mtiYPT cir1 I -ËiAJliJüioü N° 3019 Donderdag 21 September 1916. 30s'8 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór kalf negen op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg, Firma LANdEVELDife DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tkx e l LANDSTORM-KEURING. Jaarklasse 1909. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter algemeene kennis, dat de dienstplichtigen bij den landstorm der ]aarklasse 1909 gelegenheid hebben lich aan een keuring te onderwerpen den keuringsraad, die zitting houdt Helder in het Casinogebouw op Vrijdag 20 October 1916, voormiddags 11 uur. Het welbegrepen eigenbelang van de mdstormplichtigen maakt het zeer renschelijk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden o.a. omdat zij, inge- ial zij ongeschikt mochten blijken nadat ij in werkelijken dienst zijn gekomen ïd alsdan weder huiswaarts worden ge raden, hiervan moeilijkheden kunnen radervinden ten aanzien van hun maat- ihappelijke of studiebelangen. Onder- rerpen zij zich aan een onderzoek bij ien keuringsraad en blijkt daarbij vol rode van ongeschiktheid, dan worden van den dienstplicht bij den landstorm )rstond ontslagen en staan zij niet ïner bloot aan de kans om als land- tormplichtige in werkelijken dienst te rarden geroepen. Voor verdere bijzonderheden wordt itwezen naar de publicaties op de aan- ikborden. De tijd, waarop de landstormplichtigen ra jaarklasse 1909 in werkelijken dienst illen moeten komen, zal nader worden d. Behoudens onvoorziene om- indigheden' zal hun opkomst in geen ival eerder moeten plaats hebben dan i de tweede, helft van December a.s. Vermoedelijk echter zullen de meesten inner eerst in 191? behoeven op te lomen. De landstormplichtigen kuDnen hun ismchen met betrekking tot hun indee- ig kenbaar maken aan den Voorzitter _a den keuringsraad. j slerl Texel, 16 September 1916. !U"a| De Burgemeester voornoemd, ;ot BUYSING DAMSTE. hes I ;ei dsj heeil ed. It| mij >ld «ij ebbetl 1 men] heet jg graf Daarl geloot,] en vol' in den vrage» n graaf want jongen iet ri* r ge"1 jj over 9-16 Sept. Als deze regels onder de oogen der lezers imen zal 't nieuwe parlementaire tijdperk onzent een aanvang hebben genomen, rdag is-de zitting der Staten Generaal de gewone plechtstatige wijze door inter Gort van d6r Linden gesloten en «dag a.s. zal in 's lands vergaderzaal ir worden gehoord de stem van H. M. Koningin, om voor de derde maal sedert t uitbreken van den wereldoorlog, te ge len van de ernstige omstandigheden in ook ons vaderland zoolang reeds keert en wellicht van den zegen dat de genwoordigers van ons volk nog rustig :,nen bijeen komen om het begrootings- ;,k en den wetgevenden arbeid ter hand nemen. Wellicht zal ook een heenwij- naar het belangrijke van deze wet- jende periode niet ontbreken. Er zullen Staten Generaal de belangrijkste be nogen worden gevraagd. Immers het wel vast, dat reeds binnenkort de '^wetsherziening en het onderwijsar- (art. 192) in behaudeling zullen komen, :er reeds in de eerste helft van iber. Vandaar ook dat do actie voor Smeen kiesrecht thans levendiger is dan Ia Amsterdam organiseert de S.D.A.P. groote betooging om den eisch van algemeen kiesrecht luide te doen weerklin ken. En de Vrijz. Dem. Bond heeft in samenwerking met het Alg. Ned. Werklie den Verbond besloten in alle plaatsen waar afdeelingen gevestigd zijn aan den voor avond van de openbare behandeling der Grondwetsherziening openbare vergaderin gen te organiseeren, waarin gesproken zal worden over de noodzakelijkheid van alge meen mannen- en vrouwenkiesrecht, Op al die vergaderingen zal een gelijkluidende motie worden voorgesteld, die aan de Regeering en de Kamer zal worden opge zonden. Zoo staan we in ons land voor een groote politieke bedrijvigheid en wellicht ook voor ernstigen politieken strijd in ons parlement. De regeering heeft getracht dien strijd zoo weinig mogelijk scherp te doen zijn. Ze heeft de Grondwetswijziging hoofdzakelijk bepaald tot de kiesrecht- en onderwijs kwestie en wat deze laatste betreft is ze verder gegaan dan zjj in 1913 heeft toege zegd. Minister Cort van der Linden heeft in zyn Memorie van Antwoord daarop nog even den nadruk gelegd en fiij zegt daarnevens dat deze consilante houding de regeering doet verwachten, dat de rechterzijde deze met een even consilante houding ten op zichte van het kiesrecht zal beantwoorden, 't Is nog een open vraag of ze niet in die verwachting zal worden teleurgesteld even goed als het volstrekt niet vaststaat dat de linkerzijde zich zal vereeDigen met het oompromis door de regeering ontworpen. Het zal zeer zeker aan strijd niet ont breken. Er is gelukkig ook een andere en een betere strijd dan de politieke. Wij bedoelen den strijd tot versterking en uitbreiding van ons algemeen nationaal bezit. De regeering nu heeft een nieuw strijdplan by de Staten-General ingediend. Zij koestert annexatieplannen, maar niet zoodanige die die alleen langs den weg van geweld en met het zwaard verwezenlijkt kunnen worden. Door vreedzamen, kracht vollen arbeid wil zij aan de zea weer een deel van haar gebied ontrukken en heroveren wat deze groote vijand en dwingeland ons land reeds voor eeuwen ontstal. De regee ring wil een deel der Zuiderzee inpolderen, een oppervlakte ter grootte van 44320 H.A. vruchtbaar land aan ons grondgebied toe voegen. Een afsluitdijk van de Friesche naar de N.Hollandsche kust zal worden gelegd en de beide westelijk ontworpen polders zullen worden ingedijkt en droog gelegd. Het leggen van den dijk zal 66 millioen kosten en de inpoldering 16 en 28 millioen. Het is een groötsch plaD, Daar de ver wezenlijking waarvan al jaren is uitgezien, waarover, geleerden van naam dikke be schouwingen en rapporten hebben geschre ven, zoo veel als haast over geen aDder plan. Het getuigt van durf bij de regeering, dat ze dit groote kostbare plan in dezen bewogen tijd naar voren heeft gebracht. Laat ons vurig hopen dat bet niet verstoord moge worden door het geweld van den oorlog, die als een orkaan rond om het huis van ons land woedt en het bedreigt met gevaren ontzettend en groot 1 —o—o—o— De week die achter ons ligt was er een van den meest verbitterden strijd, die de wereld ooit aanschouwde. Op schier alle fronten in en buiten Europa woedde de oorlog heviger dan ooit. Niet het minst op het westelijk front, waar in het Sommegebied de geallieerden hun offensief hervatten en de Duitschers met geweld verder achteruit beukten. Het Fransch-Engel8ohe offensief heeft belang rijke vorderingen gemaakt in de laatste dagen, zoodat over een groote lengte op nieuw de Duitsche linies genomen werden, waarbij gevangenen werden gemaakt. Alhoewel de strijd aan de Somme nog slechts een betrekkelijk klein gedeelte van het westelijk front betreft, toch begiunen de vorderingen der geallieerden voor dó Duitschers een bedenkelijk aanzien te krijgen De militaire rpedewerker van de Voss. Zeitung schreef onlangs, dat de eigenlijke Duitsche verdedigingslinie liep van Flery naar Morval en als dat waar is, dan kan worden gezegd, dat de geallieerden aan de Somme hun zwaarste werk achter den rug hebben, want ze hebben deze frontlijn reeds overschreden. En nog steeds zetten ze met geweld hun aanvallen voort en daardoor Deemt het gevaar voor een doorbraak van het Duitsche front een steeds ernstiger vorm aan. Ook by Verdun woedde in de laatste dagen de strijd nog voort, onverminderd in kracht en ook hier maakten de Franschen opnieuw vorderingen al waren die dan ook niet zoo groot en belangrijk als de aan d6 Somme behaalde voordeelen. De verdediging van Verdun zal in de geschiedenis van dezen oorlog stellig een der roemrijkste bladzijden blijven en nog voordat de storm aanvallen van de Duitschers tot staan zijn gebracht, hebben de geallieerde Staten de dappere verdedigers van Verdun willen eeren door het verleenen van de hoogste militaire decoraties aan deze stad. President Poincaré hield, in tegenwoordigheid van generaal Joflfre, de bevelhebber van bet Verdunleger en andere hooge gonoodigden een rede, waarin bij de heldendaden van de verdedigers van Verdun bezong en daar aan toeschreef dat de geallieerden zich 'voor, het groote offensief gereed konden maken. Nu is een stad niet iemand die een jas draagt en de borst met eeremetaal kan sieren, nog minder een door Japan ge schonken eeresabel kan omgespen, maar in de geschiedenis van dezen grootsten aller oorlogen, zal de Daarn van Verdun genoemd worden als van een die met roem overladen uit den strijd te voorschijn is getreden. Met roem overladen maar ook met stof en bloed overdekt. Zooals er bij Ver dun gestreden werd en nog wordt, zooals de oorlogsellende uitgegoten wordt aan de Somme, zoo heeft de wereld bet nog nooit aanschouwd. En nog steeds blijven de oorlogsvlam men hoog oplaaien. Misschien zullen ze spoedig nog hooger uitslaan. Wij schrijven deze veronderstelling neer, denkend aan de geheimzinnigheid waarmee Engeland zich een paar dagen lang in de afgeloopen week omhulde. Alle telegrafische gemeenschap werd verbroken, geen schip werd in de navens toegelaten. Is er wellicht weer een groot leger overgebracht van Engeland naar het front in het westen F Zullen nieuwe legerafdeelingen in het vuur ge worpen worden. Zal nog heviger de strijd op het front in Frankrijk ontbranden —o—o o— Op het Oostelijk front woedde de strijd in de, laatste dagen nog steeds bijzonder zwaar in de Karpaten, waar de Russen vruchteloos poogden belangrijke vorderin gen te maken. Op het Zuidelijk front hebben de Italianen weer de bajonet op het geweer geplant en zijn ze op het Karstplateau opnieuw tot het offensief overgegaan. De strjjd is thans in vollen gang en het zal wel spoedig blijken of de Oostenrjjksche weerstands kracht bestand zal zijn tegen het nieuwe onstuimige Italiaansche offensief. Van veel meer beteekenis worden eohter geacht de gebeurtenissen die zich thans op den Balkan afspelen. De aandaoht werd in de laatste dagen daardoor dun ook in buitengewone mate in beslag genomen. Sedert het toetreden van Roemenië tot de Entente woedt de strijder op verschillende fronten. En wel het hevigst in de Dobroedsja. Mackenzen zet daar zijn zegevierende op- marsch voort en de toestand heeft er voor de Roemenen een ernstig aanzien gekregen. Na de vestingen Tutrakan en Silistria be zet te hebben rukte Mackenzen verder naar het noorden op en Vrijdag heeft hjj op nieuw ,een belangrijke overwinmng op de RoemeeDsch Russische troepen behaald. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven zijn de bijzonderheden echter nog niet bekend, maar wel laat het zich aanzien, dat Roe menië gevaar loopt van de Zwarte Zee te zullen worden afgesneden. De druk door do Bulgaarsch-Turksche-Duitsche legers in de Dobroedsja op Roemepië uitgeoefend schijnt ook niet zonder invloed te blijven op het Roemeensche offensief in Zeven burgen, dat in de laatste dagen zeer in kracht is afgenomen. Waarschijnlijk is een deel van het Roemeensche invalleger thans op weg naar het geveebtsterrein in de Dobroedsja om den gevaarlijken opmarsch van het leger van generaal Mackeuzen te stuiten. De krachtige actie van Mackenzen Is blijkbaar vrijwel onverwacht gekomen. De Ententepers laat het althans voorkomen, dat de Roemenen en Russen nog niet klaar waren, maar over enkele dagen zullen ze wel met Mackenzen afrekenen. Als deze vechtgeneraal hun daarvoor maar den tijd laat. Inmiddels is het leger van generaal Sarrail in beweging gekomen en worden de Bulgaarsche stellingen op het geheele front rondom Saloniki hevig aangevallen. Volgens do Ententeberichten maakt het offensief flinke vorderingen en vooral de Servische troepen die in de richting der Servische grens opereeren, moeten belang rijke voordeelen op de Bulgaren hebben behaald. Zoo is de strijd op alle Balkanfxonten thans in vollen gang. Hoe de uitslag er van zal zijn valt nog niet te zeggen en evenmin of de uitslag vaD eenigen invloed zal kunnen zijn op den loop der gebeur tenissen op de drie groote oorlogsfronten in Europa. Maar spannend is die strijd in hooge mate. En te midden van al dat rumoer blijft Griekenland de grootste verwarring ten prooi. Nog steeds valt niot te zeggen hoe de loop der gebeurtenissen er zal zijn. Zuïmis heeft bet bijltje er bij Deergelegd, maar nog steeds weet niemand wie hem zal opvolgen en of Griekenland zal be sluiten de zijde der Entente te kiezen. De stemming onder de Grieksche bevolking en het leger is zeer verdeeld. Er is haat tegen de Bulgaren, maar ook tegen de Entente, die steeds strenger optreedt. Hoe Zonderling verward de toestand er is bleek in de afgeloopen week uit het feit dat een geheel Grieksch legercorps dat aan de Stroema stond, de bescherming der Duitschers inriep en gepakt en gezakt zich liet interneeren om naar Duitschland te worden overgebracht. Een regiment er van marcheerde echter naar Saloniki om zich bij de troepen der geallieerden aan te sluiten. Wellicht zal thans van grooten invloed op de verdere houding van Griekenland wezen bet verloop van de krijgsoperaties die nu op den Balkan in vollen gang zijn. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1-inden met verhooging der porto's. COURANT. Pryjs der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignotton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. m OMfll a till UT.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1