N° 2979 Donderdag: 4 Mei 1^16 29ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór half negen op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. BONNEMEN TENenAD VERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGE VELD DE R O O IJ, Parkstraat, BurgopTkxri. DRANKWET. 3urgemeester en Wethouders der Ge- eDte Texel, brengen ter openbare nis, dat op 1 Mei 1916 bij henisin- omen een verzoekschrift van PIETER N DER VIS, werkman, wonende te Burg op Texel, om Verlof voor den koop van alcoholhoudende drank, eren dan sterken drank, in de na rende localiteit: de gelagkamer van perceel, kadastraal bekend Gemeente tel, sectie K, co. 2002, plaatselijk lerkt B 167b, en gelegen aan den n Schoonoord weg te den Burg aldaar, nnen twee weken na de dagteekening ar bekendmaking kan een ieder tegen verleenen van dit verlof schriftelijk waren bij Burgemeester en Wet- ders inbrengen, exel, 2 Mei 1916. gemeester en Wethouders voornoemd, te Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BÜYSING DAMSTE. Belastingkohieren. lurgemeester en Wethouders derge- mte Texel maken bekend, dat gedu- le vijt maanden van 3 Mei 1916 tot iet 2 October d. a. v. ter gemeente- ■etarie voor een ieder ter inzage jen afschriften van het kohier van lelasting op de honden voor het jaar en van het kohier van schoolgelden er het tweede kwartaal 1916. ixel, den 2 Mei 1916 Burgem. en Weth. voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. HMM EREN MARKTEN. 23-29 April. De periodieke militaire verloven blijven nog steeds opgeschort, waaruit mag worden afgeleid, dat de toestand nog steeds niet zonder gevaar wordt geacht, Intusschen gaat bet leven al lang weer ten ODzent zijn gewonen gang, al moet men ook nu eerst weer eens wat gaan wennen aan het oorlogs brood dat minister Posthuma ons opnieuw voorgeschreven heeft. Ook in het parlement gaan de zaken weer den gewonen gang. De Tweede Kamer heeft zich voornamelijk bezig gehouden in de voorbfje week met het eerste artikel van de wet op de Ouderdomsrente met de daarop ingediende amendementen en van den oor logstoestand werd weinig bemerkt, De de batten waren soms bijzonder scherp en opgewonden en pas Vrijdagmiddag kwamen de heeren met het eerste artikel klaar. Al de ingediende amendementen werden ver worpen behalve dat van de heeren Bos c. s. dat ten doel had de bedeelden niet van de wet uit te sluiten. Wanneer het ontwerp verder tot stand komt zal ieder die den leeftijd van 70 jaar beeft bereikt en kan aantoonen, dat hij niet kan voorzien in het onderhoud van zich en zijn gezin aanspraak op ouderdomsrente mogen laten gelden. Een amendement der sociaal-democraten om den leeftijdsgrens op 65 jaar te bepalen werd ingetrokken nadat de minister het op grond van financieele bezwaren bestreden had. Behalve het le artikel der Ouderdoms rente behandelde de Kamer den duurte- toeslag voor de ambtenaren, waarover reeds zooveel te doen geweest is en zelfs een protestmeeting is gehouden. In twee avond zittingen werd het ontwerpje afgedaan en aangenomen. Het tot stand komen van bet wetje dat ons den z. g. Zomertijd heeft gebracht ging nog heel wat vlugger. De behandeling duurde maar enkele oogenblikken. Ook de Eerste Kamer deed het in „een vloek en een zucht" af, hoewel nog een der laod- bouwspecialiteiten er bezwaren van den landbouw tegen in bracht. Van meer beteekenis was het andere ontwerp dat de Eerste Kamer afhandelde. We bedoelen de Eedswet, die in de laatste maanden reeds zooveel pennen in beweging bracht en thans door de Eerste Kamer aan genomen werd met groote meerderheid. Daarmede is de 6ven lastige als onver kwikkelijke eedskwestie voor langen tijd wellicht van de baan. —o-o-o— Op het oogenblik dat wij dit schrijven is ten ODzent weer de vraag omtrent de „Tu- bantia" aan de orde. De regeering heeft, zooals men weet, de gevonden deeien der torpedo aan de Duitsche regeeriog afge staan en het onderzoek is thans in vollen gang. Mogelijk heeft het reeds eenig resul taat opgeleverd. In elk geval heeft het de aandacht getrokken, dat de directeur der Hollandsche Lloyd en de kapitein der „Tubantia" naar Berlijn oütboden zijn door de Duitsche regeering. Mogelijk ligt daarin een aanwijzing dat de kwestie nader tot haar oplosstng is gekomen. Een zeker nog belangrijker vraag ook voor ons en de andore neutrale Staten is, hoe het antwoord zal luiden dat do Duitsche regoering zal geven op do drei gende nota der Vereen. Staten. Men mag aannemen dat de beslissing niet lang meer op zich zal laten wachten. In het Groote Hoofdkwartier worden omtrent de nota thans besprekingen gevoerd waaraan o.m. ook door den Keizer, den Rijkskanselier en den Amerikaanscheu gezant Gerard deel genomen wordt. Intusschen schijnt het dat de besprekin gen gaan in de gewensohte richting. De Duitsche pers toch is opvallend kalm en uit de artikelen die aan den toestand wor den gewijd krijgt men den indruk, dat het slechts in het uiterste geval tot een breuk met de Ver. Staten zal komen. Men acht het waarschijnlijk, dat de Duitsche regee ring aan den wensch van president Wilson zal toegeven en dat daarna een krachtige actie van Amerika tegen Engeland mag worden verwacht, teneinde aan het terrori- seeren der neutralen door Engeland een einde te maken. Het worde zoo -o—o—o— 't Waren geen aangename gebeurtenissen die de afgeloopen week aan onze buren aan de overzijde van de Noordzee bracht. De oorlog laat zich ook daar meer en meer gevoelen en vooral in de laatste dagen was dat wel het g6val. Niet alleen bracht een aantal Zeppelins weer eens een bezoek aan de Oostelijke graafschappen en waagde een Duitsch eskader het om Lowestoft te bom bardeeren, maar ook op zee was de oorloge god de Engelschen niet gunstig gezind. Een EDgelsche duikboot werd door de Duit- schers vernield en de bemanning gevangen genomen en ook werden een torpedoboot- vernieler en twee EDgelsche voorposten schepen in den grond geboord. Een daarvan was de bewapende Engelsche trawler „KiDg Stephen" die destijds weigerde de beman ning van het verongelukte Duitsche lucht schip „L 19* te redden. De bemanning van dit schip werd gevangen genomen. Verder liep in de Middelandsche Zee het Engelsche vlaggeschip „Russell" op een mijn waarbij 124 man [van de opvarenden omkwamen. De „Russell" was een groot slagschip van 14.200 ton, met 800 koppen bemand en met zware kanonnen van 30,5 c. M. bewapend, zoodat het vergaan daarvan een zwaar verlies voor de EDgelsche marine moet worden genoemd. Toch zjjn er nog ernstiger gebeurtenissen die thans de aandacht vaD de Engelsche regeering en het Engelsche volk bezig houden. Er is in Ierland een opstand uil gebroken, die een ernstig aanzien gekregen en blijkbaar grooten omvang aangenomen heeft. Aanvankelijk deden de berichten uit Louden het voorkomen dat de uitgebroken ongeregeldheden slechts van onbeduidende beteekenis waren en de toestand geen zorg behoefde tej baren', maar al spoedig bleek het tegendeel het geval. In Dublin heerecht een forireele opstand, waarbij het tot hevige gevechten gekomeD is in de straten. De partij der revolutionaire Ieren heeft blijkbaar gelegenheid gehad den opstand zorgvuldig voor te bereiden en op een ge geven oogenblik werden de hoofdgebouwen w. o. het postkantoor en het gerechtshof, door de opstandelingen bezet. De spoor wegen in de buurt van Dublin werden op gebroken, de telegraaflijnen doorgesneden, in de straten werden baricades opgericht en buiten de stad loopgraven aangelegd. Er is een felle strijd onthrund tusschen de regeeringstroepen die afgezonden waren om d6 orde te herstellen en de opstandelingen waarbij de soldateu van den Koning met kanonvuur een gedeelte der stad in puin schoten. Op het oogenblik dat we dit schrij ven duurt de strijd in Dublin nog voort en houden de rebellen nog het gerechtshof en andere gebouwen bezet. De opstand gaat gepaard met plundering op groote schaal. Niet alleen do stad Dublin maar ook tul van plaatsen daarbuiten in een 5-tal wes telijke graafschappen zijn contra van onge regeldheden geworden. Het is te verwachten, dat de opstand wel spoedig zal worden bedwongen. Je krijgs wet is afgekondigd voor geheel Ierland en de Engelsche militaire autoriteiten treden met kracht op. In de oppositiepers worden den Ierschen minister Birzil ernstige verwijten van na latigheid gedaan. Hij schijnt niet eens goed met den toostand in Ierland op de hoogte te zijn geweest en het moot een feit, zijn, dat er al wekenlang in Dublin oefeningen met de wapens gehouden zijn door de groep der Ierscbe revolutionairen. Daarover zal eerstdaags in het LagerbuiB wel heel wat worden gezegd. Voor de Engelsche regeering is het ge beurde wol zeer onaangonaam. Erzalnmt het oog op den toestand in Ierland een flinke legermacht in bet land besobikbaar moeten zijn en dat komt allerminst gelegen, nu in h6t bijzonder de vraag aan de orde is, hoe men tot versterking van het En gelsche leger kan geraken. De kwestie is al lang hangende, nu de recruteering niet geslaagd is en er tegen de invoering van den algemeenen dienstplicht ernstige oppositie bestaat. De regeering houdt zich thans vooral met het vraagstuk bezig. Ze diende in de algeloopen week reeds een plan voor vrijwillige dienstneming in, maar daar tegen kwam in het Lagerhuis zooveel verzet, dat Asquith het plan maar weer in den zak Btak en een nieuw voorstel toezei. Van de eigenlijke oorlogsfronten was er niet veel belangrijk nieuws in de laatste dagen. Op het westelijk oorlogsterrein werd vooral hevig gestreden op het Engel sche front, waar de Duitschers af en toe met kracht de Engelsche positie aanvielen. Bij Verdun was het wat rustiger alhoewel ook hier de aanvallen nog niet uitbleven. Verschillende minder hevige pogingen om hun linie hier en daar vooruit t6 breng6n hadden geen succes. Zoo bleef op het westelijk front de algemeene toestand zoo goed als ongewijzigd. Thans schijnt echter in den Elzas weer een sterke offensieve beweging te worden voorbereid. Op het Russische front alleen wat scher mutselingen hier en daar, doch geen aan vallen in grooten stijl. Daarentegen werd er op het zuidelijke front nog steeds hevig ge- gevochten tusschen Italianen en Oosten rijkers. Van den Balkan blijft het nieuws nog steeds ecbaarsch. Er schijnt daar nog niet veel van belang te gebeuren. Het leger der geallieerden In Saloniki voerde nog wei nig uit en van eenig offensief van beteekenis vernam men niet. Wel las men in de laatste dagen van nieuwe moeilijkheden voor Giiekenland. Italiaaosche troepen zijn uit Valona opgerukt en bezetten een deel van het Grieksche gebied Epirus. Daa-tegt n heeft de Grieksche rege6ring een nieuw protest bij de Entente ingediend. Vtrder TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bdkg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Niuir Amerika en andere l'mden met verhooging der porto's. V»n 1 tot 5 rogols 30 Cto. Iedere regel moor 6 Ct. Groote letters on Vignotton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. por nummer. gemeester en Wethouders van Texel brengen Ighebbenden in berinnering j dat dit jaar de groote lammerenmarkten m worden gehouden op Maandagen 15, 22 ei, 5 Juni, Dinsdag 13 Juni en Maandag mi. de navolgende artikelen der politieveror- g dezer gemeente Art. 160. t is verboden gedurende de groote lamme- irkten .ich met wagens anders dan door de Park- naar het marktplein te begeven (met dien nde dat tot dat doel geen gebruik zal mogen in gemaakt van de Nieuwstraat) of dit plein 'agens of vee anders te verlaten dan door enge daarop uitkomende straten iet van gemeentewege verstrekte stroo of e stoffen, welke tot strooisel gediend hebben lammerhokken, daaruit te verwijderen, of laaraan meer toe te voegen set het wegvoeren der lammeren voor des liddags elf uur een aanvang te maken, tenzij estemming van den marktmeester, krachtens ibt verleend. Art. 161. Ier, die ter gelegenheid van dein het vorig 1 bedoelde markten, lammeren ter markt bt aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij iling of schriftelijk, de noodige bokken te iken. Art. 162. r, die gerechtigd is tot het gebruik van een met hel zelf gebruiken of bezetten en tot nder doel bezigen dan tot ■plaatsing van Me. p is aan alle andere personen, gelijk mede en, wier recht op eenig hok, door bet niet m der verschuldigde marktgelden is vervallen len een standplaats in te nemen, tenzij met imming van Burgemeester en Wethouders Iforden door den marktmeester geweerd, die ioodig de hulp der politie ioroept. 'brengen voorts ter algemeene kennisse dat et verplicht bespreken der noodige hokken mheid bestaat: er Gemeentesecretarie op alle werkdagen nderd op marktdagen, gedurende de gewone .u-uren van 9 uur tot 2 uur n.m.; j des Maandags van 9 uur voorm. tot 2 uur n de kiosk op of nabij het marktplein voor de markten op Maandag te houden bij Marktcontrolenr, die daags voor die markten K zal houden van des voormiddags half elf tot namiddags half twee in een der aan het marktplein gelegen hotels. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden dringend uitgeooodigd daarbij hel verschuldigde marktgeld, enz. onmiddellijk te voldoen. Aangiften, hetzjj mondeling of sohriftelyk ter Secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagmiddag half twee voordo Maandagsche markten worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 2 Mei 1916. Burgemeester en Wethouder voornoemd, BOYSING DAMSTE, Burgemeester. JONKER, Scoretnris. -0-0—0-

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1