Nutsspaarbank Openlucht meeting Wol veekeuring Eierkolen w 3 8 Ig Uilslag van gehouden Verkoopingen. Marktberichten. ADVEBTENT1ËN. 20ste ProvÏDciaal Noord-Hoüandsch Zendingsfeest. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. op Zondag 20 Augustus Jonkvr. S. W- A. Wickers, de heer A. B. Gomperts, G. Thomassen, Mej. J. G. v. Lanschot Hnbrecht, Holl. Maats, van Landbouw een nette dienstbode U H.L. Sneeuwklokjes, y h 3 oo O Royal Worcester Corsets. Fpedskbeyrteo- inwoning gezocht. c s Aan een opbrenging ontkomen. Een in IJmuiden binnengekomen baring logger deelde mede, door een Engelsche sleepboot, welke als marinevaartuig dienst deed, te zijn aangehouden met de mededeeling, dat hij zou worden opge bracht. Terwijl de sleepboot een paar andere loggers op sleeptouw nam, wist de eerste logger, begunstigd door de duisternis weg te komen en ontkwam hiermede aan een opbrengiDg. Mej. E. van Putten, te Hilversum, vierde heden onder vele blijken van belangstelling haar lOOen verjaardag. De jubilaresse is nog flink en gezond, alleen een weinig hardhoorend. De eerste aan de Rijksconstructie werkplaatsen te Delft vervaardigde Roode Kruis-auto is Zaterdag afgeleverd. Tusschen Scharnegoutum en Deer- sum (Friesland) is in een bermsloot aan den Rijksstraatweg het lijk gevonden van den 43-jarigen gehuwden ds. F. IJdema predikant der Ned. Herv. Ge meente te Knollendam en Marken-binnen (Noord-Holland). Het rijwiel van den overledene lag aan den berm. Maatregelen voor den a.s. winter. Bij deze gelegenheid mag ten aanzien van de najaars- en wintergroenten reeds nu medegedeeld worden, dat uitgebreide maatregelen in behandeling zijn, waar door rekening houdende met in den afge- loopen winter opgedane ervaringen, in de komende behoeften zoo goed mogelijk zal worden voorzien. Vergoeding voor inkwartiering. De minister van oorlog brengt thans ter algemeene kennis,-dat de schadeloos stellingen bedoeld in de punten 2, 3 en 6 van art. 8 van het kon. besluit van 10 November 1892 tot uitvoering van de inkwartieringswet, worden verhoogd van 1 Augustus 1916 tot en met 31 Augustus d.a.v. met 10 cent. Ontsnapte krijgsgevangenen. In Duitschland worden meerdere maat regelen genomen om de krijgsgevange nen te verhinderen over de grens te komen. Om de militairen voorde vangst te interesseeren, is tien mark per aan gehouden vluchteling toegezegd. Vroeger werd de betaling na den oorlog toege zegd, nu wordt contant betaald. Zoo heeft de grenswacht te Oeding, nabij Winterswijk, reeds veertien krijgsge vangenen tegengehouden. Toch ontsnappen er nog wel. Te Maas tricht kwamen Zaterdagmorgen drie Russen aan. Te Oldenzaal kwamen vier Russen over de grens, ontvlucht uit Friedrlchsfeld. Het waren twee soldaten en twee onderofficieren. Te Enschede kwamen nog twee Rus sische adjudant-onderolficieren aan, die zeven-en-twintig dagen hadden gedaan over de reis van Cassel naar Nederland. De kommies-soldaten te Losser brach ten twee mannen binnen, die uit het Münsterlager waren ontkomen. Het wa ren twee Franschen, die in de kolen mijnen te werk waren gesteld. De een was 7 September 1914 bij Maubeuge ge vangen genomen, de andere 29 Septem ber 1915 in Champagne. Naderhand zijn er nog vier Russen gearriveerd, die uit Friedrichsfeld waren ontkomen. Te Laren, in Gelderland, vond men in een roggeveld een uit Friedrichsfeld ontsnapte Rus. Goed afgeloopen. Toen gisteren werklieden, werkzaam aan de restauratie van de Groote Kerk te Deventer, een zware balk aflieten brak het touw, en stortte de balk naar beneden, juist op het oogenblik, dat de 17-jarige Dina S., op haar rijwiel passeer de. De balk schoot precies achter baar| rug langs en schampte langs het achter wiel van de fiets. Het meisje kwam met den schrik vrij, maar het rijwiel werd beschadigd. Drieduizend gulden zoek. Terwijl de wissellooper Prins van den kassier Walbuvgh Schmid terugkeerde van het innen van wissels, werd hij, tusschen Odoorn en Emmen, onwel. Hij legde zich naar we in de Tel. lezen een eindje van den weg af in de hei neer, waar hij in slaap viel. Bij zijn ontwaken bemerkte hij, dat zijn tasch, inhoudende ruim f 3000 en eenige onbe taalde wissels, was verdwenen. De politie stelt Daar dit eigenaardig geval een on ierz'ek in, betgeen echter tot dusver nog geen resultaat heeft opgeleverd. Staking der IJslandvaart. In verband met de gerezen moeilijk heden en het gevaar voor opbreDgen, hebben de IJmuider stoomkorders Anna en Oceaan III hunne IJslandvaart ge staakt en nemen weer deel aan de Noord- zeevisscherij. De Mail afgegeven. De nagenoemde stoomschepen hebben de post in Engeland moeten lossen lo. Oranje, 21 Juli van Amsterdam naar Batavia vertrokken 2o. Nieuw Amster dam, 29 Juli uit Nieuw York te Am sterdam aangekomen 3o. Zeelandia, 30 Juli uit Zuid-Amerika te Amsterdam aangekomen. De opgebrachte visschers. Door de reedersvereenigiDg te Vlaar- dingen is bepaald, dat een wekelijksche uitkeering zal plaats hebben aan de familiebetrekkingen der naar Engelsche havens, opgebrachte visschers ingaande met den dag, dat ze opgebracht werden en eindigend op den dag van terugkomst in Nederland. Deze uitkeering is vastge steld op f 14 voor een matroos en f21 voor een schipper, en voor de andero schepelingen naar verhouding. Toen gisteren zekere P. en K., uit Buchten, bij Sittard, van een fiets tocht naar hun graanvelden terugkeerden hoorde de eerste, die een eind vooruit fietste, plotseling achter zich een luiden knal. Hij keek om en vond K. badend in zijn bloed van zijn fiets neergesmakt. Het lichaam was ontzettend verminkt, de handen waren afgerukt en het ge zicht vreeselijk geschonden. De onge lukkige werd naar het hospitaal te Heerlen vervoerd. De oorzaak van de ramp is onbekend. Men vermoedt, dat K. over 'n dynamiet- patroon gefietst is of er een bij zich droeg, die door het schokken plotseling ontploft is. Dat de duinen dit jaar overvloedig van konijnen voorzien zijn, blijkt we! hieruit, dat tusscben Haarlem en Zand- voort de dieren bij menigten over de tramrails loopen. Menigeen raapt des morgens bij den eersten dienst naar Zand voort der E. S. M. nogal eens zoo'n langoortje op. Dat is beter dan het dure vleesch, zegt de „Opr. H. Ct." Een fraai natuurverschijnsel. Dinsdagavond kort na zonsondergang kon men aan den noordwestelijken he mel een natuurverschijnsel zien, dat zich wellicht zal herhalen. De lucht was helder, maar allengs vertoonde zich de bovenlucht aan de zijde, waar de zon was ondergegaan, als een zeer hoog zilverachtig glazend floers en een rossige lichtkolom verhief zich breed als de zon, helder en .duidelijk afteekenend tegen den zilveren glans van het ijle floers tot een hoogte van 30 graden. De kolom verplaatst zich langzaam noordelijker (naar rechts), volgende de beweging van de zon, en zij stond verti caal op den horizon. Zij moet dus tot de haloverscbijnselen hebben behoord, doch behalve de opmerkelijke witte glans van het floers waren geen lichtbogen of bijzonnen zichtbaar. Het verschijnsel hield geruimen tijd aaD, zelfs drie kwartier na zonsondergang was het nog waar te nemen. Van den ijmker E. de H., te Nijverdal, is een stal met 98 bijenkorven, die pas waren uitgezet, in de heide ver brand. GRANEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het verboden is tarwe, gerst, haver en rogge, van den oogst 1916, uit deze gemeente uit te voeren naar elders, tenzij aan het vervoer door of namens den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een bestemming is gegeven. Wijders worden de verbouwers van gemelde producten in deze gemeente er nadrukkelijk op gewezen, dat zij zich TEN SPOEDIGSTE ten gemeentehuize hebben te vervoegen tot het ondertee kenen der contracten, wegens aankoop dier artikelen door het Rijk. Texel, dan 11 Augustus 1916. De Burgemeester voornoetfid, BUYBING DAMSTE. Notaris G. O. D, DIKKERS. Donderdag 10 Augustus 1916, 's avonds 7 uur in Café „den Burg", ten verzoeke van Jb. Brouwer Klz. qq. 1. een perceel land met boet aan den Laan- weg, groot 1,69,68 heet. 2. een perceel land annex, groot 1,99,40 heet. 3. een perceel land annex, groot 1.49,10 beet. Kooper Bouwe Bakker Az. voor 1 9250. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 4 tot en met 11 Aug 1916. GEBOREN Ferdinand Jan, z.v. Cornelis August Kaczor en Aagje Koning, Oude schild. Cornelis, z v. JobannesZuidema en Jannetje Bood, de Cocksdorp. Jan, z.v. Jan Jacob Bruin en Henriette Cor nelia van der Vliet, Oudeschild. Willem, z.v. Martinus de Graaf en Heintje Dijt, Westermient. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Klaas Schol en Jannetje Kikkert, de Westen. Adrianus Dogger en Cornelia Timmer, Amsterdam. OVERLEDEN Albert Bruin, 44 jaai, den Hoorn, GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd bij den Gemeentebode. Nog steeds niet afgehaald2 fietspompen, een zakmes, een zakdoek, een matrozen muts, een dameshandtascbje. Zondag 13 Augustus 1916. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, Vm. 10 uur ds. v. Hoogstraten, van Zeist. H, Doop. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Koog, Nm. 3 uur ds. Visser. Den Hoorn, Vm. 11 uur ds. Visser. Gelegenheid tot doopsbediening. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Oosterend, Nm. 3 uur ds. van Grasstek. CocksdorpVm. 10 uurds. van Grasstek. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. 10 uur Leesdienst. Nm. 3 uur Leesdienst. Collecte voor hulpbehoevende kerken. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur de hr. Vis. Candidaat te Amsterdam. Den Hoorn, Vm. 11 uur ds. Bussemaker. - HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag- 16 Augustus. Burg, 's Avonds 8 uur Geen Bijbellezing. in Gebouw Eben Haëzer. Uit de Schager Courant: Schagen, 10 Aug. Aangevoerd: 142 Vette Koeien f 195 a f 575, 46 Kaltkoeien f 280, a f 450; 33 Nuchtere kalveren 1 10 a f 26. 0Overhouders f 00 a f 00.00 160 Vette Schapen f 30 a f 38. 8 Vette Varkens 64 a 90 ct. per Kg, Magere Varkens f a 1 88 Biggen f 14.00 a f 18,00 150 Lammeren t 16 a f 24.— Boter f 1.45 a f 1.75 per K.G. Kipeieren f 6.50 a t 7,50 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 11 Aug. Ter markt aangevoerd: 112 Stieren f120,— a f 510,—; 210 Kalf- en Melkkoeien f 215 a f505. 195 Varekoeien f 190 a f 450 181 Vette Ossen en Koeien f245 a f580 89 Kalveren (vette) f 40 a f 150. 73 Kalveren (magere) i 9.a f20. Lammeren f af 360 Schapen (vette) f 35,00 af 46.— 501 Biggen f 6 00 a f 12.00 geopend Maandag en Donderdag 's avonds van 8 tot 9 uur. Donderdag 17 Augustus 1916, (aanvang halt el!) op „Velserheek" vau W. Baron van Tuyll van Serooskerken te VELSEN. Schoon en uitgestrekt landgoed, 3 O gewilde Sprekers op 2 Spreekplaatsen. Fanfaremuziek en Zanguitvoering. Programma's, tevens dienead a'.s bewijs van toegang a 35 ceuts, aan den ingang van Velserbeek." De Regelingsoom missie. des namiddags half 3 in het Doolhof nabij OUDESCHILD. Spreekster Amsterdam, lid van het Hoofdbestuur. Sprekers Amsterdam. Bu8sum. Presidente Amsterdam, lid van het Hoofbestunr,, Komt allen op, 't zij gij voor- of tegenstanders zijt. Het Hoofdbestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, Entree ÏO Cent. Afd. TEXEL. op Woensdag 30 Augustus 1916, 'smor-| gens negen uur aan den Burg. 1. Van Rammen geboren in 1915. 2. 1914. 3. voor 1914. 4. Schaap met twee lammeren waarvan minstens 1 ramlam. 5. Schaap met een ramlam. Inleggeld per nummer voor leden f 0.25| voor niet-leden f 1. Aangifte tot en met 28 Aug. bij den Secretaris der atd.' Begin volgende week in lossing f 1,70 per H.L. a contant en in eigen zakkeD.| Beleefd aanbevelend Wed. G. v. d. Kooi. In kleine familie wordt gevraagd dagmeid of slechts voor de morgenuren, Aanbieding onder lett. A. Bureau der Texelscbe Courant. Te koop aangeboden gezond plantgoed. GEBKS. KALIS. Voor leerling Zeevaartschool wordt te den Burg, met ingang van Sep tember a.s. Brieven met volledige voorwaarden aan BEEKMAN, Da Costakade 39, Amsterdam. ft) ft» Eenig adres voor J» GO i-H

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2