Gemengd Nieuws. van de bijeengekomenen, waar zij glas helder en verduidelijkt door talrijke voorbeelden, aantoonde, het onbillijke, dat er in gelegen is den vrouwen het kiesrecht te onthouden spreekster deed vooral uitkomen, dat alle wetten door mannen worden gemaakt, zoodat de vrouw in 't geheel geen medezegging schap heeft in de wijze, waarop de maat schappij moet worden bestuurd. De laatste spreker was de heer C. Thomassen van Bussum. In zijne geestige rede wist spreker duidelijk aan te toonen dat het noodzakelijk was, dat alle par tijen in zoo groot mogelijk aantal zich voor Vrouwenkiesrecht moeten verklaren omdat er dan hoop ïs, dat Minister Cort v. d. Linden en met hem de geheele regeering vóór 't Vrouwenkiesrecht zal zijn. De minister-president toch heeft bij de aanvaarding der regeering gezegd, dat dit ministerie wil besturen over de partijen heen, maar overeenkomstig den wil des volks. Hoe meer leden voor Vrouwenkiesrecht hoe eerder het zal komen. De S. D. A. P. heeft geen princi pieels bezwaren meer om mee te wer ken. Niemand gaf zich voor debat op. Met een kort woord werd daarna de goed geslaagde meeting gésloten. Rijkstoelagen. On- en minvermogende leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen kunnen van Rijkswege eene geldelijke toelage verkrijgen. Gegadigden moeten zich voor 1 September aangeven bij den Directeur. Waal, 21 Aug. Hedenmorgen werd door het Hoofd der school de eerste steen gelegd van het nieuwe gedeelte, dat aan de school wordt aangebouwd. Dag aan dag wordt er flink gearbeid en als het werk geheel is voltooid, zal het blijken, dat er veel verbetering is aangebracht. Wanneer de lessen in de school weer kunnen aanvangen, is nog niet met zekerheid te zeggen. Oosterend, 22 Aug. De blazerschuit T. X. 70, vaD hier, geraakte in de vorige week te IJmuiden in een hachelijke positie, doör onder het plankier te komen, terwijl de bemanning lag te slapen. Gelukkig, dat het vaartuig tijdig genoeg losschoot, anders zouden schipper en knecht groot gevaar gehad hebben van te verdrinken. Nu was de schuit grootendeels gevuld met water en kwam men verder met den schrik en eenige schade vrij. Vlieland, 21 Aug. Het badseizoen heeft z'n drukste we ken al weer gekend. Met de ten einde spoedende vacanties verlaten reeds vele vreemdelingen het eiland. Met het mooie weer der laatste weken is recht gepro fiteerd van zee, strand en duinen. Ooder de badgastenzijn families, die iederen zomer trouw verschijnen en het langst vertoeven. Wanneer men den dag heerlijk luierend aan zee heeft doorgebracht, biedt ons goed ingericht sport-terrein aandejeug- dige badgasten, veel vermaak. En in de eerste week dezer maand was de drukke vaart van Zeppelins een ongekend schouwspel. Zeker een interessante her innering aan hun tijdelijk zomerverblijf voor velen. Een droevig ongeluk. De 21 jarige milicien Nic. v. B., met 4 dagen verlof thuis te Rotterdam zijnde, ging zwemmen in de zweminrichting aan de Maaskade. Bij het in het water springen geraakte hij met zijn teen en tusschen het latwerk van het zwem bassin bekneld, waardoor hij verdronk. De badmeester, die hem miste, dook herhaaldelijk, doch mocht er niet in slagen hem te vinden, waarna de zwem- korf werd opgedraaid. Pogingen om toen nog de levensgeesten op te wekken mislukten. Hoe het in den Gemeenteraad van Bleisioijk toegaat. In de laatst gehouden vergadering van den Raad der gemeente Bleiswijk werd behandeld een schrijven van Gedeput. Staten, betreffende de herziening van de normen der jaarwedden van burgemees ters, secretarissen, ontvangers, enz, Dit schrijven werd toegelicht door den voorzitter, dcch dat de inhoud daarvan niet in den geest van den Raad is, mag wel afgeleid worden uit het antwoord van een der Edelachtbaren, die den voor' zitter toevoegde„dat als hij hier niet genoeg kreeg, hij dan maar een anderen baas moest zoeken." Dure waar. Onder bovenstaand opschrift lezen wij in de „Schag. Ct.": Bij den overgang van het café en uit spanning „Het Zijper Wapen" aan het Noord alhier, was een tweede vergum ning noodig. Deze is nu gekocht van den bezitter der vergunriing in „Het Vosje" aan de markt alhier voor f 2000. -- Een recordzakkendrager. Zondagmorgen ongeveer kwart over 11 uur werd een deel van Rotterdam in rep en roer gebracht door een man, met een reuzenzak zand op zijn rug, die om geven, door een enorme menschen- menigte, bij de zomersche hitte, lauw met dit vrachtje op zijn rug door de stad, de tunnel ODder door, via den Walor.burgerweg, de richting naar Overschie insloeg. Als altijd was do jeugd het best vertegenwoordigd De menschen langs den weg bleven staan, en dachten bij zichzelf„Een, die niet goed snik is." Wat was echter het geval Een kastelein had met H. Maurik, een potigen sjouwer, een weddenschap aangegaan, dat hij geen twee uren met een zak zand, wegende 101 kilo, zegge honderd en één kilo, een wandeling zou maken. Maurik, die niet bang is voor een beetje, ging de weddenschap aan, en zoo zagen we hem Zondagmorgen kalm wandelen. Hij is naar Overschie geweest en terug. Onder de tunnel moest hij den zak neerzetten, daar hij niet verder kon vanwege het volk. „Ik zou hem anders vast niet neer gezet hebben", zei Maurik gemoedelijk tegen ons. Hij heeft de zak 2 uur en 5 minuten gedragen. (Msb.) Laf. Wij vernemen, dat enkele leden van het comité, dat zich ten doel stelt om kinderen uit Duitschland eenige weken iu Holland te laten doorbrengen, anonie me dreigbrieven en minderwaardige pam fletten thuis krijgen. Men kan adbaesie betuigen aan een zaak en men kan er tegen zijn. Zulks pleegt men te doen met open vizier. Maar hoe kinderachtig is het om anoniem van zijn misnoegen te doen blijken. Bij den landbouwer T., te Leimui- den, zijn veertien varkens gestikt door de warmte, daar zij zich in een landhok hadden opgesloten. Dure "peren Bijna alle maagdeperen onde Druten zijn voor Duitsche rekening opgekocht a f 14 per H.L. Turf voor den winter. Het Steuncomité te Heerenveen heeft 300 duizend stuks baggelaar aangekocht voor distributie aan on- en minvermogen den in /den a. s. winter. In den Haag zijn 3 menschen ver dronken. Een 20 jarig meisje geraakte Zaterdag avond laat met haar rijwiel in het water van den Z W. Buitensingel. Eenige per sonen begaven zich gekleed te water, doch een dokter kon slechts den dood constateeren. Zondagnacht is aan denzelfden Singel het lijk opgehaald van een bewoner van de Teyelerstraat. Vermoedelijk is de man onder den invloed van sterken drank in het water geraakt. Aan den Hooge Wal is in dien nacht een werkman te water geraakt en ver dronken. Ook van hem wordt vermoed, dat hij onder den invloed van sterken drank verkeerde. De firma B. J. Nijkerk, te Amster dam is de dupe geworden van een grove oneerlijkheid Uit een cbèqueboekje is een cbèque gestolen, welke de dief valschelijk heeft ingevuld met f 13.000. Hij of een hand langer is met het valsche stuk naar de Amsterdamsche Bank gegaan, waar den aanbieder het volle bedrag is uitbetaald. Nws. Uitvoer aan hanen. Door den heer R. te Beegden (Limburg) worden ongeveer 8 '00 haantjes vetge mest bestemd vóór den uitvoer naar Duitschland. Een zendiDg van 2000 stuks ging reeds naar Dusseldorf, Roekeloosheid. Een 22-jarig chauffeur uit Rijusburg zou Zondag op de electriscbe tram van Katwijk naar Leiden stappen, terwijl deze in vollen gang was. Hij stapte mis en kwam onder de tram. Hij was on middellijk dood. Credietsdmirbeperking. Door de Nederl. Vereeniging van IJzer- handelaren is volgend voorstel ingediend bij het Bestuur van den Middenstands bond, ter behandeling in de, in September te houden algemeene vergadering De algemeene vergadefing noodigt het Boodsbestuur uit, de invoering van den maatregel tot beperking van het crediet tot hoogstens 3 maanden, door alle hande laren, krachtig te propageeren en elke be weging tot invoering dier beperking naar zijn vermogen te steunen. De nieuxoste rijwielbanden. In Duitschland zijn gummi rijwiel banden zoo goed als niet te krijgen, naar men weet. De Duitsche rijwielindustrie is aan het zoeken geweest naar een plaatsvervanger en heeft volgens het „Berliner Tageblatt" een surrogaat ge- voDden, dat aan hooge eischen voldoet. De nieuwe voerende band die, uit in spiralen gevlochten Spaansch riet (Peddi grohr) bestaat, is cirkelvormig en uit één stuk vervaardigd. Om den eigenlijken band loopt een mantel van waterdichte stofterwijl aan de loop vlakte een sterke reep zwijnsleer bevestigd werd, die het weerstandsvermogen van het geheel niet weinig verhoogd. Deze nieuwe bandsoort is bestand tegen vocht en andere invloeden van het weer en weegt slechts 276 tot 300 gram. De gaten die een middellijn van ongeveer 2 millimeter hebben en met schroeven in de velg geboord worden, bevestigen den band aan het wiel. De band kan zonder veel moeite over de velg gedrukt worden en door de schroe ven kan men zorgen dat hij veerenden toch stevig zit. De banden dragen elk gewicht en de slijtage is slechts gering. De rollen verwisseld. Een gezelschap Engelsche toeristen in Schotland, ontmoeten een oude Hoog lander, een schaapherder en wilden zich ten zijnen koste vroolijk maken. Ik veronderstel, zeide een, dat ge van hier met helder weer een heel eind zien kunt. O ja heeren, een heel eind. Ik veronderstel, als het helder is, kunt ge wel zoo ver zien als Londen. Ja, zei de herder, en nog verder. Misschien wel zoo ver als Amerika en Madagaskarzei een, zijn vrienden wenkende. Zeker, en nog verder, Verder dan Amerika? Wel oudeheer vertel ons eens hoever je zien kan. Als de nacht helder is, haeren, dan kan ik heelemaal tot de maan toe zien. Uitkeering watersnoodschade. Het totaal bedrag van uitkeering voor da watersnoodschade in de gemeente Edam bedraagt volgens de Tel. f 105,197, dat in de gemeente Broek in Waterland ruim f188,000, dat te Oostzaan f 87,000. Hiermede zijn de uitkeeringen der schade afgeloopen. Een bod op Koorbanken. Eenige jaren geleden ontvingen kerk voogden van de Ned.-Herv. Kerk te Bolsward eén bod op de zoogenaamde koorbanken, van welke afbeeldsels in gips in het Rijksmuseum te Amsterdam zijn te zien, en wel van twintig duizend gulden. Destijds is dit niet geaccepteerd. Thans is een nieuw voorstel tot verkoop gedaan, waarbij de bieder nog meer wil besteden, zoo men tot onderhandelen genegen is. Eigenaardig gébruik. Te Beusich9m bestaat een eigenaardige gewoonte. Eiken morgen om 11 uur wordt daar de klok geluid. Voor tal van jaren heeft een dame aan de gemeente een stuk land vermaakt onder voorwaar de, dat zij na haar verscheiden eiken dag op het door haar aangegeven uur beluid zou worden. Een zestal jongelieden uit Vlaar- dingen trek in de vacantie een deel van ons land door met een draaiorgel. Gis teren waren de jongelui to Bodegraven. Wat zij voor hun muziek aan de huizen en van de voorbijgangers op straat ont vangen, is ten voordeele van de Ver eeniging tot bestrijding der Tuberculose, hooge prijzen. Als een groote bijzonderheid kan ge. I meld worden, dat op de veemarkt t? Culemborg een mandje, inhoudende 35 pondjutteperen, werd verkocht voor f 10. Zonaaribidders De arts E. van Dieren schrijft in „Moleschott" Op een warmen Zondagmorgen zag ik op den Amsteldijk een troepje jongeda mes, gereed voor een fietstocht. Ze wa ren met z'n achtenslechts één droeg e9n hoed en een behooriijke japon en dito kousende 7 andereu waren „volgens de mode" gekleed, of liever ontkleed geen hoed, bloote hals en borstdoorschi nonde en dus voor het zonlicht en zelfs voor bescheiden blikken doorgankelijke mouwen in de witte blouse eenigen droe gen bovendien doorschijnende kousen. Bij de familie van een der ontkleeden was ik huisarts; aan dit voorrecht ont leende ik de vrijheid volgend gesprek te beginnen Dames, u hebt natuurlijk wel eens gehoord van de 7 wijze en de 7 dwaze maagdenhet spijt me, dat bij u de verhouding veel ongunstiger is. Hoe zoo, dokter Bij u is die verhouding één wijze op 7 dwazen; deze jongedame ik wees op de gekleede is de eenige onder u. En waarom Omdat zij behoorlijk gekleed is, wat van de anderen niet gezegd kan worden, O, maar dokter, vandaag is 't vreese lijk warm, we zullen heusch geen koo vatten. Daar doel ik niet op ik bedoel, dat u niet voldoende beveiligd bent tegei het zonlicht. En ze zeggen nog wel, dat het z« licht zoo nuttig is, zei de een licht is ven, jubelde een anderede zon maakt gezond, riep een derde met overtuiging met zonlicht genezen ze tegenwoorè- de tuberculose, zei een vierde triomfau telijk. Zeker, eten en drinken is ook mil- tig, maar met mate. Tegenwoordig wordt het zonlicht misbruiktde met- schen zijn de kluts, de maat en't ste kwijt; ze overdrijven of handelen ave rechts op elk gebiedgeen wonder, ze ook van 't zonlicht weer veel te1 verwachten, zonder rekening te houds met de nadeelige gevolgen van al te bestraling. Ja, maar dokter, als ze nou ai maal zeggen, dat de zon zoo gezond is en mijn dokter loopt zelf zonder hoedei hij draagt ook een Schillerkraag - kunt u toch niet van 011s vergen, datm u zoo maar dadelijk zonder bewijs, looven zullen. Dan weet ik raad, zei ik, ga 0 een paar huizen verder en bekijk das eens den ouden veermanzijn hoofd» zijn nek heeft hij beveiligd met'nhoei zijn verdere lichaam door zijn kleeret als ge gezien zult hebben hoe zijn onte schermde handen er uit zien, en dü bedenkt dat het blanke, poezelige r van uw gelaat, hals, borst enz. net a ziek en leelijk zal worden ja, ker en leelijker dan het vel van eenvtf ken, dat aan vlekziekte lijdt en als? dan vernomen zult hebben, dat juistds blonde menschen en u bent meer® deels blond ten deze het grootstegf vaar loopen, dan ben ik er zekern» dat u zich vandaag niet eigenwijs gedragen; ten overvloede moet ik u waarschuwen, dat al te veel zonlicht lid alleen de huid bederft, maar ooknad» lig is voor de oogen, het bloed en M zenuwstelsel. Om mijn voorloopige waarschuwing gewenschte kracht bij te zetten, voegil er nog aan toe, dat ik dezer dagen in e» Amerikaansch boek over medische p kenkunde („medical ethnology", ges* ven door Char. E. Woodruff,) het volg^ de gelezen heb„zonnebaden op 1 naakte lichaam gaan bier (in A ment langzaam uit de modede mannen het vak zijn begonnen in te zien, hoed deelig de ultra violette stalen zijn, uil?- zonderd in sommige ziektegevallen. vermeerderen den hartslag, de ademhs ling, de temperatuur en den bloeddrul kunnen zelfs bloedingen veroorzaken vendien hoofdpijn, hartkloppingen, slapJ loosheid en bloedarmoede ook bij alge* ne zwakte, bij hysterie en neurastbe® (zenuwzwakte) leveren ze beslist ge* op. Dr. Grawit-z vestigde reeds de dacht op de ernstige zenuw verschijnsel^1 die dikwijls waargenomen word# kinderen. die aan zonnebaden w*e! blootgesteld, i

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2