5. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dn De Marktberichten. eii TEXEL, 9 September 1916 Texelsch Fanfarecorps. Wij hebben nog hoop voor de toekomst,, schreven wij in ons vorig nummer, naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van het corps en de staking der repetities in verband met de mobilisatie, en die hoop is waarlijk gegrond gebleven. Op uitnoodiging van het bestuur kwa men de leden Donderdag in het gewone repetitielokaal, de Vergulde Kikkert, bij een om het feit van het 25 jarig bestaan te herdenken. De voorzitter, de heer Wagemaker, had bericht van verhindering gezonden, waarom de directeur, de heer Groene- wold de vergadering opende en de opge- komenen, een .20 tal, welkom heette. Spr. deelde mede, dat men gemeend had den dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan en wijdde een kort woord, aan het Zilveren feest, daarbij herinnerend aan de droeve omstandig heden, die aanleiding waren om de in strumenten te lateu rusten, en tenslotte het feit herdenkend, dat een der leden, vanaf den aanvang lid, mee jubileerde. Het samenzijn gaf stof voor tal van besprekiugen, het slot daarvan was, dat besloten werd 3 October de repetities weder te doen aanvangen. Had de directeur aauvankelijk daar tegen nog eenige bezwaren, in verband met de tijdsomstandigheden, ze weken voor het uitgesproken verlangen om in blijder dagen in staat te zijn, de vreugde uit koperen monden te kunnen doen schallen. Dat die blijder dagen niet verre meer zijn-1 Koninklijk bezoek aan den Helder. Men meldt uit Den Helder Woensdagmorgen te 9 uur 23 arri veerde alhier H. M. de Koningin voor een tweedaagsch bezoek aan deze ge meente. Naar reeds gemeld, zal H. M. van deze gelegenheid gebruik maken om ook de eilanden te bezoeken. De Koningin is vergezeld van een hof dame, een ordonnans-officier en twee marine-officieren. In auto's begaf het gezelschap zich direct naar het terrein, waar groote schietoefeningen van het kustfront, met scherp, werden gehouden. Na afloop van het bezoek aan de schiet oefeningen heeft H. M. met gevolg de gymnastiekoefeningen der matrozen bij gewoond. Ruim 11 uur was er een défilé van alle in de stelling aanwezige troepen op het Havenplein. De leerlingen van het Kon. Instituut voor de Marine namen ook aan het défilé deel. 's Middags werd een bezoek gebracht aan de verschillende in de haven liggende schepen. Per Hydograaf heeft H. M. zich daarna naar Terschelling begeven, alwaar ze na de nacht aan boord te hebben doorge bracht, 's morgens 9 uur inspectie hield over de aan de haven opgestelde marine troepen, vervolgens de militaire gebou wen en de vuurtoren Brandaris bezocht. Daarna werd het afweergeschut voor luchtschepen bezichtigd, waarmede eenige schoten werden gelost en ten slotte een bezoek gebracht aan de school voor de Zeevaart en de in de haven liggende mijnenleggers en torpedobdoten, De bevolking van Terschelling was in grooten getale aan de haven, toen H.'f. te kwart voor elf met het s.s. Hydograaf, begeleid door een aantal marineschepen, naar Vlieland vertrok. Te Vlieland arriveerde H.M. te onge veer één uur. Na begroeting door den Burgemeester werd door de schoolkinderen een wel komstlied gezongen, waarna H. M. de Zeevaartschool, Tromp's huis en de,kerk bezocht,en op bet Oostersche veld de troe pen van land- en zeemacht inspecteerde. Om half drie aanvaardde H. M. de terugreis. Het lijkt er niet op. Aan de Manchester Guardian wordt geschreven „Ik ging met een van mijn vrienden een geleerd man, die in het offensief licht gewond was, de officieels film van de gevechten bij de Somme zien. „Nu", yroeg ik, toen wij weder buiten kwamen „dat is nu het echte, niet waar?" „Ja", antwoordde hij langzaam, „het lijkt er op, zooals een silhouet gelijkt op de persoon, die het voorstelt, of zooals een droom op een werkelijk voorval. Er ont breekt zooveel aan het versuffende lawaai, de stank, de opwinding en de gevechten van man tegen man. Je kan genoeg zien om de juistheid van generaal Sherman's woorden te erkennen, dat de oorlog de hel is, maar de hier afgebeelde lijkt zooveel op de werkelijkheid als de hel van Homerus op die van Dante. Kom, ga mee een kop thee drinken en laten wij den oorlog vergeten." Memos invorderingsmethode. Achter het raam van een winkel op het Oosteinde te Delft, is een bord opge steld, waarop geschreven staat, dat de winkelier van een met naam en adres genoemde juffrouw sinds 1913 een be drag te vorderen heeft met de geschie denis van deze vordering. De publicatie geniet veel belangstelling. Het kermisbezoek te Alkmaar heeft blijkbaar weinig te lijden gehad onder den druk der tijden, wanneer men weet, dat de verschillende schouwburgen aldaar in de afgeloopen kerrniswesk wer den bezocht door 14,000 personen, de bioscopen door 10,000, café-chantants door 13,000. Het geheele aantal bezoe kers van dergelijke inrichtingen bedroeg 40,000. De post te Hilversum deed een eigenaardige vondst. In een der hulp bussen was een enveloppe, waarin een brief en vijf centen. De buitenste enve loppe droeg het volgende dichterlijke verzoek „Geachte Posterijen Ik woon zoo dicht Diet bij je. Ik woon zoo ver bij u vandaan, Ik kan niet meer naar de post toe gaan, Vijf centen zitten in de envelop, Plakt u er nu den postzegel op Een hoog cijfer Van 1 Januari tot 1 September werd in IJmuiden voor bijna 18 miilioen gul den aan visch omgezet. Dat zou na tuurlijk nog hooger zijn geweest als niet een gedeelte der vloot in Engeland waie vastgehouden. In Augustus alleen be droeg het verkoopcijfer f3,628,565 of bijna drie maal zooveel als in dezelfde maand van het vorig jaar. Te Amsterdam zijn gevonden een Oranje-Njassau-oi de en een Roode Kruis-Medaille.S Bat gaat zoo niet. Heel wat Engelsche soldaten, die nu in Frankrijk zijD, gaan daar met Fran- sche meisjes een huwelijk aan. De over heid heeft bovendien de formaliteiten vergemakkelijkt, zoodat een Engelsch Fransch huwelijk heel vlot gesloten kan worden. Het is echter nogal eens voor gekomen, dat naar Engeland terugge keerde Tom mies hun echtgenooten aan den anderen kant van het Kanaal bleken te vergeten. Zoo vaak zelfs is het voor gekomen, dat de Fransche minister van justitie gemeend heeft zich er mee te moeten bemoeien. Er zijn du maatrege len genomen, die de Tommies wat dui delijker de geldigheid van het oorlogs huwelijk zullen herinneren. Sch. Ct. Donderdagochtend werd 'n Haagsch gemeentewerkman aan den Scheakweg bij'het verrichten van werkzaamheden aan een put, vermoedelijk door het in ademen van gassen, door een duizeling bevangen, en viel in den put. In bewusteloozen toestand werd hij door twee agenten van politie er uit ge haald. Aanvankelijk slaagde men er iD bij den bewust^looze de levensgeesten op te wekken, doch naar het ziekenhuis vervoerd, overleed hij kort daarna. Geen petroleum meer branden. Van 28 Augustus at is in Duitschland de verkoop van petroleum voor verlich tingsdoeleinden verboden. Vermoedelijk tengevolge van het ingrijpen van Roe menië. Burgemeester-deserteur. Te Gramsbergen is aangekomen de heer I., voorheen burgemeester van Wielen Duitschland Genoemde heer was te Warschau af gericht en zou naar het front vertrek ken. Hem was toegestaan van zijn familie afscheid te gaan nemen. Bij die gelegen heid nam hij zijn kans waar en ging de grens over. V a d. Baas en knecht. „De Stand." vertelt: Op de pont, die Tolhuispont heet en de De Ruyterkade met de overzijde van het IJ te Amsterdam verbindt, wemelt het van soldaten. 't Is bij negenen in den avond. De militairen trekken naar hun kwar tier op het voormalige Entos-terrein. Ruwe woorden geen gebrek, maar daartusschen dan ook nog volkshumor. 'k Zei gisteravond tegen mijn vrouw" zegt een der soldaten, „ik ben baas in huis". „Nu moest ik van morgen om vijf uur de deur uit. 'k Sta nog niet op straat, of daar wordt het raam opgeschoven, ik kijk en ja 't is mijn eigen vrouw, 'k Denk, wat zal ze nou hebben 1 Daar schreeuwt ze „Dag baas. De knecht gaat nog een paar uur onder de wol. Algemeen gelach en „ik ging," zegt de soldaat, naar de kazerne. Zoo'h grap pend wijf 1" Kinderen uit het buitenland. Per extra-trein zijn Zaterdag te Rozen- daal via Esscken ongeveer 750 Belgische kinderen aangekomen. Ze gingen naar verschillende plaatsen, naar Vlissingen 164, Egmond aan Zee 188, Arnhem 161, Maastricht 133, terwijl ook eenige te Ro- zendaal bleven. De kinderen, 4 tot 13 jaar oud, kwamen uit Brussel,, Namen, Dia mant, Charleroi en de dorpen in de om geving dezer steden. Duitsche kinderen, die te 's Gravenhage aankwamen, zongen luidkeels in koor: „Deutscbland uber Alles." Dat moest nu toch niet meer voorkomen, vindt de Nieu we Ct. Als de Duitsche geleiders geen tact genoeg hebben om het in te zien. zijn er toch Hollandsche bestuurders, comitéleden of pleegzusters, die moesten begrijpen dat hun liefdadige bedoelingen geschaad worden door elk onnoodig aan stoot geven. De kinderen zullen toch ook wel liedjes kenneD, die op ons grondge bied gepaster klinken dan ai dat Ueber- gezang. Verrassingen in een gemeenteraad. In de zitting van den gemeenteraad van Eelde, bij Groningen, vroeg de heer J. Schaafsma Hoe komt het, dat tusschen de aanbieding en de vaststelling der rekening, dienst 1915, het nadeeling saldo van f 3518,01 is veranderd in een voordeelig saldo van f 3236,99 De voorzitterDit komt, doordat ik nog een Rijksvoorschot onder mijn be rusting had van ruim f6001, hetwelk vergeten was te boeken, Het. eeDige punt van de agenda was: het benoemen van een onderwijzer te Eelde. De voorzitterD9 voordracht bestaat uit één sollicitant, namelijk de heer H. Boerema, te Kiel-Windeweer. De heer Schaafsma Ik heb geen kennis met den sollicitant kunnen makeD, daar deze zich Diet geprecenteerd heeft. do voorzitter De heer Boerema weet niet, dat hij op de voordracht staat. De heer Boerema werd daarop benoemd met drie stemmen, terwijl één stem in blanco is uitgebracht. (N. v. d. d.) Een brandmeester met smaak. Te A., een dorp in den Gelderschon Achterhoek, zoo vertelt de „Gld." ge- Doot elk diepe rust, het loon van hard werken. Zoo ook de brandmeester. He laas, hij wordt ,uit den slaap gewekt; er is brand iD den molen. Eerst zendt onze hoogwaardigheidsbekleeder, die zijn volkje kent, er zijn ega heen, om te zien, of het de moeite loont, dat hij naar den sleutel van het spuithuis zal gaan zoeken. Als de vrouw terugkomt met het bericht, dat de molen volop brandt en het molenhuis gevaar loopt, gaat de brandmeester er zelf op uit, maar vindt den brandenden molen zóó machtig en geniet zóó volop van bet gezicht der draaiende, vlammende wie ken, dat hij zijn functie vergeet en den molen stilletjes laat branden. Een voor schoonheid ontvankelijk ge moed is een zegen, maar in dit geval niet voor de brand-assurantie. Een aanzienlijk beirag, dat een jeugdig kantoorbediende bij een brand- stoffenhandelaar te Dordrecht voor zijn patroon had geïnd, heeft deze bediende aangewend om met een kameraad een uitstapje naar Scheveriingen in een auto te maken. Op den straDdmuur trok hun zonderlinge doen de aandacht van een inspecteur van politie, die hen heel aangehouden. Bierkaarten. In de Rijksdagzitting van 8 Juni j,l maakte de afgevaardigde Wurm de vol gende rake opmerking „Waarom kan ieder zich zoo veel bier koopen als jhij maar wilterwjj anderen niet genoeg brood kunnen krij gen Voert toch bierkaarten in Maar die geen bier drinkt moest in plaats daarvan dan een gelijke hoeveelheid brood kunnen koopen. Dan hadden bierdrinkers geen voorrechten. In de omgeving van Waterland heerscht, naar de „Tel" meldt, tevre denheid over de ongedacht gunstige op brengst van de landerijen, welke door het zeewater bedekt zijn geweest. Vele perceelen geven een zeer bevredigenden hooioogst. Het hooi is van goede kwa liteit en ook de tweede snede doet een flinke opbrengst verwachten. De 1 'welke geplant is, groeit uitstekend, zal, in de tegenwoordige omstandighe- den, nog meer opbrengen dan het gras1 gewas. Over het algemeen ;komt alle nog verre boven verwachting terecht. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 1 tót en met 8 Sept. 1916. GEBORENAnkje, d.v. Jan Marten Bos- geo van de heer Dijt opmerkt, dat, wanneer een professor dingt naar een onderwijzers- betrekking men hem geen professorstraktement zal geven. Voor verhooging van de jaarwedde van den gemeente-ontvangd-is men algemeen te vinden, B. en W. hebben voorgesteld verhooging tot f 1000,—, waarmede 8 leden accoord gaan, de heeren de Graaf, Mets en Koning stemmen voor f 1100,—. De heer Bakker wenschte aanvankelijk de verhooging nog aan te houden tot een be slissing was genomen, betreffende zitdagen op de andere dorpen, doch toen de voorzitter te kennen gaf voor die zitdagen niet veel te ge voelen, kwam spr. daarvan terug en verklaarde zich voor verhooging van de jaarwedde tot f 1000,—, het ambt van gemeente-ontvanger kwam hem niet zoo gewichtig voor om met dat van secretaris en burgemeester te verge lijken. 13. Credietaanuraag uituoering distributie- met. In verband met de distributiewet, waarbij aan de gemeente is opgedragen te zorgen, dat door den Min. v. Landbouw, Handel en Nijverheid bepaaldelijk aan te wijzen levensmiddelen, brandstoffen en huishoudelijke artikelen in, vol doende hoeveelheden aanwezig en verkrijgbaar zijn, tegen door den Min. vast te stellen maxi mum verkoopprijzen en de getroffen regeling ten behoeve van de distributie van varkens- vleesch, stellen B. en W. voor, hen een blanco crediet te verleenen. Het nadeelig verschil tusschen inkoop- en verkoopprijs komt voor s/io voor het Rijk en voor voor de gemeente. De kosten voor de gemeente wat betreft varkensvleesch bedra gen wekelijks ongeveer f80,doch daarvoor genieten de gemeentenaren een voordeel van f 800,—. Algemeen is men van oordeel met de distri butie voort te gaan, omdat hef niet betrekken van regeeringsvarkens, de gemeentenaren niet ontslaat van de betaling van hun aandeel in de kosten van het Rijk ten behoeve van andere gemeenten. Het voorstel B. en W. wordt daarop zonder stemming aangenomen. Bij de rondvraag bepleit de heer Dros de wenschelijkheid van een opslagplaats te De Cocksdorp, voor rommel, die thans in de polderslooten wordt geworpen de heer Dijt wijst op een ongepermitteerde opslagplaats van rommel achter de haven, terwijl de heer de Graaf het gewenscht zou vinden dat de stukken betreffende de raadszittingen eerder ter visie lagen of wel in afschrift werden toegezonden. De Voorzitter zegt aan een en ander aandacht te zullen schenken. ma en Pietje Twijustra, de Westen. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Willem Kikkert en Cor nelia Kuiper, Oosterend, OVERLEDEN Maarten Dijker, echtgen. van Antje Koorn, 77jaar, Zevenhuizen, lav Be slrek derii nur ral o toom havet nbbei met e het e Uit de Schager Courant: Schagen, 7 Sept. Aangevoerd: 130 Vette Koeien f 220 a f 540,—; 50 Kaltkoeien f 260, a f 470; 27 Nuchtere kalveren 1 12 a f 24. 0— Overhouders 1 00 a f 00.00 460 Vette Schapen t 32 a f 49. 16 Vette Varkens 70 a 86 ct. per Kg. Magere Varkens 1 a f 101 Biggen f 8.00 a f 16,00; 115 Lammeren f 16 a f 22. Boter f 1.60 a 11.70 per K.G. Kipeieren f 8 50 a t 9,50 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 8 Sept. Ter markt aangevoerd: 57 Stieren f140,— a f 575,-; 124 Kalf» en Melkkoeien f 235 a 1530 153 Varekoeien f 210 a f 485 187 Vee,te Ossen en Koeien 1240 a f525 44 Kalveren (vette) 1 45 a f 160. 29 Kalveren (magere) f 9.a 118.-* Lammeren f g f 1113 Schapen (vette) i 28,00 a f 45.- 469 Biggen f 5.00 a f 11.00 Hollai pijpen steen e Engel en b soowe eene hout, percet tal o mo nabij h heer 30 4 1 1 1 19 htibbe lol 20 2-94,20 09,50 ha He: harde

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2