N°. ,2925. £ondag 24 October 1915, 29,t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. .and- en Tuinbouwbrleven. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer fi Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE^ROOIJ, Parkstraat, BuroopTbxbl LXIII. Fruitteelt bij de boerderij. Over het algemeen wordtin ons land aan de teelt van fruit bij de boerderij oog veel te kort gedaan. Wel zijn er talrijke streken, waar de boomgaarden zoo goed als alge meen voorkomen, maar daartegenover staan talrijke streken, waar bij de boerderij niet dan bij hooge uitzondering ook vruchten worden geteeld. De fruitteelt in boom gaarden is trouwens ook niet geschikt voor alle streken en zeer zeker niet voor het doel, waarmee, naar onze meening, deze zaak op het platteland dient ter hand ge nomen, met dit doel nl. om te zorgen, dat het eigen' erf ook regelmatig het heerlijk en gezonde ooft voor eigen gezin oplevert. Eenige fruitteelt moest door iedere boer, nog beter door iedere boerin als even on misbaar en als van zelfsprekend worden beschouwd als het houden van kippen. De teelt van fruit voor den handel eischt veel kennis en is slechts voor bepaalde streken looneud, doch de teelt voor hoofdzakelijk eigen gebruik is zoo goed als overal uit voerbaar en verhoogt b£j goeden aanpak, ongetwijfeld de waarde van het landleven. Als we ons voorloopig bepalen tot het kweeken van peren en appels, dan kunnen we zeggeD, dat bij den aanleg van een inrichting hiervoor de volgende punten doel moeten zijn lo. na den aanplant moet het niet te lang duren voor men kan plukken, 2o. er moeten tamelijk veel soorten ge teeld worden om gedurende geruimen tijd steeds eetbaar ooft ter beschikking te hebben. Dit doel kan alleen worden bereikt door het uitplanten van kleine boomvormen en onder deze is voor de groote praclijk alleen de struik, ten onrechte ook dikwijls pyra mids genoemd, geschikt. Eens voor al wenschen we te waarschu wen voor de teelt aan leiboomen, als waaiers, palmetten, snoeren, eigenlijke pyramide e.d. De drie eerst genoemde wor den hoofdzakelijk gebruikt tegen schuttin gen en muren. Bij goede behandeling is hiermede wel aardig-van een warme muur-of schutting vlakte te profiteeren. Doordat'deze boomen echter sterk, doch zeer oordeelkundig ge snoeid moeten worden is bij hen, die in de behandeling niet thuis zijn, de mooie lei boom öf spoedig ontaard in een wildernis van lange slappe, onvruchtbare takken, öf geven de boomen door het onoordeelkundig snoeien weinig of geen fruit. De struik daarentegen is door ieder te behandelen, doordat het onderhoud geen bijzonder groote vakkennis vereischt. De struik neemt verder weinig plaats zoodat tamelijk veel boomen op kleine terreinen kunnen worden geplant. Hierdoor kan men ook in een beperkte tuin meerdere soorten uitzetten. Verder leent de struik zich bij uitstek voor de teelt van de fijnere soorten, doordat de boomen laag blijven en aldus vrij gemakkelijk tegen wind beschut kunnen worden. Voor de Texelsche toestanden is dit zeker een factor, waarmede terdege rekening moet worden gehouden. We zullen nu achtereenvolgens bespreken de grond en de grondbewrking, de beschut ting, de aanplant, de aankoop en de eischen aan het plantmateriaal te stellen, het snoeien en andere onderhoudszorgen, de bemesting, onderteelt en ten slotte opgeven een lijstje van aanbevelenswaardige soorten. Als men een stuk grond bestemt voor den aanleg van een fruittuin, is het zeer gewenscht de grond zeer diep te bewerken. Is n. 1. de planting eenmaal geschied, dan is eenige diepgaande grondbewerking ver der zoo goed als niet meer mogelijk, zon der de wortels der boomen vrij erg te be schadigen. Is het terrein groot, dan is diep- ploegen met den ondergrondsploeg het een voudigst. Meestal echter leent zich de ruimte hier niet voor. Men moet dan diep- spitten. Op te niet hoogen stijven grond is twee diep voldoende op hoogeren en ook op zeer zwaren grond moet men driesteek diep spit ten waarbij meu de grondlagen meestal op baar plaats houdt, in elk geval de bovengrond boven houdt. Hooge grond, met zeer laag waterpeil is voor fruitteelt met struiken, di6 lang niet zoo diep wortelen als boom- gaardboomen, gewoonlijk niet geschikt. Speciale proeven hebben duidelijk bewezen dat de vrij hooge kosten van de eerste diepe grondbewerking door de latere hoo- gere opbrengsten ruimschoots worden ver goed. H. V. S. TEXEL, 23 October 1915. POSTERIJEN. Met ingang van 24: October zal er Zondagmiddag om half drie aan het postkantoor gelegenheid zijn tot koste- looze afhaling der aangekomen corres pondentie. De heer A. A. de Ruiter, leerling der Zeevaartschool alhier, legde dezer dagen te 's Gravenhage met goed gevolg examen af voor derde stuurman, groote stoomvaart. Oudeschild, 22 Oct. Dinsdag 19 Oct. hadden de leden van de gemengde zangvereeniging „Eigen Oefening" eene gezellige bijeenkomst, ter herdenking van het vijfjarig bestaan dier vereeniging. Het werk aan het Havenhoofd wordt thans met kracht voortgezet. Daar er op tij gewerkt moet worden, teneinde de beton-insteekpalen in den grond te krijgen, wordt er ook des nachts ge werkt. Hierbij maakt men gebruik yan groote carbidlantaarns. Tot heden houdt het weer zich uit stekend voor de werkzaamheden. O osterend, 22 Oct. Alhier zijn eenige jagers van elders gelogeerd. Een dier heeren, Dr. D., uit Rotterdam, schoot in vlucht in een schot twee wilde ganzen, wat als eene zeldzaamheid vermeld kan worden. 't Is wel gelukkig voor de visschers dat October mooi weer geeft, zoodat er op de Noordzee nog wat gewonnen kan worden, want op de Waddenzee is weinig of niets te verdienen. Wel hebben enkelen het oesterkorren ter hand genomen, maar de resultaten zijn onbevredigend. Ondermaatsche oes ters worden uitgezaaid op het terrein bij Oost. Examens Stuurlieden ter koopvaardij. De commissie voor de stuurlieden examens, bedoeld in de Schipperswet (Staatsblad 1907, no. 244) zal, aanvan gende 9 November, zitting houden te 's Gravenhage. De aanvragen om tot de examens te worden toegelaten, moeten den voor zitter der commissie, den heer J. v. Scheers, Van Galenstraat 21, 's Graven hage, bereikt hebben vóór 30 Oct. a s. Voor nadere bijzonderheden zie Staats courant no. 244. Voor de kazerne. Te Zegveld werd door J. v. Doorn een pompoen ^geteeld, welke een om vang had van 1,75 M. en een gewicht van 75 pond. Te Surhuisterveen (Friesland) lijden sommige personen aan een mondziekte, die alle kenteekenen van tongblaar heeft. De ziekte is besmettelijk, zoodat er in een huishouden soms meer dan één persoon door wordt aangetast. Toen Zaterdagmorgen verschillende boteraanvoerders te Alkmaar weder hun boter boven den vastgestelden Regee- ringsprijs van f 0,827> verkochten, nam de Inspecteur van politie deze boter op last van den burgemeester in beslag. De boter werd hierna door de politie tegen den Regeeringsprijs verkocht, ter wijl de eigenaars de mededeeling kregen dat zij hun gelden op het bureau van politie in ontvangst konden nemen. Door het detachement landweer grenswacht zyn Donderdagnacht nabij de Watermolen te Roozendaal 10 Belgische smokkelaars aangehouden vervoerende 600 kilo bloem en 100 kilo rijst. Vrij dagnacht zijn nog 6 smokkelaars aan gehouden met 6 balen bloem. In het geheel zijn de vorige week 30 smokke laars, allen met bloem en rijst, gesnapt. In de Neder-Betuwe heeft het gebrek aan werkkrachten zich nooit zoo sterk doen gevoelen als thans. De werkzaamheden op de steenfabrieken zijn afgeloopen, waardoor vele handen voor den veldarbeid zijn vrijgekomen en toch blijft het zoo druk, dat vele landbouwers geen kans zien de aard appels gerooid te krijgen. De rooiers vragen 20 tot 25 cent per roede, terwijl onder gewone omstandigheden slechts 10 tot 12 cent wordt betaald. In verschillende plaatsen van ons land verdient menigeen thans een aardig centje met het zoeken van eikels. In Gaasterland wordt door de opkoopers 5 cent per X,G. betaald. Een arbeider, die er 's morgens met zijn beide jongens op uitging, had 's avonds f 10 verdiend. In Oudemirdum zijn de Belgische geïnter neerden druk bezig met het zoeken naar eikels. Nu de planttijd van vruchtboomen weer nadert, kunnen enkele wenken nuttig zijn. Gewoonlijk mengen wij onder de aarde die in het pootgat komt, per plantboom 5 kilo grof slakkenmeel en 5 kilokainiet. Daar deze mestsoort wegens den oor logstoestand, thans geen van beide te krijgen zijn, moet men zich met wat anders behelpen. In plaats van genoemde stoffen kan men bijv. nemen 3 kilo superphosphaat op 14 procents basis en 3 kilo patentkali, of alleen stalmest, of stalmest met superphosphaat. Wat stalmest betreft, deze moet goed ver rot zijn en mag niet in onmiddelijke aanraking met de boomwortels komen, omdat deze dan doorgaans schimmelen en afsterven. Rott. Nwbl. Die loilde al te slim zijn. Dezer dagen vervoegde zich bij de Utrechtsche politie een jongmensch, kan toorbediende op een der bankinstellingen aldaar, die mededeelde f200 gevonden te hebben, en stelde dit geld aan de politie ter hand. Daar niemand zich als eigenaar van het geld kwam aanmelden, kreeg de politie achterdocht en nam het jonge- mensch over de vondst nogmaals in verhoor. Toen kwam uit, dat hij het geld niet gevonden, doch bij zijn patroon ver duisterd had. Hij bekende tevens, dat het verduisterde bedrag ongeveer f350 bedroeg. Het jongemensch wordt in voorloopige hechtenis gehouden, hoewel de directie van bedoelde bank verzocht heeft geen vervolging tegen het jongemensch in te stellen. Toeslag. Aan alle ambtenaren ter secretarie van de gemeente 's Hertogenbosch, in vasten dienst werkzaam, is voor buiten gewone werkzaamheden, in verband met de tijdsomstandigheden, een toeslag ge geven van f150. Een brutale oplichting. „Of meneer dadelijk een paar ons bonbons wou laten bezorgen en dan meteen voor f 40 wisselgeld medegeven," aldus luidde de telefonische opdracht, Vrijdagavond door een banketbakker aan de Prinsengracht te Amsterdam ont vangen. 't Adres was van een bekenden klant in de buurt, die geregeld z(jn lekkernijen uit de zaak betrok. Met bekwamen spoed toog het loop jongetje er op af. Vóór het huis, waar hij wezen moest, stond een jongmensch ongeveer 20 jaar oud. Heb je 't wisselgeld van den banket bakker bij je? Ja, meneer 1 Mooi, geef maar gauw hier, ik wacht er al op. 't Jongetje overhandigt den ander het geld, krijgt een dubbeltje voor zijn moeite en als hij dan enkele oogenblikken later bij den klant aanbelt om de bonbons af te leveren en 't bankje van 140 te ont vangen weet men daarvan niets af. Misschien was de brutale oplichter er met zevenmijlslaarzen vandoor gegaan. Tel. Een Oostenrijksch soldaat schryft, dat na den laatsten sneeuwval in het Tiroler hooggebergte zich prachtige ver schijnselen van Sint Elmusvuur voordoen. Eerst stonden de electrische vlammen op den top van den berg, ter hoogte van 2700 meter. Toen gleden zij langs den besneeuwden kam naar beneden in de prikkeldraadversperringen. Daar dansten de vlammetjes over de punten der prikkels, langs de draden, langs de stangen, zoover de draden maar reikten. Ook op bet geweer, de bajonet, op de punten van de neus en van den baard, vertoonden zich de kleine vlammetjes, een zonderlinge prikkel en jeuk verwek kend. Vooral des nachts is de uitwerking van het vuur prachtig en maakt het door de omstandigheden, waarin zij zich bevinden, op de minder ontwikkelde soldaten een diepen indruk. Melkvraagstuk. Naar wij vernemen heeft over de voorziening in den melknood een gedach- tenwisseling plaats gehad tusschen de gemeentebesturen van Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. De Minister van Landbouw had een conferentie met afgevaardigden van deze gemeentebe sturen teneinde ook van hen te vernemen wat verder gedaan moet worden om de hooge prijzen en het dreigend tekort aan melk voor de binnenlandsche con sumptie tegen te gaan. Smokkelen. In verband met de door rijksambte naren aan de Binnenhaven te Rotterdam gedane aanhouding van ruim 30u0 liter benzine, die verborgen was in ijzeren buizen, zich bevindende in zandsteenen zuilen, welke zoogenaamd dienen moes ten voor den bouw van bruggen en voor Crefeld bestemd waren, is men tot de wetenschap gekomen dat een dergelijke zending zandsteenen zuilen van hier uit haar weg naar Duitschland heeft gevon den, alsmede eene zending grafzerken, die volgens de aangifte dienst zouden moeten doen om de graven van Duitsche gesneuvelden te dekken. Met beide zendingen werd benzine naar Duitsch land uitgevoerd. Door electriciteit gedood. Men bericht uit Amersfoort dat de achttienjarige losse werkman A. Dijk huizen, werkzaam bij het gemeentelijk electrisch bedrijf, gisterochtend op het Stationsplein door het aanraken van een kabel is gedood. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1