GEROOKT SPEK G. J. 0. D. Dikkers, Adveetentiën. Hooi te koop, Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Marktberichten. De Jaarlijksche Stamboek- en Premiekenring een best Hengstveulen Net Dagmeisje Boerenwagen, J. P. KIKKERT. lo. Een perceel land 2o. Een perceel land en 3o. Een perceel land en orgel, gegeven door Mej. H. Dijt en den heer P. Graaf van hier, de heer Heckman het woord nam, om na een inleidend woord, waarin hij mede zijn dank uitsprak voor de opkomst, over te gaan tot de vertolking van een drietal bedrijven uit het treurspel „Jezus de Nazarener", van den Ylaamschen dichter Rafaël Verhuist. Een heerlijk kunstwerk is dit treur spel, het getuigt van groote begaafdheid van den kunstenaar, het voert ons de menschen van vóór twee eeuwen als menschen ten tooneele, zonder aan de wijding van de geschiedenis te kort te doen. Hoe heerlijk klonken die woorden van de moeder bij uitnemendheid, van Maria, als ze met haar man Jozef, spreekt over haren zoon, waarvan de fadm gaat door het geheele land, dat hij [rondgaat als profeet, predikende en gaeddoende. Hoe naar het leven zijn de gesprekken van de voor- en tegenstanders van den Meester, hoe sympathiek is ons het op treden van den raadsheer Nicodemus, hoe aangrijpend de laatste acte van het treurspel, het twistgesprek tusschen Petrus en Judas en hoe meesterlijk werd dat alles door den heer Heckman weer gegeven. Onder ademlooze stilte werd spr. ge volgd. Er was stemming in de zaal, ook tij dens de pauzen, de muziek van Mej. Dijt en den heer Graaf, piano en orgel, droeg daartoe zeker bij. De heer Heckman zal, naar wij ver nemen, ook elders op ons eiland optre den, wij voorspellen hem ook daar een dankbaar gehoor. Heldersch Harmoniekapel. Was muziek en zang er niet, Het leven had geen waarde, Kommer, zorgen en verdriet Speelden baas op aarde. Zoo zong men reeds voor jaren en algemeen wordt nog de waarheid van dit rijm erkend, getuige de groote op komst van het publiek bij het concert op Zondagnamiddag. De tuin van hotel Texel toegankelijk voor een billijk entree, was goed bezet, voor de andere hotels en café's hadden tal van gasten een plaatsje gezocht, terwijl op het plein een overtalrijk pu bliek zich met qen staanplaats verge noegde. Van heinde en ver waren ze gekomen, we merkten zelfs geïnterneerde Belgische soldaten in diverse uniformen op, wel een bewijs hoe het publiek een open lucht-concert weet te waardeeren. Holder's Harmoniekapel had een dank bare taak en heeft zich daarvan uitste kend gekweten. Oudeschild, 7 Aug. Op Zaterdag 5 en Zondag 6 Augustus 1916, gaf de gemengde zangvereeniging „Eigen Oefening", directeurde heer M. Kikkert in de Zeven Provinciën, eene goedgeslaagde uitvoering. Het programma bevatte een tiental zang nummers, benevens een zestal muzikale voordrachten. Vooral de zangnummers voldeden uitstekend en getuigden van ernstige studie en uitstekende leiding. Een woord van lof komt daarom onge twijfeld toe aan den Directeur M. Kik kert en Mej L. pijt, die zoo welwillend dë pianobegeleiding op zich had genomen Toch ook de muzikale voordrachten vielen over 't algemeen goed in den smaak. De eerste avond voor donateurs, ge trouwden en ouderen was de opkomst maar matig. De tweede avond echter was de zaal flink bezet. Beide avonden sloot een bal de bijeenkomst. In de laatste weken is het hier weder druk met het vervoer van hooi en vlas, terwijl zelfs van tijd tot tijd nog stroo van het voorgaande jaar wordt verzonden. Vooral hooi wordt in groote hoeveelheid afgescheept. Soms liggen er 3 vaartuigen tegelijk te laden. Ben Hoorn, 6 Aug. Waarschijnlijk door het achteloos weg werpen van een brandende lucifer, of stukje sigaar, ontstond Zondagmiddag brand in de duinen aan het Horntje. Het liet zich in den beginne ernstig aanzien, doch door het krachtig optreden van de bewoners van het Horntje, als mede uit den P. IJ. Polder, wist men door het werpen van zand het vuur te blus- schen. Naar schatting is de omvang van den brand twee hectaren geweest. D woningen van C. Beumkes en Joh. du Porto, aan het Horntje, alsmede het aldaar staande directiegebouw zijn in groot gevaar geweest. Een waarschuwing om in dezen tijd van droogte voorzichtig met vuur te wezen is zeker niet mis plaatst. Vlieland, 6 Aug. Heden werd alhier een voetbalwed-/ strijd gehouden tusschen een club van Terschelling en een van hier. De deel nemers waren allen militairen van land en zeemacht. Het Fanfarecorps luisterde den wedstrijd, die met veel belangstel ling werd gevolgd, op. De overwinning werd behaald door de Vlielander club met 5- Die man is verzoend 1 De politie te Middelburg heeft een 61- jarigen man aangahouaen, die al 30 jaar in een Rijkswerkinrichting vertoefde en ni9ts liever wilde dan er zoo spoe dig mogelijk weder heen te worden ge zonden. Achtuur zoinkelsluiting Door bijna alle winkeliers in manu facturen, kruidenierswaren, enkele boek handelaren en van nog meer branches te Middelburg, is de achtuur-winkel sluiting voor de zomermaanden vrijwil lig ingevoerd, met uitzondering van den Donderdag (marktdag) en Zaterdag. Te Lent is een lijk aangedreven, dat vastgebonden was.... aan een koe. Vermoedelijk is een poging gewaagd om de koe de rivier over te laten zwem men en zoo Duitschland binnen te smok kelen met hot noodlottig gevolg, dat geleider en koe te zamen zijn verdronken. Een tentoonstelling der Belgen.- In het vluchtoord Ede wordt te be ginnen met Zondag 6 Augustus een ten toonstelling gehouden, die zeker in ruimen kriDg belangstelling zal wekken en wol omdat die tentoonstelling een getrouw be9ld zal geven van het leven der Belgisqhe bevolking van een vlucht oord iu al zijn bijzonderheden. Naast een groot aantal voorwerpen in hun vrijen tijd vervaardigd, die voor de be zoekers tevens voor een geringen prijs verkrijgbaar zullen zijn, zullen verschil lende inzendingen een beeld geven van de verschillende industiieën, die in het Vluchtoord uitgeoefend worden, als schoenmakerij, kantwerkschool onder wier 1 eerlingen vele bekwame krachten zijn, borstelmakerij, mattenvlechterij, speelgoedmakerij, enz., terwijl alle ad ministratieve diensten van het Vlucht oord, dat met ziju ruim 4000 inwoners wel een stad gelijkt, een kijkje zullen geven van het bestuur en het dagelijk- scbe leven. Er zullen op dit gebied inzendingen zijn van den geneeskundigen dienst, schoolkleeding, onderwijs, vakschool, be- roepsafdteling enz in het kort de ten- stoonstelling zal een getrouwe en veel zijdige afbeelding zijn van het beheer over verschillende diensten en van het leven en de bezigheden der bewoners. Daar zal voor ieder duidelijk worden gedemonstreerd op welke wijze Neder land tegenover de Belgische vluchtelin gen de taak der gastvrijheid vervult. Aan de \tentoonstelling zal een lunchroom worden verbonden, waar ververschingen zullen worden verkrijgbaar gesteld. Op verschilleade dagen, vooral des Zondags, zal voor attractie, als muziek- en gymnastiekuitvoeringen, enz. worden gezorgd. In dezen tijd, vooral nu zoo vele vreemdelingen in Gelderland vertoeven zullen zeker velen de gelegenheid willen aangrijpen om eens een bezoek te brengen aan deze interessante Belgische stad op de Geldersche heide. Het verkeer met Engeland. Men meldt uit Vlissingen, dat de direc tie van de maatschappij „Zeeland" het vervoer van de post met een zeesleepboot ■overweegt. Onderhandelingen met, de regeering zijn gaande. Te Rotterdam is ^Zaterdag met de „Zeearend" de Engelsche post ontvangen. Het spoorwegpostkantoor van Vlissin gen is wegens het stopzetten van den maildienst van daar op Engeland, tijde lijk naar Rotterdam overgebracht. Kranten in oorlogstijd. Door de „Dokkumer Courant", een van de drie to bokkum verschijnende nieuws bladen, wordt aangekondigd, dat tenge volge van de abnormale tijdsomstandig heden de uitgave voorloopig gestaakt wordt. (L. d.) Tarwe, liaver en gerst van den nieuwen oogst. Te Utrecht is een vergadering gehou den van agenten in binnenlandsche granen ter bespreking hunner belangen bij de distributie van tarwe, haver en gerst van den nieuwen oogst. Besloten werd, niet alléén actie te voeren, doch dit gezamenlijk te doen met de vereeniging van tusschenpersoneel in granen en aanverwante artikelen te Rotterdam, en het daarheen te leiden, dat de agenten in binnenlandsche granen hun aandeel blijven behouden in de aan staande distributie. 500 Duitsche kinderen op „Oud- Bussum Dinsdag zullen ongeveer 500 kinderen uit Duitschland hun vacantip op „Oud- Bussum" te Naaiden komen doorbrengen. De ruimte, die tot voor kort gediend had tot het onderbrengen van militairen, werd, nadat van overheidswege was te kennen gegeven, dat hieraan geen be hoefte meer was, afgestaan aan het comité, dat zich met deze zaak heeft belast. Duitsche deserteurs. Bij Ittervoort kwam Maandag een Duitsch militair in burgerkleeding over de grens. Vóór de mobilisatie had hij geruimen tijd te Rotterdam gewerkt, waarheen hij zich ook thans begaf om werk te zoeken. Te Winterswijk zijn weer drie deser teurs, twee Oostenrijkers en één Duit- scher aangekomen. Eén hunner was reeds van het begin van den oorlog af aan het front geweest. Volgens hun meening zou de oorlog binnenkort afge- loopen zijn, een opinie, die in strijd is met de opvatting van Duitsche officieren, die beweerden, dat de strijd nog een jaar zou duren. Nabij de Nederlandsche grenspost te Neeritter is gisteren een Duitsche deser teur over de grens gekomen. Een krasse oude. Te Hollandscheveld kon men 'in de vorige week den 88-jarigen Zwiggelaar nog dapper zien maaien. Op een opmer king van één der voorbijgangers ant woordde hij„Och, wat zal mij dat werk!" Een paar dagen geleden, zoo meldt de „Ass. Crt.", bad de heer H.. hoofd der openbare lagere school te IJhorst, onder deze gemeente, een bedrag van f 1020 van de spaarbank gehaald en ge borgen in een gebruikt couvert. Ver moedelijk is dit couvert met den inhoud in de kachel geworpen en verbrand, al thans het geld is zoek. De asch is thans ter onderzoek opgezonden. De nommers der bankbiljetten, een van f1000 en twee van f10 zjjn bekend. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag- 9 Augustus. Burg, 's Avonds 8 uur Bijbellezing in Gebpuw Eben Haëzer. Zondag 13 Augustus 1916. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, Vm. 10 uur ds. v. Hoogstraten, van Zeist. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Koog, Nm. 3 uur-ds. Visser. Den Hoorn, Vm. 11 uur ds. Visser. Gelegenheid tot doopsbediening. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Oosterend, Nm. 3 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm, 10 uurds. van Grasstek. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. 10 uur Leesdienst. Nm. 3 uur Leesdienst. Collecte voor hulpbehoevende kerken. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur de hr. Vis. Candidaat te Amsterdam. Den Hoorn, Vm. 11 uur ds. Bussemaker. Texel, 7 Aug. 1916. 4 Paarden f 200 a f 240. 3 Veulen f 250.- a f 300. 8 Koeien f 280.— a 1 350.— 11 Nuchtere kalveren f 14,— a f 16,- 80 Scbapcn f 25.—. 552 Lammeren f 16 a f 21.00.. 1 korf kippen f 0.90. Amsterdam, 7 Aug. Aangevoerd 3-i8 Runderen, le kwal.130 k 0— ct. 2e kwal. 120 a 125 ct. u 150 Melk- en Kalfkoeien f 350 a f 500, 113 Nuchtere Kalveren f 12,h f 20, 317 Vette Varkens a ets. Purmerend, 8 Aug. Aangevoerd 836 Runderen waaronder: 338 vette koeien 110 130 Ct. per KG. ,qo Gelde koeien f 200 500 Melkkoeien f 200 d 500, 44 stieren. 74 vette kalveren f 1,00 a f 1.30 p. Kg. 290 Nuchtere kalveren f 13.a f28 1124 Schapen f 26 k 140,— 843 Lammeren f 16,— a f 25, 225 vette varkens f 0,94 a 11,04 per Kg, 50 magere varkens f 25 a 1 50,U0: 208 biggen f 12 a i 19 kipeieren f 7.a f 7.50 per 100; V Geboren CORNELLS, zoon van J. ZUIDEMA en J. ZUIDEMABoon de Cocksdorp, 6 Aug. '16. Geboren JAN, zoon van Jan Jacob Bruin. en Henriëtte Cornelia Bruin-v. d. Vliet. Oudeschild, 8 Augustus 1916. Het behaagde den Heere van ons weg te nemen, na een korte ongesteld heid van 2 dageD, onze geliefde Broe der, Behuwdbroeder en Oom, ALBERT BRUIN Jnz. in den ouderdom van 44^jaar. Zwaar treft ons deze slag, doch wjj hopen in Gods wil te berusten. Namens de Familie, B. LAP 8z. den Hoorn, Texel, 6 Augustus 1916. vanwege de Provinoiale Commissie vooil de Paardenfokkerij in N.H. is voor dit I jaar bepaald op 10 Augustus, 's morgein! balt tien aan den Burg. Aangifte bij JAC. KIKKERT Nz., die tevens nader inlichtingen geeft. TE KOOP bij deu lieer Jac. BU1JZE, hoeve Axel, de Cocksdorp, van een Belgische merrie. staaDde aan de rook op den Langwaal Stutvoet. Adres; W. WUIS. gevraagd voor direct of tegenI September. A. FLENS—Moojen. TE KOOP een gebruikte, doch in zeer goeden staal| zijnde met geheel nieuw bovenstel, hooiraan,! enz. voor billijken prijs. Bij D. WITTE Dz. Mach. Wagen makerij. Notaris te Texel, zal op Donderdag 10 Augustus 191<,| 's avonds 7 uur, in het Café „den Burg'I aan den Burg op Texel, ten verzoeke val den heer Jb, BROUWER Klz. q.q. publiek verkoopen met boet aan den Laan weg in de Venaftl polder den Burg, kadaster Sectie K noi-l 685 en 686 groot 1.69,86 Hectaren. genaamd „bij den Boet aan d m Laanweg' kadaster Sectie K no. 684 groot 1,99,40 Hectaren. genaamd „Hooiland aan dfen Laanweg' kadaster Sectie K. no. 683 groot 1,49,10 Hectaren. Insc P Dia laan di

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2