B. Elferink, Humorist. G. J. 0. D. Dikkers, Advebtentiën. „Hst Hoogste Recht", 1. Wie niet hooren wil meet roeien Binnenland, Gemengd Nieuws. Marktberichten, felling V. P. N. Tooneeluitvoering 2. Voordrachten, 3. Het Consigne is snorken, „Uitspanning door Inspanning" „Broeders Vrijmetselaars," Na afloop Bal. DIENSTBODE. De Nutsspaarbank zware en lichte schrammen, biggen en drachtige zengen. publiek verhuren Predikbeurten. „Kunst aan het Volk." UITVOERING Na afloop Bal. UITVOERING „Nut en Genoegen" Woensdag 17 November a.s. Arbeiders Tooneelvereeniging Entree 40 cent. Heldersche Tooneelvereenigino „JUSTUS VAN MAURIK."." Op te voeren stukken VRIJ BAL. Stafmuziek den Helder Rederijkerskamer is gedurende de maand November geopend Maandag en Donder dagavond van 78 uur. Steeds verkrijgbaar Vraagt wrak vee tegen hooge waarde. 13. Toekenning uan een belooning aan den onderwijzer /A. Kroon uoor het optreden als waarnemend hoofd der school. Volgens de verordening heeft een onderwijzer bij waarneming tijdens ziekte geen aanspraak op vergoeding, billijkheid brengt, tneenen n en w, echter mede, dat eenige vergoeding wordt toege kend, b.v. de helft van hetgeen ingeval van waarneming anders dan bij ziekte wordt uitgekeerd. Zij stellen voor een belooning van f 30,toe te kennen. Bij acclamatie goedgekeurd. 14. Verordeningen op de heffing en de inoordering uan een hoofdelijken Om slag. Komt ter tafel een concept verordening heffing Hoofdelijken Omslag, in verband met een onder dagteekeuing van 1 Juni j 1. bij den Raad ingekomen verzoek van de afd. Texel der S.D.A.I'. »enwwijzen erin hun toelichting op dat het huge- wenscht voorkomt, nu de wet op de Rijksinkom- belasting toestaat van die aanslagen kennis te nemen, het inkomen naar dezelfde grondslagen te berekenen. Voorts hebben zij bij samenstelling van de verordening er mede rekening gehouden dat een aftrek van f300,voor noodzakelijk levensonderhond voor iemand met een gezin te laag is te noemen, dat het billijk is inkomen uit bezit zwaarder te belasten -dan dat arbeid, en voor kinderen beneden i8 jaar en ten laste van den belastingplichtigen, benevens voor elk in wonend persoon die door ziels en lichaamsgebreken niet in staat is in eigen onderhoud te voorzien een aftrek toe te staan. In de toelichting hebben B en W, een 10-tal voorbeelden opgenomen,waaruit blijkt dat, de lagere inkomens allen «enigszins worden ontlast. Bjj de voorlezing van die voorbeelden, merkt de heer Keesom op dat d6 zaak hem t6 ingewikkeld voorkomt om staande deze vergadering te behandelen, waarom spr voorstelt de verdere behandeling uit te stelllen, totdat ieder het ontwerp bjj zich aan huis heeft kunnen bestudeeren. Het voorstel wordt voldoende ondersteund waarop besloten wordt, dat de leden de verordening in afschrift thuis zullen ont vangen en dat eventueele voorstellen tot wijziging uiterlijk Dinsdag a.s, bij B en W dienen te z]jn ingekomen, zulks om de behandeling te bespoedigen daar in den regel de goedkeuring van dergelijke ver ordeningen door de autoriteiten veel tijd vraagt. Bij de rondvraag zegt de heer Mets naar aanleiding van het in vorige vergadering daarover gesprokene, te hebben gemeend te moeten bedanken als lid van de commis sie van toezicht M.O. De heer Dros en ook de voorz. kunnen zich met die conclusie niet vereenigen, eerstgenoemde komt de aanwezigheid van een lid van het D. B. in de commissie zelfs wenschelijk voor. Men heeft den heer Visser medegedeeld, dat het niet op tyd uit de haven kunnen vertrekken van de Dageraad te wijten is aan nalatigheid van den aannemer van het onderhoud, spr. vestigt daarop de aandacht. De voorz. deelt mede, dat Kijkswater staat met toezicht daarop belast is en dat van gemeentewege daarop eenigen drang zal worden uitgeoefend. Op een viaag van den heer de Graaf be treffende de betaling vnn de ingeleverde rogge, deelt de voorz. mede, dat het geld daarvoor vorigen dag is aangekomen. Door de heer Keesom woidt er opgewezen dat somwijlen de tijdige afvaart van de postboot wordt verhinderd door binnenko mende schepende voorz. zegt toe, den havenmeester er op te wijzen tijdig de blauwe vlag te doen hijschen. Aan den heer Keesom wordt op zijn on langs gedaan verzoek een schriftelijke toelichting verstrekt betreffende de admi nistratie van het legaat Keijser. Op behoorlijke naleving van de artt. betreffende het laten losloopen van honden binnen de gemeente, wordt door den heer Langeveld aangedrongen en door den voorz. toegezegd,ter wijl de voorz. tevens toegezegd, strenge handbaviDg van het bepaalde be treffende het rijden met fietsen zonder licht, waarna de vergadering wordt gesloten. TEXEL, 13 November 1915. Woensdag had te Haarlem de in deeling der Landstormplichtigen lichting 1913 plaats en wel de .navolgende per sonen. C. van Santen, G. M. Blom, J. Duinker, R. C. Eelman, G. Janssen, C. A. Kaczor, P. Kikkert, KI. Modema, P. Roeper, I. Vlessing, J. J. Vonk, T. Witte, J. Zijm. Allen werden ingedeeld bij het 10e Regiment Infanterie Haarlem. Waal, 11 Nov. By het bestuur van „Nut en Genoegen" is het bericht ingekomen, dat de heer Bait Elferiak, Humorist te Rotterdam op Vrijdag 19 Nov. as. voor de ver- eenigiDg zal optreden. Blijkens achterstaande advertentie kunnen tot een beperkt aantal, zich nieuwe leden aanmelden bij het bestuur tot en met 16 Nov. a s. Het optreden van den beer Elferink voorspelt een hoogst gezelligen avond. O osterend, 12 Nov. Reeds dadelijk bij het in werking treden van de Oorlogs-zeeongevallenwet zagen de Noordzeevisschers zich verplicht aan te sluiten bij de „Gemengde Zeevaart- Onderlinge" van „Zee-Risico", te Am sterdam Thans treden ook zij toe, die de garnalenvisscberij zullen uitoefenen, daar ook deze visscbers dikwijls komen over de lijn Falga Zuidpunt van Texel. „Sint-Maarten" doet zich hier in de laatste jaren kennen als een dag van algemeene bedelarij. De jeugd werpt des avonds overal de deuren open, om lichtjes te vertoonen en luide te zingen van „Sinte-Hartinus-Bisschop", aldus de men- schen dwingende 20 en meermalen naar de deur te gaan. 't Is daarbij om centen te doen. De kinderen mogen op 11 November in 't vervolg wel zingen „Dat wij hier met lichtjes loopen, is voor ons een schande". Kras. Door de grenswacht te Bergh is 600 pond leder aangehouden, waarvan 100 K G. militaire schoenzolen, voorzien van het Rijksmerk. H b 1. Eindelijk gelukt. Uit de Oranjekazerne te 's Gravenhage is ontvlucht een Eugelsch officier (vlie ger), dezelfde die uit Groningen, Schier monnikoog en van het eiland Urk wist te ontsnappen. Men herinnert zich dat hij van laatstgenoemd eiland door twee uur te zwemmen zijn bewakingstroepen wist te misleiden eu toen opgenomen is door een jacht, dat later is aaDge- houdöD. Hij werd in den Haag streng bewaakt, omdat hij zijn eerewoord niet gaf; alleen wanneer bij uitging toekende hij een verklaring dat hij zijn eerewoord niet zou schenden voor dien tiid, doch het laatste formulier, dat hij achterliet, luidedat hij niet zijn eerewoord gaf. De sergeant, die waarschijnlijk geen Engelsch kende, heeft dit niet gezien zoodoende kon hij vrij gaan. Hij moet het laatst met een Neder- landsch officier in „Central" hebben ge zeten, toen verlof hebben gevraagd zich even te mogen verwijderen, is bloots- hooids weggegaan en niet weer teruggekomen. Den anderen dag, zegt de „Avp." zond hij een telegram uit Londen, dat hij goed was aangekomen. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 5 tot eu met 12 Nov. 1915. GEBORENMarjjtje, d.v. Hendrik Brou wer en Aaltje Griek, de Cocksdorp. Agnes, d.v. Gerrit Janssen .en Trijntje Peper, de Cocksdorp. Ondertrouwd, Getrouwd: Geene. OVERLEDEN Maartje Marijtje van der Vliet, 2 jr. d.v. Jobannes Jacobus van der Vliet en Marijtje Schaap, de Koog, Gerard van der Kooij, 42 jr. echtgen. v. Wijpkje de Vries, de Cocksdorp. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: Nog steeds voorhanden: zakdoekeD, kousen, rozenkransen, mes sen, enz. No. 378, 11/11 '15. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipeieren V.P.N, f 8,85 f 11,40. RegeeriDgseieren f 8,55 f 9,55. Aanvoer V.P.N. 5715. Aanvoer Regeering 68599. Middenprijs Jonge hanen f 0,48 f 1,12 Oude hanen 1 0,82 1 1,70. Oude kippen f 6,42 f 2,07. Eenden f 0.83 t 1,00. KoDijnen f 0,59 f 1.21. Hazen f 1,51 f 2,25. Vederwild f 0,15 f 0,S0. 200 stuks. Langenhoff. Uit de Schager Courant: Sckagen, 11 Nov, Aangevoerd: 85 Vette Koeien t 190 a i 475, 40 Kaltkoeien 1 240,a f 380: 40 Nuchtere kalveren f 10 a t 25. 9 Vette Varkens 76 a 84 ct. per Kg. Magere Varkens i a t 225 Biggen f 14.00 a f23,00; 70 Vette Schapen f 34 a f 42.— 160 Overhouders 1 25,a f 32,00. Lammeren f - a f .00 Boter f 1.65 a i 0.— per K.G. Kipeieren f 10.00 a 1 11,00 per 100. Zondag 14 November 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. H, Doop. 's Avonds 7 uur Dr. Norel. Koog Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, 's Av. 7 uur ds. W. Onnekes. Herv. pred. te den Helder. Oosten-end, Vm. 10 uur ds, van Urasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. v. Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 Leesdienst. nam. 3 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperue. Den Hoorn, Vm. 10 uur de. Bussemaker. NED. PROTESTANTENBOND. Oosterend, 'sAv. 7 uur Ds. O. J. Reinders. Woensdag 17 November 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds halt 8 Bijbellezing. in gebouw Eben-Haëzer. Waal's Av. 7 uur ds. v. d. Waa. Zuid-Eierland, 's Av. 7 uur Bijbellezing. Donderdag 18 November. Oosterend, 's Av. 7 uur ds. v. Grasstek. Bijbellezing. Koog, 's Av. 7 uur ds. v. d. Waa. Cocksdorp, 'sAv. 7 uur Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend 's av. 7 uur Bijbellezing. Geboren: CORNELIA CATHARINA, dochter van A. EELMAN. en A. J. GIELES. Nabij den Burg, 12 Nov. 1915, hopen onze geliefde Ouders M P. II. ZIJM si en m N. ZIJM hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, H. ZIJM. J. ZIJM. Burg, Texel, Nov. 1915. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden en de be grafenis van onzen geliefden Echtgenoot en Zoon, betuigen wij onzen oprechten danli. In het bijzonder ODzen dank aan de buren, dragers en kleedoplegsters, die de laatste eer aan onzen dierbaren over ledene bewezen. Wed. J. HINde Porto. Wed. S. HIN—Smit. Den Hoorn, 12 Nov. 1915. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden op 6 Nov. betuigen wij onzen hartelijke» dank. C. EELMAN. C, EELMANDaalder. Pijpersdijk, Nov. 1915. op Zondag 14 November a.s. 's avonds 8 uur in de „Zeven Provinciën te Oudeschild, Opgevoerd zal worden tooneelspel in 4 bedrijven, door Ina Boudier Bakker. op Zondag 14 November in het Loods manswelvaren te den Hoorn op Texel, blijspel in 2 bedrijven. Blijspel in een bedrijf. Aanvang 8 uur. Entree 40 cent. Plaatsen bespreken a 10 cent op der dag der uitvoering van 12 tot 1 uur. DEN BURG. op Zondag 14 November 1915, des avond 8 uur, in het Hotel „Texel." Opgevoerd zal worden blijspel in 3 bedrijven. Toegankelijk voor leden en donateur met hunne damesmeerdere riames (buit genooten) tegen betaling van 50 cents per persoon. Zij die als donateur of donatrice wet schen toe te.treden, gelieve zich op 5 geven bij den Secretaris Adr. VISSER, Schildereiod den Burg of op den avond der uitvoering aan het bureau; minimum bijdrage ad f 1,25. N.B. Personen beneden 16 jaar wórden niet toegelaten. Het Bestuur. Plaatsen te bespreken op den dag der uitvoering van 12 tot 1 uur a 10 ceDt per persoon. WAAL. Buitengewone Vergadering met Damer op Vrijdag 19 Nov. a.s. 's avonds balt 8 in „de Bellevue." Optreden van den Heer Uiterlijk tot en met 16 Nov.; kunne» nieuwe leden zich aanmelden bij het be stuur. Dames mceten het diploma toonen van bet lid, met wien zij de bijeenkomst bij wonen. Het Bestuur, Gevraagd een flinke Hotel „De Lindeboom." AV. RIJK. A. AVONDER. Notaris te Texel, zal op Donderdag den 25 November 1915, 's avonds 7 uur, in het cafe „den Burg" te den Burg, ten verzoeke van den eige naar den Heer J. Jz. ROEPER te Texel, voor den tijd van zes jaren, de navolgende perceelen land te Texel: lo. Voorste Koogje groot 0,96,50 heet. 2o. Achterste Koogje groot 0.75,00 heet. 3o. Marsje, groot 0,68,40 heet. 4o. Mars, groot 0,99,30 heet. 5o. Driekant, groot 0,56,60 heet. 6o. Bosch, Hooge Vlotkoog, Lage Vlotkoog, groot 3,95,30 heet. 7o. Schilderkoogje, groot 1,14.90 beet, 8o. Achterste hooiland, groot 1,60,70 beet. 9o, Tweelingenweid, groot 1,09,40 heet. en lOo. Mietkoog, groot 1,22,50 heet. De laatste 3 perceelen zijn ia Everste- koog gelegen en waren voorbeen bet eigendom van wijlen den heer C. Bz, Bakker,

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2