Kaart van EUROPA. Balmuziek 10.000 K.G. Klaverhooi, Openbare Verkooping. Vlekweg 1 Pension gezocht Nutsspaarbank Kippenvoeder. Kalizout. Kalizout 20 pCt. Advertentiën. Verwoest Geluk De Vondelingen Marktberichten. Kermis. Den Bnrg, Texel] Zaterdagavond 8 uur De Jacht op 'n Schoonzoon, Deurwaarder C. G. GIJDE, een groote partij houtware» Drogisterij Binnenburg. der Vereeniging tot Bevordering v der Bijenteelt in Nederland Practische les Vermist een jong Schaap (enterling), Prima gezonde Mais, Tarwe en Wintergerst, Dros Go. ra Sc! Ze Te UI Predikbeurten- voi S. J. KONING. va Maandag Afscheidsvoorstelling. K Wl ete er< Van de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland, ontvingen' wij een fraai geïllustreerde circulaire, waarin het bestuur met aan drang tot het Nederlandsche Volk het verzoek richt, die vereeniging te steunen door toetreding als lid of door schenkin gen in natura of in geld. Exemplaren dier circulaire zijn op aan vrage gratis verkrijgbaar aan het bureau der vereeniging, Rokin 69, Amsterdam. Bij de subsidie-voordrachten van Gedep. Staten dezer provincie in enkele bladen opgenomen, vinden wij vermeld dat Ged. Staten voorstellen om afwijzend te beschikken op het verzoek van den Raad van Texel om ook voor de ver betering en verbreeding van het wegvak van den Burg naar het café Burgzicht een bijdrage te mogen ontvangen van een derde der kosten.' De verbreeding van dit weggedeelte is niet urgent en men zou de verkeersveiligheid kunnen verhoogen door wijziging van het profiel van den wegbovendien zou de weg- verbetering niet zooveel vorderen, wan neer de weg vroeger beter onderhouden was. In de vorige zitting is dan ook een aanvraag voor een bijdrage in de kosten met algemeene stemmen.verworpen. Oudescliild. Zaterdagmiddag te 5 uur werd de fan cy fair, die het bestuur der Koningin- Wilhelminabewaarschool op touw had gezpt, geopend door den Weledelacht baren Heer Burgemeester, die daarvoor met Mevrouw was overgekomen. In een kort woord besprak ZEdachtb. den treu- rigen finantieelen toestand der school en beval daarbij den weldadigheidsbazar ten zeerste bij de ingezetenen van Texel aan. Den eersten avond ging de verkoop al heel aardig, terwijl de verschillende ver makelijkheden al druk aftrek hadden. De heer P. Boom had expres een nieuwe piano geplaatst, zoodat zoo nu en dan muziek de feestvreugde verhoogde; ook op de volgende avonden werd dit instru ment door .den heer Boom bespeeld, terwijl Maandagavond Mej. Flens zorgde voor deze welkome afwisseling. Op den sluitingsavond vergastte twee manschap pen van de kustwacht te.den Hoorn de bezoekers op eenige nummers mando- linemuziek. Alle vier avonden had de fancy-fair druk bezoekwe wagen ons evenwel nog niet aan 't vermelden van het fi- nantieele succes, daar dit eerst berekend kan worden, als alle vorderingen zijn ingeleverd. Toch gelooven we, dat het bestuur der K.W.B. tevreden zal zijn, wanneer 't eindcijfer bekend is. Een woord van lof komt in de eerste plaats toe aan de jonge dames, die zoo volijverig hare waar presenteerden en bezoekers trachtten te lokken voor de verschillende vermakelijkheden. Maar ook een woord van hartelijken dank aan de milde gevers van hier en elders, die het mogelijk gemaakt hebben dat het succes bevredigend is geweest. Het bestuur der Bewaarschool is door deze fancy-fair weer voor een paar jaren verzekerd. Kinderen mogen niet rooken. De Gemeenteraad van Nieuw-Lekker land besloot een verordening vast te stellen op den verkoop van tabak en sigaren, ten einde het rooken door jongens beneden 14 jaar tegen te gaan. Eenige jonge kinderen waren gis termiddag aan het „pootje-baden" in de Leidsche Vaart, bij de Zandvoortsche Laan, bij Haarlem, toen de 5-jarige Dientje Kokkelhoren uitgleed en in de diepte Verdween. Iemand, die dit op eenigen afstand gezien had, snelde toe, begaf zich te water en greep het meisje. De kleine bleek echter reeds overleden te zijn. r De sleepbootkapitein G. Sterken, te Meppel, vervulde Woensdag, onder zeer moeilijke omstandigheden, de red ding van een 8-jarigen knaap. De kranige 75-jarige man, voltooide hiermede zijn 53ste redding. Dit is zeker een zeldzaam heid en tevens, dat de man nog steeds de medaille voor het redden van dren kelingen niet heeft ontvangen. Een klopjacht. Maandagnacht omstreeks één uur wer den op de kettingboot van het IJveer twee mannen aangehouden, die eenige fietsen, fietsbanden en een groote hoe veelheid rijwielonderdeelen bij zich had den, waarmede zij zich in de richting van Buiksloot wilden begeven. De als Zigeuners uitziende mannen wisten zich los te rukken en vluchtten op de fiets, achtervolgd door agenten. Vlak bij het Vliegerbosch wierpen zij de rijwielen weg en vluchtten het bosch in. Inmiddels was reeds politieversterking aangekomen. Een 20-tal agenten, onder een inspec teur, zette het bosch af, zooveel dit mo gelijk was. Eenige politiehonden werden losgelaten. Omstreeks 9 uren 's morgens werd ten slotte een der mannen aange houden en geboeid naar het arrestanten lokaal te Buiksloot overbracht. Naar den tweeden wordt nog ijverig gezocht. Een groot aantal toeschouwers woonde deze klopjacht bij. De bladluizenleeuw. Uit Aalsmeer schrijft men aan het weekblad „De Tuinbouw" De bezitters van rozenkassen hebben een voortdurenden strijd te voeren om rozen zuiver te houden. De ziekten, bekend onder den naam van „het wit" en „het zwart" in de rozen zijn beide gevreesdde laatste in de' hoogste mate. Niettemin kunnen ook de „spinnende mijt" en de „groene luis" veel schade veroorzaken. Hoewel er tegen de bladluizen vrij afdoende bestrijdingsmiddelen bestaan, schijnen we in den laatsten tijd bij de bestrijding van dit ongedierte een belang rijke hulp gekregen te hebben. Verschil lende kweekers n 1., maken melding van de z.-g. „Bladluizenleeuw", een oranje- gekleurde larve, in volwassen toestand enkele milimeters lang. Dit diertje ver troetelt de luizen niet, zooals het van de mieren bekend is, maar zuigt ze leeg, wat de aangevallenen met den dood bekoopen. We zagen rozenkassen, waarin de „Bladluizenleeuw" vrij veelvuldig voor komt en die nog niets van de luizen te lijden hadden gehad de kweeker ver leende een helpende hand door ze naar plekken, waar de bladluizen de overhand kregen, over te brengen. Men heeft dus hier het geval, waarop door de mannen uit de theorie ook steeds de aandacht wordt gevestigd, n.l. de be strijding der schadelijke dierén door hun natuurlijke vijanden. LANDSTORM. Jaarklasse 1916. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat land- stormplichtigen van de jaarklasse 1916, die ingelijfd wenschen te worden bij de Marine of bij de Veld-Artillerie, daarvan behooren kennis te geven ter gemeente secretarie, uiterlijk op 6 Juli 1916. Texel, 30 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. MAXIMUMPRIJZEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald, dat ae volgende artikelen voor geen hoogeren prijs mogèn worden verkocht dan daarachter is ver meld. Tarwewaterbrood (gebuild) per K G. f 0,23. Tarwebrood (ongebuildbruinbrood) per K.G. f 0,20. Tarwebloem (gebuild inlandsch) per K.G. f0,25. Tarwemeel (ongebuild) per K.G. f 0,21. Boter per KG. f0,80. Rijst (grofmiddel Bassein &/of Rangoon per V- K.G. f 0,16. Rijst (voorloop idem) per 7> K.G. f 0,17. Rijst (grof voorloop idem) per 'h K.G. f 0,18. Havermouth (inlandsche en buitenh per V» K.G f 0,19. Suiker (witte geraffineerde) per 'I, K.G. f0,271/,. Zout per K G. 10,09. Soda per K.G. f 0,18. Petroleum per Liter f 0,12. Bovengemelde prijzen gelden voor de maand Juli, behoudens vroegere vervan ging- Met aandrang worden de inge zetenen uitgenoodigd eventueels klachten over het overschrijden dier prijzen ten Raadhuize in te dienen. Texel, den 30 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 23 tot en met 30 Juni 1916 GEBOREN Pieter, z.v. Jan Plaatsman en Immetje Visser, de Waal. Arie, z.vi Arie Koopman en Cornelia Boot. ONDEETROUWD: Geene. GETROUWD: Jacob Burger en Jannetje Stark. Gerard Cornelia van Hoorn en Marretje Boon. OVERLEDEN Dirk Boon, oud 74 jaar gehuwd met Suuwtje Rab. Johanna Martinusse, oud 78 jaar, weduwe van Geert Wegman. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd bij den Gemeentebode, een portemonuaie met eenig geld. op de Groeneplaats. een damesbroche, een rozen krans. Zondag 2 Juli 1916. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. H. Doop. Collecte voor de kerk. Waal, Vm. 10 uur ds v. d. Waa. Den Hoorn, Vm. 11 uur ds. Visser. Oudeschild, half 11 uur ds. Glas. Oosterend, Nm. 3 uur ds. van Grassteb. Oocksdorp, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. 10 uur ds. Dagevos. Nm. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Geen dienst. Sch.o'uwb'u.rgtent Uit de Schager Courant: Schagen, 29 Juni. Aangevoerd: 101 Vette Koeien f 280 a f 510, 17 Kaltkoeien f 300, a t 425; 51 Nuchtere kalveren 1 10 a 1 24. 0Overhouders f 00 a f 00.00 35 Vette Schapen 1 31 a f' 43. 21 Vette Varkens 92 a 100 ot. per Kg. Magere Varkens 1 a f 172 Biggen f 9.00 a f 17,50 11 Lammeren t 16 a f 18. Boter f 1.45 a f 1.55 per K.G. Kipeieren f 6.50 af 7,75 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 30 Juni. Ter markt aangevoerd: 24 Stieren f150,— a f 635,—; 117 Kalf- en Melkkoeien f 230 a 1475. 21 Varekoeien f 185 a f 425 84 Vette Ossen en Koeien f260 a f550 42 Kalveren (vette) f 45 a f 150. 103 Kalveren (magere) f 8.— a t 20. 404 Lammeren f 16,af 23, 60 Schapen (vette) i 34,00 af 50.— 442 Biggen f 8 00 k f 14.00 Uitsluitend voor de abonné's op dit blad. Tegen inwisseling van de BON, voor komende op de vierde pagina van dit nummer, bau men aan ons Bureau, tegen betaling van deptig cents bekomen een tot den laatsten tijd bijgewerkte i Deze Kaart in acht kleuren gedrukt, heeft eene afmeting van 92 X 19 c.M. De gevechtsliniën zijn op de kaart aan gegeven. Bij toezending van 45 cents wordt deze Kaart franco per post toegezonden. Voor niet-abonné's is de prijs een gulden. Zij, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van PIETER GERBRANDSZOON DROS, overleden te Oosterend op Texel 16 Mei 1916, worden verzocht daarvan vóór 8 Juli aanstaande opgave te. doen bij G. DROS Pzn. te Oosterend op Texel. in het „Loodsmanswelvaren" te Den Hoorn. TE KOOP eerste klas, staande op ruiters, hutstede „Breda". J. J. NIEUWLNIIUIZEN. Dir. FRANS HART. Standplaats Schildereind. Zaterdag 1 -Juli 1916 Successtuk van Louis Bouwmeester, Zondag 2 Juli a.s. Tooneelspel in 5 bedrijven. Groot blijspel in 3 bedrijven. Aanvang S uur. 1 te Texel, zal op nader te bepalen tijd, aai het Haventerrein te Oudeschild op Texe publiek verkoopen: als: palen, planken, gordingen, paaleindet enz. Een eu ander bij latere publicati nader te omschrijven en afkomstig vandi onderhoudswerken der haven Oudeschild, verwijdert alle vlekkeD, als Wagensmea Verf, Bier enz. Verkrijgbaar a 10 cent in de Aanbevelend, T. BLIJS, voor 2 Volw. 2 Kind. en Dienstb,, Vamin r 15 Juli. Br. fr. letter A. aan van de VEN' Boekhandel Baarn. -Afdeeling Texel van den heer Leeraar voor Byenteei Woensdag 5 Juli, nm. l'/s uur op de.etó van J. KuRTENHOEVEN te den Burg, HET BESTUUR. geopend Maandag en Donderdag 's avonds van 8 tot 9 uur. roode streep over de schoft en een vee( op de linkerachterbout. Inlichtingen vriendelijk verzocht M. BAS, Noordkaap. (gemengd) a f 14,50 per 70 Kg. netto, pakhuis Oudeschild. Bekende conditiën. Door het Kalisyndicaat wordt wederofl een belangrijke partij voor Nederland vrijgegeven. Daar te verwachten is dat slechts es gedeelte der aangevraagde Superfosfaat door de kunstmestcommissie geleverd kan worden, raden wij de landbouwers aan thans tijdig kalizout te bestellen. Bestelkaarten hiervoor zijn in,ons bezit Ook landbouwers die reeds eerder kalizout bestelden maar deze nog Die' ontvangen hebben, kunnen opnieuw van deze partij aanvragen. den Burg, Texel, I Juli 1916, ie it li enif Up De ebbi e tl Ir ex an en Voi end' eer m t tari HE tin H. Sur geïl doo was don hoo «lsi

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2