N° 2999 Donderdag 13 Juli 1916. 29ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. öit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond Advcrtentiën vóór lialf negen op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Fibma LANGEVELD&DEROOI.T, ParkstraatBuna op Tbx b i. 1-^8 Juli. GeldGeld I De oorlogstoestand blijft zware offers vragen, ook van onze Neder- landsclie schatkist en het werk der Tweede Kamer was er in de laatste weken vooral op gericht om voor den komenden tijd de noodige versterking van de geldmiddelen te vinden. Na de Verdedigingsbelastingen het aanzien te hebben gegeven is de Kamer aan de verhooging van de Successiebelas ting begonnen. Van hen, wien het genoegen van een erfenis te mogen deelen, bescho ren is zal straks door den fiscus een vrjj belangrijk hooger percentage worden afge vraagd dan thans nog door de wet toege laten wordt. De minister denkt uit het hoogere tarief een meerdere bate voor de schatkist van 7 millioen te zullen vinden. Het ontwerp is nog niet afgehandeld, de heeren zitten nog in het tarief, maar de minister zal wöI krijgen wat hij vraagt. Er waren natuurlijk by de algémeene be schouwingen wel tegenstanders van de verhooging aan het woord, doch de meer derheid d6r Kamer zal onder de gegeven omstandigheden het midd6l, haar door den Minister aan de hand gedaan om het be denkelijke gat in de schatkist te stoppen, zeker niet afwijzen. Veel verandering zal er in het ontwerp wel niet komen, want een poging der soc. democraten om het tarief te verhoogen zoodat er 7 a 8 millioen meer kan worden gehaald uit de erfenissen, mislukte omdat de minister het desbetref fende amendement onaannemelijk verklaar de. Ook kon een amendement vau rechtsche zijde ingediend om het tarief te veranderen speciaal voor de kleine erfenissen, geen instemming bij den Minister en de Kamer vinden. Over een paar dagen zal het Successie- ontwerp zijn beslag hebben gekregen en kan de Kamer met nieuwen arbeid weer aanvangen. Wel staat het zomerrecès voor do deur, maar er is te veel werk aan den parlementairen winkel om lang met vacan- tie te gaan. En belangrijk werk ook. We werden er in de afgeloopen week aan herinnerd door de verschijning van het voorloopige verslag omtrent de Grondwetsherziening. Een lyvig stuk, waaruit duidelijk de verschillende stemmingen kunnen blijken, die het groote werk, dat het algemeen kiesrecht zal bren gen en de grendels verwijderen moet die de vrouwen nog buiten het stemlokaal sluiten, in de afdeelingen der Kamer heeft gewekt. Afgaande op het voorloopig verslag mag de Grondwetsherziening als verzekerd worden beschouwd, al zal er ook tevens gerekend moeten worden op een krachtige oppositie. Niet alleen het voorloopig verslag der Grondwetswijziging vroeg de aandacht, doch ook minister Posthuma, die weer zoowat hersteld is, zorgde voor een belang rijk object. Zijn antwoord op het voor loopig verslag omtrent het z. g. 29 millioen- ontwerp is verschenen. Hij tracht daarin zijn straatje schoon te vegen, zet uitvoerig zijn standpunt uiteen en geeft een verdedi ging van de door hem genomén of te nemen maatregelen. En niet alleen verscheen dit lijvig stuk, maar haast op hetzelfde oogen- blik kwam een nieuw belangrijk wetsont werp bij de Kamer in, dat zijn oorzaak al weer vindt in de huidige abnormale tijds omstandigheden. We bedoelen de „Distri- butiewet 1916* welke beoogt regelen te stellen in het belang van de volksvoeding ba van een doelmatige distributie van goederen. Dit belangrijke wetsontwerp be vat een drietal groepen van bepalingen, die kort samengevat hierop neerkomen, dat de gemeentebesturen verplicht worden zorg te dragen, dat in hun gemeenten steeds voorradig zijn voldoende hoeveelheden levensmiddelen en brandstoffen door den minister aan te wjjzen, teneinde deze onder de minvermogende ingezetenen te distri- bueeren. Het begrip minvermogenden wil de regeeriDg nogal ruim opvatten zooals bljjkt uit de bepaling, dat men onder hen heeft te verstaan allen die een jaarlyksch inkomen hebben beneden 5 maal het bedrag van de gemeente of het deel der gemeente, vermeld iD de tabel der Kieswet. Men be hoeft slechts de Kieswet te raadplegen om te zien dat een belangrijk deel van de middenstand onder deze bepaling valt. Door den minister worden maximumprijzen vast gesteld voor de levensmiddelen en brand stoffen. Van de kosten der beschikbaar stelling komt s/i deel voor rekening van het rjjk en ]/a deel voor die der gemeenten. Het ontwerp bevat regelen voor een goede distributie, strafbepalingen tegen hen, die levensmiddelen etc. achterhouden of on bruikbaar maken, de verplichting om op gave aan den burgemeester te doen van de voorraden die men heeft en maatregelen om tegen té gaan dat het belang van de voeding van mensch en dier wordt geschaad door het telen van minder wenschelijke gewassen eto. Men ziet, dat het hier een belangrijk ingrijpend wetsontwerp geldt, geboren uit de abnormale omstandigheden waaronder wij door den oorlogstoestand leven. o—o—o De opvolger van den zoo tragisch om het leven gekomen lord Kitchener is be noemd. Lloyd George de Engelsche munitie minister, is minister van oorlog geworden en als jonderstaatssecretaris is hem toege voegd lord Derby, de man van het naar hem genoemd werfsysteem. De Engelsche pers heeft zonder uitzondering het land en de Entente met deze keuze geluk ge wenscht. Z6 voorspelt dat Lloyd George de voet stappen van Kitchener zal drukken en dat door hem het groote werk van zijn voor ganger zal worden voltooid. Intusschen was er niet veel tyd over om den lof van den nieuwen oorlogsminister te bezingen, want het groote offensief op de oorlogsfronten in Europa Dam al te zeer tijd en aandacht in beslag. Inderdaad het waren, of liever het zijn geweldige, belangrijke gebeurtenissen, die zich thans op de oorlogsterreinen afspelen Het groote voor lang reeds aangekondigde offensief der geallieerden in het westen is in vollen gang en in de afgeloupen week zijn er belangrijke gevechten geleverd zui delijk en noordelijk van de Somme, waarbij de Duitschers harde klappen hebben opge- loopen. Vooral het offensief viid de Franshen zuidelijk van de genoemde rivier heeft be duidende resultaten opgeleverd. Reeds slaagden de Franschen er in de derde loopgravenlinie der Duitschers te nemen veel gevangenen te maken en geschut te veroveren. Minder snel vorderde het offensief der Engelschen noordelijk van de Somme, tusschen deze rivier en deAncre. Tot nog toe was de voortuitgang daar nog vrij onbeduidend en Dauwelyks op de kaart na te gaan. Wel heeft de Engelsche Koning een telegram van hulde aan zijn troepen gericht, maar de Fransche pers vond toch, dat het offensief der Engelschen eigenlijk gelijken tred behoorde te houden met dat der Fransche troepen, De Engel schen moeten dus nog een beetje beter aanpakken. De Engelschen zeggen dat ze flink hebben aangepakt, maar een week bombardeeren. van de vijandelijke stelling heeft deze nog niet voldoende „stormrjjp" kunnen maken en daarom is opnieuw het woord gegeven aan de artillerie. Bij Verdun golfde de strijd in de laatste dagen heen en weer. De Duitschers waren niet in staat nieuwe vorderingen te maken, maar ook het Fransche offensief leverde hier nog niet veel resultaat op. Geweldig zwaar is thans de druk, die op de Duitsche liDie in hot westen wordt uitgeoefend. Maar de Duitsch tegenstand is geducht. Aan beide zijden wordt gevoeld, dat het thans gaat om een overwinning of een nederlaag. Maandenlang hebben de geallieerden zich op deze actie voorbereid. Men heeft er ontzaggelijke hoeveelheden munitie voor noodig, maar ze zijn er. Ook veel reservetroepen heeft men bijeenge bracht. Geleidelijk moet nu de vijand uit zijn loopgraven en holen gebeukt worden. De Ententepers is vol goeden moed, maar ook de Duitschers geven den moed niet verloren. Aan beide zijden wordt gevoeld, dat deze geweldige actie in een beslissing moet eindigen. Van belang ook zijn thans d6 gebeurte nissen op het oostelijk front, waar de Russen hun offensief met succes voortzetten. Zeer zwaar is thans de druk die door hen uit geoefend wordt op het front in het noorden dat zich uitstrekt van de Golf van Riga tot de Pripetmoerassen. De „Feldgrauen" van Hindenburg hebben het thans zwaar te verantwoorden. Belangrijke gebeurtenissen op dit frontdeel schijnen voor de deur té staan. Nog zwaarder echler hebben de Duitsche en Oostenrijksche troepen ten zuiden van de Pripjet het te verantwoorden. Op het geheels front daar dringen de Russen voor uit. In het zuiden zijn ze reeds ver voorbij Kolomea en wordt het belangrijke spoorweg punt Stanislau ernstig bedreigdin het centrum heeft generaal Bothmer ten slotte voor de overmacht moeten wijken zoodat hij zijn front 20 K.M. naar het westen moest verplaatsenen meer noordelijk werden d6 troepen van generaal von Lin- zingen over de Styr teruggeworpen, waarbij zij meer dan 10000 gevangenen en een aantal kaoonneD, mitrailleurs en oorlogs materiaal verloren. De Russen dringen daar thans krachtig vooruit in de richting van het belangrijke spoorwegcentrum Kowel. De toestand op het oostelijk front laat zich niet rooskleurig v.oor de Centralen aanzien. En ook op het zuidelijk front kunnen de Oostenrijkers nauwelijks weer stand bieden aan het offensief der Italianen. Eet spreekt vanzelf dat de toestand in het oosten en zuiden Diet zonder invloed blijft voor d6 gebeurtenissen op het westelijk front. Van alle kanten worden de Centralen thans aangevallen door de geallieerden. Ontzaggelijke inspanning wordt gezien aan beide zijden. Het wordt gevoeld dat het oogenblik van groote beslissingen nadert, —o—o—o— Het moeteeDigszins verwondering bareD, dat het op het Balkanfront nog steeds zoo rustig is. Wel hadden in de laatste dagen af en toe schermutselingen plaats, doch van beteekenis waren deze niet. Waarom generaal Serail nog steeds niet het bevel tot den opmarsch heeft gegeven, is een raadsel. Aangenomen moet toch worden, dat Bulgarije thans niet veel steun van Oosterijk heeft te verwachten, terwijl gene raal Serail thans toch alle beschikbare troe pen onder zijn bevelen heeft nu ook de Serviërs van Korfoe zijn aangekomen. Zjjn het misschien de gebeurtenissen in Griekenland die de generaal afwacht, liet Griekscho leger is naar huis gezonden, een nieuw Kabinet is er gekomen als zaak waarnemer voor de Entente en Venizelos is thans bezig do verkiezingsactie te be ginnen. Hy en zijn aanhangers zullon die actie zoo krachtig mogelijk voeren en verwachten een volledige overwirming. En wint Venizelos het bij de stembus dan zal Griekenland zich aan de zijde der Entente scharen. Dit heeft Venizelos zelf verklaard. Volgeus hem heeft Griekenland zich al veel te lang onzijdig gehouden eD is het alleen aan de Entente te danken, dat het Grieksche volk zijn rechten hoeft behouden, waar deze door de Koning en het afgetreden Kabinet miskend zijn. Intusschen zal ook op den toestand op'den Balkan van grooten invloed zijn de loop der gebeurtenissen van de komende dagen op het westelijk en oostelijk front. TEXEL, 12 Juli 1916. Onze Zeevaartschool. Ooze zeevaartschool mag zich in veler belangstelling verheugen en vaart daar wel bij, de collectie leermiddelen breidt zich voortdurend uit. Deze week nog ontving de school van den binnenkort vertrekkenden ieeraar den heer Vellinga een keurig geschenk, n. 1. een tot in de onderdeelen compleet stoomschip ter lengte van ongeveer VI, meter. Wij hadden het genoegen dat geschenk dezer dagen te bezichtigen en kregen toen van den heer Directeur der school eene opsommiDg van de geschenken in den laatsten tijd ODtvaDgen. Allereerst werd ons getoond een ge schenk van de Java-China-Japan-LijD, een deflector, een instrument om bjj betrokken lucht of mist de fouten van het kompas te bepaleD, verder legio voor werpen door leerlingen en oud-leerlingen aangeboden. Daar was een instrument voor het meten van de kimduiking, een kunst horizon voor het meten van hoogten op zee, een sloephoorn, een Walkers Cherub patentlog, een Thomson's diepzee lood- toestel, een seinlicht-apparaat, een twee tal miniatuur scheepjes, voorzien van de gebruikelijke lichten, om j bij de lessen dienst te doen. Tot zoover de leermiddelen in de schoollokalen aanwezig. In de vestibule prjjkt een compound- machine met aangekoppelde dyuamo, dank zij de vrijgevigheid van de Mariue- autoriteiten en op de eerste verdieping treffen wij een vol getuigd zeilschip (brik) aan, welwillend in bruikleen afgestaan door den heer Dekker, opzichter te Anna Paulowna. Van de Marine-autoriteiten vooral ondervindt onze school de meest moge lijke medewerking, daarvan getuigt de mast met volledig laadgerei, op het ter rein opgesteld, de sloep met zeiltuig en riemen in de haven aanwezig, daarvan gewaagde thans weer met lof de direc teur, omdat, nu hot voor de lessen in schiemanswerk noodige touwwerk ner gens was te verkrijgen, de school door hunne welwillendheid aan materiaal was geholpen. Van schiemanswerk gesproken, daar van troffen wij op den zolder verrassende staaltjes aan, ons bleek dat vooral dat- practische werk op onze school ernstig wordt behandeld, keurige werkstukke troffen wij aan. Nog werd qus door den directeur ge- TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Boeg 30 Cts. -Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Ameeixa en andere l'raden met verhooging der porto'a. Prijs der Adverteniiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere rogel moor 8 Ct. Qroote lettors en Vignetton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1