Gemengd Nieuws. Spoor- en Bootdienst. Vertrekuren van de boot van Texel 6.00 8,00 10,45 2,50" 6,00 Vertrekuren van de boot van Helder 7,00 9,15* 12,15. 4,20** 7,30 Zon- en Feestdagen 10, vm. Zon- en Feestdagen niet. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. 4,57" 7,26 5.54 8,30 7,40 sneltrein 9,09 9,36 12,10 11,57 2,19 l,05t 3,05 1,45 4,37 3,09t 5,35 4",10 sneltrein 5,55 4.20 7,18 7.21 sneltrein 8,59 8,17 lljl2 Bovendien loopt een trein op Zondag morgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 6,58 te Alkmaar 8,07 en Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 7,48 te Schagen 8,57 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 5,50 8,35 7.55 sneltrein 9,23 9,20 11,34 1,00 3,54 2,52 5,36 5,11 7,03 9,06 sneltrein 10,40 10,25 12,16 Bovendien van Alkmaar naar Helder Zondagsmorgens vertrek 9,02 aankomst 10,12 en dagelijks des avonds vertrek 10,12 aankomst 11,31 Verder dagelijks 's avonds sneltrein van Rotterdam Vertrek Rotterdam 7,40, den Haag 8,10, Leiden 8,27, Haarlem 9,15, en aankomst den Helder 10,53. Maandags en na feestdagen, doch niet op 12 Juni. t alleen op Zaterdag. Zondags niet. Zondags niet, ged. sneltrein. alleen op Zondag, ged. sneltrein. Te 's Gravenhage slaagde gisteren voor derden stuurman groote stoomvaart, de heer M. M. C. Kreeft, leerling der Zeevaartschool alhier. Het zomerseizoen. Niet de warme zomerdagen, doch de vacantiedagen herinneren er ons aan dat het in dezen tijd des jaars zomer pleegt te zijn en waarlijk het aantal vreemde lingen dat ons eiland bezoekt bevestigt dat. Herbergen de hotels te den Burg tal van gasten, te de Koog is naar wij ver nemen het aantal pensiongasten zoo groot, dat niet alleen het hotel Prinses Juliana geheel gevuld is, doch vele particulieren een beduidend aantal een onderdak ver- leenen. De Koog maakt naam als badplaats, als vacantie- en rustoord. De Koog vooruit VlielandIS Juli. Aan het Noordzeestrand is een lijk aangespoeld. 20 Juli. De schoolkinderen der hoogste klassen hebben een reisje naar Amsterdam, gemaakt onder geleide van de heeren Van der Meulen en Donia. Tusschen het vertrek Maandagmorgen en de terugkomst Woensdagavond liggen voor de kinderen eenige genotvolle dagen, die ze zeker lang in herinnering zullen houden. De zeereis naar Harlingen, bovenal de spoorrit naar Amsterdam, aangenaam onderbroken door het water tochtje Stavoren Enkhuizen, verschafte de jeugd veel genoegen. Daar was zoo veel te zien en op te merken voor deze jonge eilanders! In een behagelijk eenvoudig logies vond men bij aankomst alles gereed, 's Avonds werd het Panopticum bezich tigd en een wandeling gemaakt. Dinsdag was het gezelschap al vroeg bij de hand. 's Morgens een bezoek aan 't Rijks Museum, 's middags aan Artis. Alles waarvan Meneer hen op school zoo vaak had verteld; nu werkelijk met eigen oogen te zien, maakte op velen diepen indruk. „Moe van het kijken" gingen ze ter ruste na den welbesteden dag. Op de terugreis werd in Leeuwarden een vluchtig kykje genomen, Dank zy het mooie weer was ook de zeereis weer prettig. Het Fanfare-corps bracht een welkomstgroet op den steiger en begeleidde de kinderschaar. De jeugdige reizigers zagen er opgetogen uit, stralend van pret. Zoo slaagde ook dit tweede schoolreisje van de Vlielandscho jeugd naar wensch. De heeren Van der Meulen en Donia hebben alle eer van hun niet gemak kelijke taak en ouders en kinderen zeer aan zich verplicht. Deserteerende schildiuachten I Van de grens wordt aan de Tel. ge schreven Nu in de laatste dagen zoovele Duit- sche schildwachten deserteeren, is be paald dat langs de grens op de gevaar lijkste plaatsen, twee schildwachten op post gezet worden, zoodat de een den ander kan bewaken. Zoodra één der schildwachten bemerkt, dat de ander wil deserteeren, moet hij alarm maken en op den deserteur schieten. In alle geval is hij verantwoordelijk voor het ontvluchten van zijn kameraad. Groote getallen. De Russen hebben jaar berekening van de Times van het begin van hun groote offensief in Oost-Europa tot 16 Juli in het geheel 275,820 krijgsgevangenen gemaakt en 309 kanonnen en 812 machine geweren veroverd. Hun winsten in den Kaukasus zijn hierbij natuurlijk niet gerekend. (Sch. Crt.) De predikantstractementen. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, is door het Classicaal Bestuur vanSneekaan 19 k- rk voogdijen van Hervormde Gemeenten in de classis een schrijven gericht om deze op te wekken het traktement van de predikanten te vermeerderen wegens de toenemende duurte van alle nood zakelijke levensbehoeften. Mais tegen rogge. De Minister van Landbouw maakt be kend, dat tot en met Zaterdag 29 Juli de prijs van mais, uitsluitend bestemd om aan gemeentebesturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge, be draagt voor Indische mais f 225 per last van 2000 KG. of f7,877, per 70 KG. uitsluitend te Amsterdam te ontvangen. Bij Overslag (Zeeland) kwam een Duitsche wachtpost, bestaande uit 11 man over de grens, die deserteerden. Iemand te Ellewoutsdijk verloor een bankbiljet van f60. Het werd terugge vonden, maar hoe? Een kleine jongen had het aardige papiertje gevonden, hij maakte er een scheepje van en liet dit varen Uit de richting Valkenswaard zijn 7 ühlanen naar Eindhoven begeleid. Het waren deserteurs, die er genoeg van hadden. Van een loissen dood gered. Maandagmiddag had te Weespbijden heer Schippers, veehouder aan den 's-Gravenlandschen weg, een ongeluk plaats, dat betrekkelijk goéd is afgeloopen. Toen de vrouw van S. op de buiten plaats kwam om naar de kinderen te kijken, riepen zij, dat hun broertje van 5 jaar in den regenbak gevallen was. De moeder holde naar de regenput en zag tot haar groote ontsteltenis haar kind drijven. Gelukkig had zij nog de tegenwoordigheid van geest een stok in de handjes van 't kind te steken, dat hem vastklemde. Langzaam haalde de moeder het knaapje naar boven, zoodat zij haar kind van een wissen dood redde. De zenuwen hadden de moeder zoo aangegrepen, dat dadelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, aange zien de toestand zich zeer ernstig laat aanzien. Een smokkelauto. Maandagmorgen is een auto uit Bergen- op-Zoom door de soldaat commiezen nabij de Oude Tol aangehouden. Bij onderzoek bleek in het reservoir aan de onderzijde van de auto een hoe veelheid B. U. K. verborgen Je zijn. Onmiddellijk werd omgekeerd en be halve de chauffeur werd een zekere A. uit Belgisch Putte medegevoerd die de vermoedelijke vervoerder was van B.U.K en werd stadwaarts gereden. Nabij de stad verzocht de soldaat commies den wagen in de richting van de douane te doen rijden de chauffeur gaf hier echter geen gevolg aan en reed naar de garage, waar zijn patroon hem wachtte. Deze gaf blijkbaar een teeken den wagen in de garage te doen rijden, waarop één der soldaten een schot loste om te beletten dat de chauffeur aan dat verzoek gevolg gaf. Toen de wagen zich reeds met het achterwiel op de trottoir bevond, richtte de soldaat, die naast den chauffeur zat, zjjn revolver op deze en gelastte hem den wagen te doen vooruit gaan, waaraan de chauffeur nu eindelijk gevolg gaf. De wagen reed nu naar de douane en werd daar inbeslaggenomen. De chauffeur en A. werden gearre steerd. Na de loatersnood. Hoe groot de schade is die door den watersnood aan de gemeente Zaandam is toegebracht, kan nu pas geheel worden overzien. Deze week zijn hiertoe de reke ningen opgemaakt waaruit blijkt dat deze schade aan openbare werken enz., bijna beloopt het bedrag van f 50,000. Het Noord-hollandsch kanaal weer bevaarbaar. Tijdens de overstrooming werd op last van den Waterstaat de groote schutsluis te Purmerend dichtgeworpen met zware bazaltkeieD, rijswerk en zand waardoor het scheepvaartverkeer geheel werd ge stremd. Sinds geruimen tijd is men met een baggermolen en duikers bezig geweest dezen dam van 500 600 K.G. zware keien te verwijderen. Met dit werk is men thans gereed gekomen, zoodat het Noord-Hollandsch Kanaal nu weer be vaarbaar is. Op het regimentsbureau te Eind' hoven is een Duitsch onderofficier ge bracht die bij Budel over de grens was gekomen en geinterneerd. Hij bad het IJzeren kruis verdiend bij een stormaanval in den Elzas. De coöperatieve boterfabrieken in Gelderland en Overijsel hebben van over heidswege bericht ontvangen, dat zij zich dienen gereed te houdenn voor de dage- lijksche melklevering ten dienste der groote steden. Waar blijven de gouden tientjes? Sedert 1875 waren de geldprijzen van den kaatswedstrijd, die jaarlijks te Frane- ker door een permanente commissie ge houden wordt, steeds eenige gouden tientjes. Deze werden in een netje in nati onale kleuren aan de winnaars uitge reikt. Dit jaar moet hiervan worden afge weken want nergens zijn gouden tientjes te krijgen. Landbouwers naar Duitschland. Uit het Oldambt (Groningen), zullen tal van arbeiders naar Oost-Friesland (Pruisen) vertrekken, om daar landhouw- werkzaamheden te verrichten, speciaal zichten en inhalen van het koren. Er worden zeer hooge loonen betaald behalve kost en inwoning 70 a 75 mark (f31 a f33) per week. Bij gebrek aan voldoende hoeveelheid vet zal den ar beiders een hoeveelheid melk worden verstrekt. Pogingen tot den Vrede. De Duitsche nationale commissie, die zich het verkrijgen van een eervollen vrede tot doel stelt, heeft aangekondigd, dat zij op 1 Augustus haar werkzaam heid op groote schaal zal beginnen. De commissie heeft een oproep gepubliceerd, die dezer dagen verschenen is en in de „Münchener-Augsburg-Abendztg." is ge drukt. Naar bekend is geworden, treden als litteraire en journalistieke leiders van de commissie op Ulrich Rauscher, de bekende bestrijder van het militaire voorbereidende onderwijs van de jeugd en Robert Breuer, oud-redacteur van de „Vorwarts", In- en uitval van het Hdbld. Uit de school. Het is examen-tijd en een der examinatoren put zich uit, om een zenuwachtigen examinandus op zijn gemak te brengen. Het'gaat om de namen van geometrische figuren, en het examen-slachtoffer kan maar niet op den naam komen van een „kubus". Luister nu eens rustig naar me jongen, zegt de examinator stel je voor dat die inktkoken, die hier tusschen ons in staat, drie decimeter hoog is en drie breed en di ie lang, hoe zou je dat voorwerp dan wel noemen De jongen wrijft zich hst examen- zweet van het voorhoof 1, peinst aog3tig, straalt dan van verrukking en antwoordt „Een inktkoker, meneer Pootje-baden is ongevond. Moleschot schreef hieroverDat d; werking van een dergelijk zeevoetba! een gunstige zou zijn, moet ontken! worden. Het kan slechts beschouw! worden als een gewoon bad, waar du slechts een gedeelte van het lichaam in het water komt en het overige deel door I loopen, of door andere lichaamsbewe- gingen, in het zweet geraakt. Weet I niet haast ieder, dat een frisch hoofd en warme voeten gezond is en het omge-1 keerde niet Ook het met bloote voeten in het zand loopen wordt door vele kinderen slecht verdragen. Het ware te wenschen, dat ieder, die het strand betreedt, een gedrukte waar- sching ontvingPootje-baden is ongezond! I Vrijdagmiddag is aan het Groote Zand te Sneek, een muur, van het in afbraak zijnde -perceel naast een winkel van den heer Kabel ingestort. Het vier tal werklieden, dat bezig was met steenenbikken, werd onder de puinhoopen bedolven en door de neervallende brok ken getroffen. Zwaar in- en uitwendig gekwetst zijnP. Zwaagman en U. Jong. De werkman Van der Werf lie een hoofdwonde op, terwijl de timmer-1 man Hylkema een been brak. De zwaar I gekwetsten zjjn naar het Ziekenhuis! vervoerd. Ook een reden. Heeft uw vader uw lijstje gezien I vroeg de bovenmeester aan een jongen, j die heel slechte cijfers had. „Ja," was het laconieke antwoord. „En heeft hij u een flink pak slaag I gegeven?" sprak de verontwaardigde! meester. „Neen. Hij zei, 't zou hem meer pijn j doen dan mij." „Uw vader is veel te goed voor u." „Neen, maar hij heeft rheumatiek io| allebei zijn armen." - Min is 't. Wat denkt u wel van den nieuweol minister Zijn daden zeggen 't umin-is-'t-er,| David en Salomo. Alvorens de Karlsschule te bezoeken! kreeg Schiller les op de harp. Eenl li buurmen, die een hekel had aan heil jongmensch, zei tot hem-: p „Mijnheer Schiller, u speelt harp a,!' David, alleen een beetje minder mooi.' i nn „En u spreekt als Salomo," was heil antwoord, „alleen een beetje minder wijs, Vrijdagavond kwart voor negeneol reed de familie v. d. B., uit den Hasj per auto uit Haarlem in de richting vail den Haag. Op den Wagenweg, bij Haarl lem, wilde de chauffeur een vrachtkail voorbijrijden. Er kwamen toen juist fietsl rijders uit de andere richting, en om heil niet te raken, haalde de chauffeur verderl uit, waardoor het achterstel vandeautl tegen een boom sloeg, en het voorstel tusschen een telefoonpaal en een pa' van de electrische verlichting kwam. 1 Twee dames, achter in gezeten, werdecl uit de auto geslingerd. Eén barer is pel ziekenauto naar de Maria-stichting verl voerdde andere verkeerde in een ton stand, die niet toeliet haar te vervoeren;! zij werd in een in de nabijheid zijnd! villa binnengedragen. Woensdag 26 Juli. HERVORMDE GEMEENTE: Burg, 'd Avonds 8 uur Bijbellezing in Gebouw Eben Haëzer, Zondag 30 Juli 1916. HERVORMDE GEMEENTE. Dm Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. H. Avondmaal, 's Avonds 7 uur Dr. Norel. Dankzegging. Koog, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Den Hoorn, Vm. 11 uur ds. Visser. Dankzegging H. Avondmaal. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasatek- Kerkoollecte. Cocksdqrp, Vm. 10 uur de hr. F. H. Plooij', Cand. t. d. H. Dienst. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur dezelfde. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. 10 uur ds. Dage vos. Nm. 3 uur ds. Dage vos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Ceeu dienst. Den doorn, Vm. 11 uurds. Busaemake'.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2