N° 3009 Donderdag 17 Augustus 1916. 29ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week Gemeenteraad van Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór half negen op den dag der uitgave Prijs der Adverlenlién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 0 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LAN GEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texei. MILITIE. Onderzoek betreffende voorgeoefendheid. De Burgemeester van Texel maakt bekend dat op Dinsdag 10 October 1916, zal aanvangen het onderzoek tot het verwerven van het be wijs betreffende het voldoen aan de eischen van voorgeoefendheid, bedoeld in art. 70 der Militiewet. Het bezit van dat bewijs geeft in geval van toewijzing aan de Infanterie, de Ves ting-Artillerie of de Genietroepen aanspraak op een twee maanden korteren eerste-oefeningstijd. Bedoelde eischen zijn vastgesteld bij Konink lijk besluit van 17 Juni 1912 (Staatsblad no. 188). Inlichtingen omtrent deze eischen zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer Gemeente. Het wordt gehouden in de volgende ge meenten Amsterdam, den Helder, 's Gravenhage, Go- rinchem, Bergen-op-Zoom, Venloo, Arnhem, Kampen, Leeuwarden, Assen en Utrecht. Aan het onderzoek kunnen deelnemen de voor de militie ingeschrevenen, die bestemd zijn om voor de lichting 1917 bij de militie te worden ingelijfd. Zij, die aan het onderzoek wenscben deel te nemen, moeten zich vóór 1 September 1916 aanmelden bij den Burgemeester der Gemeente, voor welke zij voor de militie zijn ingeschreven. Zij moeten bij de aanmelding opgeven in welke Gemeente zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen. Zij, die niet verblijf houden in de Gemeente, waar zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten bovendien te kennen geven, of zij gedurende het onderzoek voor Rijksrekening legering en voeding wenschen te genieten. Aan de ingeschrevenen, die zich voor het onderzoek aanmelden, wordt, voor zooveel zij ter inlijving bestemd zijn, later bericht gezon den van de plaats (localiteit), waar en van het uur, waarop zij zich voor deelneming aan het onderzoek moeten vervoegen. Texel, den 12 den Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, BUIJSING DAMSTE. Geineenterekening. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de inkom sten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1915, is overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen, van den 14den Augustus 1916 tot en met den 27sten Augustus aanstaande, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, 12 Augustus 1916. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, BUTSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. GRAKEiV De Burgemeester der gemeente Texel breDgt ter kennis van belanghebbenden, dat het vei boden is tarwe, gerst, haver en rogge, van den oogst 1916, uit deze gemeente uit te voeren naar elders, tenzij aan het vervoer door of namens den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een bestemming is gegeven. Wijders worden de verbouwers van gemelde producten in deze gemeente er nadrukkelijk op gewezen, dat zij zich TEN SPOEDIGSTE ten gemeentebuize hebben te vervoegen tot het ondertee kenen der contracten, wegens aankoop dier artikelen door het Rijk. Texel, den 11 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, BUY3ING DAMSTE. 5-12 Aug. Ons land .heeft in de afgeloopen week 'enige honderden jonge buitenlandsche gasten gekregen. Door bemiddeling van comités* en particulieren zijn eenige tremen Tol Duitsche kinderen over onze grenzen gekomen om in Egmond aan Zee, Oud- Bussuru en andere plaatsen een vacantie- en herstellingsoord te vinden. Ze blijven daar eenige weken om dan door nieuwe groepen te worden vervangen. In Egmond alleen, waar reeds eerder eenige honderden Belgische kinderen werden geherbergd, zjjn 600 Duitsche kleinen ondergebracht, in Oud Bussum 500. Meest allen zijn gekomen uit de fabriekssteden van West-Duitschland En menig kind met bleeke wangen en holle oogen als een toonbeeld van geleden ontberingen, waaronder ook de Duitsche jeugd heeft te lijden. In het „Hbld" troffen we een lang artikel aan over deze „OoiTogskinderen". De schrjjver was bij de aankomst opOud- Bussum tegenwoordig en vertelt, dat de meeste kleinen nog in een feestelijk pakje war6n gestoken. „Maar" vervolgt de schrijver „wat doet een feestelijk pakje tegen den zieligen indruk, die magere, ondervoede kinderlichaampjes geven, met bleeke holoogige gezichtjes daarboven Ongetwijfeld is de komst der kinderen en den indruk die-ze wekten er een be wijs van dat de blokkadepolitiek van Engeland zeer zeker aan doeltreffendheid weinig te wenschen overlaat. Dat is voor Duitschland wel voornamelijk de kwade kant van dezen oorlog. In militair opzicht geeft het zijn tegenpartij niets toe, maar op economisch gebied wordt het door zijn vijanden wel zwaar getroffen. En de mid delen om de blokkade te breken heeft het niet ter zijner beschikking. De Duitsche vloot ligt opgesloten in de havenswel kunnen de duikbooten en de Zeppelins Engeland afbreuk doen, doch de blokkade opheffen en Duitschland geven wat het voor zijn economisch leven noodig heeft, dat vermogen ze niet. Onlangs ging er in Duitschland een ge juich op toen de Duitsche handelsoDder- zeeër „Deutschland" veilig en wel te Bal- timore aankwam en de Duitsche pers orakel'de dat de Engeische blokkade ver broken was. De „Deutschland" is thans weer op weg van Baltimore naar Bremen en mogelijk zal het gelukken het schip veilig terug te brengen met zijn kostbare lading gummi, nikkel en goud maar hoe groot zal een Duitsche ondeizeevloot wel niet moeten wezen om voor don aan voer ook maar van bescheiden betoekenis te zijn. Hetzelfde geldt van de nieuwe plannen die nu weer in de maak heeten te zijn n.l. om de verbindiog tusschen Duitschland en de neutrale landen (inzonderheid de Ver- eenigde Stateo) door middel van lucht schepen te herstellen, In Engeische en Fransche bladen wordt verzekert dat heel spoedig reeds een groot Duitsch luchtschip de Oceaan zal oversteken. Bij de jongste aanvallen op Engeland werden ook twee nieuwe luchtschepen gebruikt van reus achtige afmetingen die zeer hoog kunnen st(jgen en een snelheid en weerstandsver mogen bezitten die buitengewoon groot zjjn. Een dezer schepen legde in 2 uur 279]/<! zeemijlen af. Bij de vaart van de handels- onderzeeër „Deutschland" heette het „Deutschland, Dèutscbland unter alles" de nieuwe Zeppelin echter, die ook den naam „Deutschland" zal voeren zal het „Deutsch land, Deutschland über alles" tot waarheid maken. Niemand minder dan graaf Zeppe lin zelf zal de eerste groote reis over de Oceaan meemaken. We geven het bericht, zooals we-het in een buitenlandsch blad lazen. Men zou haast geneigd zijn aan een wat late April mop te denken, indien de Duitschers niet op tal van andere wijzen hun groote be kwaamheden op technisch gebied aan den dag hadden gelegd. i Bij al hun kunnen echter zullen ze er voorloopig nog Wel niet in slagen een einde te maken aan een blokkadetoestand, die hun economisch leven met ondergang bedreigt. —o—o—o— Er zijn in de afgeloopen week belang rijke gevechten geleverd, Niét zoozeer op het westelijk front, waar wel voortdurend hevig gevochten werd, maar de algemieenen toestand geen wijziging van beteekenis onderging. Wel echter op het Oostelijk en Zuidelijk front, waar do Centralen het hard te verantwoorden hebbon. De verandering in de aanvoering op het front in Galioie heeft voor de Duitschers en Oostenrijkers nog geen gunstige resul taten opgeleverd. Wel zjjn de Russen er nog niet ingeslaagd Kowel te veroveren en worden ze door Von Hindenburgs troepen stevig vastgehouden bij de Sereth en de Stochod, maar bij de Karpaten, echter is do defensieve kracht van het Oostenrijksche leger opnieuw te kort geschoten, zoodat de Oostenrijksche troepen zich in de Kar paten terug moesten trekken. De belang rijke plaatsen Stanislau en Delatijn werd daarop door de Russen bezet. Daardoor is de bedreiging van het Oostenrijksche cen trum op het front Tarnopol Trembowla ernstiger geworden en als de Russen er in slagen ook bi) de Stochod nieuwe vorderin gen te maken, dan zal generaal Bothmer ook zijn stellingen in het centrum moeten ontruimen en kan Lemberg ernstig door de Russen worden bedreigd. Zoo gaat het Russisch offensief in Galicie dus nog steeds vooit en Generaal Broessilof de leider ervan wérd door den Czaar met een eeresabel met edelgesteenten begiftigd. Mag men den Russischen opper bevelhebber generaal Alexejef gelooveD, dan is 'dit alles echter nog maar een begin van het belangwekkende resultaat dat de Russen denken te bereiken. De generaal verklaarde dat de Centralen niet meer over reserve van eenige beteekenis beschikkeD, m.a.w. dat hun kracht weldra zal zijn gebroken. De Ententepors brengt met die omstandig heid ook in verband het bezoek dat de Duitsche rijkskanselier thans aan Weenen brengt, ofschoon de Duitsche pers verze kert, dat de kanselier naar Weenen is ge gaan om met de Oostenrijksche regeering te spreken over zekere regelingen, die in de bezette streken noodig worden geoor deeld. Hoe het zij, het was e6n slechte week voor de CeDtralen. Vooral Oostenrijk liet het zitten en niet alleen in Gallicië maar ook op het Italiaansche front. Eet nienwe offensiei heeft de Italianen eindelijk in het bezit gebracht van Görz en nu ze eenmaal over de Isonzo z(jn zullen ze hun succes zeker ook nog kunnen uit breiden. Zij zetten hun opmarsch voort in de richting van het lang begeerde Triest, De Italiaansche bevolking is geestdriftig gestemd over het eindelijk gekomen succes der Italiaansche wapens. En in Weenen mag men zich ernstig bezorgd maken, want de omstandigheden laten zich niet rooskleurig aanzien. o—o—o Beginnen de Oostenrijkers op de beide belangrijke fronten die door hen verdedigd worden, te wijken, de Duitschers weten zich nog steeds met kiacht te handhaven. Wel verloren ze aan de Soinme eenig terrein, maar van beslissenden Invloed is dat nog geenszins geweest. En ook op het noordelijk deel van het 'oostelijk front brachten ze eiken Russischen aanval tot staan. De militaire kracht van Duitsch land is nog steeds geweldig en de gealli eerden hebben daarom al hun krachten in te spannen. In verband daarmee valt ook te verklaren de aandrang die Engeland thans op Portugal uitoefant om wat meer daadwerkelijk aan den strijd deel to nemen. In een buitengewone zitting van de Portu- geesche Kamer las de minister van buiten landsche zaken een verklaring voor, waarin werd gezegd dat Portugal door Engeland werd uitgenoodigd, om krachtig militaire medewerking te verleenen op de slagvelden van Europa. Voor het noodige geld zal de Engeische regeering zorgen. Aan de Por- tugeesche regeering werden de reeds eerder gegeven volmachten bekrachtigd en hot is dus zeer wel mogelijk, dat binnenkort ook Portugeescho troepen naar het Fransche front zullen worden gezonden. Zeer belangrijk kan de hulp niet zijn door Portugal den geallieerden geboden, maar de oorlog is thans in een stadium gekomen, dat geen enkele kracht, hoe ge ring ook, onbenut kan biyven. Moge dit gelden voor de Centralen, voor de gealli eerden zeer zeker ook. De geringe vorde ringen van het offensief in het westen be- wijzen dat voldoende. Toch wanhopen de geallieerden niet aan den uitslag. Dat blijkt voldoende uit de resolutie dezer dagen met groote meerder heid door de Fransche socialisten aange nomen en waarin gezegd wordt, dat het oogenblik om over vrede te spreken nog niet aangebroken is. Eerst moeten Elzas- Lotharingen bevrijd zijn, de bezette ge bieden ontruimd, België en Servië in hun vroegere positie hersteld. Zoolang dat niet gebeurd is, zullen de Fransche socialisten met kracht de actie van het leger moreel en daadwerkelijk blijven steunen. En de geweldige, bloedige worsteling duurt voort. Gehouden Zaterdag, 12 Augustus 1916, 's morgens 10,30 uur. Voorzitter, de heer Buysing Damsté, Burgem.' Secretaris, de heer Jonker. Aanwezig II leden, afwezig de heeren Dijt en Koning. De voorz. opent de vergadering met een woord van welkom,* inzonderheid, zegt hij, aan den heer Dros, die wij weer als hersteld in ons midden mogen be groeten. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastge steld. a. dankbetuiging van mej. A. M. Jong- kees voor benoeming tot onderwijzeres aan de scbool m. u. 1. o. b. goedkeuring wijziging jaarmarkten. c. id. verordening Hoofd. Omslag. d. id. verordeniDg schoolgeld l.o. Aangenomen voor kennisgeving. e. adres met toelichting van het onder wijzend personeel in deze gemeente inzake salaris vei betering. Gesteld in handen van b en w om te dienen van preadvies. Wordt besloten te doen circuleeren bij de leden van den Raad. De rekeüing over J 915, ontvangsten totaal f 121,291,49, uitgaven f 120,795,65 TEXELSCHE COURANT. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gsmeenteuerslag ouer 1915. 3. Idem gemeenterekening ouer 1915,

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1