N° 3005 Donderdag 3 Augustus 1916. 29s'9 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Boeg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 CU. Naar Amerika ea andere l'inden met vorhooging der porto's. Advertentiën vóór half negen op den dag der aitgave Prijs der Adverlmtiên. Van 1 tot 5 regels 30 CU. Iedere regel meor 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar pleaUruimte berekend. Bewijsnummers CU. per nommor. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bobo opTkiii REGEERLVGS BOO.VEV. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van de winkeliers alhier, dat ter distributie in deze ge meente nog beschikbaar is een kleine partij Regeerings bruine boonen. Winkeliers, die hiervan onder de ge bruikelijke voorwaarden wenschen te betrekken, worden uitgenoodigd opgave te doen ten gemeentehuize uiterlijk op Maandag 7 Augustus e.k. Texel, 1 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING- DAMSTE. 33-29 Juli. Thans is de Tweede Kamer dan oprecès De korte vacantie heeft slechts een paar dagen geduurd. Er restte de Kamer toen nog een belangrijk stuk arbeid, n.l. de be handeling van de ingediende ontwerpen inzake de levensmiddelenvoorziening - het 20-millioenontwerp en de Distributiewet. De Minister van Landbouw had vooraf nog eenige belangrijke wijzigingen in zjjn ont werp gebracht. De regeering zal zorgen dat er voldoende, hoeveelheid levensmid delen aanwezig is en de gemeentebesturen kunnen daarvan gebruik maken. Zij hebben te zorgen, dat er voldoende voor de ingezetenen wordt verkrijgbaar gesteld. Verder is de onderscheiding van minver mogende en anderen vervallen, m.a.w.dat de beschikbaarstelling voor allen kan ge schieden. De Minister hield aanvankelijk vast aan de bepaling, dat het Rijk t deel der distributiekosten voor zijn rekening Deemt en het overblijvende 1U deel door de ge meenten zou worden gedragen. Toch ver zette hij zich niet tegen een amendement door de Commissie van Rapporteurs bij de Kamer ingediend om die cijfers terug tebren- gen tot resp. 9/ioen Vio- Dit amendement werd door de Kamer met groote stemmen- meerderheid aangenomen, zoodat in de kosten vallende op de beschikbaarstelling van levensmiddelen etc. slechts voor '/ïo deel door de gemeenten zal behoeven te worden bijgedragen. Voor groote gemeenten is dat zeer zeker een groote verbetering. De Kamer heeft de wetsontwerpen aan genomen, ook dat waarbij 20 miliioen voor de levensmiddelen voorziening werd beschik baar gesteld. Eo minister Posthuma had aan het einde der zaak tal van gelukwen- SGhen in ontvangst te nemen. Eet moet gezegd dat de minister er dan ook best is afgekomen. Bij heeft zijn beleid verdedigd, ook erkend dat er fouten zijn gemaakt, maar bad het werkelijk niet zoo zwaar te verantwoorden als op grond van persuit- iatingen en vroegere Kamerdebatten, door tekn wel was verwacht. De Kamer is thans op recès. Mogen het prettige vacantiedagen voor de heeren zjjn 1 We willen dat te meer hopen, omdat de omstandigheden nog steeds van dien aard zjjn, dat regeering en volksvertegenwoor diging gesteld kunnen worden voor ernstige waagstukken, In zekeren zin werd daaraan ook nog herinnerd in de laatste zittingsdag^ voor bot recès. Er ging aan de openbare zitting der Kamer een Comite-generaal vooraf.en wat daar behandeld werd bleek al spoedig. Dadelijk by den aanvang der zitting legde minister Loudon een verklaring af inzake het aanhouden en opbrengen van onze vissch6rsschepen waaruit bleek, hoe de zaak zich heeft toegedragen en mede ook hoe onze regeering met kracht opkomt voor onze rechten. De minister deelde mede, dat de Britsche regeering hem onlangs had doen weten, dat zij zich moest verzetten tegen de levering van de voortbrengselen der Noordzeevisscherij aan Duitschland. Ging de levering door dan zouden de vis- 6cherschepen voor het pryzenhof worden gebracht, hield ze op dan zouden de opge brachte schepen worden losgelaten en verder ongemoeid blijven indien ze zich niet binnen de gevaarvolle zóne begaven. Onze regeering antwoordde dat deze handeling der Britsche reg6ering in strijd zou zijn met de uit drukkelijke bepaling van twee der Haagsche 'verdragen van 1907, volgens welke een neutrale mogendhoid niet gehouden is den uitvoer van goederen naar een oorlogvoe rend land to beletten. Verder werd de Britsche regeering er op gewezen dat deze geen recht had onze schepen naar Engelsche havens op te brengen, alsmede dat de Nederlandsche scbepeu hun vangst uit sluitend vervoeren naar de eigen havens en dat de visoh op de open markt alhier gebracht wordt Indien de Britsche regeeriDg bezwaar heeft tegen den verkoop van visch aan Duitschland, dan is zy zoo vrij op de open markt mee te dingen.'De Nederlandsche regeering sprak het vertrou wen uit, dat de Britsche regeering niet haar toevlucht zou nemen tot een onrecht matige wijze van doen, en dat zij verwachtte (Jat de opgebrachte schepen zonder verwijl zouden worden losgelaten. Tot zoover de ministerieele verklaring. Ook tegen het machtige Engeland, dat onze vischerjj vloot onder Engelsche cura- teele tracht te brengen weet ze waardig en krachtvol op te komen voor de Nederland sche" rechten en belangen. Er is in breede kringen -in ods land groote ontstemming gewekt jegens de Engelsche regeering door den last en het onrecht dat ze onze visscherijvloot aandoet. Laat ons hopen dat er voor toeneming van die ontstemming geen vrees behoeft te bestaan, m.a.w. dat Engeland onrechtmatige handelingen voort aan achterwege zal laten. —o—o—o— Als deze regels onder de oogen der lezers verschijnen zal de groote oorlog zijn derde jaar zijn ingetreden. Twee lange, bange jaren van onbeschrijfelijke wee en ellende gingen heen en angstig baast komt de gedachte tot ons: wat zal het nieuwe jaar brengen De stem des bloeds klimt op tót den hemel om wraak. Wij, in ons nog gespaard gebleven vader land, zouden ons verheugen over zooveel geluk, als de ellende ons Diet zoo omringde vaD alle kant, als er- niet telkens weer dat droeve beeld van het uit duizend wonden bloedend Europa zich plaatste voor ons geestesoog. Er wordt luider dan ooit thans weerde kreet om vrede gehoord in de wereld. Uit by na alle neutrale landen gaat de roep tot de oorlogvoerenden, om het zwaard in de schede te brengen. Vrede door Recht" heeft in een motie de oproep gericht tot de onzijdige Staten om zoo spoedig mogelijk samen te komen in een officieele conferentie welke ten doel zal hebben op het eerste daarvoor geschikte oogenblik de oorlog voerenden hun bemiddeling aan te bieden .En tevens om een wereldconferentie voor te bereiden aan bet eind van den oorlog die den grondslag zal moeten leggen voor een nieuwe internationale samenleving, ge grond op recht inplaats van op macht. Zullen al die moties en vredes opwek- wekkingen wat uitwerken Zjj die er directe resultaten van verwachten zullen zeer zeker worden teleurgesteld. Misschien kan meor resultaat worden verwacht van het groote offensief, dat nog steeds op alle fronton in Europa voort duurt. Er zal wellicht spoedig de tjjd komen dat de oorlogvoerenden voor een bepaalde conclusie worden geplaatst. Het offensief zal gelukken of doodloopen en beide zal beslissend zijn. Van dat in het westen moet wel het laatste worden verwacht, althans wanneer men let op de weinige tot nog toe behaalde resultaten. Reuters correspondent bij het Engelsche hoofdkwartier in Frank rijk wist dezer dagen mede te deelen, dat de Engelschen in de afgeloopen vier woken vijf miliioen granaten van verschillend kaliber op de Duitsche stellingen hebben geworpen. Het geeft zoo eenigszios een indruk van het geweldige van den strjjd, maar als men daarby let op de verkregen resultaten, dan kan men meteen berekenen dat het aantal projectielen haast in de milliarden zal loopen voordat de Duitschers binnen de grenzen van hun land zijn terug- gebeukt. En dan zal er van het arme België geen huis en geen boom meer overeind zijn gebleven, zal heel het land vol puin- hoopen en granaatkuilen zijn. Men moet aan de resultaten van een zoodanig offen sief haast wanhopen. En toch werd het door de geallieerden voortgezet Ook in de afgeloopen week waren de resultaten zoo uiterst gering, niettegenstaande eiken dag de legerberichten gewaagden van bit teren bloedigen strijd. Op het Oostelijk front gaat het iets harder vooruit, maar toch ook heeft het millioenen leger der Russen de Centralen nog niet klein kunnen krijgen. In Galicië werd in- tusschen dezer dagen door hen een voor deel van beteekenis behaald. Tot nog toe was bet hun niet gelukt het centrum dat onder leiding staat van generaal von Both- mer in de streek noordelijk en zuidelijk van Tarnopol, te doen wijken, maar thans hebben ze eindelijk' dat resultaat kunnen bereiken. Ze wierpen de Oostenrijkers terug maakten 46 kanonnen buit, namen by de 10000 gevangenen en veroverden de Galici- sche stad Brody, gelegen aan den spoorweg naar Lemberg. Overigens had er op het Oostelijk front in de laatste dagen geen wyziging in den algemeenen toestand plaats. Aan verbitterde gevechten beeft het echter niet ontbroken. Dat was ook het geval op de Italiaansche oorlogsfronten, vVaar eiken dag hevig ge streden werd maar geen resultaten van beteekenis werden bericht. Het Russische Kaukasusleger wist echter opnieuw den Turkschen tegenstand te breken en bezette thans de belangryke Armenische stad Erdzinjan. Men kan zeg gen dat heel Armenië thans in handen der Russen is. Deze beginnen een ernstige be dreiging te worden voor de Turkschecom- muniquatiewegen met Perzië en Mese- potamié. Van het Balkanfront worden enkel nog schermutselingen gemeld. De algemeeue aanval der geallieerden blijft nog steeds uit. Mogeiy'k is nog het wachten op hulp van "Roemenië. In EotentekriDgen schynt men te verwachten, dat Roemenië de zijde der Entente zal kiezen om samen met de Russen Zevenburgen te veroveren. Meteen zou dan een deel van het Roemeenscbe leger kunnen oprukken naar Bulgarije, waardoor bij een opmarsch der geallieerden uit Saloniki de Bulgaarsche troepen in de knel zouden komen. Het feit dat Rusland eenige treinen met munitie doorgelaten heeft naar Roemenië heeft mede voedsel gegeven aan de ge dachte dat de Roemeensche regeering öen voor de Entente gunstige beslissing had genomen. Bovendien werd gemeld, dat het Roemeensche leger zou worden gemobili seerd. Dit laatste is thans echter nadrukkeiyk door een der ministers tegengesproken. Roemenie zal voorloopig niet mobiliseeren. Wat eohter niet wegneemt dat de Entente- gezinden thans, nu Oostenrijk weer klop krijgt, bezig zy'n het vuurtje weer aan te blazen. Zal Roemenie luisteren naar de stem van eerzucht en imperialisme, of zal het mee doen met de andere onzydige staten, die steeds meer de oorlogvoerenden tot vrede oproepen TEXEL, 2 Augustus 1916. Bij de eindexamens aan de R(jks Hoogere Land-, Tuin- en Bosch bouw- school te WageDiogen werd het diploma als Nederlandsch Landbouwkundige o a. uitgereikt aan den heer M. D. Dyt van hier. Alweer een scheepsramp. Het stoomschip Wilhelmina van de Mij. Zeeland om 6 uur Maandagmorgen van Vlissingen vertrokken is te ongeveer 10 uur naby den Noordhinder op een mijn geloopen en na 10 minuten ge zonken. Volgens de mededeelingen daaromtrent was de schok geweldig en werd het schip als het ware in "tweeën gesneden. Van de equipage bestaande uit 50 man werden 5 min of meer ernstig gek west, terwijl 3 der opvarenden bij de ramp het leven lieten. D'e 46 passagiers bleven allen gespaard. Muziek. Als een der gevolgen van de mobili satie moet Texels publiek sedert dien de uitvoeringen van ons Fanfarecorps missen. 't Zal ons dan ook niet verwonderen of het populair concert Zondag a.s. te geven door Helders Harmoniekapel in den tuin van Hotel Texel zal door muziek- lieihebbers ten zeerste worden gewaar deerd. Naar jnen ons mededeelt is het corps 26 man sterk. Wij verwijzen onze lezers naar de des betreffende advertentie in dit nummer. Waal, 31 Juli. In een heden gehouden vergadering van het bestuur der Bijzondere Normaal lessen werd aan den heer De JoDgh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Directeur en als onderwijzer in Ned. Taal, Stijl en Zang. Tot Directeur werd benoemd de heer C. Schaap tot onderwijzer in Taal, Stijl en Zang de heer B. Weersma van de Cocksdorp. De heer J. Daalder Dz. zal het pen ningmeesterschap waarnemen, terwijl de heer Tuinder aangewezen werd als Secretaris. De Cocksdorp, 1 Aug. Heden passeeren hier 7 Zeppelins, koersende West-Oost, achtervolgd door 2 vliegmachines. Men hoort schieteu en kan ook het ratelen der motoren dui delijk hooren. Zaterdag j. 1. tegen den avond pas seerden 4 Zeppelins, koersende Oost— West. COURANT.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1