Gemengd Nieuws. Hi 1 an Predikbeurten- TEXEL, 15 December 1915. Spoor- en Bootdienst. Vertrekuren van de boot van Texel 7.45 vm., 10,45 vm., 1,30 nm Vertrekuren van de boot van Helder 9,15* vm., 12,- midd., 3,— nm. 'Zondags 10,— vm. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. 5,10" 7,29 6,24 9,11 7,40 sneltrein 9,11 9,36 12,- 12,- 2,19 1,05+ 3,09 2.09 4,37 4,-t 6,- 4.10 6,05 7,40 sneltrein 9,17 8,27 10,54 Bovendien loopt een trein op Zondag morgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 6,58 te Alkmaar 8,07 en Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 7,48 te Schagen 8,51 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 5,57 8,35 7,55 sneltrein 9,23 9,14 11,29 1,04 3,43 3,38 6,09 5,26 7,33 9,04 sneltrein 10,40 10,38 12,54 Bovendien van Alkmaar naar Helder Zondagsmorgens vertrek 9,07 aankomst 10,14 en dagelijks des avonds vertrek 10,08 aankomst 11,16 Maandags en na feestdagen, doch niet 26 Dec. en 24 April. alleen op Zaterdag, i Zondags niet. alleen op Zondag. Sportvcieeniging, De mobilisatie dat is een reuzenstrop, zong Elfrink Zondagavond en onwillekeu rig maakten wij een vergelijking tusscben het zevende regiment Infanterie dat hij daar bij bezong en een plaatselijke ver- eeniging alhier, met name de Sportver- eeniging. Vóór de mobilisatie organiseerde de sportvereeniging met succes bijna iederen Zondag voetbalwedstrijden en was er steeds geld in kas, daarna echter was het aantal matches miniem en speelde de bodem der kas de grootste rol. Uit koopmansoogpunt was het zeker een goede gedachte te beproeven den slechten financieelen toestand te be strijden door het organiseeren van voor drachtavonden en wij kunnen er direct aan toevoegen, dat men daarbij ook Zondag succes heeft gehad. De zaal van hotel Texel was Zondag uitstekend bezet, beter dan ooit in dit seizoen en de hier haast beroemde humorist Bart Elfrink vulde op de be kende wijze den avond, daarin bijgestaan door zijn ijverigen pianist. De wijze van voordracht was ook ditmaal weer onbetaalbaar, maar wij kunnen niet nalaten te zeggen, dat bij de keuze der stukken te weinig rekening gehouden was met het publiek dat voor een groot gedeelte bestond uit jongelui voor wier ooren niet alles even geschikt is. Evenwel de avond was voor de sport vereeniging een flnantieel succes en dat was de opzet en in zooverre kan men van een goed geslaagden avond spreken. Het bal hield de jongeren nog geruimen tjjd, naar wij vsrnemeD, genoegelijk bijeen. Ouwe Sinterklaas. „'t Wordt vandaag Diks," hoorde men herhaaldelijk zeggen en waarlijk erg be moedigend was het in den namiddag niet, hagelsteenen kletterden afwisselend groot en grooter, met meer en minder hevigheid tegen de ruiten. Toen de nood op het hoogst was, was ook nu weer de redding nabij, te zes uur bleven de regen- en hagelbuien uit en klaarde de lucht op, het ging zelfs een weinig vriezen. Was het wonder dat velen zich op maakten om het Oude feest de noodige luister bij te zetten Het wemelde Maandagavond van ge- maskerden, rijp en groen zouden we haast geneigd zijn te zeggen, en dan groen het allermeest, want hetmeeren- deel zag er uit of de laatste hand nog niet aan het toilet was gelegd. Maar allen zonder onderscheid kwamen ons voor, schik in hunne vermomming te hebben, een prettige gezellige drukte heerschte langs de straat en het wil ons toeschijnen, dat het niet bezoeken van gelegenheden waar gelagen worden gezet, hier zonder twijfel oorzaak van was Bijzonders zagen we niet, harlekijns, paljassen, pierrots, goed bespraakte koop lieden, zeelieden in oliepak, deftige en minder deftige heeren en dames, oude vrouwtjes en dito mannen, het was de gewone stoffeering en dan maken wij alleen uitzondering voor de groep, die onder het zingen van een tweetal liede ren, inzamelingen hield voor Ons „Witte Kruis." We leven tegenwoordig inhetteeken van liefdezusters en het moet ons uit de pen, het kleed der liefdezusters kleedde menigeen der zangeressen uit stekend en was bovendien bijzonder ge- eigend voor de taak die zij zich hadden gesteld, steun te verleenen aan onze nuttige instelling. Te ruim 10 ure was het feest als gewoonlijk afgeloopen. Naschrift. Herhaaldelijk werd ons de vraag ge steld Waaraan dankt het feest van Ouwe Sinterklaas zijn oorsprong en wij hebben daarop niet anders kunnen antwoorden dan dat er sedert onze heugenis bij de jeugd (en ook bij enkele ouderen) steeds een drang heeft bestaan zich op dien dag te vermommen dat het onder vroegere burgemeesters niet geoorloofd was, maar steeds spora disch voorkwam dat de jeugd nooit heeft nagelaten op dien avond het „Ouwe Sinterklaas gaat nooit verloren uit te galmen en verder dat de vermomming, (uaar wij ver- meenen) onder burgemeester Strick van Linschoten voor het eerst oogluikend is toegestaun. Maar waarvan het zijn bestaan te danken heeft is ons niet bekend. Kan misschien een onzer lezers ons inlichten Mij n enge vaar. Uit vertrouwbaren bron vernemen wij dat het mijnengevaar dezer dagen ge bleken is, niet denkbeeldig te zijn. Op bet strand alhier spoelden n. 1, een viertal mijnen aan, terwijl er een op Texelstroom werd aangetroffen en een in de nabijheid van de aanlegplaats der Texelsche boot, in de haven van Nieu- wediep. Door de zorg der autoriteiten werden ze onschadelijk gemaakt. Zaterdag j.l. deed Jan Kalis, na ruim 52 jaar weer en wTndUbëfrboofd te hebben geboden, z'n laatste rit als omuibuskoetsier. Moge een goede gezondheid ook nu hij in ruste is z'n deel zijn. Onze plaatsgenoote, mejuffrouw Joh. M. Kikkert is gisteren benoemd tot apotheker-assistente aan het Provinciaal Gesticht „Duin en Bosch" te Bakkum gemeente Castricum. Hoedt u voor den baat. In de Vlaamsche Stem ving een ge dicht van den Belg René de Clercq als volgt aan „Heeten de beulen broeders, Wordt er een zwaard betrouwd, Eer nog de tranen der moeders, Eer nog de lijken zijn koud Geen vriendschap, geen vriendschap, Geen vriendschap onder den helm Wie met hen hand in hand kan staan, Is in het hart een schelm De „Nieuwe Amsterdammer" drukte daarop het volgende door de redactie ontvangen antwoord aan René de Clercq af Blijven niet menschen broeders, Al brak een staat zijn trouw Wonen niet overal moeders, Is ergens een hart zonder rouw Geen kleinheid, geen kleinheid, Geen kleinheid in woord of daad, Strijdt bloedig voor uw geboortegrond Maar hoedt u voor den haat." (Overgenomen uit„Vrededoor recht") Ingez. Aanbestedingen. De M.uister van Marine zal opMian- dag J27 i>ec„ des voormiddaga te iü,30 uur, aan het Dep. van Marine o. a. doen aanbestedenHt-t maken van een aanleg steiger, eene helling voor watervlieg tuigen, eene waterleiding met twee reservoirs en enkele bijkomende werken ten behoeve van de gebouwen voor den vliegdienst op Texel. Het leveren en leggen van houten vloeren in de ge bouwen voor den vliegdienst te Texel. Het verrichten van het glas- en verf- werk ten behoeve van de gebouwen voor den vliegdienst te Texel. Het leveren en stellen van het zink- en loodgieters- werk en van de bliksembeveiliging voor de gebouwen van den vliegdienst te Texel. I)e Cocks dorp14 Dcc. Voor een stampvolle zaal in het hotel „de Hoop" trad gisterenavond op de heer Bart Elfrink van Haarlem. De heer Elfrink, die hier nog eens optrad, handhaafde zijn goeden naam als geestig declamator en wist ;het pu bliek van het begin tot het einde te boeien. Na elk nummer volgde een daverend applaus. Na afloop word een gezellig bal ge houden. Een gisteren achter de vuurtoren aangedreven mijn werd hedenmorgen onschadelijk gemaakt. De geweldige ontploffing deed menigeen schrikken. Oudeschild, 14 Dec. Begunstigd door vrij goed weder be wogen zich gisteravond heel wat ver momden langs de straten. Het waren meest jongeren, die zich op allerlei ma nieren hadden toegetakeld. Iets bijzon ders zag men niet. Te ruim 9 uur was de straat weder zoo goed als schoon geveegd en de zaal van den heer Zijm vol nieuwsgierigen. Te ruim 11 uur hoorde men velen huiswaarts gaan, onder het zingen van het bekende liedje „Oude Sinterklaas gaat enz." Ben Hoorn14 December. Was het vorige jaren op ouden sinter klaasavond hier altijd drukker dan op den avond van 5 December, thans was dit niet het geval. Behalve eenige zangers en zangeressen die liedjes verkochten en een inzameling hielden ten bate van het Roode kruis en het steuncomité en die daarmede naar wij meenen, zeer veel succes hadden en een dame, die hoefijzertjes verkocht, werd er weinig bijzonders vertoond. Er was tot elf uur balmuziek in Loodsmanswelvaren, en het feest liep in de beste orde af. Een woord van dank aan de dames en heeren die zich aan de liefdadigheid hadden gewijd, als ook aan hen die hunne naar wij hopen, milde offers hebben gebracht, is hier zeker niet mis plaatst. Oosterend, 14 Dec. Onder de nogal vele „Oude ".Sinter klaasspelers" trok gisteren de .aandacht een ambulancewagen van het Roode- Kruis, waaraan een dozijn jongelieden deelnam. Af en toe werd gezongen en liedjes bood men ten verkoop aan, terwijl te vens gecollecteerd werd. De bruto-op- brengst bedroeg f 12,69'/». Overigens stelden de opgekleeden niets voor. Er was veel volk op de been. Vlieland, 13 Dec. Op de Vliehors is een mijn aangespoeld. De afd. Vlieland der Nederl. Ver- eeniging tot Afsch. van Alc. Dranken had Zaterdag j 1. eene gezellige bijeen komst, toegankelijk voor het publiek, georganiseerd in Concordia. De vraag naar plaatsen was zoo groot, dat ook Zondagavond hetzelfde programma nog eens werd uitgevoerd. Een paar tooneel- stukjes, propaganda makend voor de zaak der geheelonthouding slaagden uit stekend en hadden veel succes, evenals enkele voordrachten met muziek en zang Een opgewekt bal besloot deze genoege- lijke avonden. De ontsnapte Duitsche officieren aangehouden. Naar het Hbld. verneemt, zijn de beide Duitsche officieren, die Maandag j.l. uit het interneerings-depöt te Bergen wisten te ontsnappen, in den nacht van Zater dag op Zondag te Rotterdam gearresteerd. Zij zijn, na den nacht op het hoofdbureau aldaar te hebben doorgebracht, Maandag naar Bergen teruggevoerd. De aanhouding geschiedde door den hooldinspecteur der Amsterdamsche re cherche Van Soest en den inspecteur dier recherche Broekhoff, De Amster damsche politie was te weten gekomen, dat beide officieren zich te Rotterdam ophielden, met het gevolg dat zij in een woning daar ter stede werden aange houden. Bankbiljet van f 1000 gestolen. Zaterdag kwam men aan de hoofd wacht te Maastricht tot de ontdekking, dat uit een kastje waarin door den waar nemend administrateur, luitenant Ooste rink 'n bedrag van f 12,000 werd bewaard één biljet van f1000 was ontvreemd. Een onmiddellijk daarop door de politie ingesteld onderzoek leidde tot de aan houding van een milicien-soldaat, die na eenige ondervraging ten volle bekende bedoeld biljet ontvreemd en in den kelder zijner woning verborgen te hebben. 00 de aangeduide plaats werd het dan ook gevonden. Van 17000 gulden beroofd. Vrijdagavond bevond zich in een bier huis te Leeuwarden een boer, die een royale bui had. Hij trakteerde de bezoe kers eerst op bier en tenslotte op champagne. Er bleok een warme vriend schap te zijn gesloten, welke echter niet van langen duur was. De boer uit den Bildthoek afkomstig, kreeg n. 1. een hoog- loopende ruzie met eenige bezoekers, na afloop waarvan hij tot de ontdekking kwam dat hem zijn portefeuille met f 17.000 was ontstolen. De boer, onder den invloed van ster ken drank, liep naar het politiebureau en hing daar een verhaal op van hetgeen hem was overkomen. De recherche trok er op uit en laat in den avond hield zij twee boeren arbeiders uit de buurt van Beetgum aan die met twee Leeuwarder-„dames" in een café buiten de stad begonnen waren mat het opmaken van den rijken buit, die in beslag werd genomen. Beide aangehoudenen werden naar het politiebureau gebracht. Leeuw. Ct. Regeeringsmeel. De Burgemeester der gemeente Texel brengt bij deze ter openbare kennis, dat met ingang van 15 December 1915, de prijs van het meel, bestemd voor den verkoop op meelkaarten, dus aan hen die gewoon zijn daarvan zelf hun brood te bereiden of te doen bereiden, is ge bracht van f0,16 op f0,14 per K.G. Texel, den 14den December 1915. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Woensdag 15 December 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. in geöouw Eben-üaëzer. Waal, 's Av. 7 uur ds. v. d. Waa. Den Hoorn, 's Avonds half 8 Heidelb. Catecb. Zondag V. Zuid-Eierland, 's Av. 7 uur Bijbellezing. Donderdag 16 December. Koog, 's Av. 7 uur ds. v. d. Waa. Oosterend, 's Av. 7 uur ds. v. Grasstek. Bijbellezing. Cocksdorp, 'sAv. 7 uur Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend 's av. 7 uur ds. Dage vos. Zondag 19 December 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Geen dienst. 's Avonds 7 uur ds. v. Grasstek. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Gelegenheid voor doopsbediening. De» Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, 's Av. 7 uur ds. Glas. Oosterend, Vm. 10 uur ds, van Grasstek. H, Doop. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. 10 uur ds. Dagevos. nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. De» Hoorn, Vm. 10 uur de. Bussemaker. De opgaven voor de Kerstdagen, Oude jaarsavond en Nieuwjaarsdag, zien wfi, voor zoover nog niet ia ons bezit* gaarne spoedig tegemoet. De Uitg, i rt «-• ft

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2