Binnenland. Gemengd Nieuws. TEXEL, 20 September 1916. Een renzenkool. Wie heeft wel eens gehoord van een kool van 20 pond? Een onzer ingezetenen teelde in de onmiddellijke nabijheid van den Burg een witte kool van 10 K.G. Het politiediploma werd na afge legd examen vorige week te Rotterdam uitgereikt aan den heer G. Coevert, politieagent te Amsterdam, vroeger alhier woonachtig. In de Maandag j.l. gehouden be stuursvergadering werd benoemd tot Becretaris-penningmeester en controleur van de Noord-Holl. Varkensfokvereeni- ging, afd. Texel, de heer P. Dissel te Eierland. Troonrede. In de vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal sprak gis teren H. M. de Koningin de Troonrede uit. Allereerst herinnerde H. M. er aan, thans reeds ten derde male nadat de ramp zalige oorlog uitbrak de zitting der Kamers te openen, gaf toen het gebrui kelijke overzicht van den toestand van ons land en zijne koloniën, om ten slotte belangrijke wetsontwerpen'aan te kondi gen, met name die,' ter versterking van de financien van rijk en gemeenten. Waal, 18 Sept. Naar men ons mededeelt, zal eerlang de Kaasfabriek „de Hoop," wegens aan staand vertrek van den tegenwcrdigen eigenaar en directeur, den heer J. B. Bakker, overgaan in banden van een aantal aandeelhouders. In de plaats van den heer' Zwaag (vertrokken naar H.H.Waard,) is als kaasmaker opgetreden de Heer Delver van Hoogwoud. Oosterend, 19 Sept. Te Oost wordt voor rekening van particulieren een nieuwe weegbrug ge maakt. Boeren uit Eierland en Het Noor den, die langs den 2en dwarsweg komen, kunnen er gebruik van maken. Voor meer Noordelijk wonende landbouwers blijft de weegbrug bij het Prins Hendrik hotel ten gebruike. Voor de stichting van een zuivel fabriek heeft men hier aangekocht het grootste huis van het geheele dorp. De fabriek zal alzoo in het midden van de plaats gevestigd worden. Vlieland. De mijn, aangespoeld op de Hors, is dezer dagen gedemonteerd. Op het Noordzeestrand zijn vijf kistjes margarine aangespoeld en eenige battings. Zondagsrust bij de Posterijen. Het was niet algemeen bekend, dat aan de postkantoren kleine etiketten ver krijgbaar zijn met het opschrift„Niet bestellen op Zondag". Deze etiketten de prijs bedroeg 5U stuks voor 1 cent—' op de Zaterdagsche poststukken geplakt konden er natuurlijk in belangrijke mate toe medewerken, de Zondagsrust- aan de posterijen te bevorderen. Wij vernemen, dat deze etiketten thans gratis aan de postkantoren ver krijgbaar zijn, wat vo'or menigeen stellig aanleiding zal wezen er gebruik van te maken ten einde daardoor de Zondags rust in de hand te werken. Proef-mobilisatie Naar aanleiding van het bericht van „Het Centrum" heeft de „H. Ct." zich om inlichtingen gewend te meest be- voegder plaatse, waar men verklaarde „Van een te houden proef-mobilisatie is in het geheel niets bekend." Militielichting 1914. Naar men verneemt, zal de lichting 1914 tegen Januari met klein verlof naar huis gaan. Thuis bezorgen van postzegels enz. Zij die wel eens in een postkantoor „queue" gemaakt hebben en bun, mis schien goed humeur bedorven zagen door de ergernis van het lange wachten, wis- c nüjk niet, dat zij de be swaarden thuis bezorgd kunnen krijgen. Eon klein kunstje Het postkantoor verschaft kosteloos besteibiljetten. Het ingevulde biljet wordt aan het postkantoor afgegeven of in enveloppe ongefrankeerd in een brieven bus geworpen, waarna de bestelling door „de post" wordt uitgevoerd. De bezorging aan huis of/ kantoor geschiedt alweer kosteloos. Voor minder dan vijf gulden wordt op die wijze niet geleverd, maar dat is natuurlijk, voor honderden geen bezwaar, wijl er aan allerlei postwaarden als postzegels, postzegelboekjes, brief kaarten, enveloppen met opdruk-zegel, postbladeu, postwisselformuliereD, dou aneverklaringen, arbeidslijsten, enzenz., al heel gauw voor vijf gulden benoodigdiSi De voordeelen zijn in 'toogloopend. Men bespaart zich zelf of anderen tijd verlies men voorkomt het zoekraken van geld of zegels; men brengt „zwak kelingen" niet in verzoeking, zwakke lingen, die wel vóór ze aan 't postkantoor zijn een kwartje of meer „verliezen"!?), men voorkomt dat het looppersoneel ten onrechte beweert„ik heb op 't post kantoor zoo lang moeten wachten" om verdanen tijd goed te praten. Een proef met deze besteibiljetten is zeer gemakkelijk te nemen. Men vrage eenige aan. 1 Marken loeer door water geteisterd. Door den aanhoudenden Noordwesten wind is Donderdagavond zooveel water binnen Marken gekomen, dat alle lan derijen blank staan. Daarmede is groote schade aangericht. Het vee is grootendeels gestald en komt niet meer in de wei. Het nagras, dat nog langen tijd een goed voedsel'be loofde, is onsmakelijk geworden door het zilte water. Het vee weigert hpt te eten. Het hooi drijft allerwegen. Droevig is de aanblik over de plassen. Nog nauwelijks steken, bij het zenden van dit bericht, de paden boven 't water uit. De herbouw der door den watervloed van 13 op 14 Januari verdwenen woningen ondervindt veel hinder. Het omvangrijke nieuwe dijkwerk is grooten deels overstroomd. De reparaties aan den omringdijk kunnen niet worden voortgezet. Aangezien Marken het water slechts kwijt wordt door natuurlijke loozing, moet eerst een lage waterstand worden afgewacht, om de landerijen weer droog te krijgen. De plannen tot oprichting van een watermotorgemaal laten nog steeds op zich wachten. Dé bewoners vreezen, dat dit waarachtig gemeentebelang niet naar behooren wordt behartigd. Er wordt nu weer gevoeld, hoe dringend noodig een bemaling is. Postverkeer met Engeland. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekeDd, dat de post verbinding met Engeland is hersteld. VerzendiDg daarheen had Zondagplaats en zal vervolgens wederom eiken Maan dag, Woensdag en Vrijdag met de van Vlissingen vertrekkende stoomschepen van de Maatschappij „Zeeland" plaats hebben. Een treurige ambtenaar. Tegen een hulpbesteller der posterijen te Delft, is door de politie proces-verbaal opgemaakt, omdat hij een pakje brief en prentkaarten, dat htj moest bestellen, vefscheurde en verbrandde. Alles naar Duitschland. Er gaan 'de laatste dagen wagons met vischkoppen en verderen afval de grens over. Woensdag stonden een paar wagons aan de grens, doch de inhoud verspreidde zulk een verpestende lucht, dat een groot deel er van ongetwijfeld ongeschikt zal moeten worden verklaard. het dure papier. „De Middenstandsbond" schrijft Dat dure papier treft niet alleen de uitgevers van dagbladen. Dezen zijn er wel bet meest de dupe van.... Ook wordt echter de winkelier het kind van de rekening. De banketbakkers in Leiden hpbben er al iets op gevonden, door n.l. de vouwbakjes voor de taartjes extra te laten betalen. Het allernieuwste is echter wat de varkensslagers te Haarlem hebben bedacht. Wij lezen n.l. in de „Nj Haarl. Ct." een adver tentie, waarin zij het publiek verzoeken bij het laten halen van varkensvleesch of bereide worst- en vleesch waren een schaal of bord mede te brengen, daar hij de huidige booge prijzen zooveel inwibkelpapier er heusch niet op kan overschieten. Dit"is werkelijk wel slim bedacht van de Haarlemsche varkensslagers Als echter de winkeliers met hun betrekkelijk zeer kleinen omzet papier de duurte al zoo erg zeggen te voelen hoe moet het dan met de uitgevers van dagbladen gesteld zijn Maar... we willen voor dezen nu geen medelijden gaan wekkeD we maken slechts melding van het Haarlemsche idee, omdat de Leidsche winkeliers het mis schien wel navolgenswaardig zullen vinden. Een Schouwburg-incident. Tijdens de feestvoorsteling in den Stadsschouwburg te Amsterdam ter ge legenheid van het veertigjarig bestaan der Koninklijke vereeniging Het Neder- landsch Tooneel, voor welke gelegenheid Caezar en Cleopatra van G. Bernhard Shaw gekozen was, heeft Zaterdagavond het volgende incident plaats gehad. Na de pauze drong plotseling de heer Ber nard Canter, voor het scherm op het tooneel en riep het volgende de zaal in Dames en Heeren, ik ben Bernard Canter, schrijver van 25 Nederlandscbe tooneel- stukken en ik protesteer uit naam van de kunst, dat een vereeniging. gesubsi dieerd door Hare Majesteit de Koningin... Uit de zaal werd geroepen „Gooi hem eruit", en werd geprotesteerd door dat deel van het publiek, dat begreep dat dit intermezzo Diet bij het spel behoorde. De heer Bernard Canter werd daarna door eenige suppoosten verwijderd. Hoog water. Ten gevolge der Noordenwinden is het water in den Zuidelijken kom der Zuiderzee aanmerkelijk gestegen, zoodat de buitendijksche landen bij Monniken dam, Uitdam, Durgerdam en Zeebrug geheel zijn overstroomd. Groote hoeveel heden gras en hooi zijn verloren ge gaan. Te Zeebrug is de schade groot door het wegdrijven van groote hoeveel heden mosterdzaad, die daar ter dor- sching gereed lagen. De schade wordt op meer dan f20,000 geschat. Het buitendijksche werk wordt tusschen Durgerdam en Zuiderwoude dóór het hooge water zeer vertraagd. Een ongeluk komt nooit alleen. De N. P. Gron. Crt. maakt melding van een landbouwer P te Garreweer, die op één dag 6 ongelukken beleefde le een paard in de bloot, dat met moeite er uit gehaald werd 2e een wagen met haver onderste boven in het veld3e zijn horloge verloren4e een wagen met zaad in een sloot5e een wagen met zaad onderste boven voor de schuur deur 6e een slag van een paard, wat nogal goed is afgeloopen. De brug over de Laurens. Onder het gejuich van duizenden men- schen werd Maandag j.l. de middenboog van de brug over de St. Laurencerivier in Noord-Amerika, die 690 voet lang en 10 mill, pond zwaar is, in stelliDg ge bracht. Een uur later stortte hij inéén naar gemeld wordt kwamen 8 werk lieden om. i- Valsch geld. Te Schiedam is op het uitgeven van valsch geld betrapt C. M. B. Ween Duitsche vrouw, wonende te Rotterdam. In vérband hiermede is ook gearresteerd de werkman A. J. W., mede te Rotter dam woonachtig. Beiden worden ver dacht de daders te zijn van het uitgeven van tal van valsche guldens, in den laatsten tijd vooral in winkels ontvangen. Bevordert de Zondagsrust bij de Posterijen. Dat deze zegelaanvragen, zooals ze officieel heeten niet op Zondag uitge voerd worden, is van zelf sprekend. In 't algemeen, dat weet werkelijk iedereen, is de dienst der posterijen des Zondags zeer beperkt. Heelemaal. stil staan doet hij niet en bestelling van brieven b. v. vindt plaats. Uit maatschappelijk oogpunt en voor velen ook uit godsdienstig oogpunt, zou er alles voor te zeggen zijn te zorgen, dat zooveel mogelijk het personeel der posterijen van de Zondagsrust, zooals wij allen die gaarne hebben, zou kunnen genieten. Welnu, er is een zeer eenvoudig en weinig kostbaar middel om de Zondags rust te bevorderen. Sleur doet ons menig maal op Zaterdag een stuk posten, waarvan de bestelling op Zondag niet bepaald dringend noodzakelijk is. Als de afzender wist, dat hij door den wensbh te kennen te geven het stuk niet-op Zondag te bezorgen, zou medewerken aan de beperking van deu Zondagsdienst dus aan de bevoidering van de Zoudags- rust, dan zou hij dit zeker in vele ge vallen doen. Dit kan geschieden. Aan de postfc toren zijn kosteloos etiketten verkti, baar met het opschrift„NIET BESTr LEN OP ZONDAG". Deze worden opr. poststukken geplakt en do zaak is- orde. Goed en gemakkelijk. Door de S. D. A. P. is Zondag het ijsclubterrein te Amsterdam e demonstratie ten gunste van algem^ kiesrecht gehouden, waaraan 1243 op] nisaties deelnamen. De betooging werd naar schatting doi 40,000 personen bijgewoond. De nieuioe postwet. Over enkele maanden vermoedel met 1 November treedt de nien Postwèt in werking. Aangezien daar., verhoogd worden de tarieven van brii kaarteD, brieven (boven 100 gram) drt werken (boven 500 gram), kwitanties door een andere wets wijziging het tai der postpakketten, en het tevens in bedoeliog van de regeering ligt om verhoogen den prijs van adreskaart! telegrammen en telefoongesprek!:; (waarvoor geen wetswijziging noodig; willen wij, aldus de Tel., van de niet» bepalingen een kort overzicht geven| I. Briefkaarten. Het port der gem briefkaarten wordt gebracht op 3 dat der stads-briefkaarten op 2 Tegenwoordig is het resp. 27» en l'A maar wie een briefkaart koopt, bet. 7» cent voor het formulier. Ditlaatstj voortaan niet meer Doodigwie brii kaarten koopt krijgt de formulieren^' tis, zoodat in den prijs van die kaarts geen verandering komt: hij blijft3c; per gewone en 2 cent per stads-briefkn betalen. Wie echter losse formuliei heeft en daarop port plakt, moet Vjt meer betalen dan tegenwoordig wat moet 3 cent op een gewone en 2 a op een stads-briefkaart. Zoodat de verhooging alleen hen treft, die pc zegels op formulieren plakken. Wies de verhooging wil ontkomen, koopees voudig briefkaarten op het postkante II. Brieven. Het port der brie» zal bedragen tot en met 20 gram 5 cent. boven 20 tot en met 100 gram voor elke 100 gram méér (of gedee daarvan)5 cent. Dit geldt brieven buiten de stad. Yoor de stads-brieven zal't port aan zijn als volgt tot en met 20 gram3 cent. boven 20 tot en met 100 gram 6ce voor elke 100 gram méér (ofgedea daarvan)3 cent. Men ziet hier dus uit, dat alleen zwa dere brieven hooger worden belast i tot dusver. Hl. Drukwerken. Het ports drukwerken wordt gebracht op 1 s per 50 gram (of gedeelte daarvan) beteekent, dat voortaan alleen de zffi dere drukwerken iets hooger woió belast, n.l. die boven een gewicht t 1 pond Het tarief voor nieuwsbls blijft ongewijzigd dus: per nummer (tot 55 gram)V«a boven 55 tot en met 150 gramlfl voor elke 50 gram meer (of gedü daarvan)7S cent. IV. Kwitanties, enz. Voor hel vorderen van gelden op kwitant wisselbrieven enz. wordt voortaan eischt per' kwitantie tot en met f 1 5 cent. boven fl tot f25: 77» cent. f 25 of hooger 15 cent. Dit tarief is. dus vrijwel gehee wijzigd. Bovendien is gelijk tot d ver bij de uitbetaling van het to! bedrag nog eeD recht verschuldigd is vastgesteld voor een postwissel gelijk bedrag. V. Postpakketten. Voor postp ketten zal voortaan verschuldigd f tot 1 Kg.: 20 cent. boven 1 tot 3 Kg.25 cent. boven 3 tot 5 Kg.: 30 cent. Dan blijven er nog over enkele niea' tarieven, waarvoor geen wetswijzi? noodig is, doch die de minister verklaard te zullen invoeren. VI. Adreskaarten en douaneverklat gen. Deze kosten thans 4 voorl voortaan echter 2 voor 1 cent. VII. Telegrammen. Elkwoordtt gram wordt 5 cent duurder dan het tbs is. Het minimum van een gewoonte gram wordt dus 30 cent, stads-telegrs men 20 cent (tien woorden). Een ft' gend telegram echter kost voortaan maal het gewone tarief, dus als mum 90 cent, in de stad 60 cent is een flinke prijsverhooging. 447 1 83 2841

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2