Gemengd Nieuws. Marktberichten. Predikbeurten. toond de standaardvlag der school onlangs vereerd, een keurige loto van een Neder- landsch stoomschip in de haven van Marseille, geschenk van een der leer lingen en ten slotte de klok die aan den ingang der school prijkt, geschenk van een oud-Texelaar, de gezagvoerder C. W. Visser. Wij eindigen met wat wij in den aanvang noemden, onze zeevaartschool mag zich in veler belangstelling ver heugen en ze vaart er wel bij. Naar wij in de Held. Courant lezen, zijn de vorige week door-den keurings dienst aldaar, niet minder dan 45 zakken, elk bevattende plm. 50 Kg., zoogenaamde soda, teruggestuurd naar den afzender te Alkmaar, wijl de inhoud geen soda was. Wie keurt zulks hier? Bij de dezer dagen te Alkmaar gehouden toelatingsexamens slaagden voor de 2e klasse der Rijks Hoogere Burgerschool aldaar, Joh. S. Keijser R.Johz. en Sijbr. N. Koorn PCz., leer lingen van de School m.u.l. alhier. Te Haarlem had gisteren, Dinsdag de indeeling van Landstorm laatste ge deelte 1911 plaats. Ingedeeld werden de volgende personen. M. W. Bakker A. Boon J. Bruin G. Buis Jac. Daalder Jan Daalder K. Daalder C. Dros A. J. Eelman W. J. van Heerwaarden P. van Hoorn W. J. Jannes G. Jonker G. Kalf J. Kuiter Fr. van Liere G. Logman C. Post C. Troost P. v. d. Vliet R. Zuidewind allen depot 4e regiment Vesting-artillerie Helder, en M. Witte, depot 5e Infanterie Bri gade, Alkmaar. Oosterend11 Juli. Zaterdagmiddag ging hier door de auto van Dr. A. Wagemaker, getrokken door een paard. Op Zevenhuizen was het voertuig defect geraakt.'t Gaf een grappig aanzien, zoo voor in den auto de chauffeur en de paardbestuurder, beiden in functie. De plaatsvervangende geneesheer, Dr. Stoop, had intusschen een ander rijtuig genomen. Door een visscher van hier zijn in zee gevonden en te Helder bij de strand vonderij aangebracht een aantal Engel- sohe brieven en documenten, waaronder er zijn van zware zegels voorzien. De invloed van den zomertijd. De gemeentegasfabriek te Haarlem constateerde bij verleden jaar vergeleken in de maand Mei wat het particuliere gasverbruik aangaat een achteruitgang van 51 pet. en wat het gas voor de open bare bedrij ven,straat verlichting, enz. betreft, een achteruitgang in verbruik van 49 pet. Te Terneuzen passeerde een Fransch krijgsgevangene, die met zijn achten uit de omgeving van Reims ontvlucht was. Vijf werden nabij de grens gevangen genomen. De Rechtbank te Leeuwarden heeft een 19-jarig jongmensch, dat als inge schrevene voor de Nationale Militie, voor de keuringsraad weigerde zich te ont- kleedeD, om zich aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen hechtenis. Wie meent, dat thans geheel Water land van het water der overstrooming bevrijd is, vergist zich deerlijk. Verschil lende merenBroekermeer, Monnikmeer, Noordmeer,Buikslotermeer en Blijkmeer, zijn nog geheel of gedeeltelijk door het zilte nat bedekt Toch is men aan de laatste decimeters bezig 1 Het licht van den vuurtoren op TJrk is veranderd het is nu kenbaar aan één schittering (om de 5 seconden), terwijl het een vermogen heeft van 40000 kaarsen, 20 maal sterker dan het oude. Nws, Spelen daar de straatjongens den Te Ierseke staat voor de Ned. Herv. kerk een rij mooie kastanjeboomen met een bladerendak zóó eenig mooi als kastanjes dat kunnen geven. De jeugd kan niet wachten tot de kastanjes vol wassen zijn en afvallen en begint reeds vroeg een knuppelpartij ten koste van de ruiten der kerk. Het kerkbestuur heeft daarom besloten.... de boomen te rooien en daarmee verdwijnt weer een stukje dorpsschoon I Hbl. Nog iets om belasting van te heffen I „Toen ik 't, wetsvoorstel van onzen Minister van Financiën las inzake 't heffen van een belasting op meer dan voornaam, schoot mt) te binnen wat ik indertijd in ons Bondsorgaan mëen gelezen te hebben, dat n.l. in Italië een belasting moet bestaan op opschriften in vreemde talen, op winkelruiten, schrijft A. G. B. in Neerlandia. n't Wil mij voorkomen, dat een der gelijke belasting ten minste evenveel recht van bestaan zou hebben en zelfs in 't bijzonder in ons land, als die op de voornamen. Gezien de dwaze voorliefde van velen onzer landgenooten voor onhollandsche opschriften, zou ze dunkt mij, èn zeer voordeelig kunnen zijn voor 's lands schat kist èn bevordelijk voor onzen strijd tegen 't overbodig gebruik van vreemde woorden." Tegenwoordigheid van geest. Aan het spoorwegstation te Zaandam had Zondagavond een dame, de 25-jarige A. K., aldaar, de onvoorzichtigheid bij het naderen van den trein de rails over te steken, met 't gevolg, dat zij door de locomotief weid gegrepen. Een ran geerder had de tegenwoordigheid van geest haar snel te grijpen, waardoor overrijden werd voorkomen. Toch werd zij zwaar gewond, een der beenen was op twee plaatsen gebroken zoodat haar overbrenging naar het ziekenhuis te Amsterdam noodig was. Vijf roeken, zonder eten en drinken. Voor vijf weken werd te Borgerwerd, Fr., een kip ingesloten tusschen schelven stroo. Toen dit stroo nu weer wegge nomen werd, kwam de kip te voorschijn, wel vermagerd, maar toch nog lekker als... kip. Het dier stapte zijn gevange nis uit en begon direct voedsel te zoeken. Niet de eerste. Men schrijft uit Wijk bij Duursteden In de Tel. komt een bericht voor, dat te Leeuwarden de eerste brievenbestel- ster werkzaam is gesteld. De eerste is zij niet. Te Neerlangebroek bestelt sinds Maart 1916 een vrouw de post. A. S. Talma. De toestand van den oud-minister ds. A. S, Talma, blijft zeer zorgwek kend. Meenden de geneesheeren eerst zijne krankheid aan overspanning te moeten toeschrijven, waarvoor hij te Egmond aan Zee rust zocht, aldaar openbaarden zich hevige benauwdheden en een nader geneeskundig onderzoek wees uit, dat de oud-minister lijdende is aan vergrooting van het hart. Thans ligt hij in het Diaconnessen- huis te Haarlem. Hoewel de ziekte zelf niet onmiddellijk doodelijk is, vreest men zeer, dat het zwakke lichaam de aanvallen van benauwdheid niet zal kunnen doorstaan. Dagbl. v. Held. Geen reddingsmiddelen. Men schrijft uit Tiel Zaterdag verdronk van de stoomboot „De drie Provinciën" voor Varik de matroos G. Janssen uit Lith. Aan boord boord beschikt men over geen enkel hulp middel ter reddinggeen gordel, geen dreg, geen bootje. Honderden stoom bootjes verkeeren in hetzelfde geval als „De drie Provinciën." Nog liever in de gevangenis. Donderdag meldde zich bij de politie te Almelo een Nederlander, die voor enkele jaren hier te lande wegens be- driegelijke bankbreuk werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden en zich aan die straf bad weten te ont trekken door de wijk naar Duitschland te nemen. Naar bij verklaarde, is thans het gebrek aan levensmiddelen in Duitschland zoo groot, dat hij een ver blijf in een Nederlandsche gevangenis verkoos boven dat aan gene zijde der grens, Groenten. Bij Koninklijk Besluit van 4 Juli Is verboden de uitvoer van tuinboonen en kropsla, van den dag der afkondiging van dit besluit. Nederlandsche stoomlogger getorpe deerd. De logger „Marie" Sch. 307 is voor- gaats van IJmuiden" gepraaid door de sleepboot „Noordwijk" en rapporteert, dat hij aan boord heeft 9 man van den stoomlogger „Geertruida" Sch. 103, welke stoomlogger door een Duitsche duikboot in den grond geschoten is. Voorts werd gerapporteerd, dat de schipper van de „Geertruida" door de duikboot is mee genomen. Van de meerdere opvarenden van den stoomlogger was niets bekend. Bom geworpen naar een Nederl. schip. De schoener „Weldaad" gevoerd door kapitein B. Bosma uit Groningen, had behalve den gezagvoerder 3 man, allen zoons van den kapitein, en diens dochter aan boord en had in Karlskrona in Zwe den een lading gezaagd hout ingenomen voor Amsterdam. Er gebeurde niets bij zonders, tot men laatstleden Woensdag tot op ongeveer 6 mijlen van Hornsriff was gekomen. Om halfeen des middags zag men, terwijl men onder volle zeilen voer, een groote Zeppelin met twee gondels uit de richting Helgoland komen. De Duitsche oorlogsvlag was duidelijk op den achtersteven zichtbaar, doch men kon het nummer niet constateeren. Toen het luchtschip naderbij kwam, koerste het eerst over den schoener heen, doch keerde dadelijk weer terug. De opvaren den dachten, dat de commandant van 't luchtschip eens poolshoogte wilde nemen met welk zeilschip hij te doen had en haalde -de Nederlandsche natievlag welke eenigszins om den mast was gewaaid bij wijze van saluut neer en weer op. Het luchtschip bleef echter boven den schoener, wat werkelijk een mooi gezicht opleverde, zooals de bemanning mee deelde. Vol aandacht volgden de opva renden de bewegingen tot men opeens iets zwarts uit de lucht zag vallen, niet vermoedende, met welk gevaarlijk voor werp men bestookt werd. Niet lang zou men in de onzekerheid blijven, want nauwelijks op ongeveer twintig meter naast het schip in het water neerge komen, sprong het neergeworpene met een hevigen knal uit elkander en be merkte men daardoor, dat het nu juist geen vriendschappelijk geschenkje betrof. Vol angst zwaaide men de Nederland sche vlag, wat schijnbaar niet goed vanaf het luchtschip kon worden gezien, want het bleef steeds boven den schoener. Men kan zich den angst van de Neder landers op het kleine scheepje voorstel len en de vrees, dat nog meer bommen zouden worden geworpen. Men trachtte thans door schreeuwen de aandacht-te trekken, terwijl men in middels een Nederlandsche natievlag op de houtlading ,had neergelegd. Hoe het zij, ten slotte scheen de commandant van het luchtschip toch in te zien, dat men bier te doen had met een vaartuig eener neutrale mogendheid. Het lucht schip veranderde van koers en vloog weer met volle vaart weg. Nieuwe C t. Mais. De Minister van Landbouw maakt be kend, dat tot en met Zaterdag 15 Juli de prijs van mais, uitsluitend bestemd om aan gemeentebesturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge, be draagt voor Indische mais 1225 per last van 2000 K.G. of f 7,87V: per 70 K.G., uitsluitend te Amsterdam te ontvangen. Schapenvleesch. De schapenhouders zitten er achter heen om uitvoer te krijgen. Volgens een ons toegezonden bericht verklaarden op een te Alkmaar gehouden vergadering de daar bij een zijnde schapenhouders zich bereid om bij heropening der gren zen 50 pCt. van het totaal voor de binnenlandsche consumptie beschikbaar te stellen tegen 20 cent per pond. De Regeering zal natuurlijk hebben te overwegen of ook met het oog op de toekomst een dergelijke regeling toe gepast zal kunnen worden. Hbl. Wij lezen in de Schager Ct. Vrijdagmorgen te 8 uur heeft te Schagerbrug de eerste visch verkoop plaats gehad. Door de ijverige bemoeiingen van den'Burgemeester was er 90 pond schol, 15 pond zetschol, 8 pond regeerings- schelvisch en 5 pond groote schelt-?! beschikbaar gesteld. In de eerste ph kwamen hiervoor in aanmerking zijl reeds een bestelling ter geme secretarie hadden gedaan het rest* werd daarna onder de vele visch] hebbers verkocht! Zooals men weet, is tot de beschikbi stelling van deze visch overgegaann aanleiding van een adres van eeiij tal ingezetenen van Schagerbrug, bijzonderheid kan hierbij worden aaiil merkt, dat niet minder dan 19 deil onderteekenaars (dus bijna tweedej deel) die in genoemd adres te ken» gaven zoo gaarne regeeringsvisch willen betrekken, thans totaal nietsv zich lieten hooren. Dat is toch eigenaardig. Het ligt in het voornemen van i Burgemeester thans voor de ingezetet] van de geheele gemeente visch beschi baar te stellen. Te Burgerbrug, Maartensbrug en 't Zand zijn retj bestelhuizen aangewezen. Vrouwelijke brievenbestellers. Niet aan Leeuwarden, niet aanNe^ langbroek, maar zeer waarschijnlijk ki naar onze correspondent aldaar schrr aan Tiel de eer de eerste brieven! stelster te hebben gehad. Tielenaars van 55jarigen leeftijd ouder herinneren zich zeer goed, Koosje van der Hoeven in de wa deling Koos van San genaamd in ha klepmandje de brieven in de stad roi bracht. Toen de dienst zich uitbreidj kreeg zij een pensioentje van f 1,25 week, dat zij tot haar overlijden (i streeks 1890) genoot. Een onzer lezers deelt ons mede, voor 45 jaar het dorp Nieuwveen (Z.E een vrouwelijke brievenbesteller bezi Zij volgde, door de hulpvaardigbei van den brievengaarder aldaar, haar mi in die betrekking op en kon, bij ha; klein pensioen, er juist den kost mei verdienen. Maar het eigenaardigs! was... 't vrouwtje kon niet lezen, het sorteeren der brieven en drukwerk: werden deze, in volgorde van d9 huize: waar ze afgegeven moesten worde voor haar gereed gelegd en 't behoord tot de zeldzaamheden, dat zeonderwe eens moest vragen. Ook hare admit stratie hield ze prompt in orde. (Hbli Woensdag 13 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'a Avonds 8 uur Bijbellezing in Gebouw Eben Haëzer, Zondag 13 Juli 1916. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Waal, 's Av. 7 uur ds. v. d. Was. Den Hoorn, Vm. 11 uur ds. Visser. Voorbereiding H. Avondmaal, Oudeschild, half 11 uur ds. Glas. Oosterend, Nm. 3 uur ds. Visser. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. v. d. "Waa, H. Doop, Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Dagevos. Nm. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Koster. van den Helder, Den Hoorn, Vm. 11 uurds. Bussemaker, Texel, 10 Juli 1916. 2 Nuchtere kalveren f 15,a f 1 Ram f 45.- 561 Lammeren f 18 a f 21.00. Amsterdam, 10 Juli. Aangevoerd 821 Runderen, le kwal.126 k 0— ct. jf 2e kwal. 115 a 120 ct. 3e kwal. 105 allO ct. 115 Melk- en Kalfkoeien f 350'a f 500, 132 Nuchtere Kalveren 1 12,a 1 20, 312 Vette Varkens - a ets. Purmerena, 11 Juli. Aangevoerd: 740 Ründeren waaronder: 330 vette koeien 100 a 125 Ct. per KG. onro Gelde koeien 1 230 a 320 Melkkoeien f 280 a 475. 32 stieren. 75 vette kalveren f 1,05 a f 1 25 p.Kg. 359 Nuchtere kalveren f 16.a-128 g77 Schapen f 27 a 1 39, Lammeren f 16,— a f25,—. 234 vette varkens t 0,92 a 11,02 per 38 magere varkens f 38 a 1 5.1U0; 1S6 biggen f 11 ai 18; kipeieren f 6.75 a f 7.10 per 100; i?

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2