Binnenland. Gemengd Nieir Marktberichten TEXEL, 17 Mei 1916. T. E.S.O. Er was één aandeelhouder minder ter vergadering dan het vorig jaar, zoodat ook thans de voorzitter in z'n openingswoord niet .kon nalaten over de geringe belang stelling te klagen, al deed het fyem goed, dat zich onder de opgekomen eDkelen be vonden, die van vene waren gekomen. Ook dat zoo weiuigen zich opgewekt hebben gevoeld om inzage van de balans en verlies- en winstrekening te nemen op het kantoor van T. E. S. O doet het bestuur niet aangenaam aan, de enkele cijfers die in de kranten vermeld worden geven een oppervlakkig inzicht, bovendien is de direc teur bereid alle gewenschte inlichtingen te verschaffen, terwijl de grafische voorstel lingen van den gang van het bedrijf daar te zien alleen de tocht Daar het kantoor waard zijn. De notulen van de vorige vergadering werden zonder op- of aanmerkingen vast gesteld, waarna de balans en verlies- en winstrekening over 1915, werd aangeboden. Aan het verslag over 1915 hierop door den voorz. gelezen, ontleenen wij het volgende Tegen alle verwachting in is 1915 finan cieel niet ongunstig geweest, de beperkte dienst, tengevolge van onvoldoenden aan voer van steenkolen en mijnengevaar was hiervan de oorzaak. Van 5 Juli tot 13 September werden 4 en voor het overige slechts 3 diensten uit gevoerd. Het s.s. Ada van Holland heeft in 1915 slechts 5 dagen dienst gedaan voor visscherij onderzoek en werd voor 2 dagen verhuurd voor een reis naar Terschelling. Van ijsgang was geen sprake. Naar tijdsomstandigheden werden tegen voordeelige prijzen steenkolen gekocht, varieerende van f 11,90 tot f 16,90 per ton franco in de bunkers. Van de post .onderhoudskosten kwam f 2448,89 voor rekening van het s.s. Dage raad, f 3079,06 voor rekening van de Ada. In den dienst Texel—Nieuwediep werden over 1915 vervoerd'71323 passagiers (waar van in Augustus alleen 10834 personen, het grootste aantal in één maand vervoerd sedert de oprichting der onderneming) en 17521 rijwielen. Voorgesteld wordt om het voordeelig saldo ad. f3615,847jj te bestemmen voor afschrijving op stoomschepen, gebouwen, inventaris, enz. Nadat den beer Stompffdank is gebracht voor de samenstelling van het verslag wordt aan de orde gesteld vaststelling van de balans en verlies- en winstrekening, zoo mede bestemming van het voordeelig saldo voor afschrijving bovengenoemd. Een der aanwezigen zag dit saldo liever bestemd voor afschrijving op de post oprichtings kosten, doch nadat de voorz. heeft toege licht, dat er in de eerste jaren veel te weinig op stoomschepen, enz. is afgeschre ven, wordt het bestuursvoorstel met alge meene stemmen aangenomen en de direc teur gedechargeerd voor gehouden beheer over 1915. De heer Wagemaker periodiek aftredend als commissaris wordt met 34 stemmen herkozen, 3 werden op den heerArn. Lan- geveld, 3 stemmen in blanco uitgebracht. Op de desbetrelfende vraag van den vice- voorzitter verklaart de benoemde zijne herbenoeming aan te nemen en te hopen ook in de toekomst zijne functie met den zelfden lust waar te nemen. Hierop stelt de voorzitter voor ook thans weer f2000,van de obligatieleening uit te loten, waarop een der leden de vraag stelt, welke overwegingen het bestuur er toe leiden, om niet tot een hooger bedrag uit te loten, waarop de voorz. mededeelt, dat de aangekochte effectenaandeelan in de oorlogsleening zijn, die een even hooge rente doen als de obligaties, waarom het bestuur het verstandig oordeelt geen hooger bedrag uit te loten, maar het geld voor eventueele uitgaven tot directe beschikking te houden. Na eenige gedachtenwisseling wordt het bestuursvoorstel aangenomen en 1 obligatie aandeel van f500,— 2 van f250,— en 10 van f 100, uitgelost. Aleer tot de rondvraag wordt overgegaan doet de voorz. mededeeling, dat de beperkte dienst dezen winter, waarover zoovelen ontevreden waren, uitsluitend het gevolg was van overmacht,, het bestuur heeft geconfereerd met het bestuur van de mid- denstandsvereenigingen alhier, heeft heel wat tijd aan de regeling van den dienst besteed, maar is tot geen betere oplossing kunnen komen. Spr. richt harde woorden aan het adres van de inzenders van ingezonden stukken in de TexelSche Courant en zegt dat het bestuur steeds de belangen van Texel op het oog heeft, zonder die van de onder neming voorbij te zien, daarvan getuigt ook nu weer de invoering van den vijfden dienst. Het postvervoer eischt die dienst niet, vervolgt spr., maar voor het passagiers vervoer is het de meest gewilde, daarom willen wij hem handhaven, zoolang dat niet onmogelijk is. Bij de rondvraag vraagt een der aandeel houders of niet de grafische voorstellingen van den gang der zaken bij het verslag kunnen afgedrukt worden, waarop de voorz. antwoordt dat dit zeker met hooge kosten gepaard zou gaan, terwijl het verslag met de verlies- en winstrekening ieder jaar afgedrukt niet of althans bijna niet gevraagd worden, iets wat spr. ook om de kosten zeer bejammert. Op verzoek worden de loonen van het personeel genoemd, die wel niet te hoog worden genoemd, maar waarmede volgens het bestuur, ook zonder de duurtetoeslag van fl per week, men gunstig afsteekt bij andere maatschappijen. In verband met de geringe belangstelling voor de rekening zou de heer A. Langeveld Pz. een commissie uit de aandeelhouders willen instellen, doch de voorz. vindt dat ongewenscht, omdat dit bij een naaml. vennootschap niet thuis hoort en de sta tuten niet toelaten een eenigszins bindend karakter daaraan te geven. De heer M. A. Kuijper zag gaarne inge zetenen van Texel voor de leverantie van de verschillende behoeften in aanmerking komen, iets wat volgens de voorz. zooveel mogelijk gebeurt. Een vrij uitvoerige discussie over dat onderwerp volgt, waarbij wordt toegezegd dat in normale tijden aan de ingezetenen de gelegenheid zalj worden geboden, zonder schade voor de vennootschap, te dingen naar het schilderwerk en de levering van steenkolen. De heer J. Beumkes brengt ter sprake de kostelooze overtocht met de booten der Vennootschap voor de bestuurderen, die hij ingetrokken zou wenschen te zien. De voorz., de secretaris en de heer Keesom voelen zich door dat voorstel zeer ontstemd omdat dat voorrecht hun door de vergade ring is opgedrongen en er nu reeds voor de tweede maal op de algemeene vergade- rinh wordt tegenop gekomen. Na breedvoerige discussie waaraan meer dere personen deelnemen en waarbij de heer J. C. Visser het bestuur dank brengt, wordt goedgevonden in deze vergadering die reeds aan het verloopen was, daarover geen uitspraak te doen. De heer J. de Jongh vraagt daarop het woord om met het oog op z'n aanstaand vertrek naar Alkmaar, afscheid te nemen van T.E.SO, brengt dank aan het bestuur van T.E.S O. en stelt aan het slot een motie van vertrouwen in het bestuur voor. De motie wordt bij acclamatie aange nomen. De heer P. Graat sluit zich met genoegen aan bij de woorden van dank van den heer. Visser en de Jongh, naar hij vertrouwt ook namens de middenstanders, en spreekt de hoop uit over de dienstregeling in de'toe- komst evengoed tevreden te kunnen zijn als over de thans geldende, waarop de voorz. opfnerkt dat hij het jammer zou vinden, dat, wanneer de omstandigüeden tot een mindere goede regeling leiden, er weer aan getornd zal worden. Niemand meer het woord verlangende wordt met dankzegging voor de opkomst en de discussie gesloten. Uitslag aanbesteding verzwaring zee dijk P.H. Polder. P. v. Zon Siiedrecht f 63195, A. Spek en J. Boeren f 61414,— Jan de Vries, Helder f 61250,— I. C. Kooiman, Vlieland f 59980,— Niet gegund. De heer S. de Vries, onderwijzer aan de sehool voor m.u.l.o. alhier is in geljjke betrekking benoemd aan de 2e Burgerschool voor jongens te Gouda. De eerste lammerenmarkt. Een heerlijke Meiregen plaste reeds in den vroegen morgen gestadig neer en. hield zeker tal van veehouders aan vankelijk terug met hunne koopwaar ter markt te gaan, maar toen zich geen blinkje liet, zien hebben zij, op qnkelen na, Hollands element getrotseerd en onder een aanhoudende plasregen het jonge wolvee marktwaarts gevoerd. Zij werden hartelijk ontvangen, dat mag gezegd, de kooplieden liepen de. de wagens al tegemoet en voor de lam meren waren afgeladen, waren sommigen ze reeds kwijt en had menigeen een goed bod gehad. Er was animo en tegen prijzen, neen, ongekend, f24,— en f25,— was geen zeldzaamheid, al werden er ook voor f 18, verkocht, het meerendeel deed zeker meer dan f20,— en de prijzen liepen gestadig op, zoodat niemand z.g. voor den broek kreeg. Er komt geld inde zakken der boeren. Een winnende hand is mild. Regent het op d'een, dan drupt het op den ander. Nu dan, het heeft Maandagmorgen geregend, de druppels zullen de anderen zeker niet ontgaan. Stierenkeuring. i Onder gestadige regen en niet weinig belangstelling had ook de stierenkeuring op de Hollebol plaats. Aangevoerd waren 8 tweejarige en 6 eenjarige stieren. Van de tweejarige stieren werd de stien Paul, eigenaar de heer J. B. Bak ker geprimeerd met f 50,— Coenraad, eigendom van de vereeniging OestereDd met f 80,-- Voor de eenjarige stier no. 451 van de vereenigiDg „Ons belang" den Hoorn en omstreken werd een aalnhoudings- premie van f 40, - toegezegd, en voor de eenjarige stier van den heer C. de Wit, Operen f 30,— een en ander onder bepaling dat de eenjarige stieren moeten worden aangehouden tot 1 Mei tweejarige tot 15 Augustus 1916.| Bij verkoop voor dien tijd verv recht op de premie. - Oude bestuurders. Te Nieuw-Vosmeer vierde dezer] de oudste wethouder zijn 90stej jaardag. De andere wethouder isl op jaren, want ze tellen samen 169| Oudeschild, 15 Mei. Bij het afleveren van vee j.l- Zaterdag een koe van den hei te den Hoorn op hol, met het dat zij langs de steenglooiing vs| Westelijk havenhoofd in de zee gen Eenige opvarenden van een peilt] die juist in de haven lag, begavel in een vlet, om te trachten d| weder op het droge te brengen! eenige pogingen gelukte hen dit] behulp van een tweede vlet, door de gebroeders Kuiter alhier. N| lijks gevoelde de koe dat zij grond onder de voeten had, of zij als een razende de helling op en ieder die haar nabij kwam, oml stooten. Eindelijk wist zij op de] te komen en geraakte later tu een koppel koeien van Gebrs. K.| mede zij weder op het havent! terugkwam en zoodoende gegrepei worden. Niettegenstaande de bemsT dus feitelijk de koe niet aan denl naar terug had gebracht, werd eedge pressie een belooning v| gulden uitgereikt, waarvan 20 aan Gebrs. Kuiter, werd uitbeta de verleende hulp. Oosterend, 16 Mei. Het visschersvaartuig T.X. 93,1 Vlieland gezonken was, is dooi] Marinevaartuig „De Sperwer" pompt en in de haven van Terse!] gebracht. Er is veel schade aan vaartuig| houd, terwijl een aantal roggen ve| is gegaan. Door de bakkers in de Winkel werd het niet meer zooj genomen met het verbod van het t van wittebrood, en begonnen dit] openlijk te verkoopen, totdat.,I machtiging van den minister van] bouw, Nijverheid en Handel, do burgemeester op alle voorradige I beslag gelegd is. (Sch. I In- en uitval van het Edbld,I Veronderstelling. Zooals menp55 heeft men 21 maanden lang in i land alle mogelijke dingen verondei Zoo ook dat de omstreken vanf waren geindueerd, toen de groote oeil zou plaats hebben. Plotseling zief hooggeplaatst officier een patrouille] een korporaal het veronderstelde gi deerde terrein gebukt doortrekker man met de' gele biezen wordt] geroepen en aangesproken met gende woorden „Zeg kerel, weet jij niet di ondersteld wordt, dat het waterl staat en dat je daar niet dooi|,r loopen De korporaal antwoordt„Jawell raai, maar ik veronderstel dat ikif Roeiboot zit." De man kreeg acht dagen arrei mocht niet veronderstellen. Op de veemarkt te Leeaff zijn op dé jongste marktdagen eenvolgens Diet minder dan 6330,] 8147 en 9009 stuks vee aangeW d Deze belangrijke aanvoer is een Ars van de omstandigheid dat in FrifJ algemeen den 12den Mei door bouwers de halfjaarlijksche pacht I worden betaald, en vele veebop tegen dien tijd een deel van hm ter markt brengen. Texel, 15 Mei 1916. 4007 Lammeren f 19 a f 25. 38 Schrammen f 24,a f 58,—/ 6 Varkens a t 110. 10 Nuchtere kalveren f 16,s' 10 Biggen f 18,— ai 26. 8 Koeien f 340 a t 380. 18 Schapen f 40 a f 45. Amsterdam, 15 Mei. Aangevoerd 1048 Runderen, lekwal,120k 130 ot 2e kwal. 110 a 115cl 3e kwal. 105 a 107 ct. 200 Melk- enKalfkoeien f 350 a f 265 N uohtere Kalveren f 10,fl 1 315 Vette Varkens a ots. Beide stukken worden gesteld in kanden van Dagel. bestuur om preadvies. Daarna wordt voorlezing gedaan van het door den ingenieur H. Paul te 's Gravenhage uitge brachte rapport over de mogelijkheid van eene uitwatering van de polders Koog, E. Koog, Ger- ritsland en Domaninale gronden, door de landen van het Waterschap die door de Oude en Nieuwe Waaldersluizen hun water in zee ontlasten en wel door het graven van een kanaal door Waal en Burg, het leggen van een koker door Waaldam en het verruimen der Waterleidingen naar ge noemde sluizen. Uit dit rapport blijkt, dat' behoudens enkele uitzonderingfeo, de sluizen wel voldoende zijn voor den tegenwoordigen toestand, echter niet voor de overneming van bel water uit Koog c a. zoodat genoemden ingenieur dit plan ontraadt. De landen liggen te laag, de waterberging is te gering en men mag de 2400 H.A., die door de Waaldersluizen lozen, niet gebruiken als berg- boezem van Koog c. a. groot 1100 H.A. De Voorzitter zegt, dat dit rapport is opge maakt om te verkrijgen een onpartijdig deskundig advies over het denkbeeld van Ged. Staten om het Water van Koog c a. door eigen gebied naar zee 'te lozen, ten einde de machinale bemaling van den polder Waal en Burg, fiuantieel voor dien polder mogelijk „te maken. Mede in verband met den brief van Waal en Burg d.d. 1 Maart 1915, daarbij verzoekende mededeeling te doen omtrent de bezwaren onzerzijds bij eventueele. verkoop van het recht van doorstrooming van Waal en Burg door Eijer- land heeft het college van Dagel. bestuur bij hunne missive dato 28 Maart 1916 aan Ged. Stalen en aan den polder Waal en Burg, deze houding aangenomen Het wil bevorderen, dat Eijerland onmiddehjk eventueele planuen voor bemaling zal kunnen uitvoeren, door den afkoop van het recht van uitwatering van Waal en Burg in Eijerland goed te keuren, zonder zooals gedaan is te eischen, dat de eerste binnen driejaar ver betering in eigen boezem heeft aangebracht. Ten einde de mogelijkheid uit te sluiten, dat Waal en Burg de opbrengst van het recht als kasgeld gaat aanvaarden, wil het college gaarne andere voorwaarden stellen, die voor Bijerland niet hinderlijk zijn. Omtrent de nan te brengen verbeteringen door Waal en Burg deze houding aan te nemen: le. Verbeteringen van den waterafvoer van Waal en Burg alleen, zal door dien polder alleen bekostigd moeten worden. 2o. Verbetering van Waal en Burg en bovendien van een deel der «30 polders// in overleg, ge- zamentlijk te bekostigen, zon noodig elks deel door arbitrage vast te stellen naar mate der ver betering. 3o. Verslechtering van den waterafvoer van een deel der 30 polders, zooals het geval zou zijn indien het nu onderzochte plan wordt uitgevoerd, wordt door ons beslist afgewezen. Na eenige discussie besluit de vergadering met algemeene stemmen deze houding goed te keuren en zal op voorstel van den Voorzitter expeditie van dit besluit van Hoofdingelanden gezonden worden naar Gedeputeerde Staten. Aan de orde wordt gesteld de Rekening. De heer J. 3. Bakker deelt mede dat de com missie, belast met het onderzoek, geene aanleiding heeft gevonden tot het maken van aanmerkingen, weshalve hij namens de'commissie aan Hoofdin gelanden voorstelt de rekening goed te keuren. Na rondvraag wordt de rekening vastgesteld in ontvangst op f 107,401,96® in uitgaaf op 93,695,22® Het voord, saldo op 13,706,74 De voorzitter bedankt de commissie voor het onderzoek. Begrooting. Deze wordt arlikelsgewijze behandeld. Op voordracht van het college van Dagel. be stuur wordt wijziging gebracht in de jaarwedde van den secretaris. De bedragen uitgetrokken voor dijkeu en kaden worden behoudens de voorgestelde wijziging in de werken, door Ged. Staten, voorloopig onveranderd gelaten. Gebruik zal gemaakt worden van de aanbieding van Gebrs. Hiu, om geschikte uitkomende specie uit de Ayslout te gebruiken voor dijksverhooging tot 4 M.'plus V.Z. bij de Waaldersluis. Voor verharding komen de navolgende wegen in aanmerking Kaapsweg, Oost^rendNes, Middellandsche weg, Hemmerlaantje, RuitersplaatsOngeren, alle gedeeltelijk, Notweg Tienhoven en nog pl.m. 60 M. op Zevenhuizen. Bij hoofdstuk II van de Ontvangsten //Restan ten van vroegere diensten// wordt besloten onver wijld tot gerechtelijke vervolging over te gaan, wanneer de omslag niet binnen veertien dagen na de eerste waarschuwing wordt voldaan. Na behandeling der ontvangsten en het bepalen ran den 'omslag op f9,per H.A. wordt de begrooting vastgesteld in ontvangst op f S4462,92 in uitgaaf op 70983,46'/. Het saldo op 13479,457s Bij de rondvraag vestigt de lieer Jb. Kikkert PPz. wederom de aandacht op den verkeerden toestand bij het Witte Kruis en zegt bij den heer Burgemeester tot heden nog geen resultaat te hebben gehad. Na een kleine discussie wordt besloten de sloot dezen herfst schoon te maken. De heer S. Dijksen vraagt of de koker in het Mienterglop te hoog ligt, hij heeft te lijden van de wagenvrachten. De Voorzitter zegt het kan zijn, dat de bebar- ding onvoldoende is en zegt voorziening toe. Waarna de vergadering' wordt gesloten.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2