N° 3018 Zondag 17 September 1916. 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentlën vóór half negen op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de JJitg. Firma LANGEVELD «fc DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op T ex e i. Zaaigranen. De Burgemeester der gemeente Texel breDgt het volgende ter kennis van de landbouwers, in deze gemeente lo. De landbouwers, die het door hen geteelde zaad als zaaizaad wenschen te verkoopen, moeten opgave doen van de soorten en de hoeveelheden, die zij daar voor beschikbaar hebben. Deze opgave moet door hen worden verstrekt zoowel aan den Burgemeester als aan de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw; 2o. Landbouwers, die zaaizaad wenschen te koopen, moeten aan den Burgemeester opgave doen van de verlangde soort en hoeveelheid en eventueel ook van den teeler. 3o. Onder toezicht van den Burge meester is plaatselijke ruiling van zaai zaad tegen gebruiksgraan met verreke ning van eventueel prijsverschil toege laten. Indien de kooper geen zaaizaad uit eigen oogst heeft gehouden zal met toestemming van den Burgemeester zaaizaad mogen worden gekocht zonder dat eene evengroote hoeveelheid gebruiks graan aan den verkooper in ruil wordt geleverd. 4o. voor zaaigraan gelden niet de vastgestelde maximumprijzen. 5o. Onder zaaigranen wordt verstaan zaad van gewassen, die vanwege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw te velde als voor den zaai geschikt zijn goedgekeurdvercjer ook het zaad van uitnemende kwaliteit ter beoordeeling van den Burgemeester. 6o. De gemelde opgaven behooren te geschieden voor 1 October 1916. Texel, 11 September 1916. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE. TEXEL, 16 September 1916. De WelEerw. ZeerGel. Heer Dr. Norel, predikant der Ned. Hervormde flemeente alhier, is als zoodanig beroepen te Vlissingen. De Noordhollandsche Schapenfokkerij. Onder bovenstaand opschrift treffen wij in de Veldpost van 2 Sept. j.l. een artikel aan dat in hoofdzaak gewijd is aan het Texelsche schapenras. Wij vin den het blad geïllustreerd met een 8-tal foto's, waarvan 5 genomen op ons eiland en achten het artikel belangrijk genoeg, daarvan een gedeelte over te nemen. Na de „Vereeniging tot verbetering van de Schapenfokkerij" bij de lezers te hebben ingeleid, zegt de schrijver van het Texelsche schapenras het volgende: ...„De Texelaar is zoover wij hebben kunnen nagaan sterker dan andere rasdie ren en neemt ons wisselend klimaat, onze vochtige weiden en ook onze minder gunstige omstandigheden op armere gron den voor lief, terwijl hij daarbij op vruchtbare gronden en onder goede om standigheden verplaatst, een schaap wordt, dat in zwaarte, kwaliteit van wol en als moederschaap gerust tegen vele buitenlandsche rassen kan worden ge zet. Voor den landbouwer, die op vrucht haren, hoogen grond woont, die een zorgvuldige verpleging van zijn schapen toepast, de dieren eenigszins tegen ons liefelijke weer behoedt, enz., moge een Wensleydale of een Lincoln beter dier zijn, wij voor ons getuigen hier gaarne, tót voor de gemiddelde omstandigheden zooals ze in Noord-Holland en in vele andere provincies heerschen, wjj den voorkeur aan den verbeterden Texelaar geven. Het is dan ook merkwaardig, dat vele in Noord-Holland hoe langer hoe meer sympathie voor dit ras gaan voe len en de beweging zuiver Engelsche schapen te fokken, zeer weinig veld wint, ja, op ons heeft het den indruk gemaakt, veld verliest. Nu willen wij heelemaal niet ontken nen, dat deze schapen veel goeds hebben, doch schijnt ons het rasfokken van der gelijke dieren onder onze omstandig heden weinig aan te bevelen, tenzij op hoogere gronden, die minder van water hebben te lijden en bij zorgvuldige ver pleging. Wij hebben altijd meenen op te mer ken, dat bij onze Texelsche larhmeren de beenen minder hard en de romp harder groeit dan bij de Engelsche ras schapen, speciaal bij de Wensleydale en hoorden dan ook dikwerf de opmerking, dat een Engelsch rasschaap misschien de meerdere was als hij twee {jaar oud was, maar op jongen leeftijd niet tegen een Texelaar aankon, terwijl zo dan ook te zwak voor ons klimaat waren. Nu bedenke men echter, dat als bij de var kens, veel afhangt van den stal, waaruit de schapen in Engeland komen. De werkzaamheid der Nederlandsche vrouw gedurende den oorlog. Op initiatief van den Nederlandschen bond voor Vrouwenkiesrecht is een enquête naar bovenstaand ingesteld. Het rapport is thans in brochurevorm verschenen en werd ons dezer dagen ter bespreking toegezonden. De inleiding roept ons allereerst de dagen van Augustus 1914 nog eens voor den geest, toen vooral in de steden, zoo- velen zonder hoofd schenen rond te loopen, daarna wordt gewaagd van de oprichting van het Kon. Nat. Steuncomité. Het rapport behandelt eerst de ver vanging van mannen- door vrouwen arbeid, waarbij uit de ingekomen vragen lijsten bleek, hoe in vele gevallen de man door vrouw, moeder of zuster werd ver vangen, daarna de hulpverleening door vrouwen, in steuncomités, het Roode Kruis, vluchtelingencomités, enz., maar overal spreekt uit het kunnen en willen der vrouw. Bij de gisteren te 's Gravenbage gehouden examens slaagde voor derden stuurman groote stoomvaart, de heer G. J. L. Freund, leerling van de Zee vaartschool alhier. In de dezer dagen gehouden be stuursvergadering [van Texels Belang, afdeeling den Burg, is inplaats van den heer P. Dalmeijer, tot penningmeester benoemd de heer C. G. Gude. Gisteren is aan het strand alhier bij paal 14 aangespoeld het lijk van een Franscheu vliegenier. Met belangstelling zullen velen der lezers vernemen dat gisteren 15 Sept. het 12V2-jarig bestaan der alhier geves tigde Coöp. Boerenleenbank is herdacht, temêer daar gebleken is dat met de op richting dezer nuttige instelling in een bepaalde behoefte is voorzien. Dat de werkjpg der Bank alle ver wachtingen heeft overtroffen pleit voor haar deugdelijkheid en goed beheer. Moge ook in de toekomst de Bank steeds blijven bloeien en ten zege der bevolking van Texel zijn. (Ingez.) Waal15 Sept. Heden js het 35 jaar geleden, dat de heer J. de Jongb, hoofd der school alhier zijne betrekking als zoodanig te Midden- Eierland aanvaardde.. De verbouwing aan de school na dert hare voltooiing. Maandag a. s. kun nen de lessen weder aanvangen. Do H. H. L. Bruin en Zoon, Gebr. Geus en Jb. Dekker hebben eer van hun werk. Alles ziet er keurig uit. Oosterend15 Sept. Tot het stichten van een kaasfabriek alhier heeft men besloten. Een dozijn veehouders heeft zich daartoe verbonden, terwijl op melk van 100 koeien gerekend kan worden, welk getal spoedig grooter staat te worden. De fabriek zal loopen op aandeelen van f500. De Inspecteur der Visscherljen vraagt opgave van benoodigdheden voor de visscherij, daar berichten ingekomen zijn omtrent gebrek. Artikelen, waarvoor een geschikt ver vangingsmiddel is te verkrijgen, behooren niet te worden vermeld. Zoo kan b. v. cachou door schors en hennep door katoen vervangen worden. Vlieland. Op de Vliehors is een langwerpig-ronde mijn aangespoeld. Bij de candidaatstelling voor een lid van den gemeenteraad (vac. Swart) zijn candidaat gesteld de heeren R. W. Daalder en J. F. Rab. Opruiming van kippen. Nu de kleine boeren en landarbeiders bijna niet meer aan de noodige voeder artikelen kunnen komen, zijn de men- schen in de Meierij op groote schaal hun hoenderstapel aan het opruimen, 't Is te voorzien, dat in het voorjaar 1917 het totaal aantal hoenders niet meer dan de helft zal bedragen van dit voorjaar. Daar het kuikenvoer schrikbarend duur was, fokte men ook veel minder bij dan voor heen. Die sterkte vermindering wordt voor ons land een gevaar in de toekomst. Een mooie droom Onder bovenstaand opschrift leest men in het Nieuws van den Dag Er zijn wel droomen, die van tijd tot tijd terugkeeren, en tot deze behoort de vaderlandsche droom van de droogge malen Zuiderzee. Nederland droomt dien nu reeds sedert 1849, en telkens keert dit visioen in duidelijker belijnde gestalte en aantrekkelijker vormen weder. Na de studie van den ingenieur Van Diggelen, die ook de IJsel in het polder land wilde opnemen na het practischer plan Van den inspecteur Beyerinck in 1866, dat, door Stieltjes omgewerkt, den grondslag legde voor het eerste regee- rings-ontwerp (1877), dat ingetrokken werd zonder ooit in behandeling .te zijn gekomen Friesland viel er buiten. Overijsel liep gevaarvele belangen zouden ernstig geschaad worden bleef het denkbeeld leven, vooral nadat de Zuiderzee-vereeniging zich daarvan meester had gemaakt. Van haar stichter, het Kamerlid A. Buma, is de gedachte der volkomen af sluiting door een dijk van Enkhuizen dwars-over naar Friesland. Noem na hem Van der Houven van Oordt en mr. G. Vissering, die het beeld van een bin nenmeer ontwikkelden, en W. F. Lee mans, die dat beeld retoucheerdenoem de staatscommissie der 27, die in 1894 getuigde, dat het plan der Zuiderzee- vereeniging „in 's lands belang behoort te worden ondernomen" en gij hebt in een notedop het historiek van het ontwerp, waarmede het rainisterie-Cort van der Linden zichzelf thans eert. En Nederland droomt weer den droom vau zijn prilste jeugd. Het meer Flevo keert als het IJsel meer terug. Maar getemd, opdat zijn golven niet weder wijde landstreken verzwelgen gevangen tusschen hooge dijken, opdat Friesland en Noord-Holland voortaan hun kanalen met zoetwater zullen kun nen ververschen, terwijl het brakke water door de sluizen bij Wielingen wij zien ze al I voortdurend naar zee stroomteen boezem vormende, zóó laag dat zelfs als de stormvloed tegen den noordelijken buitendijk slaat, de binnen wateren nog op dien boezem zullen kunnen loozen. De Zuiderzeedijken binnendijken, de polderdijken slaperdijken geworden, met alle voordeelen van dien. Het onder houd der zee- en havenwerken langs de afgesloten Zuiderzee en op de eilanden Schokland, Urk en Marken belangrijk vereenvoudigd. Overstroomingen laugs die zee ondenkbaar gemaakt. De scheep vaart veiligerde spoorwegverbinding Amsterd. Leeuwarden met 56 K.M. verkort. En tenslotte bijua tweehonderd duizend hectaren vruchtbaar land aan den Nederlandschen bodem toegevoegd ziedaar een winst, zoo groot, dat zij ten volle het offer van vooreerst 110 millioen, over 15 jaren verdeeld, schijnt te rechtvaardigen, dat de regeering thans van ons volk wil vragen. De vorming van een fonds voor de afsluiting en droogmaking van de Zui derzee, zooals er indertijd een fonds voor de kustverdediging werd aangelegd, wil de regeering bij afzonderlijk wetsont werp. voorstelleneen centrale commis sie zal haar van advies "dienen en eeu deel der uitvoering van het werk aan vaarden. Straks graast het vee en golft het graan; straks punten de "boerderijen op uit een net van groene lanenstraks snort de IJselmeer-electrische naar Flevo- dorp en stoomt de Urker-express over het land waar nu nog de golven heerschen. Straks Is dit plan meer dan een mooie droom Zoolang de oorlog duurt kan het zelfs niet word9n voorbereid, omdat, naar do regeering te kennen geeft, eerst de stra tegische beteekenis volledig dient te worden onderzocht en dit onderzoek niet kan geschieden vóijr men de lessen uit den oorlog ten volle zal hebben begrepen. Daar ligt dus al die heerlijkheid 1 Of mogen wij in het feit der in diening zelf een belofte zien Toont het dat de regeering het einde van den gruwelijken strijd ziet komeu Waarom ons anders met een verhaal uit Droomenland verblijd? Verkeer met E/igeland. (Officieel). Blijkens mededeeling van het Engelsche gezantschap zijn vanaf 12 uur in den nacht van 12 op 13 Sep tember alle Engelsche havens gesloten voor zoowel inkomende als uitgaande neutrale schepen. De dirpcteur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat de ver zending der post naar en over Engeland, •tot nader bericht, is gestaakt, Sedert halféén gisternacht, werden hier te lande geen telegrammen uit Londen meer ontvangen. Ook de Amerikaansche beursnoteeringen zijn uitgebleven. Vol gens mededeelingen van het Rijkstele graafkantoor is de telegraafverbinding met Londen normaal. Evenals toen in Maart j.l. de telegraafkabel gestoord was wordt ook thans getracht1 de oorlogs berichten, die anders uit Londen worden ontvangen, over Berljjn te doen seinen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere londen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. I

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1