N° 2998 Zondag 9 Juli 1916. 29"te Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. m Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advcrtentlën vóór half negen op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTTEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuro op Texei. geef mg. verk 1de was aan tzuet site i bear dertn vron n hu LANDSTORM-KEURING- Jaarklasse 1910. De Burgemeester der gemeente Texel krengt ter algemeene kennis, dat de dienstplichtigen by den landstorm der iwrklasse 1910 gelegenheid hebben rich aan een keuring te onderwerpen ten» tij den keuringsraad, die zitting houdt Helder in het Casinogebouw op Donder- 'g 20 Juli 1916, voormiddags 11 uur. Het welbegrepen eigenbelang van de landstormplichtigen maakt het zeer. flenschelijk, dat zij zich voor deze Zuring aanmelden o.a. omdat zij, inge- zij ongeschikt mochten blijken nadat in werkeiijken dienst zijn gekomen alsdan weder huiswaarts worden ge iden, hiervan moeilijkheden kunnen talervinden ten aanzien van bun maat schappelijke of studiebeiangen. Onder werpen zij zich aan een onderzoek by den keuringsraad en blijkt daarbij vol doende van ongeschiktheid, dan worden zij van den dienstplicht bij den landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als land- stormplichtige in werkeiijken dienst te worden geroepen. Wenscht een landstormplichtige bij een anderen keuringsraad het onderzoek te ondergaan, dan kan de Voorzitter van eerstbedoelden keuringsraad hem daartoe op zijn verzoek toestemming verleenen. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de publicaties op de aan plakborden. De tijd, waarop de landstormpiichtigen van jaarklasse 1910 in werkeiijken dienst zullen moeten komen, zal nader worden bepaald. Texel, 5 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE, TEXEL, 8 Juli 1916. Bijenteelt. Gebruik geen alcohol in eenigen vorm I Wasch U niet met welriekende zeep 1 Zorg dat gij niet bezweet zij of ge weest zijt, wanneer gij Uw bijenvolkje gaat behandelen ot bij die behandeling tegenwoordig wilt zijn en dan, houdt U vooral rustig en wees kalm in Uwe bewegingen, want de bijen hebben een afkeer van geurtjes, onreinheid en vlugge bewegingen en zijn in die gevallen spoe dig geneigd hun angel te gebruiken. Met deze woorden ongeveer opende de heer van Giersbergen, leeraar in de bijenteelt, Woensdagnamiddag de practi- sche les bij de bijenstal van den heer J. Kortenhoeven. De heer van Giersbergen wees er ver volgens op dat het voor hem als leeraar niet was te radeu, wat elk der aanwe zigen graag zou willen weten, hij hoopte daarom dat niemaDd zou schromen te vragen. Iedere bijenhouder toch zou het zich zelf te wijten hebben, wanneer hij onvoldaan huiswaarts keerde. Toch, vervolgde spr., het bijenleven is in vele opzichten nog een mysteiie en de wetenschap op dit gebied nog in de kinderschoenen en ik zal op vele vragen nog met een schouderophalen moeten antwoorden. Zoo sprak de heer van Giersbergen, en wij dachten onwillekeurig aan de wyze spreuk„die iets weet, weet dat hij niets weet", want wij hebben niet een vraag hooren stellen, waarop de heer van G. niet van antwpord kon dienen. Verschillende bijenwereldjes werden door den heer van G. op hun kop gezet, in gewone ronde korf en in boogkorf en ook die in gasten werden heel wat ver handeld en behandeld en de opgekome- nen, zoowel de leeken als de bijenhouders genoten daarbij zichtbaar. We hebben dat al eerder gezegd en we herhalen het hier, het is een lust de heer v. G. met de bijenvolkjes te zien omspringen, de stof, die hij zoo meester is, te hooren behandelen en het mes te zien banteeren om alle uitwassen te verwijderen of de natuur leiding te geven. Het komt ons niet doenlijk voor, het behandelde weer te geven, zoo dat bijen houders daarvan voordeel hebben, maar het komt ons voor, dat niemand dergenen zoo'n les mag verzuimen, tenzy zwaar dere plichten hem noodzaken. Ia een opzicht willen wij een uitzon dering maken en daarom mededeelen dat de heer v. G. uitrekende, dat het in dezen abnormalen zomer niet gewenscht is te laten zwermen en daarbij aan toonde hoe dat is te voorkomen. Wij hebben het einde van de les niet afgewacht, de byen, aanvankelyk zoo rustig, begonnen na een uur of anderhalf, dreigend op te treden, zoodat wij het geraden achten hun terrein te veriaten, het overige gedeelte van de les latende voor hen voor wie het vooral bestemd was, de bezitters van bijenkappen. Bond van Doopsgezinden. Wij ontvingen een circulaire betreffen de de oprichting van een bond als boven genoemd, benevens een verzoek om het streven van het comité van voorberei ding door publicatie te helpen bevorderen. Wij hopen, zoo luidt het in den oproep, zoo spoedig mogelijk, (b.v. in de maand Juli of Augustus 1916) op een nog nader te bepalen datum, te Amsterdam eene bijeenkomst te houden, waarin het nut tige, wenschelijke en mogelijke van den bond zal worden besproken. Wij hebben gemeend dat het zoo zuiver mogelijk omschrijven van den grondslag waarop wij den bond wenschen te zien opgericht, met meer vrucht aan het bestuur kan worden overgelaten dat op de event, constitueer-vergadering zal worden gekozen. De geest, de richting, welke wij ons voorstellen, die in den bond moet worden vastgelegd, kan hier w e 1 worden aan gegeven. Zoo zal de bond zich in z'n beginsel verklaring moeten uitspreken vóór: doop boven eenen bepaalden leeftyd, op vrije belijdenishet zoo mogelijk ter hand nemen van maatschappelijk werk en tegen: eedsdwangdoodstraf oorlogvoeren en alles wat daartoe aan leiding kan geven. Mocht men met het plan kunnen in stemmen, dan wordt men beleefd ver zocht dit aan het comité te willen mede deelen. Het Comité bestaat uit de heerenJ. Lagas, voorzitter, Wakkerstraat 25, Watergraafsmeer, M. J. Polder, Secr.- Penningmeesterdam, Hobbemakade 165, J. R. C. de Jong, P. Richardus, Z. Last, Amsterdam, Oosterend, 7 Juli. Een visscher van hier hield een in de Noordzee gevonden vaatje bier aan boord tot eigen en anderer gebruik. De ambte naren kwamen er achter, en nu had de man te kiezen tusschen het storten van een waarborgsom van f 500 of het vast leggen van zyn schip. Hy is thuisge komen om de f 500. Zulk bier kan wel eens duurder kosten dan 11 cents per fleschje 1 Onbegrijpelijk 1 De N. Arnh. Ct. meldt, dat Duitsche officieren, op de grenzen verbiyvende, doch Arnhem geregeld bezoekend, een cafe- en restauranthouder te Arnhem verboden hebben, in dat blad te adver- teeren, waaraan gevolg is gegeven. De Watersnood. Er is thans zulk een bedrag vastge steld door den Commissaris der Koningin voor den herbouw der vernielde buizen op het eiland Marken, dat thans alle pogingen in het gesteld worden om zoo spoedig mogelijk tot bouwen over te gaan. De gevolgen van den watersnood zullen dan ook spoedig geheel verdwenen zijn. De totale schade die vergoed wordt op Marken, bedraagt tusschen de 60 en 70 duizend gulden. Steenkolen. Gedurende de laatste weken is de aan voer van Duitsche steenkolen belangrijk minder geweest dan gewoon. Daar echter de behoeften thans niet byzonder groot zijn, wordt deze vermindering bijna niet opgemerkt. De mogelijkheid bestaat echter zoo wordt uit vakkringen ge meld dat een dergeiyke vermindering, wanneer zij in den wintór voorkomt, wel aanleiding kan geven tot moeilijk heden. Het is daarom voor hen die bergruimte hebben wel wenscheiyk met het inslaan van kolen niet te wachten tot het najaar. Sch. Ct. Een verdacht trio. Zaterdagnacht trof de politie te Water graafsmeer een 3-tal personen aan, die daar verdacht rondliepen. Zij werden Overgebracht naar het politieposthuis adn de Linnaeuskade en ondergingen daar een verhoor. Bij onderzoek bleek, dat het drie Duit- schers waren, resp. 17, 18 en 19 jaar oud, afkomstig uit Crefeld. Zy hadden, zooals zij zeiden, ongeveer 10 dagen geleden die stad verlaten, daar er geen werk, noch voedsel meer was, Hoe deze heeren hier te lande aan voedsel dachten te komen, moge biyken uit het materiaal, dat by fouilleering op hen gevonden werd en dat er nu niet zoo heel onschuldig uitziet 1 Ziehiereen pistool, een dolk met scheede, een z.g. ploertendooder,benevens een groot aantal sleutels en loopers. Aan bedrijfskapitaal bezat het trio slechts 23 centen. De politie zal maatregelen treffen, op dat deze ODgenoode gasten weer zoo spoedig mogelyk over de grens worden gezet. Tel. Op straat gehoord: Dat we tegenwoordig een uur vroe- ger 's morgens ons bed uit moeten is ook al de schuld van die Duitschers. Van den oorlog, bedoel je Nu ja, maar speciaal van de Duit schers. Wel, Joffre heeft gezegd: „Als de Duitschers Verdun willen hebben, dan moeten ze vroeger opstaan." En wat de den de linkerds toen? Ze hebben de klok een uur voorgezet. Dat klopt, alleen Verdun hebben ze nog niet! R, n. Fourage. De Nederlandsche Stalhoudersbond heeft een telegram gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken, waar in herinnerd wordt aan de herhaalde toezeggingen van den minister van Landbouw om verbeteringeu in de on houdbare toestanden op fouragegebied te breDgen, welke verbeteringen nog steeds achterwege bleven. Adr. voert aan, dat hierdoor in het laatste halfjaar byna 10 pet. der leden van den Nederlandschen Stalhoudersbond de bedry ven ten gronde zijn gegaan èn publiek geveild. Adr. vraagt maatregelen tot afdoepde ver betering en tevens nakoming der beloften inzake „geen aankoop door het ryk van binnenlandsche haver benoodigd voorde troepenpaarden." Nog dagelijks zijn zoowel de regeering als de stalhouders slachtoffers van den ondoelmatig geregelden hooiuitvoer ge durende 1915 en zelfs thans vindt nog hooiuitvoer plaats. De kinderen opgeroepen, Wederom zijn in Duitschland alle zeventienjarigen opgeroepen. Alle man nelijke personen, die. voor het einde van Juni den 17-jarigen leeftijd, hebbep be- reikt moeten zich binnen drie dagea voor den landstorm aanmelden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bubo 80 Cts. Franco per post door go- heel Nedebland 45 Cts. Near Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Ftps der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. por nummer. S 1! 'en Zlji te Di oor keten acht baai! ak ader icr, erd bterti i sno^ n das it km a oe« niet bd itroff'i JACHT. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de volgende kennisgeving is aan geplakt. De Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 28 Juni 1916 No. 110; Gelet op art. 11 der „Jachtwet"; Brengt ter kennis van belanghebbendenf. dat de jacht op waterwild in dit gewest ral worden geopend als volgt op het eiland Texel, met uitzondering van len polder Eijerland en den Prins Hendrikpol- ier, op Maandag 31 Juli 1916 met zqnsopgang, en in de overige deelen der provincie, dus ook den polder Eijerland en in den Prins Hen- Irikpolder op Texel, op Zaterdag 15 Juli 1916 net zonsopgang. dat intusschen, met afwijking van het sub bepaalde, in a. het gedeelte der gemeente Blaricum, ge- cgen ten westen van de lijn, loopende van den Tafelberg naar het punt van samenkomst van le gemeentegrens met den Heetweg en langs lie grens tot den Rijksweg Amsterdam—Laren beoosten K.M. paal 25); b. het gedeelte der gemeente Bussum, gele- .cn ten 'noorden van den weg van het Luije lat naar Kamphoeve en ten westen van den ïussummergrintweg c. het gedeelte der gemeente Huizen, gelegen westen van de lijn, loopende langs den straatweg van de haven van Huizen door de com van dit dorp naar Blaricum tot de grens ijn laatstgenoemde gemeente en langs deze grens naar den Tafelberg; d. de gedeelten der gemeente Hjlv.ersum; [degen ten noorden van den weg van het -ppn Luije Gat naar Kamphoeve, ten oosten van den dch spoorweg Bussum—Hilversum en ten noorden ran den Crailoschen weg e. het gedeelte der gemeente Kortenhoef, ge legen ten westen van de lijn, loopende van de samenkomst van den Veen- of Horndijk met -Alambertskade over de Zuwebrug en verder recht doorgaande in noordelijke richting; jja(j f. de gemeente Naarden ui6 g. het gedeelte der gemeente Nederhorst den Berg, gelegen ten westen van den Horster- «eerpolder, alleen op Maandag en Zaterdag en bovendien op 28 en 29 December 1916 zal mogen worden gejaagd III. dat voor het gebied van de Stelling der fawe Hollandsche Waterlinie politieverorde- d. singen zijn vastgesteld, die in algemeenen zin rerbieden, om militaire terreinen te betreden ia om, terwijl militaire werkzaamheden wor- aar® jtn verricht of militaire oefeningen worden (ihouden, binnen een afstand van 300 M. van ie plaats, waar een of ander geschiedt, stil te staan, waarbij is in aanmerking te nemen, dat als militaire terreinen worden beschouwd restingwerken, vestinggrachten, wallen, bedekte tegen, geschutsopstellingen, schansen, loopgra- sen, versperringen, werktuigen en waterkee- ringen van inundatiën, alsmede plaatsen, waar terkzaamheden ten behoeve van de verdedi- ging worden verricht, benevens kazernes, kam pementen of bivaks. En zal deze in het Provinciaal Blad worden [eplaatst en voorts in elke gemeente van ■oordholland worden aangeplakt. Haarlem, 3 Juli 1916. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, A. ROELL. Texel, 7 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1