N° *2992 Zondag 18 Juni 1916. 29sle Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnêmentsjn-ys per 3 maanden. Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere lenden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór half negen op deu dag der nitgav e Prijs der Advcrtenltón. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere rogol meer 0 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimto berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bi) de Uiig. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Bobs op Tex e i VERKIEZING I'ROV. STATEN. De uitslag van de verkiezing in dit dis trict op Maandag a s zal door ons nog den [zelfden dag bij aanplakbiljet op de dorpen aorden bekend gemaakt, terwijl aan den luarg bulletins, uitgave der beide Tex. (Couranten, zullen worden verspreid. De (Jitg. Wolvordering. .De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van de schapen houders, dat de wol van de éénjarige sohapeD, bij de scheer in dit jaar, niet vermengd mag vorden met de wol van de overige schapen doch, met het oog op het verschil in prijs, pfzonderljjk behoort te worden afgeleverd. Tevens wordt onder de aandacht ge bracht, dat de lokken in gereinigden toestand geleverd dienen te worden. Vuile lokken |toch zullen worden geweigerd. Texel, 15 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, METS, Lo.-B. Collecte voor den gewapenden dienst. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend dat in den loop der volgen- |deweekaan de huizen der ingezeten en zalworden 'gehouden de gewone jaarlijksche collecte ten jbehoeve van het Fonds tot aanmoediging en (ondersteuning van den gewapenden dienst in |de Nederlanden. Zij achten het niet ondienstig de ingezetenen Ite herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht ■en wordt aangewend om datgene te doen Iwaartoe de Staat verplicht is, maar om buiten- Igewone belooningen uit te reiken aan hen, die (bij verschillende oorlogen voor ons Vaderland |en onze overzeesche bezittingen lijf en leden hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, (met het oog op de steeds toenemende behoefte, (dat de ingezetenen door milde offers blijken Kullen geven van hunne belangstelling in het (lot der gekwesten. Texel, 16 Juni 1916. Burgem. en Weth. voornoemd, METS, Lo.-B. De Secretaris, JONKER. KADASTER. De Burgemeester der gemeente Texel maakt I bekend, dat volgens ontvangen mededeeling, de Ilandmeter van het kadaster MAANDAG 19 JUNI e.k. in deze gemeente komt tot het doen Ivan de opneming der kadastrale veranderingen I alhier. Texel, 16 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, METS, Lo.-B. TEXEL, 17 Juni 1916. Stuurlieden ter Koopvaardij. De Commissie voor stuurlieden-examens al aanvangende 4 Juli, zitting houden te 's-Gravenhage. De aanvragen om tot de examens Je worden toegelaten, moeten den yoorzitter der Commissie (van Galenstraat 21 te 's [Gravenhage) bereikt hebben vóór 24 Juni. Victoria-Water-Oberlalinstein. Van de Maatschappij tot Exploitatie van e Victoria-Bron ontviogen wy eenige aardige reclame-artikelen van bëtVictoria- vater, o a. ook een gedicht op Victoria- Water met origineele penteekeniogen, het vdk op aauvraag door de Maatschappij Amsterdam, Singel 512, gaarne gratis aan belangstellenden wordt toegezonden. Voor de opengevallen plaats van onder wijzeres aan de School M. U. L. O. alhier hebben 2'ch naar wij vernemen 20 sollicitanten aange roeid. Door eenige dames werd deze week reeds Proefles gegeven. Het ruw en buiïg 'weer van den laatsten hjd heeft eindelijk plaats gemaakt voor beter. Wel blijft de temperatuur nog wat al te frisch roaar wanneer de zon, die zich vandaag weer geregeld liet zien,1 zijn invloed heeft kunnen laten gelden in de koude wereld rondom ons, zal dat wel beter worden. Voor alle gewassen ntaar vooral voor het winnen van hooi is droog weer en heldere zonneschijn voorloopig alleen gewenscht. Ook voor ons, menschen, is datzelfde weer zeker niet minder gewenscht, maar wij vragen, daarbij zooveel meer, getuigen de manifestaties in verschillende plaatsen van ons land, om goedkoopere levensmiddelen. Dat nu die wenschen spoedig in vervulling mogen gaan. De heer G. W. Oberman, Candidaat t. d. H. Dienst te Oegstgeest, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gern. te Eierland bedankt. Oosterend, 13 Juni. Toen de visschers Gebrs. van der Vis hedenmorgen naar de haven voeren, vonden ze een vat met vet, dat ongeveer 800 pond weegt. Men heeft het bij de strandvonderij aangebracht. Oudeschild, 15 Juni. Hedenmorgen zyn van hier verzonden: 1211 lammeren, 57 schapen en 1 paard. 12 Juni j.l. werden getransporteerd 1 koe, 11 kalveren, 1 schaap, 46 lammeren, 2 paarden en 26 varkens. Den Hoorn, 16 Juni. De verzwaring van den zeedijk die bij de ge houden aanbesteding niet werd gegund, omdat de inschrijvingen aanmerkelijk boven de raming waren, is naar wij vernemen thans opgedragen aan de bekende aannemers Kooiman en Doeksen voor f60,000,—. Met de/uitvoering van het werk zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Vlieland, 11 Juni. Heden is het badseizoen alhier geopend. Het Fanfare-corps gaf by deze gelegenheid een concert aan het Badpaviljoen. Ondanks het zeer ongunstige weer was er zeer druk bezoek en werden de eerste badgasten op gemerkt. Ia hotel en pensions is reeds vry veel aanvraag. Het badpaviljoen heeft eene aanmerkelijkelijke verbetering ondergaan door d6n aanbouw aan de Noordzijde. Een ruime g6heel met glas gesloten serre biedt daar een heerlijk rustplaatsje. Bovenal te waardeeren op zomerdagen als deze openings dag er een was. 15 Juni. Bij het schipbreukelingenhuisje op de Hors spoelde een mijn aan, welke heden is gedemonteerd. De levensmiddelenkwestie. Men meldt uit Amsterdam, dat op de aardappelen, die daar ter stede worden aangevoerd, de gemeente beslag legt. Zoo is Dinsdag beslag gelegd op 2200 H.L. en op een schip met 400 H.L. en Woensdag op een ander vaartuig. Een schip met 150 H.L. dat buiten de ge meente ligt, staat onder toezicht van de Rijkspolitie en komt hierheen. Er zijn dus geen andere aardappelen meer te koop dan door middel van de gemeente. Het is daarmede uit met de prijzen van f0,60 tot fl per 5 kop. Voor alle aardappelen, ook die aan huis bezorgd worden, mag niet meer gevraagd of betaald worden dan 24 cent per 4 K.G. Iets nieuws. Vischworst wordt thans in Duitschland verkocht voor 2 Mark het pond. Zij is echter zoo weinig smakelijk, dat de honden er zelfs niet aan willen. N. R. Ct. Een Duitsche deserteur is te Dinx- perlo, 14 Juni aangekomen, die van zyn verlof gebruik had gemaakt, om de grens te overschrijden. Hij had 11 maanden b\j Verdun in de vuurlinie gelegen. Tabakstelen. Men schrijft uit Amerongen: Ia vroeger tijd waren de tabakstelen dienstig als mest op het land. Thans worden ze opgekocht ad. 45 cent per pond voor het maken van pruimtabak. Op de bekende paardenmarkt te Oudeschoot (Fr.) werd voor werkpaarden tot duizend galden per stuk betaald. Moordaanslag te Middelharnis. Hedennacht wist de gehuwde C v. d. W., die sterk onder dpn invloed van alcohol verkeerde, bij zijn vader L. v. d. W. binnen te dringen. Hij sloop naar de slaapplaats van zijn vader en trachtte dezen te worgen. Een andere zoon van L. v. d. W., door het rumoer gewekt, snelde te hulp en wist zijn vader te ontzetten, waarna zij gezamenlijk den indringer overmanden, tot politiehulp hem in verzekerde bewaring stelde. Vader en zoon leefden sedert lang in onmin. Spionnage. Verdacht van spionnage is Zondag te Ooltgentplaat aangehouden een als Hol- landsch officier gekleed Duitscher. Hij was het laatst gekomen van Oude Tonge, vanwaar men telefonisch Oolt- gensplaat had gewaarschuwd. In deze gemeente begaf hij zich naar het fort. De eerste wacht salueerde. De Duitscher maakte een praatje hij sprak met Duitsch accent en informeerde naar de sterkte der vesting het aantal man schappen, kanonnen, De volgende wacht inmiddels gewaarschuwd hield hem aan. Op de vraag van den commandant! Luitenant waar gaat u heen luidde het aDtwoord „Niets mee te maken", terwijl hij naar zijn naam gevraagd, een ontwij kend antwoord gaf, waarop de comman dant hem Inrekende. Bij fouilleering werden o.a. een teeke- ning van den toren van Goedereede en een schets van het fort Prins Frederik te Ooltgensplaat op hem gevonden. Vermindering der rantsoenen. De Berlijnsche magistraat hee(t zich verplicht gezien, de hoeveelheid aard appelen die per hoofd en per week voor de burgerij beschikbaar gesteld worden, tot 5 pond per week te verminderen. Hetmoelrautsoen wordt daarentegen iets verhoogd en degenen, die misschipn ook deze vijf pond aardappelen niet mochten kunnen krijgen, zullen 700 gram brood daarvoor in de plaats krijgen. Bovendien zullen voortaan slechts twee eieren per week en per hoofd mogen afgegeven worden. Groenten in Friesland. Men schrijft aan de Tel. Men beweert dat de Friesche gaarde niers de geheele provincie voldoende van groenten kunnen voorzien, maar ook niet meer. Als dat waar is, begint het er hier leelyk uit te zien, of beter, ziet 't er hier al leelijk uit, wat iedere huismoeder al terdege bemerkt iu haar portemonnaie. Eiken dag worden de groenten duurder. Iu menig gezin is dan ook één groente enkel een extraatje voor den Zondag. Het blijkt dat de gaardeniers groote hoeveelheden hebben verkocht voor export naar Duitschland en daarbij dikke prijzen voor gemaakt. Gevolgen: duurdere prijzen voor gebruikers in eigen provincie. Het is altijd weer hetzelfde liedje. Nu zal wellicht uitvoer van groenten verboden worden als het te laat is. Een gaardenier verkocht in één koop 15.000 kroppen sla voor uitvoer naar Duitschland. Ia de omstreken van Tiel worden voor uitvoer naar Duitschland de konijnen bij honderden opgekocht. Jonge diertjes van 5 weken doen f0,60 en hooger. Te Winterswijk kwamen 6 Fransche krijgsgevangenen aan die Zondagavond uit Coesfeld ontvlucht waren. Bijna verongelukt. Te Eukhuizen werden door de stoom boot „Nijverheid" twee omstreeks i2 jarige knapen binnengehractii die /,i> in een visschersboot butieu de da.urnen van de haven te Broekerhaveu hadden be geven. Hier werd hun d6 ebstroora te sterk, zoodat ze, wrikkend met de eenige roeispaan, die in de boot was zich daar niet uit konden trekken. Gelukkig wisten ze een bakenton te grijpen, waaraan ze zich gedurende 6 uur vastgeklemd hiel den, totdat "ze door de Nijverheid werden opgepikt. Een jongen die een zeeslag zag. „Bij gelegenheid van een gesprek dat wij dezer dagen met de officieren van een Engelsch oorlogsschip hadden" zegt de Manchester Guardian, „spraken wij over het feit dat een modern zeegevecht soms zoo plotseling begint. Voor de luchtkokers nog naar binnen z(jn gehaald, is de strjjd soms reeds in vollen gang Het merkwaardigste van alles was het verhaal omtrent een jongen, die op het dak van een gescbuttoren iets moest uitvoeren en in de haast vergeten werd, zoodat hij Dadat het luik was gefloten, op den gescbuttoren achterbleef. Daar bleet hij gedurende het geheele gevecht plat voorover liggen en hij is een van de weinigen ODder de heele bemanning die den slag werkelijk gezien heeft en de eenige die er z(jn geheele aandacht aan kon wijden, omdat hij niot anders te doen had. Als die jongen oud is geworden, zal hi) een prachtige geschiedenis kunnen vertellen De sigarenpryzen. In de bestuursvergadering van den Bood van Sigarenwinkeliers-vereenigingen te Utrecht, werd het besluit genomen, geen medewerking te verleenen aan een ver dere verhooging van sigarenpryzen. Het bestuur grondt zijn besluit op de meening dat, waar de gevolgen der eerste ver- hoogiüg nog niet zijn overzien en er voor loopig nog geen termen aanwezig zijn, welke een nieuwe verhooging zouden rechtvaardigen, de tijd ook nog niet daar is, om het publiek met een nieuwe en ditmaal niet te verantwoorden prysver- hooging lastig te vallen. Toepassing wet Zomertijd. Door kerkvoogden te Kubaard, Was- xens, Spannum en Oosterend (Friesland) zyn de torenuurwerken weer een uur teruggezet. De zomertyd beviel niet. Deugdelijke houtsoort. Door een timmerman te Zwammerdam wordt nog een hooib9rgroede gebruikt voor een andere hooiberg, welke roede reeds 120 jaren dienst heeft gedaan. Een jongetje van 9 jaar te Broeker haven, F. Boon geheeten, is Zaterdag, terwijl het zich in den meelmolen be vond, door een der ronddraaiende wieken getroffen. In bedenkelijken toestand werd het opgenomen. De gulle zee. Uit Enkhuizen schrijft men aan het „Volk" De haringvangst op de Zuiderzee heeft een einde genomen. Aan den afslag werd voor meer dan f400.000 aan haring af geslagen, een buitengewoon hoog bedrag, als men in aanmerking neemt, dat f 80 000 in andere jaren reeds hoog werd genoemd. De ansjovisvangst die nu een aanvang neemt, laat zich ook voordealig aanzien, daar de prijzen f 15.80 per 1000 stuks zijn, en de vangst redelijk is. Vei* v;s- schers komen er dit jaar dan ook fl.nk boven op. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1