N° 3000 Zondag 10 Juli 1916. 29ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advortentiën vóór half negen op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tbxer IXDEELIYG LANDSTORM. Jaarklasse 1910. Be Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van de ingeschrevenen voor den landstorm der jaarklasse 1910, 'l't dat de minister van Marine voornemens js, een deel van de manschappen dier jaarklasse vermoedelijk in November a.s. bij de zeemacht in dienst te stelien. Zij, die verlangen daarbij geplaatst te wordeD, kunnen dit verlangen bij hun verschijning voor den keuringsraad ken baar maken aan den voorzitter van dien raad. -Texel, 12 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. GROENTEN. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ia vastgesteld de lijst van eenige groenten soorten en vroege aardappelen met daarvoor aangenomen maximumprijzen in den kleinhandel (afgehaald aan den winkel of bij straatverkoop door venters, die geen winkel hebben). (Deze prijzen hebben betrekking op versche waar van gewone hoedanigheid.) 12 ct. p. st. 8 18 ct. 19 15 KG. Bloemkool le soort id. 2e' soort id. z.g. uitschot Bosjes peen le soort 6 ct. p. b. v. 25 wort. Doperwten le soort Vroege aardappelen (ronde) (1) 10 ct. p.kg. (muizen) (18 ct. p.kg. Tuinboonen 7 Kropsla, le soort 2 ct. Klachten over niet inachtneming van bovengemelde maxima, alsmede wen- schen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatse lijke omstandigheden voor een bepaalde gemeente wijziging in de maxima te breDgen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester. Texel, den 14den Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. krop (i; Deze prijzen hebben betrekking op de gewone soorten vroege aardappelen, dus niet op de fijne zandaardappelen. MILITIE. Voorkeur omtrent de inlijving De Burgemeester van Texel maakt bekend,, dat de militieplichtigen der lich ting 1917 hun wenschen met betrekking tot de inlijving alsnog vóór 1 Augustus e.k kunnen kenbaar maken bij den Burgemeester der- gemeente, waar zij voor de militie zijn ingeschreven. Texel, 14 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, Regeeringseieren. ROGGE. TEXEL, 15 Juli 1916. Wie keurt zulks bier Bovenstaand plaatsen wij als een onderschrift bij een berichtje uit de Held. Ct. betreffende te Helder als afgekeurd naar Alkmaar teruggezonden soda. Wij kunnen onze lezers gerust stellen, blijkens ten Raadhuize alhier ons ver strekte inlichtingen werd ook uit onze gemeente ondeugdelijke soda aan de leveranciers teruggezonden, op ministri- eele aanschrijving verschillende monsters ter onderzoek waren opgezonden. De jongejuffrouw E. Wageraaker deed dezer dagen met goed gevolg over gangsexamen van de le naar de 2de klasse Gymnasium Arnhem. Deze week slaagde bij de gehouden examens te 's Gravenhage J. H. A. M. Dito, leerling der Zeevaartschool alhier voor derden stuurman groote stoomvaart. Oosterend14 Juli. Woensdagavond j.l. maakten enkele dames en heeren van den Burg uit met twee auto's eeDtochtje naar hier. Bij het teruggaan weigerde de eene machine haar diensten, waarom het eene voertuig het andere op sleeptouw nam. Gisteren viel de bakwagen van den Heer de B. door te kort te draaien, om. Het paard schrikte en sleurde het voer tuig in woeste vaart langs de straat, totdat het lamoen brak. Bij het draaien om den hoek viel het paard, wat geluk kig was, daar juist een beladen hooi wagen waarvoor twee paarden, van de an dere zijde kwam. Het hollende paard werd gegrepen en toen bleek het, dat geen persoonlijke ongelukken hadden plaats gehad, en dat de materiëele schade aan wagen en stoepen van geringe beteeke- nis was. Een fietsenrek, waarop het paard gevallen was, lag aan stukken. De Heer L. J. Daalder, van hier, tot heden tijdelijk ambtenaar aan de Gemeente-Secretarie, te Helder, is thans benoemd tot klerk, aldaar. Provinciaal N.-Hollandsch Zendings- fcest. Op het 20ste Provinciaal Noord-Hol landsch Zendingsteest, dat Donderdag.17 Augustus a.s. gehouden wordt op het landgoed „Velserbeek" van W. baron Van Tuijll van Serooskerke, teWelsen, zal de openingsrede worden gehouden door ds. J. C. V. van Bemmel, herv. pred. te Beverwijk en de slotrede door dr. H. T. Oberman, herv. pred. te Heem stede. Oud-Minister Talma overleden. Woensdagavond om T uur is de oud- Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel A. S. Talma, in het Diaconessen- huis te Haarlem overleden. De begrafenis zal plaats hebben, te Bennebroek, waar hij, na zijn aftreden als Minister in 1913 weder predikant bij de Ned, Herv. Kerk was geworden. Talma was in 1864 geboren in Angeren en dus eerst 52 jaar oud. Hij studeerde in de theologie en betrad op jeugdigen leeftijd als predikant van de Hervormde Kerk den kansel van Heinenoord. Van hier werd hij naar Vlissingen beroepen en van Vlissingen naar Arnhem, waar hij als predikant hard heeft gewerkt, zoowel op geestelijk, als op sociaal terrein. Want Talma toonde zich al spoedig een dier jongere democraten, die de partij van Kuyper naar voren bracht. Hij trad naar alle zijden op als Christendemocraat vooral ook in den bond „Patrimonium" van wiens orgaan hij redacteur was. In 1901 werd hij in het Friesche district Tietjerksteradeel tot lid lid van de Tweede Kamer gekozen, waar hij al spoedig een figuur aan de rechterzijde was. Zijn mandaat werd in 1905 her nieuwd en toen in 1908 het Kabinet-De Meester viel en door een Kabinet-Heems kerk werd opgevolgd, trad Talma daarin op als hoofd van het Departement van Landbouw enz. De verkiezingen van 1909 bevestigde het Kabinet Heemskerk en schonken het een meerderheid die het tot dusverre niet had gehad. Zoodoende is Talma 5Va jaar Minister geweest. Over zijn daden als Minister wordt verschillend geoordeeld, doch eenparig is de erkenning van zijn geweldige werk kracht, in die 5'/s jaar aan den dag gelegd. Onder het opschrift„De Voort brenger de yerkooper en de kooper", schrijft de heer L. Simons, leider van de Wereldbibliotheek, o m, In elk gevalmaak uw reclame niet te lawaaierig; niet te verheerlijkend maar wel: suggestief, pakkend, onmid dellijk aansprekend, met veel variaties op eenzelfde thema. En gooi geen geld weg aan een te onaanzienlijke. Over weeg in welken kring ge wilt binnen dringen en laat daar kloek en zeker uw stem hooren. Hebt ge in den eenen kring vasten voet, ga dan trachten een anderen te veroveren, maar iaat daarom den eersten niet los. Maak uw reclame zoo, dat go kunt nagaan, welke methode en welke plaatsing de vraag naar uw artikel verhoogt. Worden de magen der vreemdelingen- in het Geuldal met rubber gevuld Onredelijke groote zendingen groenten in blik bestemd voor een hotel te Val kenburg (Limburg), hadden de nieuws gierigheid der kommiezen reeds eëuigen tijd geprikkeld. Toen 23 JuDiweereen vrachtje van circa 1000 K G. conserven voor bedoeld hotel arriveerde, waren de heeren van den fiscus zoo vriendelijk den wagen naar de bestemming te be geleiden en zich een blik doperwtjes te doen openen waarbij bleek, dat de afzen der zich vergist had, door in plaats van malsche Westlandsche groenten taaie rubber in de blikken te stoppen. In afwachting van een gerechtelijk onderzoek rusten de 1000 K.G. rubber onder veilige schuts van den veldwachter op Valkenburgs Raadhuis. Tel. TeffJselsteiu kwam een rijtuig uit Utrecht binnenrijden met een bewuste- loozen koetsier op den bok, J. O., uit Utrecht. De politie voerde hem naar dr. Duy vis, die eenige uren lang vergeefs poogde de levensgeesten op te wekken. De 16 jarige P. de Vree, uit Stoppel dijk trad in dienst bij den landbouwer De Moor te Zaamslag. Op een geladen voertuig staande, trokken de paarden onverwacht aande jongen tuimelde omlaag en bezeerde zich zoo ernstig, dat hij weldra overleed. In het gezin van Johannis Spring vloed Dubbel te Middelharni3, overleden in drie weken t(jd de vier kinderen, resp. 6, SVa, 2'/a jaar en 7 maanden oud. Waar moet dat heen? Te Tiel is van de 5e tweelinggeboorte in dit jaar aangifte gedaan. Alle jonggeborenen zijn meisjes De omgekeerde wereld. Uit Innsbruck wordt bericht Een boerin bij Brixen had twee vaten echte versche Alpenboter als margarine verkocht, omdat het kilo margarine in Brixen zes kronen kost, terwfll boter voor niet meer dan vier kronen verkocht mag worden. De kooper van deze „mar garine" vertelde het zaakje, dat hij ge daan had verder, zoodat het gebeurde ook aan de vereeniging van margarine- fabrieken ter oore kwam. Deze klaagde de boerin bij hot gerecht te Bozen aan wegens vervalsching van margarine. De kantonrechter sjrak de boerin vrij, maar de Kreitsraad te Bozen veroordeelde haar wegens vervalsching van levensmiddelen tot vier en twintig uur hechtenis. Een truc. Hoe geslepen sommige smokkelaars zijn in het verzinnen van allerlei trucs moge blijken uit het volgende staaltje Te Gennep trok een smokkelaar met een vet varken naar de grens. Een rijks ambtenaar stond er echter op post en riep hem „halt" toe. Onze smokkelaar gaf gewillig gehoor aan dit bevel. „Ik moet en ik zal er door, anders vallen er dooden en dan kun je mij en het varken naar Gennep vervoeren", riep de smokkelaar en de daad bij het woord voegende trok hij een vlijmscherp mes, stiet zich dat in de borst en viel achter over, terwijl het bloed met een straal naar buiten uitspoot. De onthutste ambtenaar haald9 hulp, doch toen hij daarmee op de bewuste plek verscheen, was meneer allang met z'n varken de grens over. Wat was er gebeurd? De kerel had onder zijn vest een met bloed gevulde blaas doorstoken. B. en W. van Alkmaar hebben den Raad dier gemeente voorgesteld te aan vaarden het aanbod van de wed. B. J. Veer, om voor den prijs van f 4000 voor de gemeente aan te koopen het bekende pakhuis aan het Verdronkenoord, hoek Zoutsteeg, genaamd „de Vigilantie", be kend om zijn fraaien voorgevel, op wel ken aankoop werd aangedrongen door den boud Heemschut en de Rijkscom missie tot het opmaken en uitgeven van een inventaris en eene beschrijving van de Nederl. monumenten van geschiedenis en kunst. Voor het aanstonds doen aanbrengen van de meest noodzakelijke herstellingen wordt een crediet van f 1000 gevraagd. Weer bruinbrood 1 Naar de „N. Gr. Ct." verneemt schijnt binnenkort weer een „bruinbrood-periode" te wachten te zijn. Zoowel in meelhandelaren als in bak kerskringen is dienaangaande reeds een en ander bekend. Te Aalten ontvingen tal van inge zetenen de voor hen bestemde nieuw jaarskaarten en -brieven welke op 1 Januari 1916 waren afgestempeld, eerst deze week. Vad. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Niuir Amerika en andere Pinden met verhooging der porto's. Prijs der Adverteniiin. V*n 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moor 6 Ct Qroote letters en Vignetten worden nimr pUstaruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. ga 4 14 it 2e 4 Peulen le soort li 2e id. 2e 2e 1 M I) n BUTSING DAMSTE. De Burgemeester der gemeente .Texel, brengt ter kennis van winkeliers en besturen van ge stichten, dat ten gemeentehuize mondeling in lichtingen zijn te bekomen omtrent de voor- Vaarden, waaronder Regeerlngseieren worden beschikbaar gesteld. De maximumprijs, waarvoor deze eieren aoor winkeliers mogen worden verkocht, wordt Wekelijks vastgesteld. Voor deze en de vol gende week bedraagt de maximumprijs 61/., ct. per stuk. Texel, 14 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, - BUYSING DAMSTE. De Burgemeester der gemeente'Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat alle rogge van den oogst 1916 van Rijkswege wordt aan gekocht tegen den prijs van f9,10 per H. L. bij een naturagewicht van 70 K.G. per H.L. en in gezonden, toestand, of bij een lager gewicht of mindere kwaliteit met de.gewone kortingen. De roggeverbouwers in deze gemeente worden dringend verzocht zich op MAANDAG 17 JULI e.k. of op een der eerstvolgende dagen ten gemeentehuize te vervoegen ter onder- teekening van de aankoop-contracten. Tege lijkertijd zullen de landbouwers zich hebben te verklaren of zij ten behoeve van hun vee stapel al of niet mais of rogge, of beide, en zoo ja, hoeveel, wenschen te ontvangen in ruil voor de geleverde rogge. Blijft deze ver klaring achterwege, dan zal later door dengene, die dit heeft verzuimd, op geenerlei veevoeder verstrekking van Rijkswege kunnen worden gerekend. Texel, 14 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1