uan Cou ranten en Tijdschritten

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2