Gemengd Nieuws. Marktberichten. Veiling V. P. N. voorstel daarop aangenomen, waarbij tevens wordt bepaald, dat ieder die als niet-lid de diensten van de wijkzusters inroept, een boete van f2,50 heeit te betalen boven de gewone contributie, terwijl iemand die te voren lid is ge weest in datzelfde geval, verplicht is de sedert zijn lidmaatschap verschenen contributie aan te zuiveren, waarbij als minimum f3,— wordt gesteld. De minimum-contributie bedraagt f0,50 per jaar, terwijl voor onvermogenden of armlastigen, uitzonderingen worden toe gelaten. De beer Dr. Wagemaker, inmiddels ter vergadering verschenen, deelt mede, dat het voorts in de bedoeling van het bestuur ligt, zoodra de kas van de ver- eeniging het maar eenigszins toelaat, de verpleeggelden af te schaffen. Bij de bestuursverkiezing die hierna volgt, wordt een volgens reglement op gemaakte aanbevelingslijst voorgelezen, waaraan op verzoek van enkele aan wezigen nog eenige namen worden toe gevoegd. Voor de opengevallen plaatsen te den Burg worden daarop gekozen de beeren Buysing Damsté en Kuperus, voor de Cocksdorp de heer M. de Graaf. Met algemeene instemming wordt ver volgens bepaald, dat het boekjaar zal loopen van begin Januari tot einde December. De waarn. voorz., de heer Wagemaker deelt vervolgens mede, dat de verpleeg sters der vereeniging Zuster Mets en Mulder thaus definitief zijn benoemd en spr. voegt er als zijn meening aan toe en hij is overtuigd dat ook zijn collega's gaarne zullen onderschrijven, dat de vereeniging in de keuze der Zusters zeer gelukkig is geweesteen mededeeÜDg die door de vergadeiing met applaus wordt begroet. Nadat vervolgens nog is medegedeeld, dat het bestuur heeft besloten door middel van circulaires niet.-leden tot toe treden trachten te bewegen, wordt tot de gewone rondvraag overgegaan, waar bij de heer Pisart aan het bestuur hulde brengt voor de onvermoeide werkzaam heid. De beer L. J. Kikkert maakt van de gelegenheid gebruik mede te deelen, dat het in den tegenwoordigen tijd verbazend veel moeite kost gummi-verplegings artikelen te bekomen, waarom bij als secretaris van het Witte Kruis aan de Zusters verzoekt het publiek een goede verzorging van die artikelen te willen inprenten. Hierna wordt de vergadering met dank voor de belangstelling gesloten. Naar wij vernemen zal binnenkort, behoudens toestemming van den mili tairen bevelhebber, een tooneelvoorstel ling worden gegeven in „de Vergulde Kikkert". De voorstelling zal door nieuw deco ratief worden gemonteerd. Brand. Vermoedelijk tengevolge van een schoorsteenbrand, althans in de nabijheid van het fornuis, werd het begin van brand ontdekt, werd Zaterdagnamiddag de boerenhofstede aan de Westen, be woond door den heer H. Kuip en gezin, in de asch gelegd. De spuiten van den Burg en den Hoorn waren spoedig ter plaatse, doch be hoefden geen dienst te doen. Verzekering dekt naar wij vernemen de schade. U. d. I. De uitvoering van de rederijkerskamer U. d. Imocht Zondag op een ruim be zoek bogen, de groote zaal van hotel Texel was geheel bezet. Die gekomen waren om van de vrijmet selarij wat meer te zullen hooien, zullen bitter teleurgesteld zijn geworden, doch die daar waren om den avond aange naam door te brengen zullen daar zeker in geslaagd zijn. Broeders Vrijmetselaars is een blijspel onbeduidend van inhoud, een kluwen van kleine en groote bedriegerijen en kuipe rijen, een aaneonschakkeling van toe valligheden, zoodat men zich er over moet verbazen hoe een menschelijk brein dat tot een geheel weet samen te voegen, maar het is wel in staat de lachspieren in beweging te brengen, wanneer het althans goed vertolkt wordt. En het werd uitnemend weergegeven, da rollen waren, zonder uitzondering in goede handen, wij hebben voor de uit voering niets dan lof, U. d. I. is er iD geslaagd hare leden een genoegelijken ayond te verschaffen. Een gezellig en geanimeerd bal besloot naar wij vernemen, den avond, zouden wij er naar gewoonte aan willen toevoe gen, ware het niet dat ons het tegendeel is ter oore gekomen. De feestvreugde toch, werd wreed verstoord, door een ernstige vechtpartij, gevolgd door verzet tegen de politie. Het muisje zal voor een tweetal jon gelui van hier dus nog wel een staartje hebben. De beer E Tuinstra Jr., vroeger te Oudeschild, is met ingang van 1 Januari 1916 van klerk bevorderd tot Chef van de Administratieve afdeeling bij de Politie met den rang van Inspecteur van Politie te IJmuiden. Oudeschild, 15 Nov. Van de uitvoering der Arbeiders- Tooneelvereeniging „Kunst aan 't Volk" ontving uw Correspondent van een der aanwezigen ongeveer het volgende ver slagZondag 14 Nov. hield de Arbeiders- Tooneelvereeniging „Kunst aan't Volk" een uitvoering tegen entree. De vrij ruime zaal van den heer Zijm was goed gevuld met tal van betalende bezoekers en donateurs. Gezegd kan worden dat zij niet voor niets waren opgekomen. Het stuk „Het hoogste Recht" van Ina Boudier- Bakker werd op meesterlijke wijze opge voerd. Ieder die „Het hoogste Recht" kent, zal moeten getuigen, dat 't een zeer diepen ondergrond heeft en dat slechts 't gevoel van eene vaste overtuiging, recht heeft, om over de waarde van „Het hoogste recht" te oordeelen. Dit nu kwam goed tot zijn recht. De hoofd rol in handen van M->j. C. Dogger werd meesterlijk gespeeld, doch ook die van Mej. W. Dogger kwam goed tot haar recht. Het onvervalschte kind-zijn was een waar succes. Alle rollen waren in goede handen, Mocht er ooit voor 't publiek iets ten nutte zijn gegeven, dan was 't zeker nu. De duidelijke aan tooning der rechtsverkrachting van de Vrouw, de aristocratische en autocrati sche idet ën van den heer Kolberg, waren een zinnebeeld, hoe menigmaal de moraal van het huwelijk verzinkt, wanneer de huwelijksband wordt voltrokken in hoo- gere en lagere standen. O osterend, 16 Nov. Langs de kust beeft men koppels zwanen van 60 a 100 stuks waargenomen. Gaarne zou men er enkele van schieten, doch ze zijn ril en niet te benaderen. Door defecten aan motor en molen kreeg men in „het Noorden" veel te veel water. Thans werkt de motor weer, Den Hoorn15 November. Do tooneelvereeniging Justus van Maurik van den Helder gaf gisterenavond ondanks het slechte weer voor een goed bezette zaal, de aangekondigde uitvoering. Zoowel de blijspelen als de voor drachten werden uitstekend weergege ven en wij twijfelen niet of de aanwezigen hebben zich kostelijk geamuseerd. Een gezellig bal besloot den genoegelijken avond. Vlieland14 Nov. Hedennacht werden voortdurend nood seinen opgemerkt in N. en N. Westel. richting. Hedenmorgen bleek, dat een stoomtrawler buiten Stortemelk nabij de branding ten anker lag. Later werd het volk door de stoomreddingboot Bran- daris van Terschelling van boord gehaald en aldaar aangebracht. De trawler heeft machineschade cn ligt gevaarlijk. Hedenmiddag is de trawler door de sleepboot Neptunus naar Terschelling gebracht. (Een soortgelijk bericht werd ons ook van de Cocksdorp gezonden. Red) Terwijl een stoker van een dorsch- machine te Twijzel bezig was naafloop van de daagtaak het vuur te doven, ge raakte een stukje brandende steenkool in den nek van het vierjarig zoontje van den timmerknecht A. Stol aldaar, met bet gevolg, dat de rug van het jongetje bedekt was met tal van brandwonden. Geneeskundige hulp is direct inge roepen. De toestand is zorgwekkend. Leeuw. C t. De 20 jarige Jetje de Boer viel van de 3e verdieping van een perceel in de Da Costastraat te Amsterdam van de veranda. De ongelukkige was ter stond dood, Zeventien zoons onder de wapenen. De werkman Bernard Guichard uit het Fransche Saone- en Loiredeparte ment heeft zeventien kinderen, die de wapens dragen ter verdediging van hun vaderland. Zijn achttiende zoon zal binnenkort worden opgeroepen met de lichting 1917. Een record, dat moeilijk te slaan zal zijn. Zulke boeren zijn er meer Een landbouwer te Echtenerbrug schonk aan zijn vaste en ook aan zijn losse arbeiders elk f 50 voor dezen win ter. „Ik heb een goed jaar," zei hjj, „het kan er nu wel af." Smokkelen verijdeld. Door de grensbeambten te Beek, bij Nijmegen, werd Dinsdagmorgen een be langrijke smokkelzaak verijdeld. Een groot aantal, als papierrollen aan- gegeven, voor Duitschland bestemde voorwerpen, wegende eenige duizende kilogrammen, bleken ijzeren fusten met lijnolie en vetten te bevatten. De zen ding was van iemand te Nijmegen. Inbeslagnemingen procesverbaal volg den natuurlijk. Tel. Te Nijkerk liep Maandag de eier- prijs tot f 11,75 per 100. De vraag was zoo groot, dat de meeste boeren, die ter markt kwamen, hun eieren reeds onderweg hadden verkocht. Nimmer werd zulk een hooge prijs besteed. De duurte. Wegens de bijzondere tijdsomstandig heden heeft de Gemeenteraad van Leeuwarden besloten aan het politie personeel vervroegde periodieke ver hoogingen toe te kennen. Een aartsvaderlijke familie. De oud-strijder Corstiaan Hagers die dezer dagen in Den Briel overleed in den ouderdom van ruim 104 jaren, laat aan kinderen, klein- en achter-kleinkinderen een familie van 113 personen na. N. Ct. Aan den 10-jarigen jongeheer v, Drunen te 's Hertogenbosch, die onlangs in de Gasthuisstraat aldaar, een kind uit het water redde, is vanwege de Carnegiestichting een spaarbankboekje van f 25 toegekend. De directeur-generaal der Staats spoor maakt aan het personeel bekend, dat 154 ambtenaren en beambten voor een zeker tijdvak zijn uitgesloten van het genot vrij vervoer, wegens radeeren in gunstvrijkaarten. Wijzigingen en radeeringen in gunstvrijkaarten zijn ten strengste verboden. Strengere maat regelen zullen worden toegepast, indien het euvel niet vermindert. In de week van 1 tot 6 Nov. wer den aan de veiling te Broek op Langen- dijk aangevoerd 44200 bloemkoolen153800 roode kooien 183500 gele kooien 63500 stuks en 9 wagons witte kooien 691 baal uien 365 baal wortelen 8 zak aard. appelen; 3400 bieten en 2850 ramenassen, Valsche aangifte en poging tot ver duistering. Een diamanthandelaar te Amsterdam deed Maandagmiddag aangifte bij de politie, dat bij in het hoofdpostkantoor een portemonuaie had laten liggen, in houdende ongeveer f40 en vier partijtjes diamant ter gezamenlijke waarde van f 18,000. Toen hij dit bemerkte, was, naar zijn zeggen, de portemonnaie met inhoud verdwenen. Hij werd in verhoor genomen en be kende ten slotte, dat zjjn aangifte valsch was. De diamanten, die hij onder zijn berusting heeft gehad, had hij in bewaring gegeven bij een vriend. Daar werden ze door de politie in beslag genomen. De diamanthandelaar bleef in bewariDg, Tegen hem werd proces-verbaal opge maakt, wegens valsche aangift en pogiDg tot verduistering. Officier-deserteur. Een Duitsch deserteur een officier is in Yenlo aangekomen. Hij had reeds gestreden aan het front werd door een schot aan de hand gewond en had een paar maanden in een hospi taal gelegen tengevolge der stikgassen. De man was gehuwd, vader van drie kinderen en kwam van Keulen. Wijl hij toen hij hersteld was, weer naar het front zou gezonden worden, was bij ge vlucht. Op de vlucht had hij niet minder dan drie broeken en twee jassen aan, terwijl hij zijn ondergoed om het lijf ge bonden had. Zoo gelukte het hem de Nederlandsche grens te bereiken. Limb. Koer. Te Schiedam kwam binnen een logger van de reederij A. v. d. Toorn Jz., schipper J. Roeleueld Sr., met 33 last haring. Dit schip had reeds f 53,000 aan den wal en zal nu een totale eindbesomming maken van ongeveer f80,000. Een ongekend hooge teelt 1 Te Moorn is een doofstom paartje getrouwd. Buurtverkeerkaartjes. Op de lijnen der H.IJ.S M. zullen de buurtverkeer-kaartjes voortaan bestaan uit een terugreisgedeelte, dat ongeveer tweemaal zoo groot is als het heenreisge deelte. Zulks geschiedt, opdat bij gebruik maken op treinen, waar deze kaartjes niet geldig zijn, dit onmiddellijk door het controleerend personeel kan worden ge merkt. Een Duitsche onderzeeër te Alkmaar geïnterneerd. Naar wij vernemen zal de Duitsche onderzeeër „C 8die onlangs bij Ter schelling werd opgelegd en, naar aan vankelijk het voornemen was, te Helder zou worden geïnterneerd, waarschijnlijk in Alkmaar ligplaats en bewaking krijgen, opdat de Duitsche bemanning, welke te Bergen geinterneerd is, de boot zelve zal kunnen onderhouden. Daar deze onderzeeër een lengte heeft van 35 M., een tamelijken diepgang en een groote breedte bezit en afgezonderd moet liggen, zijn èr uiteraard niet veel doelmatige ligplaatsen beschikbaar, zoo dat er wel geen andere keuze zal zijn, dan het water bij het voormalig IJkkac- toor of dat bij het gemeente-slachthuis. Al k m. C t. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, tei kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag (len SOsten November 1915, des voormiddags te 10,30 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 16den November 1915. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTÉ. Onderwerpen ter behandeling: Stremming van passage. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kenDis, dat het verkeer met rij- en voertuigen over den weg geDaamd „het Giiedijkswegje" van af heden tot nadere aankondiging ge stremd zal zijn. Texel, 16 November 1915. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. No. 379, 15/11 '15. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Regeering8eieren f 9,25 f 11,25. Aanvoer Regeering 49265. Middenprijs Regeering f 9,64. Jonge hanen f 0,63 f 1,30 Oude kippen f 1,30 f 0,—. Hazen f 2,15 f 0,—. Vederwild t 0,15 f 0,85. 135 stuks. Langenhoff. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 12 Nov. Ter markt aangevoerd: 15 Stieren f 140, a f 420,—; 130 Kalf- en Melkkoeien f 220 a f 400. 884 Varekoeien f 190 a f 385 187 Vette Ossen en Koeien f270 a f440 23 Kalveren (vette) f 40 a f 160. Kalveren (magere) f 0.ai—.— Lammeren f af 318 Schapen (vette) f 34,00 al 64.- 246 Biggen f 6.00 f 15.00 1. /Aededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling der verordeningen op dt heffing en invordering van een hoofde- lijken omslag. 3. Hanstelling van een bootsman aan de Zeevaartschool.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2