N° 3011 Donderdag 24 Augustus 1916. 29st" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week TEXELSCHE COURANT. Dit blad vergchQut Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'mden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór half negen op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Fibma LANGEVELD&DEROOIJ, Parkstraat, Bobs op Tïx ei. GRANEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt, naar aanleiding van een ingekomen circulaire van de Provinciale Broodcommissie, liet vol gende ter kennis van de verbouwers van rogge, tarwe, gerst en haver in deze gemeente lo. Tijdstip van in ontvangst nemen. Het ligt niet in de bedoeling, dat de land bouwers den oogst zoo spoedig mogelijk zullen dorschen integendeel is het gewenscht, dat de oogst zooveel mogelijk bij de landbouwers in het stroo wordt bewaard en successievelijk in den loop van najaar en winter wordt gedorscht. Het ligt in de bedoeling een billijke vergoeding toe te kennen voor levering na 1 October e.k. Intusschen is, waar plaatselijke omstandigheden het noodig maken, levering terstond na den oogst niet uitgesloten. 3o. Zaaigranen. Het ligt in de bedoeling de gelegenheid te openen voor de levering van zaaigranen door andere landbouwers en uit andere streken. Landbouioers, die voor het uitzaaien niet hun eigen graan wenschen te gébruiken worden uitge- noodigd, de bestellingen van zaaigranen ten spoe digste ten gemeentehuize in te dienenonder op gave van de verlangde hoeveelheden en de te bezette oppervlakte. 3o. Kleine hoeveelheden. Vrijgelaten kunnen worden kleine hoeveel heden waarvan voor een Burgemeester vaststaat, dat zij zijn bestemd om door het gezin van den landbouwer of door diens personeel te worden gegeten. Daarbij wordt als maatstaf aangenomen een maximum van 90 K.Q. per persoon, kinderen .beneden 2 jaar niet medegerekend. 4o. Hoeveelheden voor veevoeder be stemd. Het ligt in de bedoeling, dat voor den ge- heelen oogst contract wordt gesloten, en dat eerst daarna de hoeveelheid, die volgens een, dezer dagen vast te stellen, maatstaf voor vee voeder kan worden bestemd, wordt vrij gelaten. Deze voor veevoeder bestemde hoeveelheid wordt dus wel gecontracteerd, doch niet ge leverd. öo. Onderteekenen van de contracten. In hun eigen belang ivorden landbouwers er nog maals met nadruk opgewezen, dat ter bespoediging van de distributieregeling, hoogst weyischelijk is, dat de landbouwers de contracten, wegens verkoop hunner granen aan het Ryk, ten spoedigste ter gemeente-secretarie onderteekenen. Texel, 17 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd; BUYSINO DAMSTE. 13-19 Aug. De Eerste Kamer is een tweetal, dagen b(jeen geweest in de afgeloopen week. Een ongewoon tijdstip, zoo midden in den vacantietijd maar er waren dan ook onge wone ontwerpen aan de orde. De door de Tweede Kamer aangenomen Verdedigings belastingen en de z.g. Distributiewet maakten de punten van behandeling uit. Den eenen dag minister van Gijn, den anderen minister Posthuma achter de groene tafel. Beide bewindslieden hadden het echter niet zoo heel moeilijk, want de heeren van ons Hoogerhuis hadden lang aooveel niet aan te merken op de ver- «chillende regeeringsmaatregelen die er noodwendig by ter sprake moesten komen als hun buren van de overzijde. Ze waren over 't geheel genomen zelfs in een stem ming van dankbaarheid. Zelfs minister Posthuma, die onlangs aan de overzijde ïan het Binnenhof nog eenige harde noten te kraken kreeg, kwam er nu heel genadig af, en kreeg zelfs menige pluim op zijn hoed. Wel werden door sommige sprekers nog enkele bezwaren of liever wenschen geuit ten opzichte van het Distributie- ontwerp, maar principieele bezwaren wer den door niemand ter tafel gebracht en de belangrijke ontwerpen werden alle zonder hoofdeljjke stemming aangenomen, Ze zul len nu wel spoedig door de Koningin wor den bekrachtigd, om vervolgens in de Staatscourant te verschijnen, de Verdedi gingsbelastingen zoowel als de Distributie- wet. En meteen heeft de Eerste Kam6r ook de gevraagde 20 millioen aan den minister van Landbouw toegekend, zoodat reeds spoedig de nieuwe maatregelen voor de voedselvoorziening in werking zullen kunnen treden. _0—o—0— Het opbrengen van onze visschereschepen naar Engelsche havens heeft nog maar steeds geen einde genomen. Ook iD de afgeloopen week werd weer een aantal Nederlandsche visschersbooten naar Enge land opgebracht, niettegenstaande de ver- toogen, die in den laatsten tijd tegen een dergelijk optreden zijn geuit. De visschers- vrouwen te Katwijk en Scheveningen ble ven hun protesten aanheffen, vergaderden, zonden afgevaardigden naar de regeering en ook per telegraaf werd een beroep op de autoriteiten gedaan om toch maatrege len te nemen, opdat 6en einde worde ge maakt aaD het wederrechtelijk gevangen houden van 1300 Nederlandsche onder danen. Tot nog toe scheen alles te vergeefs te zijn, maar thans mag spoedig een gunstige wending in deze onaangename zaak wor den tegemoet gezien. Vrijdagavond keerde uit Londen terug de Commissie uit de Reederjjen, die in Engeland besprekingen met de autoriteiten heeft gevoerd en die in een vergadering van het bestuur der reeders verslag uitbracht omtrent haar werk en de bereikte resultaten. Volgens de be richten bleek de Commissie zeer tevreden over hetgeen bereikt werd en was ook het geheel6 bestuur der reeders optimistisch gestemd. Alvorens verslag van hare be vindingen uit te brengen in de ledenver gadering zal de' Commissie met de Neder landsche regeering een conferentie hebben. Blijkbaar laat de toestand zich thans wat gunstiger aanzien. Men mag benieuwd zjjn naar meer licht in dezen,'temeer daar een der commissieleden verklaarde dat door vele Nederlandsche dagbladartikelen een verkeerd licht geworpen is op den toestand en dit niet bevorderlijk is geweest voor een snellen voortgang van de in Engeland ge voerde onderhandelingen. De Scheveningers en Katwijkers kunnen moed vatten. —o—o—o— Keizer Frans Jozef heeft Vrijdag zjjn 86en verjaardag gevierd. Er moet wel véél zijn omgegaan iu het hart van dezen grijzen monarch, die twee jaren geleden door de onderteekening van de oorlogsverklaring aan Servië het vuur bracht in het kruit huis van Europa. Niettegenstaande echter den ernstigen toestand kwamen de Ween- sehe bladen uit met geestdriftige feest artikelen, waarin de persoon van den Keizer gehuldigd werd als een lichtend voorbeeld van ijzeren wilskracht, onbuigzame plichts betrachting, juist inzicht, rechtvaardigheid enz. Ook ontbrak het den monarch niet aan de huldebetooning van het leger, dat zich thans op de slachtvelden bevindt. De aartshertog Frederik vaardigde een leger order uit, die tevens een gelukwensoh wilde zpn voor den Keizer en waarin o. a. aan dezen de verzekering werd gegeven, dat het uur der overwinning nadert. „De dag zal aanbreken" aldus heet het in den legerorder „dat onze tegenpartij tot in keer zal komen. De op leven en dood to zamen gesmeede legers van Oostenrijk Hongarije en Duitschland, hun vloten en legers van hun bondgenooten zullen nooit ten onder kunnen worden gebracht. Of de vrede spoedig, dan wel later moge komen het zwaard zal met eere en met over winning weer, in de schede worden ge bracht." Na de harde slagen die het Oostenrijk- sche leger in de laatste weken in Boeko- wina en Galicië ondergaan heeft, klinken deze woorden wel wat boud. Het feit, dat Hindenburg de opperleiding, ook over de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen op zich heeft moeten nemen, had den aartshertog ook tot bescheidenheid kunnen steuDen. Of is deze wellicht zoozeer van den zege der Verbonden troepen overtuigd, dat hij zelfs de ernstige tegenslagen van den laat sten tijd niet eens meetelt Ernstige tegen slagen schrijven we, en niet ten onrechte. Een blik op de kaart zegt het reeds en ook de officieele Russische opgaven omtrent het aantal in de eerste helft dezer maand ge vangenen, doet het zien. Meer dan 350,000 manschappen, bijna 9000 officieren werden gevangen genomen, meer dan 400 kanonnen 1300 machinegeweren enz. enz. op de Oostenrijkers veroverd. Dat zijn inder daad geweldige cijfers. Maar de groote strateeg Hindenburg heeft thans de opperleiding en hij is niet alleen met gejubel door de troepen in Wolhynie en Galicie begroet, maar blijkbaar begint ook reeds zijn strategie haar invloed te laten gevoelen. Het is een feit, dat de Russen niettegenstaande de hardnekkigste aanvallen, in de laatste dagen geen vorde ringen van eenige beteekenis hebben kunnen maken. Wel moest ten slotte Tarnopol door de verbonden troepen worden losge laten, maar wellicht behoorde dat thuis in het plan van Hindenburg tot omgroepeering der legers. Alle Russische aanvallen op het nieuwe front aan de Zlota Lipa werden tot nog toe bloedig afgeslagen, En dit was eveneens het geval met de aanvallen van de Russen aan de Stochod 6n Sereth en in de Karpaten. Uit de berichten van Berlijn en Weenen krijgt men den indruk, dat de Russen thans stuiten op een beter dan tot nog toe georganiseerde tegenstand en met belangstelling mag de vraag worden gesteld, of veldmaarschalk Hindenburg opaieuw als de reddende „Ru8senbedwinger" heeft kunnen optredeD. De gebeurtenissen van de komende dagen zullen het antwoord op die vraag moeten geven. Men mag verwachten, dat de beide partijen den vreeselpen strijd, die nu Lal weken aaneen voortduurt, met kracht zullen blijven voortzetten. Het gaat om een beslissing waarvan de belang- heid door .beide al te zeer gevoeld wordt. Ook op het westelijk front getuigt de schier onverpoosde voortzetting van de worsteling daarvan. En ook daar is de strijd verbitterder dan ooit en blijven de geallieerden aanvallend optreden. Ze maak ten noordelijk en zuidelijk van de Somme in de laatste dagen opnieuw eenige vor deringen en naderen meer en meer de belangrijke plaatsen Bapaume enPeronne, maar het gaat uiterst langzaam. Hetzelfde moet ook worden gezegd van de operaties op het Italiaansche front. Er werd in de laatste dagen ook daar zeer hevig gevochten, doch de vooruitgang der Italianen was van geen beteekenis. De weg van Görz naar Triëst is wel een zeer lange en het zal wellicht heel lang duren voordat de Italianen deze begeerde stad „bevrijd" zullen hebben. Als ze ooit zoover komen. o—o—o— Ook de Balkan begint in sterke mate de aandacht t6 vragen. Niet zoozeer door de wellicht sterk overdreven berichten van Engelsche bladen uit Roemeensohe bron, waarin wordt gemeld dat er in Albanië 150000 menschen van honger en ejlepde zijn omgekomen en de overgeblevenen thans tegen de Bulgaren en Oostenrijkers in opstand zijn gekomenmaar meer door de verschillende berichten die er op wijzen dat de strijd tusschen de Bulgaarsche troepen en die van generaal Sarrail een aanvang heeft genomen. Er hebben inde afgeloopen week heftige gevechten plaats gehad bij het Doiranmeer en nog wordt er stevig gevoohten. Waarschijnlijk is dit het voorspel van het groote offensief, dat de Ententetroepen tegen Bulgarije zullen onder nemen. Generaal Sarrail kreeg de vorige week nog talrijke versterkingen en nieuwe troepenzendingen worden vandaag of morgen te Saloniki verwacht. De strijd op den Balkan kan misschien van niet geringen invloed zijn op de houding van Roemenie. Tot nog toe bJtjft men daar toezien, afwachten. De voorbereidingen die onlangs werden gemaakt om aan den strijd deel te nemen zijn voorkxjpig weer gestaakt. Men fluistert, dat de Roemeen- sche regeering belangrijke concessies heeft gekregen uit Berlijn een stuk van het begeerde Oostenrijksche gebied zou aange boden zijn in ruil voor het handhaven der Roemeensohe onzijdigheid. De aarzeling van Roemenie is een voor deel voor de Centralen. Er blijkt uit, dat de Entente-gezindheid van de regeering te Boekarest niet zoo heel groot is en ze is wellicht mede een reden dat generaal Sarrail er niet toe besluiten kon beyel, tot den opmarsch te gevep. Toch zal men in Boekarest spoedig zjjn houding definitief moeten bepalen, want over een paar maanden is het vechtseizoen" op den Balkan en in de Karpaten over. Dan komt de wintertijd, waarin de operaties door de weersgesteldheid zeer bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk worden gehaakt/ Ook dat is een reden voor de oorlogvoe rende partijen om met kracht aan te pakken. En het is dan ook te verwachten, dat de strijd nog een aantal weken met de grootste verbittering zal worden voortgezet, om het groote doel te bereiken dat alle partijen voor oogen staat: de beslissing. TEXEL, 23 Augustus 1916. Oudeschild. Zondagmiddag had in 'tLage Bosch je op Hoogenberg de aangekondigde meeting plaats, uitgaande van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Liet het zich eerst aanzien, hoofdzakelijk dopr de dreigende luchten, alsof de meeting geen druk bezoek zou krijgen, langzamerhand veranderde dat, zoodat tegen de pauze een vrij talrijk publiek aanwezig was. Door ongesteldheid van mej.J. C. van Lanschot—Hubrecbt, werd de bijeen komst met een kort woord geopend door mej. Van der Hoeven van Alkmaar. De eerste spreker, de heer A. B. Homperts van Amsterdam, behandelde daarna het voorloopig verslag van de commissie voor grondwetsherziening. De verschillende bedenkingen door sommige Tweede Kamerleden ia het afdeelingsonderzoek, aangaande invoering van Vrouwenkies recht geuit wist spreker schitterend te weerleggen. Ook al weer door ongesteldheid van Jonkvr. S. W. A. Wichers, trad in hiar plaats op Mevr. Dr. Aletta Jacobs, de bekende voorvechtster voor vrouwen kiesrecht. Ook nu weer had zij het oor

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1